موضوع «آلودگی هوا» که حاصل از ماشینی شدن دنیای امروز است؛ جزئی از زندگی ما که در کلان‌شهرها زندگی می‌کنیم شده است و آثار زیان بار آن نه تنها قلب و ریه‌ها را مورد هدف قرار می‌دهد، بلکه بر دیگر اعضای بدن به خصوص پوست که بزرگترین ارگان بدن و مهم‌ترین سد دفاعی در مقابل عوامل بیماری‌زای محیطی است اثر سو دارد.
مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا در اینجا مقاله‌ای از چگونگی مراقبت از پوست در آلودگی هوا را آماده کرده تا به مخاطبانش آگاهی لازم در این زمینه را ارائه کند.

آلودگی هوا بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی منجر به ۳۰۷ میلیون مرگ در سراسر دنیا شده است، آلاینده‌های هوا به دو گروه اصلی تقسیم می‌شوند: ذرات ریز PM و گاز‌ها (2O، CO، 2SO، NO، 2NO، 2NOX). ذرات ریز به طور معمول توسط احتراق و ذرات درشت‌تر به دنبال پروسه‌های مکانیکی ایجاد می‌شوند و به صورت ذرات گردو غبار توسط باد در هوا به حالت تعلیق قرار می‌گیرند. مطالعات متعددی در زمینه ارتباط بین آلودگی هوا و سلامت انسان صورت گرفته، ولی تحقیقات اندکی در مورد اثرات آلودگی هوا بر پوست موجود است.

طبق مطالعات مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا، دانشمندان نشان داده‌اند مواجهه با ذرات معلق ناشی از ترافیک، ارتباط قابل توجهی با پیری زودرس پوست دارد. طبق این مطالعه قوی‌ترین ارتباط ذرات معلق در هوا با ایجاد لکه‌های تیره در پوست بود. همچنین تماس با دوده، ترکیبی از ذرات کربن که توسط «هیدروکربن‌های پلی آروماتیک» پوشیده شده است، قوی‌ترین ارتباط را با پیری زودرس پوست دارد. هر کدام از آلاینده‌های هوا تاثیر توکسیک (نوعی مسمومیت خونی در اثر سموم آزاد شده) اختصاصی را روی پوست دارند. از لحاظ تئوری اثرات سمی آلاینده‌های هوا روی پوست می‌تواند به علت اثرات نفوذ آلاینده‌های هوا به پوست و اتصال آن به سطح پوست باشد. نفوذ ذرات معلق در هوا، به ریه و به دنبال آن ورود به گردش خون موجب اثرگذاری روی پوست از این راه می‌شود.
پیری زودرس پوست به دنبال مجموعه‌ای از فاکتور‌های داخلی و خارجی اتفاق می‌افتد. پیری زودرس پوست ناشی از فاکتور‌های خارجی را به طور عمده مربوط به مواجه با اشعه خورشید می‌دانند، ولی فاکتور‌های داخلی و محیطی به ویژه مواجه پوست با دود سیگار به عنوان یک فاکتور مستقل در پیری زودرس پوست مطرح است.
علاوه بر اثرات آلودگی هوا بر سلامت کلی پوست و پیری زودرس پوست، ارتباط آن با برخی بیماری‌های پوستی از جمله کهیر و اگزما نیز وجود دارد. در مطالعه‌ای که مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا، در رابطه با تاثیر آلاینده‌های هوا از جمله ازون، دی‌اکسیدنیتروژن و ذرات ریز معلق در هوا بر کهیر انجام داده، ارتباط قابل توجهی بین کیفیت سلامت هوا و کهیر را تشخیص داد.
توصیه مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا، در خصوص محفاظت از پوست در برابر آلاینده‌های هوا برای شما استفاده از شوینده‌ها از جمله شامپو و ژل‌های شستشو جهت پاکسازی پوست از آلودگی‌ها است. پوست خود را با استفاده از کرم‌های محافظتی یا کرم پودر‌ محافظت کنید، جهت حفظ و بازسازی پوست به طور مداوم از  نرم‌کننده پوست استفاده کنید و در آخر از شستشوی بیش از حد پوست که منجر به آسیب عملکرد حفاظتی پوست می‌شود پرهیز کنید.