تکنیک‌های کاشت مو در طی سال‌های اخیر پیشرفت‌های زیادی کرده است اما هنوز هم برخی عوارض کاشت مو مثل اِسکار اجتناب‌ناپذیرند. امروزه از دو تکنیک عمده FUE (استخراج واحد فولیکولار) و FUT (پیوند واحد فولیکولار) برای کاشت مو استفاده می‌شود که هر کدام نوع متفاوتی از اِسکار را ایجاد می‌کنند و نتایج اولیه هر دوی آن‌ها پس از 3 الی 6 ماه قابل مشاهده خواهد بود. مهارت و تجربه دکتر در میزان اِسکار تشکیل شده نقش بسیار مهمی دارد. البته نباید فراموش کرد که تکنیک‌های بهبود زخم هم در طی سال‌های اخیر پیشرفت خوبی کرده‌اند.

به دنبال بهترین خدمات زیبایی و کاشت مو هستید؟

ما با به‌روزترین تجهیزات و مجرب‌ترین جراحان و پزشکان در کنار شما هستیم.

برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰

تکنیک انتخابی برای شما بر اساس عوامل زیر مشخص می‌شود:

  • نوع اِسکاری که انتظار دارید
  • الگوی طاسی شما
  • فراوانی و کیفیت موهای ناحیه اهداء
  • وسعت ناحیه‌ای که دچار طاسی یا ریزش مو است

البته هزینه هم می‌تواند یکی از عوامل تعیین کننده باشد. دکتر متخصص بهتر تشخیص می‌دهد که چه تکنیکی برایتان مناسب‌تر است.

از بین بردن اِسکار ناشی از کاشت مو

از بین بردن اِسکار ناشی از کاشت مو

راهکارها و درمان‌هایی برای کاهش اِسکارهای ناشی از کاشت مو به روش FUT وجود دارد، البته موفقیت این درمان‌ها همیشه تضمینی نیست و ممکن است همچنان اِسکار کمی بر جای بماند.

با بالا رفتن سن پوست سر شُل‌تر می‌شود و این امر باعث می‌شود تا اِسکارهای ناشی از کاشت مو محسوس‌تر شوند. یکی از راه‌ها کاشت مو در ناحیه اِسکار با استفاده از روش FUE است. میزان تاثیر این درمان به ضخامت اِسکار بستگی دارد. می‌توان با تجویز برخی داروها بافت اِسکار را نازک‌تر کرد که این باعث می‌شود تا درمان اِسکار دوام بیشتری داشته باشد.

نحوه پوشاندن اِسکارها

نحوه پوشاندن اِسکارها

پوشاندن ناحیه اِسکار با روش‌های زیبایی یکی دیگر از گزینه‌ها است. مثلاً می‌توان با افزایش رشد موها در ناحیه اِسکار این کار را انجام داد. پوشاندن برخی از انواع اِسکار مانند اِسکار کلوئید سخت‌تر است. اِسکارهای کلوئید معمولاً بزرگتر از اِسکارهای معمولی هستند. ممکن است اِسکارهای کلوئید در طول چند ماه یا حتی چند سال رشد کنند و بزرگتر شوند. برخی افراد مستعد ابتلا به این نوع اِسکارها هستند.

اگر در حال حاضر اِسکار کلوئید دارید پیش از اینکه عمل کاشت مو را انجام دهید حتماً این موضوع را با دکتر خود در میان بگذارید. همچنین روش‌هایی برای مخفی کردن اِسکار وجود دارد:

میکرو پیگمانتاسیون پوست سر (SMP)

میکرو پیگمانتاسیون پوست سر (SMP)

به این درمان تتو خط مو یا تتو پوست سر هم می‌گویند. در این درمان رنگدانه‌ها مستقیماً در پوست سر تزریق می‌شوند و باعث می‌شوند تا موها ضخیم‌تر به نظر برسند. برخی افراد این درمان را به انجام عمل کاشت مو ترجیح می‌دهند. همچنین می‌توان اِسکارهای ناشی از روش‌های FUE یا FUT را با این درمان تا حدی پوشاند. ممکن است تکمیل شده این درمان چند جلسه طول بکشد که این موضوع به وسعت ناحیه تحت درمان بستگی دارد.

رنگ مرکب انتخابی در این درمان متناسب با رنگ موهای شما خواهد بود. به خاطر داشته باشید که موها به مرور زمان خاکستری یا روشن‌تر می‌شوند اما جوهر تتو شده در سر به همان میزان روشن نمی‌شود. ممکن است در طول این درمان کمی درد را حس کنید.

تریکوپیگمانتاسیون (TMP)

تریکوپیگمانتاسیون (TMP)

TMP شکل موقت SMP است. تتوهایی که در این روش زده می‌شود نیمه‌دائمی هستند چون مرکب در بالاترین سطح لایه دِرم تزریق می‌شود. مدت زمان ماندگاری این درمان بسته به کلینیکی که آن را انجام داده متفاوت است و ممکن است بین 6 ماه الی 3 ماه ماندگاری داشته باشد. ممکن است این درمان از لحاظ فیزیکی برای برخی افراد سخت باشد.

لیزردرمانی

لیزردرمانی

این درمان می‌تواند در کاهش اِسکارها بسیار موثر باشد و گاهی همراه با SMP یا TMP انجام می‌شود. لیزر پوست آسیب‌دیده موجود در ناحیه اِسکار را مورد هدف قرار داده و از بین می‌برد. همچنین باعث تحریک تولید کلاژن در لایه دِرم پوست می‌شود و باعث جوانی و انعطاف بیشتر پوست می‌گردد. این درمان مختص از بین بردن اِسکارهای ناشی از عمل کاشت مو طراحی نشده و نتایج آن برای افراد مختلف متفاوت است.

کلام آخر کاشت مو

کلام آخر

بسیاری افراد می‌توانند برای دستیابی به موهایی پُرپشت و ظاهری بهتر عمل کاشت مو را انجام دهند و نتایج خوبی از آن دریافت کنند. عمل کاشت مو در بالا رفتن اعتماد به نفس فرد بسیار موثر است. برخی افراد از ما پرسیده بودند که آیا کاشت مو ضرر دارد؟ طبیعی است که هر عمل جراحی عوارضی را به دنبال دارد که کاشت مو هم از این امر مستثنی نیست. اِسکار ناشی از روش‌های FUE و FUT اجتناب‌ناپذیر است. البته اِسکارهای ناشی از روش FUE نامحسوس‌تر هستند و ممکن است این روش برای برخی افراد بهتر باشد.

انتخاب یک دکتر ماهر و با تجربه بسیار حائز اهمیت است و در کسب نتایج نهایی درمان بسیار موثر می‌باشد. همانطور که در این مقاله ذکر شد راه‌های گوناگونی برای بهبود ظاهر اِسکار وجود دارد که می‌توانید در جلسه مشاوره با دکتر اطلاعات کامل‌تری را در این زمینه کسب نمایید.