در دورانی که داشتن اندام جذاب و زیبا، برای همه دست یافتنی شده است، انواع مختلفی از روش‌ها برای کاهش وزن و پیکرتراشی به وجود آمده است که لیپوماتیک جزء بهترین روش‌هایی است که اثری دائمی دارد.

بعضی افراد باورهای اشتباهی در مورد عمل لیپوماتیک دارند و بر این باورند که می‌توانند حجم زیادی از چاقی اندام‌های خود را با این روش از بین ببرند. در صورتی که برای کاهش چربی در حجم زیاد می‌توانید از روش‌های دیگری مثل لیپوساکشن استفاده کنید که شباهت‌هایی با عمل لیپوماتیک دارد.

این که از کدام یک از روش‌های لیپوساکشن و لیپوماتیک، برای حذف چربی‌های بدن خود استفاده کنید به شرایط متعددی بستگی دارد که باید توسط پزشک متخصص، تصمیم نهایی گرفته شود.

جهت درک مزایا و محدودیت‌های این روش نگاه مختصری به این روش می‌اندازیم تا بتوانیم در مورد بازگشت چربی بعد از عمل لیپوماتیک بهتر تصمیم بگیریم.

اقدامات لازم قبل از عمل لیپوماتیک

اقدامات لازم قبل از عمل لیپوماتیک

در صورت ابتلا به هرکدام از بیماریهای بیماریهای قلبی-عروقی، دیابت کنترل نشده، فشار خون بالا، سرطان، لوپوس، بیماریهای ضعیف کننده سیستم ایمنی، پزشک خود را مطلع کنید:

 • استفاده از داروهای خاص یا داروهای رقیق کننده خون مثل وارفارین، آسپرین، پلاویکس و …. تحت نظر پزشک قرار بگیرد.
 • 2 هفته قبل از عمل، از مصرف سیگار و مشروبات الکلی خودداری کنید.
 • عدم مصرف مشروبات الکلی و دخانیات، چند روز قبل از عمل
 • انجام تست هایی از قبیل کم خونی، هپاتیت، تست بارداری برای خانمها و سونوگرافی

عمل لیپوماتیک چگونه انجام میشود؟

قسمتی از بدن که قرار است عمل لیپوماتیک روی آن انجام شود، تحت بی‌حسی موضعی قرار می‌گیرد، لیپوماتیک برای شکستن سلول‌های چربی از فناوری فراصوت و لرزش استفاده می‌کند. لوله کانولا به داخل بافت‌های چربی وارد می‌شود و با حرکت چرخشی و لرزش، آنها را از بین می‌برد. این حرکات نه به عروق آسیب می‌رساند و نه به سلول‌های چربی. با استفاده از چنین فناوری امکان مکش سلول‌های چربی به طور کامل و خالص سازی شده وجود دارد و هیچ آسیبی به سلول‌ها وارد نمی‌کند. سلول‌های چربی برداشت شده در حین فرآیند لیپوماتیک، به عنوان ماده پرکننده مجددا قابل استفاده هستند و می‌توانند در صورت نیاز به قسمت‌های دیگر بدن مانند پستان، لگن، صورت و غیره تزریق شوند.
مزایای عمل لیپوماتیک

مزایای عمل لیپوماتیک

این روش با لیپوساکشن تفاوتهایی دارد، برای مثال ایجاد شدن زخم در محل عمل خیلی جزئی رخ میدهد و از دست دادن خون نیز در حین عمل بسیار کمتر است. نیازی به بستری شدن بیمار در بیمارستان نیست، چون بیمار بعد از عمل می تواند مرخص شود و زمان بهبودی آن نسبت به روش لیپوساکشن کمتر است.
از مهمترین مزایای این روش این است که چربیهایی از بدن خارج میشود که در طول زمان در یک قسمت بدن رسوب پیدا کرده و با رژیم غذایی و ورزش کردن از بین نمیرود یا خیلی به سختی از بین میرود.

مراقبت های بعد از عمل

بعد از عمل ممکن است در محل جراحی ، تورم، درد و کبودی دیده شود که طبیعی است و با عمل به توصیههای پزشک در مدت کوتاهی بهبود مییابند.
پوشیدن گن لیپوماتیک برای مدت زمانی که توسط پزشک شما مشخص میشود.

 • در رژیم غذایی خود از پروتئین بدون چربی بیشتر استفاده کنید.
 • در رژیم غذایی خود جایی برای میوه، سبزیجات و غلات کامل، باز کنید.
 • در مورد نحوه صحیح خوابیدن از پزشک خود مشورت بگیرید.
 • از رفتن به حمام به مدت 24 ساعت خودداری کنید.
 • تا 2 هفته از رفتن به استخر و سونا خودداری کنید.
 • بر روی آن قسمت از بدن، کمپرس سرد یا گرم قرار ندهید.
 • از استرس به دور باشید.
 • آب بیشتر بنوشید
 • تحرک کافی داشته باشید
 • حذف چربی های پهلو با روش لیپوماتیک

بازگشت چاقی بعد از عمل لیپوماتیک وجود دارد؟

بازگشت چاقی بعد از عمل لیپوماتیک وجود دارد؟

این نگرانی، ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول نگه میدارد، جواب این سوال منفی است، اما بدان معنا نیست که شما برای جلوگیری از افزایش وزن، نیازی به رژیم غذایی و تحرک کافی ندارید، بلکه باید به آنها متعهد باشید.

از آنجا که سلولهای چربی، تعداد ثابتی در بدن دارند و تعداد آنها از سنین کودکی به بعد دیگر افزایش پیدا نمیکند، چاقی در نتیجه افزایش حجم این سلولها می باشد. در طی این عمل، تعداد سلولهای چربی یک ناحیه خاص از بدن کاهش مییابد تا فرد صاحب ظاهری زیبا و اندامی متناسب شود. حال اگر بعد از عمل لیپوماتیک، فرد به هر دلیلی چاق شود، این قسمت از بدن بسیار اندک و مختصر حجم میگیرد چون تعداد زیادی از سلولهای چربی این قسمت حذف شده است و افزایش حجم تعداد سلولهای اندک باقیمانده تاثیری بر روی چاقی این قسمت نخواهد داشت ولی قسمتهای دیگر بدن میتواند مثل قبل دچار چاقی شود.

سخن نهایی

انتخاب پزشک با تجربه و کلینیک با سابقه خوب باید در اولویت انتخاب شما برای این عمل باشد، با این حال ممکن است که در یک عمل لیپوماتیک به نتایج دلخواه خود نرسید و جلسات دیگری برای نتیجه نهایی لازم باشد.

نتایج حاصل از این روش برای طولانی مدت باقی می‌ماند در صورتی که فرد به مراقبت‌های بعد از عمل و توصیه های پزشک به دقت عمل کند. حفظ تناسب اندام و زیبایی به کمک لیپوماتیک برای افرادی مناسب است که انگیزه‌ای قوی برای طولانی مدت دارند تا با رژیم غذایی و ورزش مناسب نتایج حاصل از عمل لیپوماتیک را به خوبی حفظ کنند.

نتیجه نهایی عمل زیبایی لیپوماتیک، بلافاصله بعد از عمل دیده نمی شود. تورم و کبودی ناشی از عمل ممکن است تا چندین هفته، آن قسمت را حجیم نشان دهد، پس برای مشاهده نتایج عملی و واقعی و با عمل به توصیه‌های پزشک، چند هفته منتظر باشید.