مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا
بعد از ابدومینوپلاستی

بعد از ابدومینوپلاستی

در ابدومینوپلاستی یا تامی تاک، منطقه تحت عمل بخیه زده و بانداژ می‌شود. حتما باید به دستورات جراح یا پزشک خود درباره نحوه نگهداری از بانداژ در روزهای اول پس از عمل توجه ویژه‌ای کنید.

مشاوره رایگان

تهران، بلوار کاوه ، بالاتر از دولت ، نبش بهار جنوبی ، پلاک۲ ، واحد۱۸ ۲۶۶۰۲۹۰۰ ۲۶۶۰۱۹۰۰

آنچه باید بعد از ابدومینوپلاستی بدانید

بانداژی که در انواع عمل جراحی زیبایی شکم مورد استفاده قرار می‌گیرد سفت و کشسان است که موجب بهبودی بهتر زخم‌ها می‌شود. جراح همچنین ممکن است درباره نحوه نشستن و دراز کشیدن که موجب کاهش درد می‌گردد به شما دستوراتی دهد، و انجام فعالیت‌های قدرتی به مدت شش هفته را برای شما محدود کند. پس از جراحی بیمار باید حداقل یک ماه سرکار نرود تا بهبودی کامل پیدا کند. پزشک درباره مواردی که بیمار باید آنها را رعایت کند یا از آنها اجتناب کند، توصیه‌هایی می‌کند. تیم متخصص مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا با فراهم کردن فرم مشاوره رایگان آماده پاسخگویی کامل در زمینه ابدومینوپلاستی به شما عزیزان می‌باشد برای کسب اطلاعات فنی با ما تماس بگیرید.

آنچه باید بعد از ابدومینوپلاستی بدانید
عمل جراحی

ابدومینوپلاستی

نکات قبل از عمل جراحی

قبل از ابدومینوپلاستی

کاندیدای عمل جراحی

کاندیدای ابدومینوپلاستی

انواع عمل جراحی

انواع ابدومینوپلاستی

هزینه ابدومینوپلاستی چقدر است؟

نکاتی درباره جدول لیست قیمت
• قیمت خدمات لاغری بسته به میزان چربی، ناحیه مورد نظر، تعداد جلسات و همچنین ناحیه تحت درمان متفاوت می‌باشد. قیمت‌های ذکر شده در لیست زیر شروع قیمت جراحی لاغری و زیبایی می‌باشد. قیمت دقیق پس از معاینه و چکاپ دکتر جراح اعلام خواهد شد.

نوع عمل هزینه عمل
ابدومینوپلاستی وساکشن پهلو
شروع از ۳۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان
مینی ابدومینوپلاستی شروع از ۲۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان
دکتر، جراح یا متخصصی که عمل زیرنظر ایشان اجرا می‌شود.

دکتر یا متخصص

دکتر، جراح یا متخصصی که عمل ابدومینوپلاستی زیرنظر ایشان اجرا می‌شود.

کلینیک، بیمارستان یا مرکز جراحی که عمل لیپوماتیک در آن صورت می‌گیرد.

کلینیک یا بیمارستان

کلینیک، بیمارستان یا مرکز جراحی که عمل ابدومینوپلاستی در آن صورت می‌گیرد.

تیم جراحی که عمل را به عهده دارند.

تیم جراحی

تیم جراحی که عمل ابدومینوپلاستی را به عهده دارند: شامل پزشک جراح و دستیاران، تکنسین اطاق عمل و غیره.

نواحی که قرار است تحت عمل قرار بگیرد

نواحی تحت درمان

نواحی که قرار است تحت عمل ابدومینوپلاستی قرار بگیرد و میزان چربی بیمار که نیاز به استخراج دارد.

نیاز به بستری شدن در صورت تشخیص پزشک

بستری شدن

نیاز به بستری شدن در صورت تشخیص پزشک

  فرم مشاوره عمل ابدومینوپلاستی

  مشاورین مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا اطلاعاتی کامل و دوستانه در اختیار شما قرار می‌دهند. ما در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا ابتدا پوست و موی شما را ارزیابی می‌کنیم، سپس درباره تاریخچه پزشکی شما گفتگو می‌کنیم تا اطمینان حاصل شود که شما برای درمان مناسب هستید و به هر سوالی که ممکن است در مورد درمان داشته باشید پاسخ می‌دهیم. سپس ما جلسات خود را با توجه به تایم شما تنظیم می‌کنیم، تا بهترین نتایج ممکن را دست آوریم.

  پرسش شما به‌صورت کاملاً ناشناس در سایت مطرح خواهد شد.

  دوره نقاهت ابدومینوپلاستی

  روزهای بعد از عمل ابدومینوپلاستی

  دوره نقاهت باید به شکلی باشد که بدن بهبودی لازم را کسب کرده و به محض بهبودی حرکت را شروع کند.
  استراحت: بهتر است که بیشتر در رختخواب یا بر روی مبل استراحت کنید و سر خود را در زاویه‌ای مناسب قرار دهید. همچنین بهتر است تا چند بالش را زیر زانوهای خود قرار دهید. این کار باعث می‌شود که فشار از روی پوست شکم برداشته شود.
  پوست ناحیه شکم در انتهای عمل جراحی کشیده می‌شود بنابراین کاهش تنش زخم به جریان خون در آن ناحیه کمک کرده و احتمال ابتلا به عوارض را کاهش می‌دهد.
  ورزش کردن: در روزهای اولیه پس از عمل باید بسیار با احتیاط حرکت کنید. در حالیکه راه رفتن توصیه می‌شود اما حرکت زیاد هم می‌تواند موجب شود که پوست و ماهیچه‌های زیر آن به جای پیوند با یکدیگر بر خلاف جهت یکدیگر حرکت کنند. این امر باعث جمع شدن خونابه و ترشحات در زیر پوست می‌شود که به آن سروما یا هماتوم گفته می‌شود. تعبیه سیستم زهکشی زخم برای تخلیه ترشحات زخم از بدن است اما حرکت زیاد باعث می‌شود که علیرغم وجود این سیستم باز هم ترشحات در زیر پوست جمع شوند.
  رژیم: به احتمال زیاد پس از عمل می‌توانید به رژیم معمول خود باز گردید اما حتماً باید در ۷۲ ساعت اولیه پس از عمل مقدار زیادی مایعات بنوشید.
  گن مخصوص و سیستم زهکشی: در چند روز اولیه پس از عمل از شما خواسته می‌شود تا گن مخصوصی را بپوشید. گن ابدومینوپلاستی ورم را کاهش داده و از جمع شدن ترشحات مضر در زیر پوست جلوگیری می‌کند. در دوره اول نقاهت باید این گن را به صورت ۲۴ ساعته بپوشید.
  سعی کنید تا ۵ روز اول این گن را در نیاورید، مگر زمانی که می‌خواهید دوش بگیرید. اگر فکر می‌کنید که پوشیدن این گن شما را اذیت می‌کنید یا خارش می‌گیرید می‌توانید در زیر آن یک پیراهن نازک نخی بپوشید. گن باید کاملاً فیت بدن‌تان باشد اما نباید مانع تنفس طبیعی شما شده و یا موجب ایجاد درد شود. اگر چنین مشکلاتی دارید با دکتر خود در میان بگذارید تا گن دیگری در اختیارتان قرار بگیرد.
  اگر سیستم زهکشی زخم در طول عمل جراحی برایتان تعبیه شده است باید پس از عمل نیز مراقب آن باشید. زمانی که محفظه سیستم زهکشی پر شد باید آن را خالی کنید، همچنین باید میزان ترشحات داخل آن را اندازه‌گیری و ثبت کنید. این اطلاعات برای دکتر مهم است زیرا از طریق آن بهبودی شما را ارزیابی کرده و می‌تواند پیش از بروز مشکلی جلوی آن را بگیرد. این فرآیند باید چندین بار تکرار شود، سپس سیستم زهکشی زخم نیز برداشته می‌شود. این دوره می‌تواند چیزی بین چند روز تا یک هفته طول بکشد.
  مدیریت درد: داشتن درد پس از عمل ابدومینوپلاستی طبیعی است. دکتر داروهایی را برای مدیریت درد برای شما تجویز می‌کند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. همچنین ممکن است یک پمپ درد برایتان تعبیه شده باشد که در مواقع لزوم می‌توانید از آن استفاده نمایید. حتماً در مورد داروهای مسکن خود با دکتر صحبت کنید. استفاده همزمان از این دو نوع روش مشکلی ایجاد نمی‌کند و روند بهبودی را سرعت می‌بخشد.
  جلسات پیگیری درمان: گاهی اوقات جلسه پیگیری درمان در یکی از ۵ روز اول پس از عمل برگزار می‌شود. معمولاً در این جلسه سیستم زهکشی زخم و پمپ درد نیز برداشته می‌شود. هنگامی که همه لوله‌ها، پمپ‌ها و سیستم زهکشی زخم برداشته شد احساس بهتری خواهید داشت و قابلیت تحرکی شما هم بیشتر خواهد شد. سپس دکتر در مورد ادامه برنامه دوره نقاهت با شما صحبت خواهد کرد.

  برنامه زمانی بهبودی هفتگی بعد از ابدومینوپلاستی

  برنامه زمانی بهبودی هفتگی بعد از ابدومینوپلاستی

  هفته اول: پس از اینکه یک هفته استراحت کردید نیاز به حرکت خواهید داشت. همین موقع است که باید کمی شروع به فعالیت کنید. البته باید از فعالیت بیش از حد اجتناب کنید چون پیوند جدیدی که بین لایه ماهیچه و لایه پوست صورت گرفته هنوز ضعیف است و به راحتی صدمه می‌بیند و در نهایت منجربه جمع شدن مایعات در زیر پوست می‌گردد.
  هفته دوم: سعی کنید چند بار در روز بلند شده و در خانه راه بروید. این کار باعث حرکت ماهیچه‌های شما شده و تنفس‌تان را بهبود می‌بخشد. این کار همچنین ریسک لخته شدن خون در پاها را کاهش می‌دهد.
  برخی دکترها از بیمار می‌خواهند تا یک هفته دیگر گن مخصوص را بپوشد. پوشیدن این گن ورم و کبودی را کاهش داده و باعث شکل‌گیری بهتر بدن می‌شود.
  هفته سوم: در این هفته باید بسیار بهبود پیدا کرده باشید. در این هفته می‌توانید به راحتی در خانه راه بروید و حرکتتان بسیار راحت‌تر می‌شود اما بهتر است تا جایی که می‌‌توانید در خانه بمانید چراکه هنوز برای کارهای بیرون خانه آمادگی لازم را ندارید. این یعنی نباید رانندگی کنید اما ممکن است دکتر به شما اجازه دهد که به سر کار خود باز گردید.
  در این هفته باید کارهایی که می‌توانید انجام دهید و کارهایی که خارج از توان‌تان می‌باشد را ارزیابی کنید. اجازه دهید تا این حد را بدنتان مشخص کند. سعی کنید که بیش از حد راه نروید و بیش از چند کیلو را بلند نکنید.
  در این هفته می‌توانید پوشیدن گن ابدومینوپلاستی را به ۱۲ ساعت کاهش دهید. در واقع برخی افراد ترجیح می‌دهند که تا یک ماه به طور دائم آن را بپوشند، حتی شب‌ها. برخی افراد می‌گویند که پوشیدن گن به آن‌ها احساس امنیت بیشتری می‌دهد. اگر از پوشیدن گن احساس خوبی دارید هر چقدر که دوست دارید می‌توانید آن را بپوشید.
  هفته چهارم: اکثر بیماران در این هفته تا حد زیادی بهبودی پیدا کرده و می‌توانند کارهای بیرون خانه را انجام دهند. در این هفته می‌توانید تمرینات ورزشی کمی سنگین‌تر را انجام دهید اما چیزهای سنگین‌تر از ۲ کیلوگرم را بلند نکنید. همچنان سعی کنید که لباس‌های آزاد و راحت بپوشید البته به غیر از گن مخصوص که هنوز هم باید ۱۲ ساعت در روز آن را به تن داشته باشید.
  ممکن است احساس کنید که به فرم بدنی مطلوب خود دست یافته‌اید اما بهتر است تا مدتی رانندگی نکنید زیرا توقف‌های ناگهانی و گردش‌های تیز می‌تواند به ماهیچه‌هایی که در حال بهبود هستند صدمه وارد کند.
  هفته پنجم: در طول این هفته می‌توانید به فعالیت‌های طبیعی خود باز گردید. ممکن است هنوز هم کمی ورم داشته باشید اما فرم جدید بدن‌تان مشهود است. بهتر است در این هفته یک جلسه پیگیری دیگر را با دکتر خود داشته باشید تا پیشرفت و بهبودتان در ظرف این یک ماه ارزیابی شود.
  به یاد داشته باشید که بدن افراد با یکدیگر متفاوت است و عواملی وجود دارند که می‌توانند موجب طولانی‌تر شدن دوره نقاهت شوند. مشکلی نیست زیرا دکتر در تمامی مراحل بهبودی همراه شما خواهد بود و روند بهبودی‌تان را ارزیابی خواهد کرد.
  هفته ۶ – ۸: در طول این هفته‌ها می‌توانید به تمرینات فیزیکی خود بازگشته و تمرینات قدرتی را انجام دهید.

  موارد منع ابدومینوپلاستی

  افراد زیر واجد شرایط انجام ابدومینوپلاستی نمی‌باشند و باید از انجام این عمل اجتناب کنند:

  خانم‌های باردار

  خانم‌های باردار

  افرادی که قصد کاهش وزن دارند

  افرادی که قصد کاهش وزن دارند

  افرادی که به بیماری دیابت مبتلا هستند

  افراد مبتلا به دیابت

  افرادی که به بیماری ایمنی دچار هستند

  افرادی مبتلا به بیماری ایمنی

  افرادی که از داروهای ضدانعقادخون استفاده می‌کنند

  افرادی که از داروهای ضدانعقادخون استفاده می‌کنند

  افرادی که در عملکرد روده و مثانه مشکل دارند

  افرادی که در عملکرد روده و مثانه مشکل دارند

  ۱۰ نکته تسریع روند بهبودی بعد از ابدومینوپلاستی

  ۶- سعی کنید در دوره نقاهت خود از عصا یا واکر استفاده کنید. در چند هفته اول با توجه به زخم‌هایی که دارید و روند بهبودی ماهیچه‌های شکم باید کمی خمیده راه بروید. ممکن است این کار موقتاً کمی بر روی کمر فشار بیاورد که استفاده از عصا و واکر می‌تواند این فشار را کمتر کند.
  ۷- سعی کنید از لباس زیری آزاد و راحت در دوره نقاهت خود استفاده کنید. انتظار می‌رود که پس از عملی مانند ابدومینوپلاستی ورم زیادی داشته باشید که به دلیل نیروی جاذبه به تدریج به سمت ناحیه شرمگاه می‌رود. ممکن است لباس‌های زیری که دارید تنگ باشند. باید از پوشیدن لباس‌های تنگ یا باندپیچی کردن ناحیه‌ای از شکم که دارای ورم و زخم است اجتناب کنید.
  ۸- در مورد اعمال پماد آنتی‌بیوتیک بر روی زخم‌های خود با دکتر مشورت کنید. این پمادها درد را تسکین می‌دهند و به فرآیند بهبودی کمک می‌کنند. بسیاری از جراحان توصیه می‌کنند که اصلاً به زخم‌هایتان دست نزنید، شما هم همیشه سعی کنید تا از دستورالعمل‌های دکتر جراح خود پیروی نمایید.
  ۹- هنگامی که زخم‌هایتان بسته شد و بهبود یافت درمانی را برای اسکار (اثرات زخم) دنبال کنید. دکتر در این مورد شما را راهنمایی خواهد کرد.
  ۱۰- سعی کنید تا در طول دوره نقاهت خود یک رژیم غذایی سالم را در پیش بگیرید. این کار به پرورش عادات خوب در شما کمک کرده و موجب می‌شود که پس از تمام شدن دوره نقاهت نتایج به دست آمده از ابدومینوپلاستی را به خوبی حفظ نمایید.

  ۱- پس از عمل سعی نکنید که دائماً خود را ارزیابی کنید. بسیاری از افراد دوست دارند تا پس از عمل ابدومینوپلاستی فرم جدید بدن خود را به دیگران نشان دهند، در نتیجه ممکن است دیگران نظراتی دهند که دلسرد شود. به خاطر داشته باشید که پس از عمل ورم وجود دارد که تا دو هفته ادامه خواهد داشت. در دوره نقاهت بدن آب بیشتری را در خود نگاه می‌دارد بنابراین سایزتان دقیق نیست. می‌توانید با نوشیدن زیاد مایعات، دوش گرفتن به طور منظم، قطع مصرف سدیم و حرکت داشتن که باعث بهبود گردش خون می‌شود، باعث کاهش ورم شوید.
  ۲- پس از اولین جلسه پیگیری درمان به شما اجازه داده می‌شود که دوش بگیرید. توصیه می‌شود که با آب ولرم دوش بگیرید. از دوش آب داغ اجتناب کنید زیرا هنگامی که گِن را باز می‌کنید رگ‌های خونی ریلکس می‌شوند و آب داغ باعث بیشتر ریلکس شدن‌شان می‌شود. اگر رگ‌های خونی در مدت زمان کوتاهی خیلی ریلکس شوند می‌تواند موجب غش و ضعف شود.
  ۳- اگر حمام‌تان به اندازه کافی بزرگ است از صندلی حمام استفاده کنید. استفاده از صندلی بهتر از دوش گرفتن در حالت نیمه خم است. همچنین می‌توانید از دوست یا هر کس دیگری بخواهید که در شستن موها کمکتان کند تا فشار کمتری به شما وارد شود.
  ۴- مهم است که در طول هفته دوم پوست خود را ریلکس نگاه دارید تا کاملاً بهبود یابد. یکی از کارهایی که باید در این راستا انجام دهید این است که هنگام خوابیدن سر خود را کمی بالاتر از بدن خود قرار دهید و زانوهایتان خم باشد. همچنین باید کمی با حالت خمیده راه بروید. سعی نکنید صاف بایستید زیرا ممکن است این کار به زخم فشار زیادی وارد کرده و اسکار را بدتر کند.
  ۵- در انتخاب سرگرمی‌های دوره نقاهت خود دقت کنید و سعی کنید که از دیدن فیلم‌های کمدی خودداری نمایید. درست است که این نوع فیلم‌ها می‌تواند در تجدید روحیه بسیار موثر باشد اما باید توجه داشته باشید که با وجود زخم بودن ماهیچه‌های شکم حداقل نباید تا چند روز خندیدن شکمی انجام دهید.

  سوالات متداول در رابطه با عمل ابدومینوپلاستی

  • ۱. هزینه ابدومینوپلاستی چقدر است؟
   هزینه ابدومینوپلاستی به مکانی که این عمل را انجام می‌دهید و نوع عمل ابدومینوپلاستی بستگی دارد. ممکن است پس از عمل نیز هزینه‌هایی را داشته باشید یا بخواهید این عمل را در ترکیب با عمل دیگری انجام دهید که در این صورت هزینه‌ها متغیر خواهد بود.
  • ۲. عوارض جانبی ابدومینوپلاستی چیست؟
   ابدومینوپلاستی عملی بی خطر و موثر است. البته هیچ عملی جراحی فاقد ریسک و عوارض جانبی نیست. شدت عوارض جانبی ابدومینوپلاستی می‌تواند متغیر باشد، برخی از این عوارض از این قرارند:
   • درد و ورم
   • کبودی
   • بی‌حسی
   • خونریزی
   • عفونت
   • نکروز چربی
   • بهبودی آهسته
   برخی از عوارض جانبی جدی‌تر که البته احتمال بروز آن‌ها بسیار کم است:
   • لخته شدن خون به خصوص در بیمارانی که سیگار می‌کشند یا مشکلات پزشکی قبلی دارند
   • جمع شدن ترشحات و مایعات در زیر پوست شکم
   • ورم دائمی پاها
   • آسیب به رشته‌های عصبی
   • تغییر رنگ پوست
   • ورم طولانی مدت در اطراف زخم‌ها
   • پدیدار شدن دوباره پوست شُل
   • اختلالات پوستی در ناحیه شکم
  • ۳. عارضه "گوش سگی" بعد از عمل ابدومینوپلاستی چیست؟
   به ﺑﺮﺟﺴﺘﮕﯽ یا پوست اضافه‌ای که در ﻃﺮﻓﯿﻦ ﺧﻂ ﺑﺮش عمل ایجاد می‌شود عارضه "گوش سگی" می‌گویند. این عارضه معمولاً زمانی رخ می‌دهد که عمل ابدومینوپلاستی و لیپوساکشن با هم انجام می‌شوند. البته ۳ الی ۶ ماه پس از عمل ابدومینوپلاستی و پس از اینکه ورم‌ها به طور کامل فروکش کرد می‌توان این عارضه را با یک روند کلینیکی که تحت بی‌هوشی موضعی انجام می‌گیرد درمان کرد.
  • ۴. چگونه علائم عفونت بعد از ابدومینوپلاستی را تشخیص دهم؟
   در این عمل درست مانند همه عمل‌های جراحی دیگر همیشه احتمال بروز عفونت وجود دارد و اگر درمان نشود می‌تواند به همه بدن سرایت کند. علائم عفونت از این قرارند:
   • تب و لرز
   • چرک و بد بو شدن زخم
   • احساس کلی بیمار بودن
   • ضعف
   با تمیز نگاه داشتن زخم‌ها و عوض کردن لباس‌ها به طور منظم می‌تواند خطر ابتلا به عفونت را کاهش دهید.
  • ۵. نکروز چربی چیست؟
   نکروز چربی عارضه‌ای است که به دلیل عدم خونرسانی درست به بافت چربی زیر پوست ایجاد می‌شود. بدین ترتیب چربی سفت شده و تبدیل به برآمدگی می‌شود. این عارضه معمولاً خوش‌خیم است مگر اینکه موجب درد یا مشکلات زیبایی شود که در این صورت می‌توان آن را به وسیله یک عمل سرپایی در کلینیک که تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود درمان کرد.
  • ۶. بین ابدومینوپلاستی و لیپوساکشن کدام را انتخاب کنم؟
   این موضوع به یک عامل بستگی دارد: میزان پوست شُلی که در ناحیه شکم دارید. اگر پوست اضافه در ناحیه شکم زیاد باشد و عضلات شکم هم ضعیف باشند می‌توانید با انجام عمل ابدومینوپلاستی پوست اضافه را برداشته و عضلات شکم را سفت کنید. از سوی دیگر اگر شُلی پوست‌تان کم است، چربی اضافه کمی دارید و عضلات شکم‌تان از قدرت خوبی برخوردار هستند می‌توانید از لیپوساکشن استفاده کنید. به علاوه اینکه می‌توان برای فرم‌دهی بهتر بدن لیپوساکشن را با ابدومینوپلاستی به طور همزمان انجام داد. مشاوره با یک دکتر متخصص ماهر و با تجربه می‌تواند در انتخاب درمان مناسب و دستیابی به اهداف‌تان بسیار راهگشا باشد.
  • ۷. ابدومینوپلاستی کامل بهتر است یا مینی ابدومینوپلاستی ؟
   چون برش‌هایی که در مینی ابدومینوپلاستی ایجاد می‌شوند بسیار کمتر و کوچکتر هستند بسیاری افراد می‌خواهند بدانند که آیا داوطلب خوبی برای انجام آن هستند یا خیر.
   متاسفانه مینی ابدومینوپلاستی گزینه مناسبی برای همه افراد نیست. زمانی که می‌خواهید عمل مورد نظر خود را انتخاب کنید این مسئله را در نظر داشته باشید که مینی ابدومینوپلاستی برای کشیدن و جمع کردن سراسری پوست مناسب نیست بلکه با این عمل فقط می‌توان ناحیه کوچک بالای برآمدگی شرمگاه و زیر ناف را درمان کرد. کشیدن بیش از حد پوست می‌تواند باعث بیشتر شدن اسکار شود. مینی ابدومینوپلاستی نمی‌تواند ترک‌های پوستی یا جدایی عضلات شکمی بالای ناف را درمان کند. از سوی دیگر، با عمل ابدومینوپلاستی کامل می‌توان جدایی عضلات شکم را درمان کرده و پوست اضافه بالا و زیر ناف را برداشت. در اصل این دو عمل کاملاً با یکدیگر تفاوت دارند. با انجام مشاوره با دکتر خود می‌توانید مناسب‌ترین عمل ابدومینوپلاستی را انتخاب کنید.
  • ۸. پانیکولکتومی چیست؟
   یک عمل باز جراحی شکم است که در آن پانیکولوس یا پوست اضافی زیر شکم برداشته می‌شود. این عمل با ابدومینوپلاستی تفاوت دارد. در ابدومینوپلاستی علاوه بر حذف پوست و چربی اضافی، عضلات دیواره شکم نیز تقویت می‌شوند. علاوه براین پانیکولکتومی یک جراحی پزشکی است در حالی که ابدومینوپلاستی جراحی زیبایی است.
   این یعنی ممکن است عمل پانیکولکتومی تحت پوشش بیمه قرار بگیرد چون هدف آن رفع مشکلات ناشی از برداشتن پوست اضافه‌ای است که در اثر کاهش وزن زیاد به وجود آمده است. عمده این مشکلات عبارتند از سوزش پوست، ساییدگی پوست زیر پانیکولوس و اختلال در کارهای روزانه.
  • ۹. آیا می‌توان ترک‌های پوستی را با ابدومینوپلاستی درمان کرد؟
   بله به میزان مشخصی می‌توان این کار را کرد. برای درمان ترک‌های پوستی قسمتی از پوست که دچار آن شده است باید برداشته شود. این یعنی باید میزان مشخصی پوست شُل داشته باشید تا این امر امکان‌پذیر باشد. به طور کلی می‌توان ترک‌های پوستی زیر ناف را برداشت اما نمی‌توان ترک‌های پوستی بالای ناف را نیز برداشت. چون در این عمل پوست کشیده می‌شود ممکن است ترک‌های پوستی هم بهبود یابند.
  • ۱۰. ابدومینوپلاستی دربهبود کدام مناطق می‌تواند کمک‌کننده باشد؟
   • پوست و خطوط استریا: پوست اضافی شکم را نمی‌توان از طریق ورزش از بین برد، چرا که پوست اضافه، دیگر خاصیت ارتجاعی خود را ندارد وهیچ‌گونه پاسخ فیزیولوژیک نسبت به ورزش نخواهد داشت. از این رو ابدومینوپلاستی مستقیما با حذف پوست اضافی شکم و بهبود وضعیت خطوط استریا به منظور ایجاد شکمی سفت‌تر و با خطوط استریای کم‌تر (یا بدون خطوط استریا) انجام می‌شود.
   • توده چربی: وقتی که پوست اضافه حذف می‌شود توده چربی اضافی متصل شده به آن نیز حذف خواهد شد. در صورت نیاز، لیپوساکشن تکمیلی می‌تواند به لاغرتر شدن شکم و حذف چربی‌های اضافی باقی مانده در شکم، در حین انجام تامی تاک کمک کند. ممکن است حذف توده چربی برای بیمارانی که تحت عمل جراحی چاقی قرار گرفته‌اند دیگر مدنظر نباشد.
   • عضلات: همان‌طور که پوست شل شده و افتاده را می‌توان کشید، عضلات شکمی را نیز که به سبب بارداری و کاهش یا افزایش وزن، شل و افتاده، نازک و ضعیف شده‌اند را نیز می‌توان کشید و بهبود داد. در اصطلاح پزشکی به شل‌شدن عضلات (خارج شدن از حالت نرمال خودشان) "diastasis recti" می‌گویند. ورزش می‌تواند سبب تقویت عضلات شل شده شکمی شود اما اگر این شل شدگی زیاد باشد، ورزش دیگر در بازگرداندن این عضلات به جایگاه اولیه خودشان کارساز نیست. در جریان عمل ابدومینوپلاستی، عضلات شل شده به جایگاه اصلی خودشان بازگردانده می‌شوند (حتی از حالت اصلی خودشان کمی مستحکم‌تر می‌شوند). مجموع این اعمال یک شکم صاف با یک کمر باریک را برای فرد به ارمغان می‌آورد.

  در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  *