محققان در سال ۲۰۰۷اعلام کردند که توانسته‌اند اولین ژن مرتبط با چاقی را کشف کنند. آن‌ها در تحقیقات خود داده‌ها ژنتیکی مربوط به ۳۸۰۰۰ کودک و بزرگسال را در بریتانیا و اروپا مورد بررسی قرار داده و متوجه شدند که ارتباطی میان تغییرات ژن FTO، چاقی و دیابت نوع ۲ وجود دارد. مطالعات دیگری نیز رابطه میان ژنتیک و چاقی را اثبات کرده‌اند. نکته کلیدی در مورد این یافته‌ها این است که این اختلاف ژن در بیش از نیمی از جمعیت مورد مطالعه وجود داشته است. کلینیک زیبایی رخ آرا در این مقاله به این موضوع می‌پردازد.

شیوه زندگی و چاقی

محققان متوجه شدند که ارتباطی میان تغییرات ژن FTO و چاقی و دیابت نوع ۲ وجود دارد.

شیوه زندگی همچنان اهمیت زیادی دارد

یافته‌های جدید افق‌های جدیدی را در زمینه ژنتیک چاقی پدید آورده‌اند. رژیم غذایی و ورزش کردن عوامل بسیار مهمی هستند که تاثیر زیادی بر روی چاقی دارند؛ بنابراین فارغ از آرایش ژنتیکی باید نسبت به تغذیه خود حساس بوده و به طور منظم ورزش کنید.

البته همه ما افرادی را می‌شناسیم که رژیم غذایی سالمی دارند و به طور منظم ورزش می‌کنند اما هنوز هم نتوانسته‌اند وزن خود را کاهش دهند. عکس این موضوع نیز صادق است، افرادی هستند که خیلی تغذیه خود را رعایت نمی‌کنند و ورزش هم نمی‌کنند اما لاغر هستند.

رژیم غذایی و ورزش کردن عوامل بسیار مهمی هستند که تاثیر زیادی بر روی چاقی دارند

این نوع تفاوت‌ها هستند که باعث می‌شوند به سمت عامل ژنتیکی سوق پیدا کنیم و حالا هم یکی از ژن‌های مرتبط با چاقی کشف شده است.

رژیم غذایی و ورزش کردن عوامل بسیار مهمی هستند که تاثیر زیادی بر روی چاقی دارند

مطالعه ژن چاقی

محققان پس از بررسی ژنتیک 2.000 بیمار دیابتی و 3.000 فرد فاقد دیابت در بریتانیا متوجه تغییراتی در ژن FTO شدند. ژن FTO افراد مبتلا به دیابت تفاوت‌هایی با افراد عادی داشت. همچنین ارتباط‌هایی میان تغییرات ژن FTO، چربی اضافه و شاخص توده بدنی بالا (BMI) کشف شده است.

دانشمندان پس از آن با انجام 13 مطالعه دیگر، داده‌های ژنی 3500 اروپایی را نیز مورد بررسی قرار دادند. یک نفر از هر شش نفر دو نسخه از تغییرات ژنFTO  داشت. وزن این افراد به طور متوسط 3 کیلوگرم بیشتر از افرادی بود که فاقد این تغییرات ژنی بودند. تغییرات ژن FTO تقریباً 67% خطر ابتلا به چاقی و 40% خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش می‌دهد.

محققان ارتباط‌هایی میان تغییرات ژن FTO، چربی اضافه و شاخص توده بدنی بالا (BMI) کشف کرده‌اند.

ارتباط میان تغییرات ژن FTO و وزن بیشتر، در کودکان 7 ساله نیز کشف شده است اما تاثیر آن بر روی جنین ثابت نشده است.

مطالعه ژن چاقی

تاثیر رژیم غذایی و ورزش

مطالعات انجام شده عادات غذایی و ورزشی افراد را مورد بررسی قرار نداده‌اند، همچنین محققان هنوز نمی‌دانند که ژن FTO چگونه بر روی چربی‌ها و وزن بدن تاثیر می‌گذارد. اطلاعات کمی در مورد چگونگی تاثیر ژن FTO بر روی تغییرات وزنی وجود دارد. ممکن است این ژن بر روی اشتهای شما، میزان تحمل شما در ورزش و یا سرعت سیستم متابولیک بدن تاثیر بگذارد. می‌توان مطالعات بیشتری را در زمینه تاثیر عوامل دیگری مثل رژیم غذایی و ورزش بر روی ژن FTO انجام داد. همه شرکت کنندگان در مطالعات ژنتیکی انجام شده اروپاییان سفید پوست بوده‌اند، بنابراین می‌توان ژنFTO  افرادی از دیگر قومیت‌ها و نژادها را نیز مورد بررسی قرار داد.

اطلاعات کمی در مورد چگونگی تاثیر ژن FTO بر روی تغییرات وزنی وجود دارد.

تعداد افرادی که در این مطالعات مورد بررسی قرار گرفته‌اند به اندازه‌ای هست که بتوان با اعتماد گفت دانشمندان به یافته‌هایی حقیقی دست پیدا کرده‌اند، البته درست است که مطالعات و تحقیقات انجام شده تماماً محدود به جمعیت اروپا بوده است.