اگر از استفاده از روش سنتی حذف موهای زائد خود خسته شده اید، لیزر موهای زائد می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. تکنیک های سنتی برای از بین بردن موهای زائد، مانند اصلاح با تیغ، الکترولیز، موچین، کرم، بند، موم یا اپیلاسیون چندان جالب به نظر نمی رسند، زیرا اکثر این روش ها با درد و ناراحتی همراه هستند و تاثیر کوتاه مدتی دارند. شما می توانید لیزر موهای زائد را برای از بین بردن موهای ناخواسته  صورت، دست  و پاها انتخاب کنید. این می تواند بهترین گزینه برای از بین بردن موهای زائد بدن باشد. مطمئناً با استفاده از آن احساس راحتی بیشتری خواهید کرد. این روش به شما کمک می کند تا تمام بدن خود را بدون درد و ناراحتی اصلاح کنید.

برای بعضی از خانم ها، لیزر صورت  برای داشتن  پوست صاف و بدون مو بسیار با ارزش است، به همین دلیل برای آن هزینه می کنند. قیمت متوسط ​​ لیزر موهای زائد بر اساس اینکه چه مناطقی از بدن تحت درمان قرار می گیرند و چه  تعداد جلسات مورد نیاز است، تعیین می شود. اما برخی دیگر از خانمها به غیر از هزینه نگران ایمنی این روش هستند. آنها در واقع  نگران تابش نور لیزر می باشند و آن را عامل سرطان می دانند.

آیا بین لیزر موهای زائد و سرطان ارتباطی وجود دارد؟

آیا با لیزر مو سرطان می گیریم؟

پرتوهای ایکس و گاما خطرناک ترین پرتوها هستند، قرار گرفتن در معرض این پرتوها میزان ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. این پرتوها به عنوان پرتوهای یونیزان با فرکانس بالا شناخته می شوند. اگرچه هر دو نوع می توانند از منابع طبیعی مانند گاز رادون به دست آیند، اما می توان این پرتوها را به صورت دست ساز نیز ایجاد کرد. به عنوان مثال، نیروگاه‌های هسته ای از  این نوع تشعشعات  برای انرژی هسته ای استفاده می کنند، همچنین در آزمایش های تصویربرداری پزشکی مانند اسکن CT از اشعه ایکس برای گرفتن عکس از نواحی داخلی بدن استفاده می شود. هنگامی که این پرتوهای یونیزه کننده از بدن عبور می کنند می توانند آسیب مستقیم به DNA سلول وارد کنند و منجر به سرطان شوند. پرتوهای یونیزه کننده بسیار  قدرتمند هستند و هنگام استفاده از آنها باید نکات ایمنی را تا حد زیادی رعایت کرد، اما برای از بین بردن  موهای زائد از این نوع پرتوها استفاده نمی شود. در واقع برای لیزر موهای زائد بدن از اشعه غیر یونیزه کننده استفاده می شود. انرژی نوری آنهاروی سطح پوست باقی می ماند و به داخل پوست نفوذ نمی کند. پرتوهای ناشی از این لیزرها باعث آسیب و جهش DNA نمی شوند، بنابراین خطر ابتلا به سرطان وجود ندارد.

آیا حذف موهای زائد از طریق لیزر به پوست و اندام های حساس بدن آسیب می رساند؟

پالس  نور مورد استفاده برای لیزر کردن موهای زائد فقط برای گرم کردن و از بین بردن فولیکول های مو طراحی شده است. اگرچه برخی از خانم ها همچنان نگران  لیزر موهای زائد نواحی حساس مانند اطراف اندام تولید مثل خود هستند، اما کارشناسان می گویند هیچ خطری  وجود ندارد، زیرا نور مورد استفاده از عمق فولیکول مو فراتر نمی رود و اندام های داخلی به هیچ وجه تحت تأثیر قرار نمی گیرند، بنابراین حذف موهای زائد از طریق لیزر در این نقاط مانع بارداری نمی شود. تاکنون هیچ تحقیق نشان نداده است که انرژی نور حاصل از لیزر باعث ایجاد سرطان می شود.  اما برخی از خطرات مانند قرمزی، زخم و تغییر رنگ پوست در ناحیه تحت درمان با لیزر وجود دارد. برخی از افراد نیز ممکن است پوسته شدن پوست را در ناحیه آسیب دیده تجربه کنند. این یک عارضه جزئی است اما می تواند ناخوشایند باشد. پوسته شدن همچنین می تواند منجر به زخم شود. آسیب دیدن فولیکول های مو با لیزر می تواند خطر عفونت را نیز به همراه داشته باشد. البته عفونت جدی نیست و خیلی زود با مراقبت درست بهبود می یابد.

روش های مراقبت از پوست بعد از لیزر موهای زائد

اگر فرد بعد از انجام عمل لیزر دچار قرمزی، تورم و حساسیت شود، استفاده  از روش های درمانی زیر می تواند به تسکین ناحیه آسیب دیده کمک کند.

  • کمپرس شیر سرد: بلافاصله بعد از لیزر کردن، از کمپرس شیر سرد برای رفع قرمزی پوست استفاده کنید.
  • ایبوپروفن: استفاده از ایبوپروفن به صورت قرص یا شربت می تواند تورم و قرمزی را کاهش دهد، اما از مصرف تیلنول خودداری کنید. اگر قرمزی بیش از چند ساعت طول کشید، حتماً به پزشک خود بگویید تا در جلسه بعدی شما محافظه کارتر عمل کند.
  • کرم مرطوب کننده: بعد از انجام لیزر موهای زائد به مدت یک یا دو روز به طور مرتب از کرم مرطوب کننده استفاده کنید. زیرا پوست شما حساس شده و به راحتی تحریک می شود.
  • آب و مایعات زیاد مصرف کنید: بعد از انجام لیزر پوست خشک می شود و این به دلیل کم آبی و از بین رفتن رطوبت پوست است. نوشیدن مایعات به آبرسانی هر چه بهتر پوست کمک می کنند.
  • فاصله بین جلسات را طولانی تر کنید: به طور متوسط ​​برای دستیابی به نتایج ماندگار حدود شش جلسه لازم است. این جلسات بهتر است سالانه یا هر دو سال یکبار انجام شوند، تا آسیب کمتری به پوست وارد شود.