دکتر پیش از انجام عمل دستورالعمل کاملی را در اختیار شما قرار داده و به تمامی سوالاتی که دارید پاسخ می‌دهد. شما نیز باید سوابق پزشکی خود را با جزئیات کامل در اختیار او قرار داده و آماده معاینات فیزیکی اولیه باشید. ممکن است دکتر جهت اطمینان از سلامت عمومی شما درخواست کند که تاییدیه‌ای را از دکتر مخصوص خود بیاورید. جهت کسب اطلاعات کامل در زمینه آمادگی برای عمل لیفت صورت با این مقاله از مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا همراه باشید.

آمادگی عمل لیفت صورت

پس از معاینات اولیه و اطلاع از جزئیات روند درمان باید آمادگی‌های لازم را برای عمل لیفت صورت کسب نمایید. دکتر پیش از عمل لیفت از شما می‌خواهد که وزن خود را تثبیت کرده و توصیه‌هایی را در زمینه شیوه زندگی سالم می‌دهد، بهتر است از آن‌ها پیروی کنید تا بهترین نتایج را کسب کرده و احتمال ابتلا به عوارض را به حداقل برسانید.

معاینات اولیه لیفت صورت

دکتر پیش از لیفت صورت با جراحی از شما می‌خواهد که دستورالعمل‌های زیر را رعایت کنید:

 • متوقف کردن مصرف سیگار 6 هفته پیش از عمل جراحی. دلیل این امر تسریع سرعت بهبود زخم‌ها پس از عمل و کاهش اِسکار (اثر زخم) می‌باشد. سیگار کشیدن احتمال ابتلا به عوارض دیگر را نیز افزایش می‌دهد.
 • از مصرف آسپیرین، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (ادویل، ایبوپروفن، موترین، ناپروکسن)، ویتامین‌ها و رژیم‌های هومیوپاتی اجتناب کنید.
 • هیدراته کردن پوست پیش و پس از عمل جراحی بسیار مهم است و در دوره نقاهت بسیار تاثیر دارد.

باید حتماً یک همراه با خود داشته باشید تا پس از عمل شما را به خانه رسانده و 24 الی 48 ساعت نزد شما بماند.

ممکن است جراحی لیفت صورت در بیمارستان و یا یک مرکز جراحی خصوصی انجام شود. باید حتماً یک همراه با خود داشته باشید تا پس از عمل شما را به خانه رسانده و 24 الی 48 ساعت نزد شما بماند، مگر اینکه بنابر تشخیص دکتر نحوه سپری شدن دوره نقاهت متفاوت باشد.

دوره نقاهت لیفت صورت

برای گذراندن راحت‌تر دوره نقاهت بهتر است که نکات زیر را رعایت نمایید:

 • اگر قصد دارید موهای خود را رنگ کنید باید این کار را پیش از عمل لیفت صورت انجام دهید در غیر این صورت باید تا یک ماه پس از عمل صبر کنید.
 • یخچال خود را پر از میوه، سبزیجات و پروتئین‌های سبک کنید. مصرف پروتئین سبک به روند بهبودی کمک می‌کند. مصرف سدیم باعث تشدید ورم‌ها می‌شود، پس باید از مصرف آن خودداری نمایید. غذاهایی را از پیش آماده کرده و در فریزر قرار دهید. مصرف غذاهای پُر پروتئین و کم سدیم بهترین گزینه برای روزهای اولیه پس از عمل است.
 • باید محل استراحت خود در خانه را پیش از جراحی لیفت صورت آماده کنید. صندلی راحتی قابل تنظیم بهترین گزینه است چون می‌توانید موقعیت قرار گرفتن پاها، زانوها و سر را در آن تنظیم کنید. اگر صندلی راحتی ندارید، بالش‌های زیادی تهیه کنید که با آن‌ها بتوانید موقعیت قرارگیری سر و زانوها را تنظیم نمایید. در صورت امکان تلفن و کنترل تلویزیون را نزدیک محل استراحت خود قرار دهید.
 • لباس‌هایی که می‌خواهید پس از عمل بپوشید را مشخص کنید. لباس‌هایی راحت را انتخاب کنید که پوشیدن و در آوردن‌شان ساده است. برای روز انجام عمل هم باید چنین لباسی بپوشید. همچنین توصیه می‌‍شود که کفش‌های بدون بند بپوشید.

لباس‌هایی راحت را انتخاب کنید که پوشیدن و در آوردن‌شان ساده است.

 • پس از عمل باید استراحت مطلق داشته و از انجام کارهای خانه، برداشتن بار سنگین و ورزش کردن خودداری کنید. باید دو الی سه هفته از حمام آب داغ و رفتن به سونا اجتناب کنید.

روز عمل جراحی لیفت صورت

روز عمل جراحی لیفت صورت

جراحی لیفت صورت در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا حداقل چند ساعت طول می‌کشد که این زمان بسته به نوع عمل متغیر می‌باشد.

 • در طول عمل جراحی داروها و آرامبخش‌هایی به شما تزریق می‌شود تا راحت‌تر بوده و درد کمتری داشته باشید.
 • برای عمل لیفت معمولاً از بی‌حسی موضعی همراه با مُسَکِن‌ها استفاده می‌شود، البته می‌توان از بیهوشی عمومی هم استفاده کرد. دکتر بیهوشی هم در اتاق عمل حضور خواهد داشت تا تدابیر لازم در این زمینه را به عمل بیاورد.
 • طبیعی است که در اتاق عمل برای نظارت بر کارکرد قلب، فشار خون، نبض و میزان گردش اکسیژن در خون مانیتورهایی قرار دارد.

به دنبال بهترین خدمات زیبایی و لیفت هستید؟

ما با به‌روزترین تجهیزات و مجرب‌ترین جراحان و پزشکان در کنار شما هستیم.
برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.
۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰
 • دکتر طبق توافقی که در مورد عمل لیفت صورت با شما انجام داده جراحی را انجام می‌دهد. ممکن است دکتر در حین عمل از تکنیک‌های مختلفی استفاده کند تا بتواند به بهترین نتایج دست یابد. بسیار مهم است که در این مورد به دکتر خود اطمینان کامل داشته باشید.
 • پس از عمل به اتاق ریکاوری انتقال داده می‌شوید و همچنان تحت نظارت خواهید بود.
 • زخم‌های ناشی از عمل با باندهایی ضخیم پانسمان شده که این پانسمان بر روی زخم‌ها فشار کمی اعمال می‌کند تا ورم و کبودی کاهش یابد. ممکن است لوله‌ای کوچک در پشت گوش و در زیر پوست جایگذاری شود تا ترشحات و خونابه‌های ناشی از زخم از این طریق تخلیه شوند.

پس از عمل جراحی می‌توانید به خانه باز گشته و یا یک شب در بیمارستان بستری شوید.

 • پیش از بازگشت به خانه باید نحوه خالی کردن و تمیز کردن سیستم زهکشی زخم را یاد بگیرید، البته می‌توانید این کار را به همراه خود بسپارید.
 • پس از عمل جراحی لیفت صورت می‌توانید به خانه باز گشته و یا یک شب در بیمارستان بستری شوید، البته این موضوع به برنامه‌ریزی شما و دکتر برای دوره نقاهت نیز بستگی دارد. تحت هیچ شرایطی اجازه داده نمی‌شود که تنها مرخص شده و به خانه بروید.

پس از جراحی لیفت صورت

پس از جراحی لیفت صورت

دکتر مشخص می‌کند که چه زمان می‌توانید به فعالیت‌های عادی و روزمره خود و یا به سر کار خود باز گردید. دکتر دستورالعمل‌هایی را که باید پس از عمل لیفت صورت رعایت کنید در اختیار شما و همراه‌تان قرار می‌دهد که شامل اطلاعاتی درباره سیستم زهکشی زخم، علائم عادی و نشانه‌های بالقوه عوارض عمل خواهد بود. روند درمان بلافاصله پس از عمل چنین خواهد بود:

 • پس از عمل، گن مخصوص لیفت صورت به شما پوشانده می‌شود. پوشیدن و در آوردن این گن مخصوص باید دقیقاً طبق دستورالعمل مشخص شده باشد. تنها زمانی می‌توانید این گن را در بیاورید که قصد دارید زخم‌ها را تمیز کرده و یا دوش بگیرید.
 • برای کاهش ورم بهتر است که هنگام خوابیدن کمی زیر سر خود را بالا بیاورید و کاملاً دراز نکشید. این کار برایتان راحت‌تر است و ورم را کاهش می‌دهد. هنگام استراحت کردن همیشه سر خود را بالا نگاه داشته و از خم شدن به جلو و عقب اجتناب کنید.

برای کاهش ورم بهتر است که هنگام خوابیدن کمی زیر سر خود را بالا بیاورید و کاملاً دراز نکشید.

 • پس از عمل کمی درد خواهید داشت که طبیعی است و می‌توان آن را با مصرف مُسَکِن‌های خوراکی به راحتی کنترل کرد. اگر مصرف مسکن تاثیری نداشت با دکتر خود تماس بگیرید.
 • درد ناشی از عمل تا 48 ساعت بعد کاهش پیدا خواهد کرد. اگر پس از این مدت افزایش درد قابل توجهی داشتید با دکتر خود تماس بگیرید. احتمال درد شدید بسیار کم است، پس در صورت ابتلا به چنین دردهایی فوراً با دکتر تماس حاصل کنید.
 • بروز ورم و کبودی پس از جراحی لیفت صورت کاملاً طبیعی است. این علائم در 36 الی 48 ساعت اولیه پس از عمل به اوج خود رسیده و پس از آن طی 10 الی 14 روز به تدریج فروکش می‌کنند. جهت به حداقل رساندن ورم بهتر است که چند هفته اول پس از عمل هنگام خوابیدن سر خود را بالاتر از بدن قرار دهید.
 • کاملاً طبیعی است که در 48 ساعت اولیه پس از عمل زخم‌ها کمی ترشح داشته باشند. استفاده از گن مخصوص لیفت صورت و سیستم زهکشی زخم در یکی دو روز اول به روند بهبودی شما کمک کرده و از جمع شدن خون در زیر پوست جلوگیری می‌کند.

دوره نقاهت جراحی لیفت صورت

دوره نقاهت جراحی لیفت صورت

در دوره نقاهت باید کاملاً از دستورالعمل‌های دکتر پیروی نمایید. نحوه تعویض پانسمان، نحوه تخلیه و تمیز کردن سیستم زهکشی زخم، مصرف آنتی‌بیوتیک (در صورت تجویز) و میزان فعالیت ایمن، همگی بخشی از این دستورالعمل‌ها هستند. دکتر اطلاعاتی را در مورد نشانه‌های عوارض مختلف از جمله عفونت در اختیار شما قرار می‌دهد. مدت زمان دوره نقاهت برای افراد مختلف متفاوت است و به عواملی نظیر نوع و گستره عمل لیفت صورت بستگی دارد.

هفته اول پس از جراحی لیفت صورت

هفته اول

 • تا یک هفته پس از جراحی لیفت صورت نباید رانندگی کنید.
 • احساس خشکی و سفتی گردن پس از این عمل طبیعی است. این احساس در یکی دو روز اول پس از عمل که پانسمان‌های بزرگ بر روی صورت وجود دارند، بیشتر است.

احساس خشکی و سفتی گردن پس از این عمل طبیعی است.

 • در اولین جلسه پیگیری درمان بخشی از پانسمان‌های بزرگ و سیستم زهکشی زخم برداشته می‌شوند. سپس گن مخصوص لیفت صورت در اختیارتان قرار می‌گیرد که باید در دوره نقاهت خود طبق دستورالعمل‌های دکتر آن را بپوشید.
 • تا دو هفته پیش و پس از عمل از مصرف آسپیرین یا داروهای ضد التهاب خودداری کنید مگر اینکه در این مورد با دکتر مشورت کرده باشید.
 • توصیه می‌شود که در دو هفته اول هنگام خوابیدن سر خود را بالاتر از بدن و در زاویه 40 درجه قرار دهید. می‌توانید برای تنظیم این مقدار از بالش‌های اضافه در زیر سر خود استفاده کنید.

یخ یا هر چیز یخ‌زده دیگری را مستقیماً بر روی پوست قرار ندهید.

 • روی چشم‌های خود کمپرس سرد (نه کمپرس یخ) قرار دهید. یخ یا هر چیز یخ‌زده دیگری را مستقیماً بر روی پوست قرار ندهید. بگذارید پارچه‌ای نرم کمی در آب یخ خیس بخورد و سپس آب آن را خوب بگیرید. آنگاه پارچه را مستقیماً بر روی چشم‌ها قرار دهید، البته باید از گذاشتن آن بر روی گونه‌ها و گردن اجتناب کنید. هیچ‌گونه فشاری اعمال نکنید. کمپرس سرد نباید بیش از 20 دقیقه طول بکشد. از اعمال گرما بر روی پوست صورت خودداری کنید.
 • پس از اینکه به خانه بازگشتید تا جایی که برایتان مقدور است در حالت ایستاده یا نشسته بوده و یا در خانه راه بروید. این کار به کاهش ورم صورت کمک می‌کند.

از سشوار برای خشک کردن موهای خود استفاده نکنید.

 • باید تا یک هفته از خم شدن و برداشتن بارهای سنگین اجتناب کنید. این کار علاوه بر تشدید ورم، فشار خون را افزایش داده و موجب خونریزی بیشتر می‌شود.
 • 24 ساعت پس از عمل لیفت صورت می‌توانید موهای خود را به آرامی بشویید. از سشوار برای خشک کردن موهای خود استفاده نکنید. در صورت استفاده تنظیمات آن را بر روی باد خنک قرار داده و درجه آن را در کمترین حالت قرار دهید.
 • ممکن است روز پس از عمل جراحی بخواهید به حمام بروید اما نباید اجازه دهید که فشار آب دوش مستقیماً با صورت‌تان برخورد کند، گرچه که خیس شدن خط بخیه ایرادی ندارد.
 • در صورتی که خونریزی شدید داشتید و با اعمال فشار 15 الی 20 دقیقه‌ای بند نیامد باید فوراً دکتر را در جریان قرار دهید.

هفته دوم الی ششم پس از جراحی لیفت صورت

هفته دوم الی ششم

 • حداقل تا یک ماه پس از عمل لیفت صورت باید از شنا کردن، شیرجه زدن در آب، اسکی کردن و یا انجام هرگونه فعالیت فیزیکی سنگین اجتناب کنید.
 • تا چند هفته پس از عمل جراحی کمی بی‌حسی را در اطراف نرمه گوش، صورت و گردن تجربه خواهید کرد.
 • از انجام هرگونه ورزش سنگین، خم شدن و برداشتن بار خودداری کنید.
 • هنگام خوابیدن باید سر خود را بالاتر از بدن قرار دهید و از دراز کشیدن کامل و یا خوابیدن بر روی شکم اجتناب کنید. اگر عادت دارید که به بغل بخوابید بهتر است برای راحتی خود دو بالش در زیر سر و یک بالش نرم در قسمت میانی کمر و شانه‌ها قرار دهید.
 • آرایش نکنید تا مجوز آن از سوی دکتر صادر شود.

حداقل یک سال طول می‌کشد تا اِسکارها کاملاً بهبود یافته و به حالت ایده‌آل خود برسند.

 • در چهار الی شش هفته اول پس از عمل، اِسکارها نمایان شده و کمی قرمز و سفت می‌شوند، اما این قرمزی به تدریج از بین رفته و اِسکارها نرم می‌شوند. حداقل یک سال طول می‌کشد تا اِسکارها کاملاً بهبود یافته و به حالت ایده‌آل خود برسند.
 • از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب خودداری نمایید. هنگام بیرون رفتن از عینک آفتابی و کلاه لبه‌دار استفاده کنید. حداقل 30 دقیقه پیش از اینکه در معرض نور آفتاب قرار بگیرید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید، چراکه در این دوره پوست صورت شما بسیار در برابر آفتاب‌سوختگی و ابتلا به لک و اختلالات پوستی حساس است.

جهت دستیابی به نتایج کامل باید خود را برای یک دوره نقاهت شش ماهه آماده کنید.

در نهایت پس از شش ماه می‌توانید برنامه‌های عادی خود را از سر گرفته و کاملاً به فعالیت‌های روزانه خود باز گردید، گرچه که هنوز هم باید از عینک آفتابی و کلاه لبه‌دار استفاده کنید. حالا دیگر هرگونه درد و ناراحتی از بین رفته است. پس جهت دستیابی به نتایج کامل باید خود را برای یک دوره نقاهت شش ماهه آماده کنید. بسیار مهم است که طبق برنامه مشخص شده با دکتر خود ملاقات داشته و در جلسات پیگیری درمان شرکت کنید.

ماندگاری نتایج لیفت صورت

ماندگاری نتایج لیفت صورت

ژن، نوع و کیفیت پوست و مراقبت از پوست در میزان ماندگاری نتایج لیفت صورت بسیار موثر هستند اما مهمترین عامل در تعیین میزان ماندگاری عمل لیفت، نوع عمل است.

 • تکنیک‌های ساده لیفت صورت دارای دوره نقاهت کم بوده و نتایج آن‌ها کمترین ماندگاری را دارد.

جراحی لیفت کامل صورت اغلب توسط دکترها و متخصصان ماهر و باتجربه انجام می‌شود.

 • در تکنیک مینی لیفت صورت یا S-Lift بخش کوچکی از پوست لیفت شده و ماهیچه‌های زیرین صورت به میزان کمی تغییر موقعیت داده می‌شوند. دوره نقاهت این تکنیک کوتاه بوده و نتایج آن تا 5 سال ماندگاری دارد.
 • لیفت کامل صورت (لیفت کلاسیک/استاندارد) که کاملترین نوع لیفت صورت بوده و تکنیک‌های زیادی در زیرمجموعه آن قرار می‌گیرند. SMAS پلاتیسما، SMAS-ectomy، SMAS imbrication، لیفت عمیق صورت، لیفت کامپوزیت یا لیفت ساب پریوستئال همگی زیر مجموعه‌های لیفت کامل صورت هستند. در این روش‌ها ساختارها و ماهیچه‌های زیرین صورت کاملاً بازآرایی شده و در موقعیت جدیدی قرار می‌گیرند، همچنین پوست صورت به طول کامل کشیده شده و پوست‌ها و چربی‌های اضافه برداشته می‌شوند. جراحی لیفت کامل صورت اغلب توسط دکترها و متخصصان ماهر و باتجربه انجام می‌شود. دوره نقاهت این عمل طولانی‌تر بوده و چیزی بین 2 الی 4 هفته طول می‌کشد اما نتایج حاصل از آن تا بیش از 10 سال ماندگاری دارد.
 • هرچه وسعت عمل جراحی لیفت بیشتر باشد، دوره نقاهت آن طولانی‌تر بوده و ماندگاری نتایج نیز بیشتر خواهد بود.

برای ماندگاری بهتر نتایج باید رابطه خود را با دکتر حفظ کرده و جلسات پیگیری درمان را جدی بگیرید.