برخی از افراد با سایز و حالت گوش خود مشکل دارند و مایل به تغییر حالت در گوش های خود هستند. اتوپلاستی otoplasty یا جراحی زیبایی گوش به کاری گفته می شود که امروزه در مراکز زیبایی انجام می شود. در این عمل، پزشک حالت گوش و سایز آن را تغییر می دهد و با این کار اعتماد به نفس افراد را افزایش می دهد. چرا که بسیاری از افراد با این مسئله مشکل دارند و می خواهند این عمل را انجام دهند.

در صورتی که گوش های افراد بیرون زده باشد، می توان با بخیه زدن آن ها لاله گوش را به سر نزدیک کرد و در زیبایی آن تاثیر داشت. حتی اگر گوش ها بسیار بزرگ تر از حالت عادی باشند، باید با استفاده از اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش آن ها را کوچک کرد و به صورت متقارن در آورد.
اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش مناسب چه افرادی است

اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش مناسب چه افرادی است؟

این عمل برای افرادی مناسب است که به صورت مادر زادی گوش هایی خیلی بزرگ تر یا کوچک تر از حد معمول دارند و از آن راضی نیستند.

در صورتی که محل قرارگیری گوش ها روی سر مناسب نیست، این عمل انجام می شود.

در صورتی که گوش ها بیرون زده هستند و برجستگی زشتی روی سر ایجاد کرده اند.

نتیجه اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش

در صورتی که فرد دچار مشکلی شده است که روی شکل و شمایل گوش ها تغییری ایجاد کرده است می تواند اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش را انجام دهد.

این عمل برای افرادی مناسب است که به عفونت های شدید گوشی دچار نیستند و اگر هم تا به حال به این مسئله گرفتار بوده اند، به طور کامل درمان شده اند.

انجام دادن این عمل زمانی انجام می شود که غضروف گوش به اندازه مناسبی مقاومت پیدا کرده باشد. این مقاومت معمولا پس از 5 سالگی انجام می شود.

این عمل برای کودکانی انجام می شود که بتوانند به راحتی درباره احساساتشان صحبت کنند و آن را بیان کنند. به طوری که بتواند به صحبت های پزشک به خوبی گوش کند و از دستورات او سرپیچی نکند.

برای افراد بالغ نیز شرایطی وجود دارد. برای مثال فرد به هیچ عنوان نباید دارای بیماری های خاص باشد. چرا که این مشکل در روند بهبود مشکلاتی را بوجود می آورد.
بیماری هایی که با اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش درمان می شوند

بیماری هایی که با اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش درمان می شوند

مشکلاتی به صورت مادرزادی در افراد وجود دارد که آن ها را به عمل کردن ترغیب می کند. این اختلالات عبارت اند از:

 • کاگوت مشکلی است که شخص به هیچ عنوان لاله گوش ندارد.
 • گوش گربه ای مشکلی است که شخص گوش هایی شبیه به گربه دارد.
 • گوش آویزان مشکلی است که شخص گوش هایی به شکل فنجان دارد و منحنی های آن به داخل متمایل است.
 • مشکل گوش لوله ای به طوری است که گوش های شخص مانند یک لوله در آمده است.
 • مشکل گوش ویلدرموت مسئله ای است که معمولا قسمت منحنی گوش به صورت معکوس در آمده است و به سمت سر فرد متمایل است.
 • مشکل میکروتیا نیز یکی از مشکلاتی است که در آن گوش های شخص به صورت بسیار کوچک است و کاملا رشد نکرده است.
 • وجود شکاف در لاله گوش مشکلی است که لاله گوش فرد دارای یک تو رفتگی می باشد.
 • شکل علامت سوال در گوش فرد زمانی است که یک فاصله بین لاله گوش و همچنین منحنی گوش ایجاد شده است و آن را شبیه به علامت سوال کرده است.
 • جمع شدن گوش بیماری است که که در آن بخشی از گوش پوست و غضروف ندارد و شکل زشتی به خود گرفته است.
 • در گوش مخفی قسمت فوقانی منحنی گوش در سر مخفی می شود.
 • ماکروتیا کاملا برعکس میکروتیا می باشد و در این نوع از بیماری گوش های شخص بسیار بزرگ تر از حد معمول می باشد.

اقداماتی که قبل از اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش باید انجام داد

مطمئنا پیش از انجام دادن این عمل جراحی باید کارهای به خصوصی را انجام دهید. این کارها معمولا مشابه هستند و افراد باید آن ها را انجام داده و سپس زیر تیغ اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش بروند. این کارها شامل مواردی همچون تست های آزمایشگاهی، مصرف داروهایی که پزشک تجویز می کند، است.

همچنین اگر سیگار می کشید باید پیش از انجام عمل اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش آن را ترک کنید. البته به یاد داشته باشید که حتما این کار را زیر نظر پزشک خود انجام دهید و نظر ایشان را نیز در کار خود لحاظ کنید.

پیش از انجام عمل اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش از مصرف هرگونه دارو برای درمان التهاب یا حتی مکمل های غذایی خودداری کنید و مصرف آسپیرین را نیز به طور کل قطع نمایید.
چه مدت پس از انجام عمل اتوپلاستی، بهبودی صورت می پذیرد

چه مدت پس از انجام عمل اتوپلاستی، بهبودی صورت می پذیرد؟

در حالت کلی باید بدانید که پس از گذشت 1 هفته بخیه هایی که به گوش شما خورده است کشیده و یا حتی جذب پوست می شود.

اما این پایان کار نیست و شما به عنوان یک بیمار همچنان باید تا مدتی مواردی را رعایت کنید. هر چند افراد بزرگسال می توانند تقریبا پس از 1 هفته سرکار بروند و به روند عادی زندگی خود بازگردند، اما باید بدانید که تا 1 ماه به هیچ عنوان نباید گوش خود را خم کنید و به آن آسیب بزنید.

کودکان نیز همین شرایط را دارند و با محافظت از گوششان می توانند به مدرسه بروند. البته بهتر است در فعالیت های ورزشی شرکت نکنند و با این کار باعث اذیت شدن گوش خود نشوند.

عوارض اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش

بهتر است خود را گول نزنید! اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش نیز مانند تمامی جراحی ها باعث ایجاد عوارضی در بدن می شود. البته با انتخاب پزشکی که در کار خود حرفه ای باشد و به قول معروف امتحان خود را پس داده باشد در جلوگیری از این عوارض کمی موفق باشید و حداقل آن ها را کاهش دهید. پس پیش از انجام این عمل حتما تحقیقات خود را انجام دهید و سپس به پزشک مراجعه کنید. برای انجام این کار عجله نکنید. چون در صورت خراب شدن اولین عمل جراحی مجبور به تکرار عمل جراحی می شوید و باید مجدد به اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش تن دهید