افرادی که قصد دارند عمل کاشت مو را انجام دهند باید تاثیرات سیگار کشیدن را بر روی نتایج این درمان مدنظر قرار دهند. سیگار کشیدن بر روی سلامت عمومی فرد و حتی سلامت اطرافیان تاثیر منفی می‌گذارد. ما در این مقاله تاثیر سیگار بر روی نتایج کاشت مو را بررسی خواهیم کرد.

به دنبال بهترین خدمات زیبایی و کاشت مو هستید؟

ما با به‌روزترین تجهیزات و مجرب‌ترین جراحان و پزشکان در کنار شما هستیم.

برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰

سیگار کشیدن به مرور زمان بر روی سیستم تنفسی تاثیر می‌گذارد و نهایتاً منجر به اختلال در تنفس می‌شود. سیگار کشیدن عامل اصلی ابتلا به سرطان ریه، مثانه و حنجره است. احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی در افراد سیگاری نیز وجود دارد.

در آمریکا حدود 20% مرگ‌های ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی به دلیل مصرف سیگار است. به علاوه سیگار کشیدن سلامت اطرافیان را نیز در خطر می‌اندازد و به افرادی که در معرض دود سیگار هستند سیگاری‌های غیرفعال می‌گویند! قرار گرفتن در معرض دود سیگار سالانه باعث مرگ  70.000 نفر در اثر بیماری‌های قلبی می‌شود.

تاثیر منفی سیگار بر روی نتایج کاشت مو

گردش خون ضعیف بر روی فرآیند بهبودی زخم تاثیر منفی گذاشته و فرآیند درمان را طولانی‌تر می‌کند. اگر پوست دیرتر بهبود یابد احتمال بروز عفونت بیشتر می‌شود چون ذرات و میکروب‌ها فرصت ورود به بدن را پیدا می‌کنند. اگر پوست در ترمیم و بستن زخم‌ها دچار مشکل شود، پوسته‌های ناشی از زخم‌ها برای مدت طولانی‌تری بر روی سطح پوست باقی می‌مانند و همین امر می‌تواند باعث شکل‌گیری بافت اِسکار ضخیم‌تر شود.

تجربه نشان می‌دهد افراد سیگاری که عمل کاشت مو را انجام داده‌اند بیشتر در خطر ابتلا به نکروز پوست هستند.

سیگار کشیدن همچنین باعث مرگ پوست (نکروز) می‌شود. وسعت این مشکل می‌تواند کم یا زیاد باشد و به تعداد سیگارهایی که فرد در گذشته کشیده ارتباط دارد. تجربه نشان می‌دهد افراد سیگاری که عمل کاشت مو را انجام داده‌اند بیشتر در خطر ابتلا به نکروز پوست هستند. به علاوه در این افراد احتمال خونریزی بیشتر در طول عمل نیز وجود دارد. این امر باعث می‌شود که فرآیند عمل کاشت مو طولانی‌تر شده و سلامت فولیکول‌های مو به خطر بیفتد. محدودیت زمانی بیرون ماندن فولیکول‌ها در محیط خارج از بدن 6 ساعت است. از آنجایی که سیگار کشیدن باعث می‌شود خونرسانی خوبی به فولیکول‌ها صورت نپذیرد در نتیجه اکسیژن و مواد مغذی به آن‌ها نرسیده و سلامتشان به خطر می‌افتد. این امر به میزان مصرف سیگار فرد بستگی دارد.

افرادی که سال‌هاست سیگاری هستند و زیاد سیگار می‌کشند دچار تغییرات شدیدی در سیستم خونرسانی خود می‌شوند و توانایی بهبود زخم در آن‌ها کاهش می‌یابد، در نتیجه گرافت‌های کاشته شده هم دچار مشکل می‌شوند. اما افرادی که مصرف سیگارشان کم یا متوسط است و ممکن است پس از عمل هم چند نخ سیگار بکشند، در معرض تاثیرات منفی کمتری خواهند بود. بسیاری از افراد سیگاری هستند که توانسته‌اند نتایج خوبی از عمل کاشت مو کسب کنند، اما همچنان افرادی که زیاد سیگار می‌کشند احتمالاً نمی‌توانند به تراکم موی خوبی دست پیدا کنند.

تاثیر سیگار بر روی نتایج کاشت مو

تاثیر سیگار بر روی نتایج کاشت مو

کاهش اُکسیژن

چندین مطالعه در زمینه ارتباط ریزش مو و سیگار کشیدن انجام گرفته است. بر اساس مطالعه‌ای که در سال 2007 صورت گرفته کشیدن 1 الی 20 نخ سیگار در روز می‌تواند باعث کاهش متوسط یا شدید انتقال اکسیژن در قسمت‌های مختلف بدن آقایان در میانسالی شود. گرچه که هنوز ارتباط دقیق میان ریزش مو و سیگار کشیدن مشخص نیست اما این فرض از آنجایی نشات می‌گیرد که سیگار کشیدن بر روی گردش خون تاثیر گذاشته و این باعث می‌شود تا فولیکول‌های مو به دلیل عدم اکسیژن کافی بمیرند.

انقباض عروق خونی

انقباض عروق خونی

نیکوتین موجود در سیگار باعث انقباض رگ‌های خونی موجود در پوست سر می‌شود و بر روی قابلیت خونرسانی آن‌ها تاثیر منفی می‌گذارد. هر چیزی که بر روی گردش خون در پوست سر تاثیر بگذارد می‌تواند نرخ بهبودی را کاهش دهد. سیگار کشیدن پس از عمل کاشت مو بر روی خونرسانی به پوست سر تاثیر منفی گذاشته و باعث می‌شود تا فولیکول‌های تازه کاشته شده پیش از شروه به رشد، پژمرده شده و بمیرند. به علاوه کربن مونوکسید بر روی قابلیت حمل اکسیژن خون تاثیر منفی می‌گذارد.

پیشرفت آلوپسی اندروژنیک

پیشرفت آلوپسی اندروژنیک

آلوپسی اندروژنیک یکی از متداول‌ترین انواع ریزش مو است که هم در آقایان و هم در خانم‌ها رواج دارد. این عارضه در آقایان با نام الگوی طاسی مردانه هم شناخته می‌شود و باعث می‌شود تا موها با الگوی خاصی ریزش داشته باشند، این ریزش از ناحیه شقیقه‌ها آغاز می‌شود. به مرور زمان خط موها عقب‌تر رفته و شبیه حرف “M” می‌شود. در این نوع ریزش مو ابتدا موهای قسمت بالای سر نازک شده و نهایتاً منجر به طاسی نسبی یا کامل می‌شود.

شکنندگی موها

شکنندگی موها

پوست سر افراد سیگاری خون کمتری دریافت می‌کند در نتیجه اکسیژن و مواد مغذی لازم برای زنده ماندن و رشد موها به آن‌ها نمی‌رسد. داشتن پوستی ناسالم باعث می‌شود تا موها به خوبی رشد نکنند. همچنین لایه‌های بالایی مو آسیب دیده و شکننده می‌شوند و همین باعث می‌شود تا موها پیش از رشدشان از بین بروند.

خطرات خونریزی

زمانی که داوطلب پیش و پس از عمل کاشت مو سیگار می‌کشد، فولیکول‌هایش ضعیف شده و برخی از آن‌ها دیگر رشد نمی‌کنند. سیگار کشیدن باعث خونریزی بیشتر در طول عمل کاشت مو می‌گردد و این امر به دلیل حضور نیکوتین در بدن است.

اقدامات قبل و بعد از کاشت مو

اقدامات قبل و بعد از کاشت مو

به طور کلی اکثر متخصصان توصیه می‌کنند که فرد حدوداً یک هفته پیش از عمل کاشت مو و تا دو هفته پس از آن از کشیدن سیگار اجتناب کند. گرچه که بهتر است چند ماه پیش و پس از کاشت مو سیگار را ترک کنید تا به نتایجی بهینه دست یابید.

تسریع ریزش موها

طاسی بر اساس شیوه زندگی افراد متفاوت است. افرادی که مدتی پیش و پس از کاشت مو از کشیدن سیگار پرهیز می‌کنند اما پس از مدتی دوباره کشیدن سیگار را شروع می‌کنند احتمالاً بخش قابل توجهی از موهای خود را از دست خواهند داد. به دلیل حضور دریافت‌کننده‌های حساس پروتئین در این ساختارها ممکن است این فولیکول‌های دوباره تحت تاثیر هورمون DHT قرار بگیرند. سیگار کشیدن باعث می‌شود که گردش خون به خوبی صورت نگرفته و این ساختارها از مواد مغذی و اکسیژن لازم محروم شوند. به همین دلیل کوچک شدن فولیکول‌های مو با سرعت بیشتری صورت می‌گیرد.

به دلیل همه مواردی که در بالا ذکر شد به جای اینکه فرد بخواهد برای مدت زمان کوتاهی پیش و پس از کاشت مو سیگار را کنار بگذارد بهتر است تا سیگار را کاملاً ترک کند.