بازسازی سینه بعد از سرطان در کشورمان خیلی رایج نیست، با توجه به این که متاسفانه آمار سرطان سینه و عمل جراحی سینه در خانم ها روز به روز رو به افزایش است. امروزه، یکی از شایع ترین سرطان ها در میان خانم ها، همان سرطان سینه است.خبر خوش این است که اگر تشخیص آن زود هنگام باشد تا حدودی قابل درمان و قابل کنترل می باشد؛ و خبر خوش تر این که با بازسازی سینه بعد از جراحی می توان تا حدود زیادی فشار روحی و روانی بیمار را کاهش داد. اما دلیل رایج نبودن بازسازی سینه بعد از سرطان در کشورمان، حجب و حیای خانم های ایرانی است. اما به طور کلی نگرانی های بازسازی سینه بعد از سرطان موضوع بسیار مهم و نگران کننده ایست.

قبل از انجام هر کاری، بیمار باید روحیه خود را بالا نگه دارد، به بهترین جراح سینه مراجعه کند و با آگاهی کامل اقدام به بازسازی سینه کند.

روش های بازسازی سینه بعد از سرطان چیست؟

روش های بازسازی سینه بعد از سرطان چیست؟

به سه روش بازسازی سینه انجام می پذیرد:

  1. گذاشتن پروتز
  2. استفاده از بافت هایی از بدن بیمار مانند بافت های شکم و عضلات او
  3. بازسازی از طریق چربی

 روش اول که همان گذاشتن پروتز است در چندین مرحله انجام می شود؛ چون ابتدا باید اتساع دهنده های بافتی را در محل سینه پیوند دهند پس بهترین زمین برای این کار همان هنگام جراحی پستان است. و بعد از آن تزریق آب نمک یا سرم فیزیولوژیک شروع شده؛ و بعد از گذشت دو ماه، آن بافت به تدریج بزرگ شده و مکانی را برای قرار دادن پروتز سینه ایجاد می کند.

در روش دوم بافت هایی از پوست و زیر جلد شکم بیمار به قسمت سینه پیوند می زنند. چون بافت از بدن خود بیمار است شکل سینه به بافت سینه ی شخص بیمار بسیار نزدیک است.

در روش سوم چربی های شکم و پهلو های بیمار را به سینه ی او تزریق می کنند، اما چون ممکن است چربی جذب بدن شود، هنوز روش مطمئنی شناخته نشده است.

جراحی بازسازی سینه بعد از سرطان چگونه انجام می شود؟

جراحی بازسازی سینه بعد از سرطان چگونه انجام می شود؟

این جراحی در بیهوشی کامل انجام می شود، و ممکن است یا فوری انجام شود یعنی همزمان با درمان سرطان و یا به شکل تاخیری یعنی چند سال بعد از درمان سرطان. بعد از این که بیمار به هوش بیاید متوجه خواهد شد که دور سینه او پانسمان شده و تنها دو لوله برای خارج کردن مایعات اضافی در سینه فرد قرار داده شده است. هنگام مرخص شدن از بیمارستان هم این لوله ها در سینه ی بیمار باقی خواهند ماند. شرایط افراد بعد از بازسازی متفاوت است، اما به طور کلی نکات مهمی به تمامی بیماران پس از جراحی آموزش داده می شود.

کم عارضه ترین روش بازسازی سینه بعد از سرطان

کم عارضه ترین روش استفاده از بافت خود بیمار به جای پروتز است. بافت انتخاب شده از شکم بیمار برداشته می شود؛ اما اگر بیمار بافت کافی نداشته باشد از پروتز هم به همراه بافت استفاده می شود. اما بسیار پرهزینه است.

زمان بازسازی سینه بعد از سرطان

زمان بازسازی بعد از سرطان به عوامل متعددی بستگی دارد؛ مانند وضعیت جسمی و روحی بیمار و وسعت بیماری و مهارت پزشک جراح. اگر چنین شرایطی مهیا باشد بازسازی همزمان با عمل جراحی اول آغاز می شود؛ در غیر این صورت حداقل بعد از گذشت دو سال بازسازی انجام می شود. البته اگر سرطان عود نکند.

مدت زمان بهبودی بعد از بازسازی

مدت زمان بهبودی بعد از بازسازی

مدت زمان بهبودی در بیماران متفاوت است، و از عوامل متعددی تاثیر پذیر خواهد بود. در این مدت زمان بهبودی بیمار باید تمامی دستورالعمل های پزشک خود را انجام دهد و با روحیه ای امیدوار به عالی ترین نتایج فکر کند. با توجه به نوع عمل، ریکاوری و مدت زمان بهبود متغیر خواهد شد. به عنوان مثال اگر بازسازی سینه با برداشتن ایمپلنت همراه بوده باشد، پس ریکاوری بیمار طولانی تر خواهد بود. اما اگر پروتز سینه به طور کامل حذف شده باشد، مدت زمان بهبودی کوتاه تر و ناراحتی های پس از بازسازی کمتر خواهد بود.

توصیه های پس از بازسازی سینه بعد از سرطان

  • به مدت دو هفته از فعالیت های بدنی شدید خودداری کنید.
  • حداقل تا چهار هفته بعد از جراحی در وان حمام و یا جکوزی قرار نگیرید؛ اما دوش گرفتن پس از بازسازی از یک تا سه روز متغیر است. این کار را به توصیه ی پزشک انجام دهید.
  • به مدت یک هفته، هنگام خوابیدن سرتان را بالا نگه دارید. این کار تورم را در سینه کاهش می دهد.
  • بنابر تجویز پزشک جراح از سوتین فشرده استفاده کنید تا تورم را کنترل کند و از انباشته شدن مایع در اطراف سینه جلوگیری کند.

چه مدت نتایج بازسازی بعد از سرطان طول خواهد کشید؟

چه مدت نتایج بازسازی بعد از سرطان طول خواهد کشید؟

معمولا نتایج طولانی خواهد بود و شکل جدید سینه ی بازسازی شده نسبتا ثابت باقی می ماند؛ ولی چندین عامل می تواند شکل آن را تغییر دهد:

  • افزایش یا کاهش قابل توجه در وزن که ممکن است به خاطر بارداری پیش بیاید.
  • گرانش زمین و بالا رفتن سن( پیری)
  • با گذشت زمان، وزن پروتز، ظاهر سینه را تغییر خواهد داد.