آلوپسی چیست و چطور می توان از وقوع آن پیشگیری کرد؟  برای پاسخ به این سوال لازم است توجه شما را به این نکته جلب کنیم که اصولاً منظور از آلوپسی ریزش مو در نواحی مختلف بدن است و بنابراین اگر بخواهیم بگوییم که آلوپسی چیست بهترین تعریف را می توان در ریزش مو در قاعده های مختلف به اندازه سطح یک سکه و همچنین به صورت لکه‌های در نقاط مختلف بدن عنوان کرد.

شاید تعجب کنید اما آلوپسی  در عین حال که به یکی از رایج ترین روند ریزش مو در بین زنان و مردان تبدیل شده است ولی می توان آن را با شیوه‌های مختلفی نیز کنترل کرد. البته در نظر داشته باشید که از نظر متخصصان پوست و مو و ریزش طبیعی مو روزانه بین ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو یک امر کاملاً طبیعی است بدین صورت که ما بدون اینکه متوجه شویم هر روز این تعداد مو از قسمت‌های مختلف بدنمان را از دست می دهیم.

با این وجود کسی در واقع تعریف متداولی که  آلوپسی دارد بیشتر به عنوان طاسی در بین زنان و مردان شناخته می‌شود‌ این نوع ریزش موی متداول به خودی خود می‌تواند نشانه ای از بروز انواع بیماری ها، فشار خون یا  شیمی درمانی و پرتو درمانی و همچنین ناشی از فقر آهن و زمینه‌های وراثت و بیماری های خود ایمنی باشد.
آلوپسی چیست

یادآوری چند نکته در مورد آلوپسی

برای این که دقیق تر بتوانیم به این سوال پاسخ دهیم که آلوپسی چیست و چه بیماری های زمینه ای  یا اختلالات دیگر موجب ریزش مو بدین صورت می شوند لازم است تا برخی موارد زمینه ای که در ابتلا به آلوپسی نقش اساسی دارد را بررسی کنیم. به عبارت دیگر اگر بخواهیم برخی از اصلی ترین ریشه های این نوع ریزش مو را کشف کنیم و به جستجوی یکی از اصلی‌ترین جوابهایی که برای ما تشریح می‌کند که آلوپسی  چیست و چطور  به وجود می‌آید باید به نقش استرس در تشدید آلوپسی اشاره کرد اصولا زندگی مدرن به همان اندازه که می تواند رفاه و آسایش همگانی را در پی داشته باشد به دلیل دغدغه ها و استرس زا بودن آن می تواند مشکلات و اختلالات جسمی و ایمنی را نیز برای افراد مختلف به دنبال داشته باشد.

کاهش موهای نواحی مختلف بدن غیر از این که برای برخی از افراد موجب می شود تا به دنبال راه چاره بگردند ولی در صورتی که در این زمینه خودسرانه عمل کنند ممکن است عوارض و عواقب ناخواسته ای را برای این افراد به همراه داشته باشد. به هر ترتیب اگر فکر می کنید هنوز قصد دارید تا بفهمید آلوپسی چیست و از چه راه هایی می توانید آن را کنترل کنید یا در صورت امکان با راه های درمان آن آشنا شوید  و برای این که بتوانید با آلوپسی و عوامل زمینه ساز آن از یک سو بیشتر آشنا شوید توصیه می کنیم تا پایان این مطلب ما را همراهی کنید.
آشنایی با انواع آلوپسی

آشنایی با انواع آلوپسی

برای پاسخ کلی به این سوال که اصولا آلوپسی چیست و به چه شیوه هایی در بین افراد مشاهده می شود لازم است تا برخی از رایج ترین انواع آلوپسی در بین زنان و مردان را به شما معرفی کنیم. انواع آلوپسی موجود در بین زنان و مردان عبارتند از:

آلوپسی اره اتا

این بیماری در واقع با ریزش مو که غالبا از شدت بیشتری در مقایسه با آلوپسی های دیگر برخوردار است صورت می گیرد. شکل هندسی این نوع ریزش بیشتر به صورت یک لکه مدور بوده که به طور کلی ریزش در این نواحی شدت گرفته و در کوتاه مدت می تواند موجب خالی شدن آن نواحی از مو شود. از این بیماری به نام کچلی ناحیه ای نیز نام برده می شود.

آلوپسی زنانه

در نظر داشته باشید که این نوع آلوپسی به واقع با آلوپسی معمول که در مردان روی می دهد فرق دارد شاید بتوان عمده دلیل آن را به اختلالات هورمون فوق غدد کلیوی یا قشر آدرنال در زنان مرتبط دانست.

آلوپسی توتالیس

این بیماری به شکل ریزش موی سر به طور کلی بروز پیدا می کند. در این نوع طاسی امکان رویش و رشد مجدد مو در افراد وجود دارد ولی نباید انتظار داشته باشید که این رشد نسبت به دوره قبل از ریزش و با همان ترتیب انجام شود. این نوع بیماری را ناشی از عوارض بیماری های خود ایمنی دیگر می دانند.

آلوپسی یونیورسال

به نوعی از آلوپسی که درآن تمام نواحی بدن به صورت یکباره دچار ریزش مو میشود آلوپسی یونیورسال می گویند. البته این بیماری چندان شایع نیست و به ندرت نمونه های ابتلا به آن دیده می شود.