پس از اینکه بسیاری از سلبریتی‌ها تزریق ژل سیلیکون را انجام دادند و نتایج مطلوبی دریافت نکردند، این مسئله بسیار بحث برانگیز بوده است و خبرها و شایعات زیادی پیرامون آن شکل گرفته است. هنوز هم دکترها و متخصصان زیادی هستند که از مزایای تزریق ژل سیلیکونی طرفداری می‌کنند. اما آیا واقعاً تزریق این ژل به منظور اهداف زیبایی بی‌خطر است؟ اگر می‌خواهید در مورد تزریق ژل در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا بیشتر بدانید با ما همراه باشید.

بیش از 50 سال است که از تزریق ژل سیلیکون برای برجسته‌سازی بافت‌های نرم استفاده می‌شود، و این موضوع همواره واکنش‌های مختلفی را از سوی متخصصان و داوطلبان برانگیخته است. بسیاری از دکترها تزریق این ژل را به منظور اهداف زیبایی صورت بسیار خطرناک می‌دانند زیرا این فیلر برای این کاربری مورد تایید FDA (سازمان غذا و داروی آمریکا) قرار نگرفته است. اما متخصصانی هم هستند که از آن استفاده می‌کنند و اذعان دارند در درمان‌های خود کاملاً موفق می‌باشند.

مخالفان تزریق ژل سیلیکون

مخالفان تزریق ژل سیلیکون

مخالفان تزریق این ژل به گزارشات زیادی که در زمینه عوارض این درمان مانند گرانولوما و پنومونیت وجود دارد اشاره می‌کنند. درست است که احتمال بروز این عوارض کم است اما همچنان قابل توجه هستند. گرچه که هنوز به طور قطع ثابت نشده که تزریق ژل سیلیکون باعث به وجود آمدن بیماری سیستماتیک می‌شود اما مطالعات نشان می‌دهند که این درمان به صورت بالقوه مشکل‌زا است. برای مثال ممکن است چندین ماه یا چندین سال پس از تزریق این ژل واکنش گرانولوماتوز رخ دهد که معمولاً هم عارضه‌ای است که نسبت به درمان مقاوم است و مشکلات قابل توجهی را برای زیبایی افراد ایجاد می‌کند.

کیفیت ژل سیلیکون و دوام و ماندگاری آن مسئله‌ای است که به عنوان بزرگترین مزیت این ژل شناخته می‌شود.

ممکن است پس از مدتی ژل سیلیکون از محل خود جابجا شود و التهاب موضعی هم مشکلات خود را به همراه دارد، برای مثال می‌تواند باعث اعمال فشار بر روی رشته‌های عصبی نزدیک خود شود که این منجر به تاثیر بر روی احساسات و اختلال در حرکت عضلات صورت می‌شود. البته کیفیت ژل سیلیکون و دوام و ماندگاری آن مسئله‌ای است که به عنوان بزرگترین مزیت این ژل شناخته می‌شود. اما اگر مشکلی پیش بیاید یا داوطلب از نتایج به دست آمده راضی نباشد، برداشتن این ژل و از بین بردن اثر آن نیازمند آسیب رساندن به بافت‌های اطراف است.

موافقان تزریق ژل سیلیکون

موافقان تزریق ژل سیلیکون

از سوی دیگر موافقان تزریق این ژل ثبات ساختار شیمیایی ژل سیلیکون، راحتی استفاده، ماندگاری نتایج و دوام آن و هزینه کم آن را به عنوان مزیت‌های این ژل نسبت به فیلرهای دیگر مطرح می‌کنند. طرفداران این ژل می‌گویند که دهه‌هاست از این ژل برای درمان اِسکارهای ناشی از آکنه، بهبود حجم صورت و حتی رینوپلاستی غیر جراحی استفاده می‌شود و در عملکرد خود هم بسیار موفق بوده است. یکی دیگر از کاربردهای تزریق ژل سیلیکونی برای برجسته‌سازی بافت‌های نرم است که می‌توان از آن برای درمان شبکیه جدا شده چشم و روان‌سازی سوزن‌های تزریق زیرپوستی استفاده کرد. از لحاظ فنی هر بار مقدار کمی از ژل سیلیکون به فرد تزریق می‌شود.

مدافعان تزریق ژل سیلیکونی اذعان دارند که عمده عوارضی که این درمان دارد معمولاً به دلیل تزریق حجم زیادی از این ژل و یا به دلیل تقلبی بودن محصول استفاده شده می‌باشد. همچنین می‌گویند که بسیاری از گزارش‌های مطرح شده در رسانه‌ها و یا حتی برخی مجله‌های پزشکی نتوانسته‌اند بین تزریق دوز پزشکی ژل سیلیکون توسط متخصص و تزریق حجم صنعتی آن توسط افراد غیرمتخصص و فاقد مجوز تمایز قائل شوند.

اتفاق نظرها بر سر تزریق ژل سیلیکون

اتفاق نظرها بر سر تزریق ژل سیلیکون

بسیار مهم است که بدانید هم موافقان و هم مخالفان تزریق ژل سیلیکون اتفاق نظر دارند که درمان برخی نواحی نباید با تزریق ژل سیلیکون صورت گیرد و باید از آن در موارد مشخص که ایمنی کامل وجود دارد استفاده نمود. مثلاً تزریق حجم زیادی از ژل سیلیکون برای برجسته‌سازی سینه، ساق پا و باسن بسیار خطرناک است و متاسفانه برخی افراد این ریسک را می‌کنند.

دومین نکته‌ای که بسیار مهم می‌باشد و به هیچ وجه نباید زیر بار آن بروید تزریق حجم صنعتی ژل سیلیکون توسط خود فرد یا افراد غیرمتخصص و فاقد مجوز است. اینگونه درمان‌ها عمدتاً نتایجی نامطلوب و یا بعضاً فاجعه‌آمیز را در پی دارند.