درمان‌های زیادی برای ترمیم و بازسازی پوست وجود دارد که از جمله می‌توان به انواع عمل‌های زیبایی اشاره کرد؛ البته می‌بایست در نظر داشت که هزینه انجام اینگونه عمل‌ها بسیار بالا است. میکرونیدلینگ یکی از کم‌هزینه‌ترین درمان‌ها برای ترمیم و بازسازی پوست است. مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا با بهره‌گیری از تیم پزشکی متخصص و مجرب آماده ارائه هرگونه مشاوره در زمینه میکرونیدلینگ می‌باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص میکرونیدلینگ یا رزرو نوبت در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۲۶۶۰۱۹۰۰۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰ تماس حاصل فرمایید.

 

میکرونیدلینگ که به درمان تحریک کلاژن‌سازی یا PCI نیز معروف است نوعی روش تحریک مکانیکال جهت ترمیم آسیب‌های ساختاری پوست است که منجر به بازسازی بافت آسیب دیده و تغییر یافته می‌گردد. هدف این درمان، بهبود ظاهر و عملکرد پوست می‌باشد. طی فرایند میکرونیدلینگ، با استفاده از سوزن‌های بسیار ریز، میلیون‌ها میکروکانال در اپیدرم و درم ایجاد می‌گردد.

وارد کردن سوزن‌ها به داخل پوست، باعث افزایش انتشار فاکتورهای رشد از فیبروبلاست‌ها، پلاکت‌های خونی و بهبود عملکرد فاکتورهای رشد alpha و Beta می‌گردد. این فرایند منجر به افزایش تولید کلاژن و الاستین توسط فیبروبلاست‌ها می‌شود. کراتینوسیت‌ها نیز به محل نیدلینگ در اپیدرم منتقل شده و در آنجا تکثیر می‌شوند و در نتیجه باعث افزایش ضخامت اپیدرم می‌گردند.

در این روش نفوذ سوزن به داخل پوست می‌بایست به حدی باشد که خونریزی‌های ظریف داخل پوستی ایجاد گردد. در میکرونیدلینگ اپیدرم سوراخ می‌شود اما تخریب نمی‌شود، بنابراین اپی‌تلیال در مدت زمان کوتاهی بازسازی شده و در نتیجه دوران نقاهت پس از درمان بسیار کوتاه خواهد بود.

 

انواع روش‌های میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ در دو حالت انجام می‌پذیرد که تفاوت این دو حالت میزان عمقی از پوست است که تحت تاثیر درمان قرار می‌گیرد. این نوع درمان در دو عمق ۰٫۵ و ۳ میلی‌متری صورت می‌پذیرد که عمق مورد استفاده، سطح درمان شما را تعیین خواهد نمود.

میکرونیدلینگ سطحی: جهت جوانسازی اولیه و حداکثر تا عمق ۰٫۵ میلی‌متر روی اپیدرم کانال‌های بسیار ریزی ایجاد می‌کنند که باعث می­شود فاکتورهای رشد از کراتینوسیت‌ها آزاد شده و فعالیت آنها در اپیدرم افزایش یابد.

میکرونیدلینگ عمقی: جهت جوانسازی پیشرفته، اسکارها، استریا… از عمق ۰٫۵ تا حداکثر ۳ میلی‌متر فرایند بهبود زخم موجب می‌شود کراتینوسیت‌ها و فیبروبلاست‌ها تحریک گردند، که نتیجه آن افزایش فعالیت TGF-β۳ و افزایش رشد و نمو سلول‌های اپیدرم، کلاژن، الاستین و GAGگلیکوز آمین گلیکان می‌باشد.

 

نحوه انجام میکرونیدلینگ

در این نوع درمان سوراخ هایی در پوست فرد ایجاد خواهد شد که البته به علت ریز بودن، این سوراخ ها با چشم غیرمسلح قابل دیدن نخواهند بود. البته این سوراخ‌ها به شکل زخم نیستند و پس از چند ساعت به صورت خود به خود بسته خواهند شد و علائم آنها نیز از بین خواهد رفت. مدت زمان هر جلسه حدود ۶۰ دقیقه است که ۴۵ دقیقه برای بی‌حسی و حدود ۱۵دقیقه درمان با درماپن زمان می‌برد. بر اساس ناحیه صورت عمق درمان در آن موضع متفاوت است. با ادامه جلسات درمانی نفوذ کرم‌ها و پمادهای پوستی تسهیل شده و این یکی از مزیت‌های میکرونیدلینگ است چرا که در حالت عادی پمادها و کرم‌های پوستی فقط تا لایه سطحی اپیدرم نفوذ می‌کنند و به لایه‌های زیرین پوستی نمی‌رسند. حین عمل میکرونیدلینگ می‌توان مواد و سرم‌هایی از قبیل اسیدهیالورونیک و کوکتل‌های مزوتراپی را برای نفوذ به لایه درم استفاده کرد. هیالورونیک اسید به تحریک کلاژن‌سازی کمک کرده و به جوانسازی پوست کمک می‌کند. بعلاوه برای تیرگی زیر چشم محلول‌های روشن‌کننده و برای درمان لک از کوکتل‌های ضدلک استفاده می‌شود. در مواردی که آسیب پوست زیاد باشد قبل از میکرونیدلینگ سابسیژن انجام می‌شود که تاثیر درمان را دو چندان می‌کند. از دیگر مزایای میکرونیدلینگ این است که در انواع پوست و در تمام نقاط بدن و در چهار فصل سال قابل انجام است و این در حالی است که استفاده از لیزرهای لایه‌بردار در پوست‌های تیره و فصول گرم سال و نقاط نزدیک به چشم محدودیت‌هایی دارد و در پوست‌های تیره امکان سوختگی و ایجاد لک وجود دارد.