مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا
کاندیدای ابدومینوپلاستی

کاندیدای ابدومینوپلاستی

درست است که ابدومینوپلاستی نتایج چشمگیری در بر دارد اما باید بدانید که هدف این عمل کاهش وزن نیست و نمی‌تواند از افزایش وزن در آینده جلوگیری کند.

مشاوره

تهران، بلوار کاوه ، بالاتر از دولت ، نبش بهار جنوبی ، پلاک۲ ، واحد۱۸ ۲۶۶۰۲۹۰۰ ۲۶۶۰۱۹۰۰

کاندیدای مناسب ابدومینوپلاستی

با ابدومینوپلاستی (Abdominoplasty) یا تامی تاک (Tummy Tuck) خیلی کارها می‌توان انجام داد، اما بهتر است که پیش از انجام عمل ابدومینوپلاستی جلسه‌ای را با دکتر خود ترتیب داده و در مورد انتظارات و نتایج مورد نظر خود صحبت کنید. باید سعی کنید که انتظاراتی واقعی از این عمل داشته باشید تا دکتر اهدافتان را به خوبی درک کند. هر کسی که عمل ابدومینوپلاستی را انجام می‌دهد باید بداند که نتایج نهایی تا ۶ ماه یا حتی تا ۱ سال قابل مشاهده نیستند. انتظار می‌رود که عمده ورم ناشی از عمل ظرف ۴ هفته فروکش کند اما بهبود کامل زخم‌ها و اسکارها یک سال طول می‌کشد.
با ورزش کردن و در پیش گرفتن یک رژیم غذایی مناسب می‌توانید مطمئن باشید که نتایج حاصل از این عمل تا سال‌های سال ماندگاری خواهد داشت. یکی از پیامدهای خوب ابدومینوپلاستی این است که برخی افراد به اندازه‌ای از نتایج خود راضی هستند که تلاش می‌کنند تا با ورزش کردن و در پیش گرفتن یک سبک زندگی سالم این نتایج را حفظ کنند. تیم متخصص مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا با فراهم کردن فرم مشاوره رایگان آماده پاسخگویی کامل در زمینه ابدومینوپلاستی به شما عزیزان می‌باشد برای کسب اطلاعات فنی با ما تماس بگیرید.

کاندیدای مناسب ابدومینوپلاستی
عمل جراحی

ابدومینوپلاستی

نکات قبل از عمل جراحی

قبل از ابدومینوپلاستی

نکات بعد از عمل جراحی

بعد از ابدومینوپلاستی

انواع عمل جراحی

انواع ابدومینوپلاستی

هزینه ابدومینوپلاستی چقدر است؟

نکاتی درباره جدول لیست قیمت
• قیمت خدمات لاغری بسته به میزان چربی، ناحیه مورد نظر، تعداد جلسات و همچنین ناحیه تحت درمان متفاوت می‌باشد. قیمت‌های ذکر شده در لیست زیر شروع قیمت جراحی لاغری و زیبایی می‌باشد. قیمت دقیق پس از معاینه و چکاپ دکتر جراح اعلام خواهد شد.

نوع عمل هزینه عمل
ابدومینوپلاستی وساکشن پهلو
شروع از ۳۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان
مینی ابدومینوپلاستی شروع از ۲۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان
دکتر، جراح یا متخصصی که عمل زیرنظر ایشان اجرا می‌شود.

دکتر یا متخصص

دکتر، جراح یا متخصصی که عمل ابدومینوپلاستی زیرنظر ایشان اجرا می‌شود.

کلینیک، بیمارستان یا مرکز جراحی که عمل لیپوماتیک در آن صورت می‌گیرد.

کلینیک یا بیمارستان

کلینیک، بیمارستان یا مرکز جراحی که عمل ابدومینوپلاستی در آن صورت می‌گیرد.

تیم جراحی که عمل را به عهده دارند.

تیم جراحی

تیم جراحی که عمل ابدومینوپلاستی را به عهده دارند: شامل پزشک جراح و دستیاران، تکنسین اطاق عمل و غیره.

نواحی که قرار است تحت عمل قرار بگیرد

نواحی تحت درمان

نواحی که قرار است تحت عمل ابدومینوپلاستی قرار بگیرد و میزان چربی بیمار که نیاز به استخراج دارد.

نیاز به بستری شدن در صورت تشخیص پزشک

بستری شدن

نیاز به بستری شدن در صورت تشخیص پزشک

  فرم مشاوره عمل ابدومینوپلاستی

  مشاورین مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا اطلاعاتی کامل و دوستانه در اختیار شما قرار می‌دهند. ما در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا ابتدا پوست و موی شما را ارزیابی می‌کنیم، سپس درباره تاریخچه پزشکی شما گفتگو می‌کنیم تا اطمینان حاصل شود که شما برای درمان مناسب هستید و به هر سوالی که ممکن است در مورد درمان داشته باشید پاسخ می‌دهیم. سپس ما جلسات خود را با توجه به تایم شما تنظیم می‌کنیم، تا بهترین نتایج ممکن را دست آوریم.

  پرسش شما به‌صورت کاملاً ناشناس در سایت مطرح خواهد شد.

  چه افرادی کاندیدای خوبی برای ابدومینوپلاستی هستند؟

  شل شدن ماهیچه و پوست شکم پس از زایمان

  بارداری معمولاً عوارض جانبی ناخوشایندی مانند شُل شدن پوست و جدا شدن ماهیچه‌های شکم را در پی دارد، مخصوصاً اگر خانمی چندین بار زایمان داشته باشد و یا زایمان به صورت سزارین صورت گرفته باشد. معمولاً پس از زایمان رژیم غذایی و ورزش برای تقویت عضلات شکم و جمع شدن شکم کافی نیستند. یکی از دلایل این امر ضعیف شدن ماهیچه‌های شکم و از دست رفتن قابلیت ارتجاعی پوست مخصوصاً پس از چندین زایمان است. در این وضعیت احتمالاً بهترین گزینه درمانی برای بازیابی حالت اولیه شکم پیش از بارداری جراحی ابدومینوپلاستی است.
  برخی خانم‌ها شانس این را دارند که از ترکیب چند عمل زیبایی مثل تامی تاک، لیپوساکشن و برجسته‌سازی سینه بهره ببرند. اگر قصد دارید که باز هم بچه‌دار شوید بهتر است تا عمل ابدومینوپلاستی را به بعد از آن موکول کنید. هرگونه بارداری مجدد می‌تواند دوباره ماهیچه‌های شکم را از یکدیگر جدا کند (که به آن دیاستازیس رکتی می‌گویند) و موجب شُل شدن مجدد پوست اطراف شکم شود. بنابراین همه نتایج حاصل از تامی تاک از بین رفته و باید جهت دستیابی به نتایج گذشته دوباره این عمل را انجام دهید. بهتر است بدانید که اگر قبلاً عمل ابدومینوپلاستی را انجام داده‌اید و پس از آن به طور غیر منتظره‌ای باردار شدید، این موضوع بر روی سلامتی کودک شما هیچ تاثیری نخواهد گذاشت. اگر عمل ابدومینوپلاستی را انجام دهید باز هم می‌توانید بدون هیچ مشکلی بچه‌دار شوید.

  شُل شدن پوست پس از کاهش وزن زیاد

  کاهش وزن باعث بهبود کلی سلامتی می‌شود اما ممکن است عوارضی را از نظر زیبایی به همراه داشته باشد. شل شدن پوست و ضعیف شدن عضلات شکم از این عوارض می‌باشند. برخی افراد از این موضوع دلسرد شده و شیوه زندگی سالم و جدید خود را رها می‌کنند و به عادات گذشته خود باز می‌گردند. ابدومینوپلاستی می‌تواند به فرم‌دهی شکم کمک کرده و باعث شود تا نتایج حاصل از کاهش وزن بهتر نمود پیدا کنند. افرادی که زایمان‌های زیادی داشته‌اند و یا کاهش وزن زیادی داشته‌اند برای درمان پوست اضافه ناحیه شکم ابدومینوپلاستی را انجام می‌دهند. به این ترتیب افرادی برای انجام ابدومینوپلاستی داوطلبان خوبی هستند که با وزن ایده‌آل خود ۷ الی ۱۰ کیلوگرم فاصله داشته باشند.

  تغییر حالت شکم با بالا رفتن سن

  دو تاثیر رایج بالا رفتن سن شامل از دست رفتن قابلیت ارتجاعی پوست و ضعیف شدن ماهیچه‌ها و عضلات است. این دو عامل می‌توانند تاثیری عمیق بر روی ناحیه شکم بگذارند، این دو عامل باعث می‌شوند تا پوست و عضلات به طور کاملاً ملموسی شل شوند.
  برای بسیاری از افراد تغییر حالت ناحیه شکم یکی از علائم پیری به شمار می‌رود. ابدومینوپلاستی به جوان‌سازی شکم کمک کرده و باعث بازیابی کانتورها و خطوط شکم می‌شود. درست است که ابدومینوپلاستی عملی بسیار ایمن و کم خطر است اما اگر فکر می‌کنید مشکلات پزشکی دیگری دارید که ممکن است با انجام ابدومینوپلاستی بدتر شوند از انجام آن جداً خودداری نمایید.

  استعدادهای ژنتیکی ناخوشایند

  محلی که بدن شما در آن چربی را ذخیره می‌کند و شکل کلی آن معمولاً وابسته به ژنتیک شماست. برخی افراد با وجود اینکه مدام ورزش می‌کنند و رژیم‌های غذایی سختی می‌گیرند اما باز هم چربی در ناحیه میانی شکم آن‌ها جمع می‌شود. سن اغلب یک عامل نیست و فردی که مستعد انباشتن چربی در ناحیه شکم خود است می‌تواند با انجام ابدومینوپلاستی ظاهر یک جوان ۲۰ ساله را پیدا کند.
  خوشبختانه با ابدومینوپلاستی می‌توان این مشکل را حل کرد. برای فهمیدن اینکه آیا ابدومینوپلاستی بهترین درمان برای شماست یا خیر باید اهداف و انتظارات خود را با یک تیم پزشکی حرفه‌ای در میان بگذارید.
  به خاطر داشته باشید درست است که ابدومینوپلاستی تاثیری بسیار مثبت بر روی ظاهر کلی شما دارد اما هدف از انجام آن کاهش وزن نیست. جهت حفظ نتایج حاصل از این عمل باید همچنان ورزش کرده و رژیم غذایی خود را ادامه دهید.

  کاهش اسکارهای ناشی از ابدومینوپلاستی

  کاهش اسکارهای ناشی از ابدومینوپلاستی

  متاسفانه ذات این عمل طوری است که بروز اسکارها اجتناب‌ناپذیر است. طول و موقعیت برش جراحی میزان اسکار را مشخص می‌کند و البته این موضوع به نوع عمل ابدومینوپلاستی هم بستگی دارد. مثلاً اسکار روش مینی ابدومینوپلاستی اسکاری کوچک است و اسکار ناشی از ابدومینوپلاستی فلور دِ لیس بسیار گسترده است. در برخی عمل‌ها اسکار از یک سر استخوان لگن تا سر دیگر ادامه داشته و اسکار دیگری نیز در دور ناف ایجاد می‌شود.
  به طور کلی هرچه پوست و بافت بیشتری برداشته شود اسکار هم بزرگتر است. البته با وجود اینکه اسکارهای ناشی از ابدومینوپلاستی بسیار برجسته هستند اما اگر دکتر جراح ماهر باشد برش‌های خود را به طور استراتژیک ایجاد می‌کند تا اسکار ناشی از آن در زیر لباس پنهان بماند. اسکار دور ناف هم زیاد مشخص نخواهد بود چون با بافت ناف ترکیب می‌شود. اولین چیزی که می‌توانید جهت به حداقل رساندن اسکارها انجام دهید درمان آن‌ها تحت نظر یک دکتر زیبایی مجرب است. البته پس از در پیش گرفتن درمان هم بهبود اسکارها به فرآیند بهبودی بدن‌تان بستگی دارد.
  برای مثال سیگار کشیدن تاثیری بسیار منفی بر روی روند بهبودی دارد. سیگار کشیدن نه تنها ریسک ابتلا به عوارض جانبی را افزایش می‌دهد بلکه می‌تواند باعث بزرگتر شدن اسکارها شود. اگر سیگاری هستید باید ۴ هفته پیش از عمل و تا ۴ هفته پس از آن مصرف سیگار را متوقف کنید. هر چه این مدت زمان بیشتر باشد بهتر است. سیگار کشیدن و مصرف نیکوتین موجب منقبض شدن رگ‌های خونی شده و مانع رسیدن اکسیژن به سلول‌های پوست می‌گردد. این امر روند بهبودی را کُند کرده، سیستم ایمنی بدن را تضعیف کرده و باعث بزرگتر شدن اسکارها می‌شود. به طور کلی هر چه دوره نقاهت‌تان بیشتر باشد اسکارها نمایان‌تر می‌شوند. اکثر اسکارهای ناشی از عمل ابدومینوپلاستی به مرور زمان کمرنگ‌تر و مسطح‌تر می‌شوند. اما اگر پیش از بهبودی کامل برجسته‌تر شوند برای بیمار موجب نگرانی خواهد بود، اما باید بدانید که این هم بخشی از روند طبیعی بهبودی است.
  روند بهبودی تقریباً یک سال به طول می‌انجامد. به خاطر داشته باشید که اسکارها هیچ‌گاه به طور کامل از بین نمی‌روند. پس از اینکه به نقطه مشخصی از دوره نقاهت خود رسیدید دکتر پماد یا کرمی را برایتان تجویز می‌کند. باید پس از بسته شدن کامل زخم‌ها از پماد یا کرم استفاده کنید. همچنین بهتر است تا یک سال از قرار دادن اسکارهای خود در معرض نور مستقیم آفتاب خودداری کنید تا از بروز هایپرپیگمانتاسیون جلوگیری شود. این کار نباید سخت باشد چراکه عموماً اسکارها در زیر لباس قرار می‌گیرند. باید توجه داشته باشید که در بهترین شرایط نیز برخی افراد دچار اسکارهای قابل توجهی می‌شوند. ممکن است اسکارها ضخیم، پهن و نامنظم بوده و تغییر رنگ داشته باشند. البته برخی از این مشکلات قابل درمان هستند. بهتر است که در جلسه پیش از عمل موضوع اسکارهای ناخوشایند را با دکتر خود مطرح کنید.

  موارد منع ابدومینوپلاستی

  افراد زیر واجد شرایط انجام ابدومینوپلاستی نمی‌باشند و باید از انجام این عمل اجتناب کنند:

  خانم‌های باردار

  خانم‌های باردار

  افرادی که قصد کاهش وزن دارند

  افرادی که قصد کاهش وزن دارند

  افرادی که به بیماری دیابت مبتلا هستند

  افراد مبتلا به دیابت

  افرادی که به بیماری ایمنی دچار هستند

  افرادی مبتلا به بیماری ایمنی

  افرادی که از داروهای ضدانعقادخون استفاده می‌کنند

  افرادی که از داروهای ضدانعقادخون استفاده می‌کنند

  افرادی که در عملکرد روده و مثانه مشکل دارند

  افرادی که در عملکرد روده و مثانه مشکل دارند

  سوالات متداول در رابطه با عمل ابدومینوپلاستی

  • ۱. هزینه ابدومینوپلاستی چقدر است؟
   هزینه ابدومینوپلاستی به مکانی که این عمل را انجام می‌دهید و نوع عمل ابدومینوپلاستی بستگی دارد. ممکن است پس از عمل نیز هزینه‌هایی را داشته باشید یا بخواهید این عمل را در ترکیب با عمل دیگری انجام دهید که در این صورت هزینه‌ها متغیر خواهد بود.
  • ۲. عوارض جانبی ابدومینوپلاستی چیست؟
   ابدومینوپلاستی عملی بی خطر و موثر است. البته هیچ عملی جراحی فاقد ریسک و عوارض جانبی نیست. شدت عوارض جانبی ابدومینوپلاستی می‌تواند متغیر باشد، برخی از این عوارض از این قرارند:
   • درد و ورم
   • کبودی
   • بی‌حسی
   • خونریزی
   • عفونت
   • نکروز چربی
   • بهبودی آهسته
   برخی از عوارض جانبی جدی‌تر که البته احتمال بروز آن‌ها بسیار کم است:
   • لخته شدن خون به خصوص در بیمارانی که سیگار می‌کشند یا مشکلات پزشکی قبلی دارند
   • جمع شدن ترشحات و مایعات در زیر پوست شکم
   • ورم دائمی پاها
   • آسیب به رشته‌های عصبی
   • تغییر رنگ پوست
   • ورم طولانی مدت در اطراف زخم‌ها
   • پدیدار شدن دوباره پوست شُل
   • اختلالات پوستی در ناحیه شکم
  • ۳. عارضه "گوش سگی" بعد از عمل ابدومینوپلاستی چیست؟
   به ﺑﺮﺟﺴﺘﮕﯽ یا پوست اضافه‌ای که در ﻃﺮﻓﯿﻦ ﺧﻂ ﺑﺮش عمل ایجاد می‌شود عارضه "گوش سگی" می‌گویند. این عارضه معمولاً زمانی رخ می‌دهد که عمل ابدومینوپلاستی و لیپوساکشن با هم انجام می‌شوند. البته ۳ الی ۶ ماه پس از عمل ابدومینوپلاستی و پس از اینکه ورم‌ها به طور کامل فروکش کرد می‌توان این عارضه را با یک روند کلینیکی که تحت بی‌هوشی موضعی انجام می‌گیرد درمان کرد.
  • ۴. چگونه علائم عفونت بعد از ابدومینوپلاستی را تشخیص دهم؟
   در این عمل درست مانند همه عمل‌های جراحی دیگر همیشه احتمال بروز عفونت وجود دارد و اگر درمان نشود می‌تواند به همه بدن سرایت کند. علائم عفونت از این قرارند:
   • تب و لرز
   • چرک و بد بو شدن زخم
   • احساس کلی بیمار بودن
   • ضعف
   با تمیز نگاه داشتن زخم‌ها و عوض کردن لباس‌ها به طور منظم می‌تواند خطر ابتلا به عفونت را کاهش دهید.
  • ۵. نکروز چربی چیست؟
   نکروز چربی عارضه‌ای است که به دلیل عدم خونرسانی درست به بافت چربی زیر پوست ایجاد می‌شود. بدین ترتیب چربی سفت شده و تبدیل به برآمدگی می‌شود. این عارضه معمولاً خوش‌خیم است مگر اینکه موجب درد یا مشکلات زیبایی شود که در این صورت می‌توان آن را به وسیله یک عمل سرپایی در کلینیک که تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود درمان کرد.
  • ۶. بین ابدومینوپلاستی و لیپوساکشن کدام را انتخاب کنم؟
   این موضوع به یک عامل بستگی دارد: میزان پوست شُلی که در ناحیه شکم دارید. اگر پوست اضافه در ناحیه شکم زیاد باشد و عضلات شکم هم ضعیف باشند می‌توانید با انجام عمل ابدومینوپلاستی پوست اضافه را برداشته و عضلات شکم را سفت کنید. از سوی دیگر اگر شُلی پوست‌تان کم است، چربی اضافه کمی دارید و عضلات شکم‌تان از قدرت خوبی برخوردار هستند می‌توانید از لیپوساکشن استفاده کنید. به علاوه اینکه می‌توان برای فرم‌دهی بهتر بدن لیپوساکشن را با ابدومینوپلاستی به طور همزمان انجام داد. مشاوره با یک دکتر متخصص ماهر و با تجربه می‌تواند در انتخاب درمان مناسب و دستیابی به اهداف‌تان بسیار راهگشا باشد.
  • ۷. ابدومینوپلاستی کامل بهتر است یا مینی ابدومینوپلاستی ؟
   چون برش‌هایی که در مینی ابدومینوپلاستی ایجاد می‌شوند بسیار کمتر و کوچکتر هستند بسیاری افراد می‌خواهند بدانند که آیا داوطلب خوبی برای انجام آن هستند یا خیر.
   متاسفانه مینی ابدومینوپلاستی گزینه مناسبی برای همه افراد نیست. زمانی که می‌خواهید عمل مورد نظر خود را انتخاب کنید این مسئله را در نظر داشته باشید که مینی ابدومینوپلاستی برای کشیدن و جمع کردن سراسری پوست مناسب نیست بلکه با این عمل فقط می‌توان ناحیه کوچک بالای برآمدگی شرمگاه و زیر ناف را درمان کرد. کشیدن بیش از حد پوست می‌تواند باعث بیشتر شدن اسکار شود. مینی ابدومینوپلاستی نمی‌تواند ترک‌های پوستی یا جدایی عضلات شکمی بالای ناف را درمان کند. از سوی دیگر، با عمل ابدومینوپلاستی کامل می‌توان جدایی عضلات شکم را درمان کرده و پوست اضافه بالا و زیر ناف را برداشت. در اصل این دو عمل کاملاً با یکدیگر تفاوت دارند. با انجام مشاوره با دکتر خود می‌توانید مناسب‌ترین عمل ابدومینوپلاستی را انتخاب کنید.
  • ۸. پانیکولکتومی چیست؟
   یک عمل باز جراحی شکم است که در آن پانیکولوس یا پوست اضافی زیر شکم برداشته می‌شود. این عمل با ابدومینوپلاستی تفاوت دارد. در ابدومینوپلاستی علاوه بر حذف پوست و چربی اضافی، عضلات دیواره شکم نیز تقویت می‌شوند. علاوه براین پانیکولکتومی یک جراحی پزشکی است در حالی که ابدومینوپلاستی جراحی زیبایی است.
   این یعنی ممکن است عمل پانیکولکتومی تحت پوشش بیمه قرار بگیرد چون هدف آن رفع مشکلات ناشی از برداشتن پوست اضافه‌ای است که در اثر کاهش وزن زیاد به وجود آمده است. عمده این مشکلات عبارتند از سوزش پوست، ساییدگی پوست زیر پانیکولوس و اختلال در کارهای روزانه.
  • ۹. آیا می‌توان ترک‌های پوستی را با ابدومینوپلاستی درمان کرد؟
   بله به میزان مشخصی می‌توان این کار را کرد. برای درمان ترک‌های پوستی قسمتی از پوست که دچار آن شده است باید برداشته شود. این یعنی باید میزان مشخصی پوست شُل داشته باشید تا این امر امکان‌پذیر باشد. به طور کلی می‌توان ترک‌های پوستی زیر ناف را برداشت اما نمی‌توان ترک‌های پوستی بالای ناف را نیز برداشت. چون در این عمل پوست کشیده می‌شود ممکن است ترک‌های پوستی هم بهبود یابند.
  • ۱۰. ابدومینوپلاستی دربهبود کدام مناطق می‌تواند کمک‌کننده باشد؟
   • پوست و خطوط استریا: پوست اضافی شکم را نمی‌توان از طریق ورزش از بین برد، چرا که پوست اضافه، دیگر خاصیت ارتجاعی خود را ندارد وهیچ‌گونه پاسخ فیزیولوژیک نسبت به ورزش نخواهد داشت. از این رو ابدومینوپلاستی مستقیما با حذف پوست اضافی شکم و بهبود وضعیت خطوط استریا به منظور ایجاد شکمی سفت‌تر و با خطوط استریای کم‌تر (یا بدون خطوط استریا) انجام می‌شود.
   • توده چربی: وقتی که پوست اضافه حذف می‌شود توده چربی اضافی متصل شده به آن نیز حذف خواهد شد. در صورت نیاز، لیپوساکشن تکمیلی می‌تواند به لاغرتر شدن شکم و حذف چربی‌های اضافی باقی مانده در شکم، در حین انجام تامی تاک کمک کند. ممکن است حذف توده چربی برای بیمارانی که تحت عمل جراحی چاقی قرار گرفته‌اند دیگر مدنظر نباشد.
   • عضلات: همان‌طور که پوست شل شده و افتاده را می‌توان کشید، عضلات شکمی را نیز که به سبب بارداری و کاهش یا افزایش وزن، شل و افتاده، نازک و ضعیف شده‌اند را نیز می‌توان کشید و بهبود داد. در اصطلاح پزشکی به شل‌شدن عضلات (خارج شدن از حالت نرمال خودشان) "diastasis recti" می‌گویند. ورزش می‌تواند سبب تقویت عضلات شل شده شکمی شود اما اگر این شل شدگی زیاد باشد، ورزش دیگر در بازگرداندن این عضلات به جایگاه اولیه خودشان کارساز نیست. در جریان عمل ابدومینوپلاستی، عضلات شل شده به جایگاه اصلی خودشان بازگردانده می‌شوند (حتی از حالت اصلی خودشان کمی مستحکم‌تر می‌شوند). مجموع این اعمال یک شکم صاف با یک کمر باریک را برای فرد به ارمغان می‌آورد.

  در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  *