مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا

ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی (Abdominoplasty) یا تامی تاک (Tummy Tuck)
یک روش جراحی برای افرادی است که پس از بارداری یا کاهش وزن زیاد
نتوانسته‌اند حالت اولیه شکم خود را به دست بیاورند.

مشاوره

تهران، بلوار کاوه ، بالاتر از دولت ، نبش بهار جنوبی ، پلاک۲ ، واحد۱۸ ۲۶۶۰۲۹۰۰ ۲۶۶۰۱۹۰۰

عمل ابدومینوپلاستی

به طور خلاصه هدف ابدومینوپلاستی (Abdominoplasty) یا تامی تاک (Tummy Tuck) برداشتن چربی و پوست اضافه و بازگرداندن قدرت ماهیچه‌های شکمی می‌باشد. این درمان باعث تخت شدن و سفت شدن شکم می‌شود. از طریق این جراحی زیبایی محبوب و اثبات شده به سادگی می‌توانید به اهداف خاص خود دست پیدا کنید. در این عمل از روش‌های منحصر به فرد مختلفی جهت درمان ناحیه میانی شکم استفاده می‌شود. جراحی کلاسیک ابدومینوپلاستی (Abdominoplasty) یا تامی تاک (Tummy Tuck) یک روش جراحی برای بهبود شکل ظاهری شکم از طریق برداشتن چربی و پوست اضافی در ناحیه هیپوگاستر، ترمیم نقص لایه عضلانی جداره شکم و سفت کردن عضلات شکم می‌باشد. عمل جراحی ابدومینوپلاستی به منظور بهبود بخشیدن به شکل ظاهری شکم و براساس خصوصیات آناتومیک افراد انجام می‌شود.

عمل ابدومینوپلاستی
نکات قبل از عمل جراحی

قبل از ابدومینوپلاستی

نکات بعد از عمل جراحی

بعد از ابدومینوپلاستی

کاندیدای عمل جراحی

کاندیدای ابدومینوپلاستی

انواع عمل جراحی

انواع ابدومینوپلاستی

در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا

عمل ابدومینوپلاستی توسط متخصصین مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا با استفاده از برترین و معتبرترین متدهای مورد تایید وزارت بهداشت، با نهایت دقت و ظرافت و با هدف افزایش زیبایی شما انجام می‌شود. ابدومینوپلاستی می‌تواند برای افراد واجد شرایط یک سرمایه‌گذاری عالی باشد زیرا ظاهری جوان‌تر و شاداب‌تر را برای آن‌ها به ارمغان می‌آورد.
ابدومینوپلاستی (Abdominoplasty) یا تامی تاک (Tummy Tuck) یک روش جراحی و در واقع یک اقدام تهاجمی برای صاف شدن ناحیه شکم است؛ این عمل برای فردی مناسب است که تمام روش‌های غیر تهاجمی جهت لاغری و تناسب اندام ناحیه شکمی را امتحان کرده و نتیجه نگرفته و در حال افزایش وزن نیست. بنابراین اگر ابدومینوپلاستی آخرین راه‌ حل شما برای داشتن شکمی صاف است، بهتر است قبل از اقدام به عمل اطلاعات کافی در مورد آن به دست آورید و با چشمانی باز تصمیم بگیرید.
برای دریافت مشاوره درباره نحوه محاسبه هزینه‌های عمل زیبایی لیفت و یا رزرو وقت قبلی در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۲۶۶۰۱۹۰۰۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰ تماس حاصل فرمایید.

کاندیدای ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی یکی از رایج‌ترین روش‌های جراحی زیبایی شکم است؛ که با خارج کردن بافت چربی، لیفت پوست و همچنین ترمیم بافت‌های عضلانی ضعیف و یا جدا شده در ناحیه میانی و پایینی شکم، منجر به زیبایی ظاهری ناحیه شکم می‌شود. ابدومینوپلاستی عمل زیبایی است که تصمیم‌گیری برای انجام آن کاملاً شخصی است و باید به دلخواه خود بیمار نه تحت فشار دیگران یا برای برآورده کردن خواسته‌های آنان یا خودنمایی انجام شود.

پیری

پیری

بارداری

بارداری

وراثت

وراثت

تغییر وزن

تغییر وزن

جابجایی ناف

جابجایی ناف

انواع تکنیک‌ها و روش‌های ابدومینوپلاستی

هیچ دو بیماری نیستند که با مشکلات یکسان به جراح زیبایی مراجعه کنند و قطعاً اهداف آن‌ها هم یکسان نیست. به همین دلیل نحوه انجام ابدومینوپلاستی تکامل زیادی پیدا کرده و به نسبت اهداف و نیازهای بیماران مختلف متفاوت است. جراح معمولاً تکنیکی را انتخاب می‌کند که متناسب با اهداف شما باشد، همچنین طبیعی بودن نتایج و به حداقل رساندن اسکار (اثر زخم) را مد نظر قرار می‌دهد.

ابدومینوپلاستی کامل

ابدومینوپلاستی کامل

این عمل رایج‌ترین نوع ابدومینوپلاستی می‌باشد که نتایجی چشمگیر را به دنبال دارد. در این روش برشی از یک سر استخوان لگن تا سر دیگر آن ایجاد می‌شود، این کار به جراح اجازه می‌دهد تا بتواند پوست، بافت و عضلات شکم را فرم‌دهی و کانتور کند. ممکن است از ناف برشی عمود بر برش افقی انجام شود. این روش شامل تغییر موقعیت ناف شده و ممکن است لازم باشد تا لوله زهکشی زخم تا چند روز در زیر پوست باقی بماند.
ابدومینوپلاستی کامل برای درمان تمامی دیواره شکم که شامل ناحیه بالا و پایین ناف می‌شود مناسب است. با این عمل می‌توان کناره‌های قسمت میانی شکم را نیز تا حد مشخصی بهبود بخشید.
انجام ابدومینوپلاستی کامل شامل ۶ مرحله می‌شود:

ابتدا برشی در قسمت بالای آلت تناسلی صورت می‌گیرد که از یک سر استخوان لگن تا سر دیگر آن ادامه دارد.

سپس برشی دیگر در اطراف ناف ایجاد می‌شود که آن را از پوست اطرافش جدا می‌کند.
سپس پوست از دیواره شکمی جدا شده و بدین طریق جراح می‌تواند به ماهیچه‌ها و بافت فیبروز (که فاسیا نامیده می‌شود) دسترسی داشته باشد، این قسمت با استفاده از بخیه سفت می‌شود.
در این مرحله اغلب از لیپوساکشن برای اصلاح نواحی خاصی از شکم استفاده می‌شود. انجام این مرحله اختیاری است و به اهدافی بستگی دارد که دنبال می‌کنید.
پوست اضافه برداشته شده، حفره جدیدی برای ناف ایجاد شده، سپس پوست کشیده شده و بخیه زده می‌شود.

سپس گن مخصوصی به شما پوشانده می‌شود. در صورت لزوم دستگاه زهکشی خونابه به شما متصل می‌شود، گرچه که این روزها عمل ابدومینوپلاستی فاقد زهکشی مرسوم‌تر است. این امر به واسطه تکنیکی منحصر به فرد میسر شده که در آن بخیه‌ها طوری زده می‌شوند که حفره‌ها به حداقل می‌‍رسند، در نتیجه خونابه بسیار کمتری در ناحیه تحت درمان جمع می‌شود.

مینی ابدومینوپلاستی (مینی تامی‌تاک)

مینی ابدومینوپلاستی (مینی تامی‌تاک)

در این عمل برش کمتری نسبت به ابدومینوپلاستی کامل ایجاد می‌شود. در این عمل برش در بالای برآمدگی شرمگاه ایجاد می‌شود که دکتر از آنجا به چربی‌های اضافه دسترسی دارد و می‌تواند پوست اضافه را نیز بردارد. اسکار (اثر زخم) ناشی از این عمل بسیار راحت‌تر بهبود می‌یابد. دوره نقاهت عمل مینی ابدومینوپلاستی به مراتب کوتاهتر است.
مراحل عمل مینی ابدومینوپلاستی :

برشی کوچکتر از ابدومینوپلاستی کامل در قسمت زیر شکم ایجاد می‌شود.
پوست و چربی اضافه زیر شکم که در زیر ناف قرار دارد از ماهیچه‌ها و لایه فاسیا جدا می‌شود اما به صورت محدودتر. سپس پوست به سمت پایین کشیده شده و همه پوست اضافه برداشته می‌شود.
گاهی اوقات جراح تصمیم می‌گیرد تا پایه ناف را از لایه ماهیچه جدا کند، این کار به او اجازه می‌دهد تا بتواند ناف را در موقعیتی پایین‌تر و بر روی دیواره شکم قرار دهد.
بسته به اهدافتان می‌توان بخشی از دیواره شکم را نیز جمع‌تر و تنگ‌تر کرد.
در این مرحله که اختیاری می‌باشد می‌توانید برای کانتور کردن بهتر برخی نقاط از لیپوساکشن استفاده کنید.
پوست در موقعیت درست خود قرار گرفته و بخیه زده می‌شود.
عمل مینی ابدومینوپلاستی برای همه افراد مناسب نیست. این عمل برای درمان مستقیم در ناحیه زیر ناف و بالای برآمدگی شرمگاه مناسب می‌باشد اما نمی‌توان از آن برای درمان ناحیه بالای ناف استفاده کرد. نتایج حاصل از این عمل برای افرادی که باید عمل ابدومینوپلاستی کامل را انجام دهند نا امید کننده خواهد بود.

مینی ابدومینوپلاستی (مینی تامی‌تاک)
ابدومینوپلاستی گسترش یافته

ابدومینوپلاستی گسترش یافته

این عمل نیز درست مشابه ابدومینوپلاستی کامل است اما شامل پهلوها و کفل نیز می‌شود. برشی که در این عمل ایجاد می‌شود از برش ابدومینوپلاستی کامل نیز بزرگتر است و تا پهلوها در دو طرف شکم ادامه دارد. مراحل ابدومینوپلاستی گسترش یافته از این قرارند:پس از انجام برش، جراح ماهیچه‌های مورد نظر را سفت می‌کند و موقعین ناف را بسته به شکل جدید شکم تغییر می‌دهد.
می‌توان از لیپوساکشن برای هموار کردن برخی نواحی استفاده نمود.
پوست اضافه نواحی شکم، مفصل ران، پهلو و حتی قسمت کوچکی از کمر برداشته می‌شود. سپس پوست باقیمانده به وسیله بخیه به هم متصل شده و بسته می‌شود. بزرگتر بودن برش به جراح اجازه می‌دهد تا میزان بیشتری چربی و پوست اضافه را بردارد، در نتیجه این عمل برای افرادی که افتادگی شکم‌شان مشهودتر است و به ویژه برای درمان شُلی پوست و برداشتن چربی کناره‌های بدن مناسب می‌باشد. افرادی که وزن زیادی را مخصوصاً در اثر جراحی زایمان از دست داده‌اند نیز می‌توانند از مزایای این عمل بهره ببرند. درست است که این عمل اسکار (اثر زخم) بیشتری را بر جای می‌گذارد اما برخی از افراد با این موضوع مشکلی ندارند.

ابدومینوپلاستی شناور

ابدومینوپلاستی شناور

این عمل که با نام تکنیک FAB نیز شناخته می‌شود نوع دیگری از عمل تامی تاک است. در این عمل به جای اینکه برشی در اطراف ناف ایجاد شود، جراح ناف را از پایه‌ای که آن را به دیواره شکم متصل می‌کند جدا می‌سازد. این کار از طریق برشی کوچک در ناحیه زیر شکم انجام می‌شود. همچنین از طریق همین برش شکم فرم‌دهی و جمع می‌شود.
به این دلیل به این روش شناور می‌گویند که در آن ناف به پوست اطراف خودش متصل باقی می‌ماند. هنگامی که پوست کشیده شده و سفت می‌شود، ناف هم همراه آن حرکت می‌کند (شناور می‌شود) و در موقعیت جدیدی در پایین شکم قرار می‌گیرد.
در روش FAB به جای ایجاد برش در اطراف ناف، از برش بسیار کوچکتری در پایین‌ترین قسمت شکم استفاده می‌شود. این روش بستن اسکار (اثر زخم) را بسیار آسان‌تر می‌کند. حالا ناف که قبل از جراحی در موقعیت بالاتری قرار داشت در موقعیت پایین‌تری قرار می‌گیرد و ظاهری طبیعی‌تر پیدا می‌کند.
متاسفانه عمل ابدومینوپلاستی شناور فقط برای تعداد محدودی از افراد مناسب است که ناف آن‌ها در موقعیت بالاتری در شکم قرار دارد.
به طور خلاصه، عمل ابدومینوپلاستی شناور شامل مراحل زیر می‌باشد:
جراح برش بسیار کوچکی در قسمت زیر شکم ایجاد می‌کند، اما در اطراف ناف هیچ برشی ایجاد نمی‌کند.
پوست اضافه از طریق این برش کوچک برداشته می‌شود.
ناف از پایه خود جدا شده اما به پوست شکم متصل می‌ماند.
سپس ماهیچه‌ها تغییر شکل داده شده و از طریق همان برش کوچک از جناغ سینه تا ناحیه شرمگاه سفت می‌شوند. این برش به اندازه‌ای کوچک است که ممکن است از یک آندوسکوپ استفاده شود.
سپس پوست کشیده شده و ناف دوباره درون بافت بدن قرار می‌گیرد.
می‌توان از لیپوساکشن برای فرم‌دهی بهتر برخی نواحی نیز استفاده کرد.

ابدومینوپلاستی شناور
ابدومینوپلاستی فلور دِ لیس

ابدومینوپلاستی فلور دِ لیس

نام این تکنیک ( (Fleur-De-Lis) از شکلی که پیش از جراحی بر روی بدن کشیده می‌شود گرفته شده است، این شکل به یک نماد فرانسوی شباهت دارد.
این روش بیشتر از ابدومینوپلاستی کامل کار جراحی نیاز دارد. در این عمل پوست و چربی اضافه ناحیه زیر شکم، مرکز شکم و ناحیه دنده تا شرمگاه برداشته شده و ماهیچه‌های ناحیه شکم سفت می‌شوند.
این عمل برای افرادی طراحی شده که کاهش وزن زیادی داشته‌اند. ابدومینوپلاستی فلور دِ لیس عملی است که وسیع‌ترین محدوده را تحت پوشش قرار می‌دهد:
در این روش درست مانند روش‌های دیگر برشی در بالای ناحیه شرمگاه ایجاد می‌شود. هرچه این برش بزرگتر باشد می‌توان چربی و پوست اضافه بیشتری را برداشت. می‌توانید در این مورد در جلسه مشاوره با دکتر خود مفصل صحبت کنید.
خطی عمودی به سمت مرکز شکم کشیده می‌شود و پوست از هر دو طرف آن برداشته می‌شود و یک شکل مثلثی تشکیل می‌شود.
از ناحیه شرمگاه به بالا پوست از لایه ماهیچه جدا می‌شود. وسعت این عمل به اهداف و تصمیماتی که همراه با دکترتان اتخاذ کردید بستگی دارد.
سپس دیواره شکم کشیده و جمع شده و موقعیت جدید ناف مشخص می‌شود.
در نهایت، موقعیت پوست مشخص شده و زخم‌ها بسته می‌شوند.
از آنجایی که این تکنیک مخصوص برداشتن مقادیر زیادی از پوست اضافه ناشی از کاهش وزن طراحی شده، اسکارهای آن از همه دیگر عمل‌های ابدومینوپلاستی بیشتر است.

ابدومینوپلاستی معکوس

ابدومینوپلاستی معکوس

در این روش به جای اینکه برش‌ها در زیر یا نزدیکی ناف ایجاد شوند در زیر سینه‌ها ایجاد می‌شوند. در این روش درست مثل ابدومینوپلاستی مرسوم چربی و پوست اضافه برداشته شده و پوست باقیمانده کشیده و فرم‌دهی می‌شود. البته در این روش پوست به سمت بالا (سینه‌ها) کشیده می‌شود.
تمرکز ابدومینوپلاستی معکوس بر روی برداشتن پوست و چربی اضافه از قسمت بالایی شکم است و به هیچ وجه ماهیچه قرار گرفته در لایه زیرین را سفت نمی‌کند.
برشی در زیر سینه و در امتداد خط سینه ایجاد می‌شود.
جراح از طریق این برش پوست و چربی‌های اضافه را از ناحیه بالای شکم برمی‌دارد.
پوست باقیمانده کشیده شده و برش بسته می‌شود.
در این عمل هیچ نیازی به اصلاح ناف نیست.
اسکارها (اثرات زخم) ناشی از این عمل در زیر سینه پنهان می‌مانند. به علاوه اینکه در عمل ابدومینوپلاستی معکوس احتمال بروز عوارض به حداقل می‌رسد چون خونرسانی دچار اختلال زیادی نمی‌شود.

ابدومینوپلاستی معکوس
لیپوابدومینوپلاستی

لیپوابدومینوپلاستی

در این عمل جهت فرم‌دهی بهتر و دستیابی به ظاهری مطلوب‌تر از ترکیب ابدومینوپلاستی (تامی‌تاک) و لیپوساکشن استفاده می‌شود.
اولین مرحله این عمل برداشت بافت یا لیپوساکشن است. ابتدا چربی مورد نظر در معرض مایع تامیسنت و محلول نمکی استریل قرار می‌گیرد که این امر به برداشت راحت‌تر آن کمک می‌کند.
جراح با استفاده از یک لوله مکش کوچک چربی را از طریق برش کوچکی که ایجاد شده از شکم، پهلو و کفل خارج می‌کند.
چربی اضافه موجود در ناحیه زیر شکم با عمل تامی‌تاک استخراج می‌شود. زمانی که لیپوساکشن انجام شد، عمل ابدومینوپلاستی آغاز می‌شود.
زمانی ترکیب لیپوساکشن و ابدومینوپلاستی خطرناک تلقی می‌شد اما تحقیقات پزشکی اخیر نشان می‌دهد که این کار می‌تواند ایمنی و تاثیر درمان ناحیه میانی شکم را بهبود بخشد. لیپوساکشن به مختصر شدن عمل ابدومینوپلاستی کمک می‌کند در نتیجه اسکارهای کمتری ایجاد شده، عوارض جانبی کاهش پیدا کرده و دوره نقاهت هم کمتر می‌شود.
این نگرش مزایایی را در بر دارد:
عوارض جانبی آن بسیار کمتر از لیپوساکشن مرسوم یا ابدومینوپلاستی است. در این روش خونابه و ترشحات کمتری در زیر پوست جمع شده و میزان بی‌حسی پس از عمل کمتر است.
فرم‌دهی بدن بهتر انجام شده و می‌توان تناسب بهتری دست یافت. این عمل برای درمان نواحی دشوار مانند محدوده بالای ناحیه میانی شکم و کناره‌های آن بسیار مناسب است.
این تکنیک اسکار (اثر زخم) بسیار کمتری بر جای می‌گذارد.
تعداد بسیار بیشتری از رگ‌های خونی در ناحیه شکم دست نخورده باقی می‌مانند، که این امر باعث می‌شود تا جریان خون بهتری در آن ناحیه وجود داشته باشد، در نتیجه روند بهبودی سریع‌تر می‌گردد.
دوره نقاهت کوتاه‌تر است (۱ الی ۲ هفته طول می‌کشد تا بتوانید فعالیت‌های عادی خود را دوباره از سر بگیرید) و ورم، کبودی و درد ناشی از لیپوابدومینوپلاستی بسیار کمتر است.
لیپوابدومینوپلاستی حالا شایع‌تر شده و جراحان زیادی هستند که از این تکنیک استفاده می‌کنند. گرچه که جراحان پلاستیکی هستند که هنوز تجربه کافی در این عمل را ندارند، چراکه این تکنیک هنوز هم تکنیکی جدید محسوب می‌شود. مدت زمان انجام لیپوابدومینوپلاستی طولانی‌تر از ابدومینوپلاستی مرسوم است، دلیلش هم این است که این روش ترکیبی از دو عمل می‌باشد.

نکات قبل از ابدومینوپلاستی

قبل از جراحی ابدومینوپلاستی نکات زیر را به طور کامل رعایت فرمایید:
برای عمل جراحی ابدومینوپلاستی محدود و زیر ناف باید از دو هفته قبل از عمل سیگار نکشید ولی برای جراحی کامل، حداقل سه الی چهار هفته قبل از مصرف دخانیات پرهیزشود. حتی از کشیدن قلیان و حضور در بین افراد سیگاری نیز جلوگیری شود. مهمترین نکته برای ترمیم زخم این است که مصرف سیگار باید حتما صفر شود. هرگونه رژیم غذایی شدید، از دو هفته قبل تا دو هفته بعد از عمل جراحی ممنوع است. داروهای فشار خون و تیروئید با اطلاع پزشک باید ادامه یابد. مصرف داروهای غیرضروری مثل ویتامین‌ها، مکمل غذایی و تقویت کننده‌ها بهتر است از چند روز قبل تا چند روز بعد از جراحی قطع شود.

نکات قبل از ابدومینوپلاستی

موارد منع ابدومینوپلاستی

افراد زیر واجد شرایط انجام ابدومینوپلاستی نمی‌باشند و باید از انجام این عمل اجتناب کنند:

خانم‌های باردار

خانم‌های باردار

افرادی که قصد کاهش وزن دارند

افرادی که قصد کاهش وزن دارند

افرادی که به بیماری دیابت مبتلا هستند

افراد مبتلا به دیابت

افرادی که به بیماری ایمنی دچار هستند

افرادی مبتلا به بیماری ایمنی

افرادی که از داروهای ضدانعقادخون استفاده می‌کنند

افرادی که از داروهای ضدانعقادخون استفاده می‌کنند

افرادی که در عملکرد روده و مثانه مشکل دارند

افرادی که در عملکرد روده و مثانه مشکل دارند

نحوه انجام عمل ابدومینوپلاستی

جراحی شکم ابدومینوپلاستی (Abdominoplasty) یا تامی تاک (Tummy Tuck) از مهم‌ترین جراحی‌های ترمیمی دنیا است که باعث تغییر شکل و فرم شکم می‌شود، بعد از جراحی ابدومینوپلاستی؛ شکم شما لاغرتر، صاف‌تر، بدون افتادگی و بدون هرگونه خطوط استریا (خطوطی که در اثر کشیده شدن پوست بر روی آن ایجاد می‌شود) خواهد بود. جراحی شکم ابدومینوپلاستی روشی است که در آن با برش پوست شکم، چربی‌های اضافه را برمی‌دارند و شکم را تخت و صاف می‌کنند. هرچند که در نهایت اسکار باقی مانده از برش پوست، بعد از جراحی زیر شکم دیده خواهد شد، اما با وجود نتیجه حاصل بعد از ابدومینوپلاستی، وجود یک خط برش بسیار نازک اهمیت چندانی نخواهد داشت.

مدت زمان و بیهوشی

مدت زمان و بیهوشی

مدت زمان انجام ابدومینوپلاستی بسته به نتایجی که مد نظرتان است می‌تواند بین ۱ الی ۵ ساعت به طول بیانجامد. بسته به شرایط‌تان ممکن است جهت انجام عمل بستری شوید و یا به صورت سرپایی انجام شود. این عمل تحت بیهوشی عمومی صورت می‌گیرد یعنی هنگام انجام عمل در حالت خواب خواهید بود.
حتماً باید شخصی را همراه خود داشته باشید تا پس از انجام عمل شما را تا خانه همراهی کرده و شب اول را پیش شما بماند.

مراحل انجام انواع ابدومینوپلاستی

مراحل انجام انواع ابدومینوپلاستی

• ابدومینوپلاستی کامل برای بیمارانی انجام می‌شود که قصد دارند بیشترین اصلاح را در ناحیه شکمی خود انجام دهند. ابتدا برشی در ناحیه زیر شکم ایجاد می‌شود که از یک استخوان لگن تا استخوان لگن دیگر ادامه دارد. سپس جراح فرم و شکل مورد نظر را به عضلات و پوست می‌دهد. در ابدومینوپلاستی برشی در اطراف ناف ایجاد می‌شود تا بتوان ناف را از بافت اطرافش جدا کرد. لوله‌های درن در زیر پوست شما قرار می‌گیرند تا ترشحات زخم از طریق آن‌ها تخلیه شوند که چند روز پس از عمل برداشته خواهند شد.

• ابدومینوپلاستی جزئی که در آن برش‌های کوچکتری ایجاد می‌شود و اغلب برای بیمارانی انجام می‌شود که چربی‌های اضافه آن‌ها در زیر ناف قرار دارند. در این عمل ناف هیچ حرکتی نخواهد کرد و پوست بین خط جراحی و ناف جدا خواهد شد. ممکن است این نوع جراحی با کمک لوله آندوسکوپی انجام شود (لوله‌ای بلند که دوربینی بر سر آن وجود دارد). بسته به وضعیت و نیازهای هر فرد این عمل می‌تواند تا ۲ ساعت طول بکشد. درست مانند ابدومینوپلاستی کامل لوله‌های درن پس از جراحی نیز در زیر پوست شما خواهند بود.

• ابدومینوپلاستی پیرامونی که شامل ناحیه کمر نیز می‌شود. اگر چربی‌های اضافه علاوه بر ناحیه شکم در ناحیه کمر هم زیاد باشند باید با استفاده از لیپوساکشن و یا ابدومینوپلاستی پیرامونی آن‌ها را بردارید. با این عمل می‌توانید چربی‌ها و پوست‌های اضافه موجود در کفل و کمر را از بین ببرید که این کار موجب بهبود فرم سه بعدی بدن شما می‌شود.

• پس از انجام عمل ابدومینوپلاستی زخم‌ها و برش‌های ناشی از عمل بخیه و پانسمان می‌شوند. پس از انجام جراحی باید گن اندامی مخصوصی را بپوشید تا بدن فرم خود را پیدا کند. بسیار مهم است که به دستورالعمل‌های پزشک خود در زمینه پوشیدن این گن مخصوص و مراقبت از پانسمان خود کاملاً توجه کنید. دستورالعمل‌هایی در زمینه نحوه نشستن، برخاستن و دراز کشیدن به شما داده می‌شود که به واسطه رعایت آن‌ها کمترین میزان درد را تجربه خواهید کرد.

مراحل انجام انواع ابدومینوپلاستی

نکات بعد از ابدومینوپلاستی

بعد از ابدومینوپلاستی مراقبت‌های زیر را به طور کامل رعایت فرمایید:
بعد از جراحی ابدومینوپلاستی یا تامی تاک به کمک یک همراه نیاز دراید. باید از یکی از دوستان یا افراد خانواده کمک بخواهید تا بعد از عمل شما را به خانه ببرد و در صورت امکان در طول روز و طی عمل همراه شما بماند.
• برای حمام از صندلی و دوش متحرک استفاده کنید.
• پرهیز از کشیدن سیگار و انجام تنفس عمیق به طور متناوب.
• بیمار باید به طور منظم راه برود و در حین استراحت هم، پاها را مرتب حرکت دهد.
• نوشیدن مقدار فراوان مایعات در طول روز
• مصرف مولتی ویتامین روزانه

نکات بعد از ابدومینوپلاستی

مزایای ابدومینوپلاستی

• برداشتن توده چربی اضافه شکم به طور کامل
• خونریزی کمتر
• شکم صاف و تخت
• برداشتن پوست شل شده و افتاده
• رفع خطوط کشیدگی پوست
• عوارض احتمالی کمتر
• روند بهبودی سریع
• ابدومینوپلاستی برای بانوانی که دفعات زیاد باردار شدند و افتادگی شکم پیدا کرده‌اند، بسیار مناسب می‌باشد.
• ابدومینوپلاستی باعث سفتی شکم می‌گردد. در ابدومینوپلاستی جراح شکم؛ عضلات را کشیده و می‌دوزد.

عوارض ابدومینوپلاستی

• بعد از جراحی ابدومینوپلاستی ممکن است لخته‌های خونی بوجود آید.
• در برخی موارد جراحی ابدومینوپلاستی بیمار ممکن است خونریزی شدید داشته باشد.
• شل شدن پوست و جدا شدن زخم نیز از عوارض ابدومینوپلاستی محسوب می‌شود.
• عفونت و تجمع مایع از دیگر عوارض جراحی شکم هست.
• جوشگاه نامطلوب از عوارض احتمالی ابدومینوپلاستی هست.
• برخی از بیماران ممکن است بعد از جراحی ابدومینوپلاستی در حس پوست تغییراتی حس کنند.
• درترمیم زخم بعد از جراحی شکم ابدومینوپلاستی ممکن است اختلال به وجود آید.
• مخاطرات در بیهوشی از عوارض جراحی ابدومینوپلاستی هست.
• عوارض قلبی و ریوی و متورم شدن پاها به مدت طولانی
• بعد از ابدومینوپلاستی تورم و کبودی طبیعی هست اما تغییر رنگ پوست و تورم طولانی‌مدت از عوارض احتمالی جراحی است.
• ازنظر زیبایی ممکن است بیمار به نتیجه ایده‌آل نرسیده باشد و نیاز به جراحی دوباره داشته باشد.
• نکروز چربی یا مرگ بافت چربی عمقی پوست از عوارض جراحی ابدومینوپلاستی هست.
• در بعضی از موارد بیمار ممکن است نیاز به جراحی ابدومینوپلاستی مجدد داشته باشد.
• آسیب عصبی
• درد طولانی‌مدت از عوارض جراحی زیبایی شکم ابدومینوپلاستی هست
• ناقرینگی نیز می‌تواند از عوارض جراحی زیبایی شکم ابدومینوپلاستی باشد.

ماندگاری و نتایج ابدومینوپلاستی یا تامی تاک

ماندگاری و نتایج ابدومینوپلاستی یا تامی تاک

درست است که ابدومینوپلاستی نتایج چشمگیری در بر دارد اما باید بدانید که هدف این عمل کاهش وزن نیست و نمی‌تواند از افزایش وزن در آینده جلوگیری کند. البته با ورزش کردن و در پیش گرفتن یک رژیم غذایی مناسب می‌توانید مطمئن باشید که نتایج حاصل از آن تا سال‌های سال ماندگاری خواهد داشت. یکی از پیامدهای خوب ابدومینوپلاستی یا تامی تاک این است که برخی افراد به اندازه‌ای از نتایج خود راضی هستند که تلاش می‌کنند تا با ورزش کردن و در پیش گرفتن یک سبک زندگی سالم این نتایج را حفظ کنند.
تغذیه و رژیم مناسب بهترین چیزهایی هستند که می‌توانید توسط آن‌ها نتایج بعد از عمل ابدومینوپلاستی را حفظ کنید. جهت حفظ تناسب اندام و حفظ سلامت خود باید رژیم غذایی را در پیش بگیرید که حاوی پروتئین، مغز دانه‌ها، لبنیات کم‌چرب، میوه و سبزیجات تازه باشد. بسیار مهم است که پس از انجام ابدومینوپلاستی از مصرف غذاهای فرآوری‌شده، غذاهای چرب و شیرینی‌جات اجتناب کرده و سعی کنید از غذاهای سالم و مغذی بهره ببرید.
یکی از عوامل مهم دیگر در حفظ نتایج ابدومینوپلاستی یا تامی تاک تحرک و فعالیت بدنی است. ورزش کردن نه تنها موجب تناسب اندام شما می‌شود و حالتان را خوب می‌کند بلکه به روند بهبودی شما نیز کمک می‌کند و موجب سفت‌تر شدن ماهیچه‌های شکم می‌شود. البته نباید در این زمینه افراط کنید اما توصیه می‌شود که ۵ روز در هفته و حداقل روزی ۳۰ الی ۴۵ دقیقه را به ورزش اختصاص دهید.

هزینه ابدومینوپلاستی چقدر است؟

نکاتی درباره جدول لیست قیمت
• قیمت خدمات لاغری بسته به میزان چربی، ناحیه مورد نظر، تعداد جلسات و همچنین ناحیه تحت درمان متفاوت می‌باشد. قیمت‌های ذکر شده در لیست زیر شروع قیمت جراحی لاغری و زیبایی می‌باشد. قیمت دقیق پس از معاینه و چکاپ دکتر جراح اعلام خواهد شد.

نوع عمل هزینه عمل
ابدومینوپلاستی وساکشن پهلو
شروع از ۳۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان
مینی ابدومینوپلاستی شروع از ۲۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان
دکتر، جراح یا متخصصی که عمل زیرنظر ایشان اجرا می‌شود.

دکتر یا متخصص

دکتر، جراح یا متخصصی که عمل ابدومینوپلاستی زیرنظر ایشان اجرا می‌شود.

کلینیک، بیمارستان یا مرکز جراحی که عمل لیپوماتیک در آن صورت می‌گیرد.

کلینیک یا بیمارستان

کلینیک، بیمارستان یا مرکز جراحی که عمل ابدومینوپلاستی در آن صورت می‌گیرد.

تیم جراحی که عمل را به عهده دارند.

تیم جراحی

تیم جراحی که عمل ابدومینوپلاستی را به عهده دارند: شامل پزشک جراح و دستیاران، تکنسین اطاق عمل و غیره.

نواحی که قرار است تحت عمل قرار بگیرد

نواحی تحت درمان

نواحی که قرار است تحت عمل ابدومینوپلاستی قرار بگیرد و میزان چربی بیمار که نیاز به استخراج دارد.

نیاز به بستری شدن در صورت تشخیص پزشک

بستری شدن

نیاز به بستری شدن در صورت تشخیص پزشک

  فرم مشاوره عمل ابدومینوپلاستی

  مشاورین مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا اطلاعاتی کامل و دوستانه در اختیار شما قرار می‌دهند. ما در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا ابتدا پوست و موی شما را ارزیابی می‌کنیم، سپس درباره تاریخچه پزشکی شما گفتگو می‌کنیم تا اطمینان حاصل شود که شما برای درمان مناسب هستید و به هر سوالی که ممکن است در مورد درمان داشته باشید پاسخ می‌دهیم. سپس ما جلسات خود را با توجه به تایم شما تنظیم می‌کنیم، تا بهترین نتایج ممکن را دست آوریم.

  پرسش شما به‌صورت کاملاً ناشناس در سایت مطرح خواهد شد.

  سوالات متداول در رابطه با عمل ابدومینوپلاستی

  • ۱. هزینه ابدومینوپلاستی چقدر است؟
   هزینه ابدومینوپلاستی به مکانی که این عمل را انجام می‌دهید و نوع عمل ابدومینوپلاستی بستگی دارد. ممکن است پس از عمل نیز هزینه‌هایی را داشته باشید یا بخواهید این عمل را در ترکیب با عمل دیگری انجام دهید که در این صورت هزینه‌ها متغیر خواهد بود.
  • ۲. عوارض جانبی ابدومینوپلاستی چیست؟
   ابدومینوپلاستی عملی بی خطر و موثر است. البته هیچ عملی جراحی فاقد ریسک و عوارض جانبی نیست. شدت عوارض جانبی ابدومینوپلاستی می‌تواند متغیر باشد، برخی از این عوارض از این قرارند:
   • درد و ورم
   • کبودی
   • بی‌حسی
   • خونریزی
   • عفونت
   • نکروز چربی
   • بهبودی آهسته
   برخی از عوارض جانبی جدی‌تر که البته احتمال بروز آن‌ها بسیار کم است:
   • لخته شدن خون به خصوص در بیمارانی که سیگار می‌کشند یا مشکلات پزشکی قبلی دارند
   • جمع شدن ترشحات و مایعات در زیر پوست شکم
   • ورم دائمی پاها
   • آسیب به رشته‌های عصبی
   • تغییر رنگ پوست
   • ورم طولانی مدت در اطراف زخم‌ها
   • پدیدار شدن دوباره پوست شُل
   • اختلالات پوستی در ناحیه شکم
  • ۳. عارضه "گوش سگی" بعد از عمل ابدومینوپلاستی چیست؟
   به ﺑﺮﺟﺴﺘﮕﯽ یا پوست اضافه‌ای که در ﻃﺮﻓﯿﻦ ﺧﻂ ﺑﺮش عمل ایجاد می‌شود عارضه "گوش سگی" می‌گویند. این عارضه معمولاً زمانی رخ می‌دهد که عمل ابدومینوپلاستی و لیپوساکشن با هم انجام می‌شوند. البته ۳ الی ۶ ماه پس از عمل ابدومینوپلاستی و پس از اینکه ورم‌ها به طور کامل فروکش کرد می‌توان این عارضه را با یک روند کلینیکی که تحت بی‌هوشی موضعی انجام می‌گیرد درمان کرد.
  • ۴. چگونه علائم عفونت بعد از ابدومینوپلاستی را تشخیص دهم؟
   در این عمل درست مانند همه عمل‌های جراحی دیگر همیشه احتمال بروز عفونت وجود دارد و اگر درمان نشود می‌تواند به همه بدن سرایت کند. علائم عفونت از این قرارند:
   • تب و لرز
   • چرک و بد بو شدن زخم
   • احساس کلی بیمار بودن
   • ضعف
   با تمیز نگاه داشتن زخم‌ها و عوض کردن لباس‌ها به طور منظم می‌تواند خطر ابتلا به عفونت را کاهش دهید.
  • ۵. نکروز چربی چیست؟
   نکروز چربی عارضه‌ای است که به دلیل عدم خونرسانی درست به بافت چربی زیر پوست ایجاد می‌شود. بدین ترتیب چربی سفت شده و تبدیل به برآمدگی می‌شود. این عارضه معمولاً خوش‌خیم است مگر اینکه موجب درد یا مشکلات زیبایی شود که در این صورت می‌توان آن را به وسیله یک عمل سرپایی در کلینیک که تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود درمان کرد.
  • ۶. بین ابدومینوپلاستی و لیپوساکشن کدام را انتخاب کنم؟
   این موضوع به یک عامل بستگی دارد: میزان پوست شُلی که در ناحیه شکم دارید. اگر پوست اضافه در ناحیه شکم زیاد باشد و عضلات شکم هم ضعیف باشند می‌توانید با انجام عمل ابدومینوپلاستی پوست اضافه را برداشته و عضلات شکم را سفت کنید. از سوی دیگر اگر شُلی پوست‌تان کم است، چربی اضافه کمی دارید و عضلات شکم‌تان از قدرت خوبی برخوردار هستند می‌توانید از لیپوساکشن استفاده کنید. به علاوه اینکه می‌توان برای فرم‌دهی بهتر بدن لیپوساکشن را با ابدومینوپلاستی به طور همزمان انجام داد. مشاوره با یک دکتر متخصص ماهر و با تجربه می‌تواند در انتخاب درمان مناسب و دستیابی به اهداف‌تان بسیار راهگشا باشد.
  • ۷. ابدومینوپلاستی کامل بهتر است یا مینی ابدومینوپلاستی ؟
   چون برش‌هایی که در مینی ابدومینوپلاستی ایجاد می‌شوند بسیار کمتر و کوچکتر هستند بسیاری افراد می‌خواهند بدانند که آیا داوطلب خوبی برای انجام آن هستند یا خیر.
   متاسفانه مینی ابدومینوپلاستی گزینه مناسبی برای همه افراد نیست. زمانی که می‌خواهید عمل مورد نظر خود را انتخاب کنید این مسئله را در نظر داشته باشید که مینی ابدومینوپلاستی برای کشیدن و جمع کردن سراسری پوست مناسب نیست بلکه با این عمل فقط می‌توان ناحیه کوچک بالای برآمدگی شرمگاه و زیر ناف را درمان کرد. کشیدن بیش از حد پوست می‌تواند باعث بیشتر شدن اسکار شود. مینی ابدومینوپلاستی نمی‌تواند ترک‌های پوستی یا جدایی عضلات شکمی بالای ناف را درمان کند. از سوی دیگر، با عمل ابدومینوپلاستی کامل می‌توان جدایی عضلات شکم را درمان کرده و پوست اضافه بالا و زیر ناف را برداشت. در اصل این دو عمل کاملاً با یکدیگر تفاوت دارند. با انجام مشاوره با دکتر خود می‌توانید مناسب‌ترین عمل ابدومینوپلاستی را انتخاب کنید.
  • ۸. پانیکولکتومی چیست؟
   یک عمل باز جراحی شکم است که در آن پانیکولوس یا پوست اضافی زیر شکم برداشته می‌شود. این عمل با ابدومینوپلاستی تفاوت دارد. در ابدومینوپلاستی علاوه بر حذف پوست و چربی اضافی، عضلات دیواره شکم نیز تقویت می‌شوند. علاوه براین پانیکولکتومی یک جراحی پزشکی است در حالی که ابدومینوپلاستی جراحی زیبایی است.
   این یعنی ممکن است عمل پانیکولکتومی تحت پوشش بیمه قرار بگیرد چون هدف آن رفع مشکلات ناشی از برداشتن پوست اضافه‌ای است که در اثر کاهش وزن زیاد به وجود آمده است. عمده این مشکلات عبارتند از سوزش پوست، ساییدگی پوست زیر پانیکولوس و اختلال در کارهای روزانه.
  • ۹. آیا می‌توان ترک‌های پوستی را با ابدومینوپلاستی درمان کرد؟
   بله به میزان مشخصی می‌توان این کار را کرد. برای درمان ترک‌های پوستی قسمتی از پوست که دچار آن شده است باید برداشته شود. این یعنی باید میزان مشخصی پوست شُل داشته باشید تا این امر امکان‌پذیر باشد. به طور کلی می‌توان ترک‌های پوستی زیر ناف را برداشت اما نمی‌توان ترک‌های پوستی بالای ناف را نیز برداشت. چون در این عمل پوست کشیده می‌شود ممکن است ترک‌های پوستی هم بهبود یابند.
  • ۱۰. ابدومینوپلاستی دربهبود کدام مناطق می‌تواند کمک‌کننده باشد؟
   • پوست و خطوط استریا: پوست اضافی شکم را نمی‌توان از طریق ورزش از بین برد، چرا که پوست اضافه، دیگر خاصیت ارتجاعی خود را ندارد وهیچ‌گونه پاسخ فیزیولوژیک نسبت به ورزش نخواهد داشت. از این رو ابدومینوپلاستی مستقیما با حذف پوست اضافی شکم و بهبود وضعیت خطوط استریا به منظور ایجاد شکمی سفت‌تر و با خطوط استریای کم‌تر (یا بدون خطوط استریا) انجام می‌شود.
   • توده چربی: وقتی که پوست اضافه حذف می‌شود توده چربی اضافی متصل شده به آن نیز حذف خواهد شد. در صورت نیاز، لیپوساکشن تکمیلی می‌تواند به لاغرتر شدن شکم و حذف چربی‌های اضافی باقی مانده در شکم، در حین انجام تامی تاک کمک کند. ممکن است حذف توده چربی برای بیمارانی که تحت عمل جراحی چاقی قرار گرفته‌اند دیگر مدنظر نباشد.
   • عضلات: همان‌طور که پوست شل شده و افتاده را می‌توان کشید، عضلات شکمی را نیز که به سبب بارداری و کاهش یا افزایش وزن، شل و افتاده، نازک و ضعیف شده‌اند را نیز می‌توان کشید و بهبود داد. در اصطلاح پزشکی به شل‌شدن عضلات (خارج شدن از حالت نرمال خودشان) "diastasis recti" می‌گویند. ورزش می‌تواند سبب تقویت عضلات شل شده شکمی شود اما اگر این شل شدگی زیاد باشد، ورزش دیگر در بازگرداندن این عضلات به جایگاه اولیه خودشان کارساز نیست. در جریان عمل ابدومینوپلاستی، عضلات شل شده به جایگاه اصلی خودشان بازگردانده می‌شوند (حتی از حالت اصلی خودشان کمی مستحکم‌تر می‌شوند). مجموع این اعمال یک شکم صاف با یک کمر باریک را برای فرد به ارمغان می‌آورد.

  مقالات مرتبط با عمل ابدومینوپلاستی

  عوارض ابدومینوپلاستی و راهکارهای مقابله با آن چیست؟
  ابدومینوپلاستی

  عوارض ابدومینوپلاستی و راهکارهای مقابله با آن چیست؟

  افتادگی پوست و تجمّع چربی در ناحیه شکم جزو رایج‌ترین مشکلاتی هستند که در بانوان ایجاد می‌شوند و این مشکلات معمولاً در نتیجه‌ی افزایش وزن، زایمان‌های متعدد و افزایش سن پدیدار می‌گردند و می‌توانند زیبایی و شادابی بدن شما را…

  forough khademi
  alarm_on
  ۵دقیقه
  انواع گِن طبی لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی
  ابدومینوپلاستی

  انواع گِن طبی لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی

  من و شما می‌دانیم که تحقیق قبل از انجام جراحی مهم است اما تا به‌حال به این موضوع فکر کرده‌اید که بعد از عمل هم باید از خود مراقبت کنید. پوشیدن یک گِن مناسب یکی از مهمترین کارهایی است که…

  forough khademi
  alarm_on
  ۶دقیقه
  مقایسه ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک
  ابدومینوپلاستی

  مقایسه ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک

  بعد از پرس‌وجوی کامل در ارتباط با انتخاب بهترین روش برای پیکرتراشی، حتما این سوال به ذهنتان رسیده است که لیپوماتیک بهتر است یا ابدومینوپلاستی؟ انتخاب هر کدام از این دو روش کاملا به اولویت شخصی و وضعیت جسمانی شما…

  forough khademi
  alarm_on
  ۷دقیقه

  در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  *