افتادگی پلک بعد از بوتاکس، نگرانی افراد بسیاری است، که از این روش درمانی برای بهبود افتادگی پلک و چین و چروک اطراف چشم خود استفاده می کنند. البته این عارضه به ندرت اتفاق می افتد و نگران کننده نیست. در واقع سم بوتولینوم که در تزریق بوتاکس استفاده می شود، عامل اصلی فلج یا افتادگی پلک بعد از بوتاکس است. با تزریق صحیح بوتاکس توسط متخصص می توان از انقباض عضلاتی که باعث ایجاد چین و چروک پیشانی و اطراف چشم می شود، جلوگیری نمود و به صورت ظاهری صاف و جوانتر بخشید. در بعضی موارد که تزریق به خوبی انجام نمی شود، سم بوتولینوم به نواحی دیگر زیر پوست وارد می شود، به همین دلیل ممکن است، برخی از افراد افتادگی پلک بعد از بوتاکس را تجربه کنند.

هنگامی که بوتاکس به یک یا دو ناحیه خاص زیر پوست مانند پیشانی و بین ابروها تزریق میشود، ممکن است حرکت کرده و جابه جا شود و در نهایت  افتادگی پلک را به همراه داشته باشد، به این حالت پتوز  گفته می شود. تزریق اشتباه در پیشانی یا بین دو ابرو می تواند باعث افتادگی پلک بعد از بوتاکس شود. در زیر تاثیر هر کدام از این موارد در افتادگی پلک مورد بررسی قرار گرفته است:
افتادگی پلک پس از تزریق بوتاکس در پیشانی

افتادگی پلک پس از تزریق بوتاکس در پیشانی

بوتاکس به پیشانی تزریق می شود تا چین و چروک های پیشانی را به حداقل برساند. در حقیقت تزریق مانع از انقباض عضله فرونتالیس می شود و ابروها را بالا نگه می دارد، همچنین از تشکیل خطوط افقی اخم جلوگیری می کند و پیشانی را صاف نشان می دهد. اما گاهی این تزریق باعث پایین آمدن ابرو می شود و پلک های فوقانی را به سمت پایین می کشد. در این صورت پلک، آویزان به نظر می رسد.

افتادگی پلک پس از تزریق بوتاکس در فاصله بین دو ابرو

بوتاکس را می توان بین ابروها یا کمی بالاتر از ابروها تزریق کرد، تا خطوط عمودی اخم را که درست در بالای بینی ایجاد می شوند، به حداقل برساند. در بعضی موارد وقتی بوتاکس به پلک فوقانی نفوذ می کند، باعث می شود، تا  ماهیچه ای که پلک بالایی را بالا نگه می دارد، از بین برود یا فلج شود. اگر این عضله فلج شود، پلک فوقانی افتاده به نظر می رسد.

تزریق بوتاکس چگونه به از بین رفتن چین و چروک کمک میکند؟

پس از تزریق بوتاکس حدود یک هفته طول می کشد تا سم به گیرنده های عصبی متصل شود. در نتیجه، به مدت سه یا چهار ماه عضله فلج شده و مانع ایجاد چین و چروک میشود. تزریق بوتاکس می تواند مشکل باشد، زیرا مهم است که مطمئن شوید، سم فقط بر روی عضلات تزریق شده تاثیر می گذارد. از آنجا که افراد دارای حرکات مختلف عضلانی صورت هستند، پزشک باید به دقت در مورد محل تزریق بوتاکس و عمق مناسب برای جلوگیری از حرکت سطحی سم را مورد بررسی قرار دهد، تا از مشکلات پس از تزریق مانند افتادگی پلک بعد از بوتاکس جلوگیری شود.
روش های درمانی برای افتادگی پلک بعد از بوتاکس

روش های درمانی برای افتادگی پلک بعد از بوتاکس

اثرات بوتاکس دائمی نیست و با گذشت زمان از بین می رود. اما برخی از افراد ممکن است دچار افتادگی پلک بعد از بوتاکس شوند. اکثر افرادی که  این عارضه جانبی را تجربه کرده اند، در طی 6-8 هفته پس از مصرف دارو، بهبودی خود را گزارش داده اند. بنابراین بهتر است، صبر کنید تا اثر تزریق بوتاکس از بین برود. همانطور که گفته شد، بهتر است حدود شش هفته صبر کنید. اما گاهی ممکن است برای اصلاح مشکل به درمان بیشتری نیاز داشته باشید. در زیر به برخی از این روش های درمانی اشاره شده است:

تزریق بیشتر بوتاکس

اگر افتادگی پلک در نتیجه استفاده کم و نادرست از بوتاکس باشد، با تزریق بیشتر می توان این مشکل را به راحتی اصلاح کرد.

قطره چشمی آپراکلونیدین

بهترین درمان برای افتادگی پلک بعد از بوتاکس استفاده از قطره های چشمی مانند آپراکلونیدین (ایوپیدین) می باشد، که توسط اکثر متخصصان برای افتادگی پلک ها و نه ابروها توصیه می شود. این قطره ها باید حداکثر سه بار در روز استفاده شوند، تا باعث بهبود عضلات برای بالا نگه داشتن پلک فوقانی شوند.

استفاده از پرکننده های پوستی

ممکن است پزشک با استفاده از پرکننده های پوستی، لیفت ابرو بدون جراحی را برای اصلاح ورم پتوز انجام دهد.

ماساژ عضلات

عضلات را ماساژ دهید. می توانید این کار را 2-3 بار در روز با وسیله ای مانند پشت مسواک برقی انجام دهید. این یک روش خوب برای ماساژ ناحیه آسیب دیده است. این روش در تسریع بهبودی بسیار موثر است.