فیلرهای پوستی ابزاری مهم برای مدیریت پیری پوست توسط یک متخصص زیبایی پوست به شمار می‌روند. امروزه به دلیل بالا رفتن آگاهی مردم، در دسترس بودن فیلرها و اشتیاق روز افزون متخصصان پوست و جراحان پلاستیک شاهد افزایش استفاده از فیلرها هستیم.فیلر یا پرکننده‌های پوستی (dermal fillers) شامل ژل‌های تزریقی و چربی می‌باشند. این مواد در داخل پوست تزریق شده و موجب افزایش حجم و بنابراین صاف کردن چین و چروک‌ها، برجسته‌سازی لب‌ها، و کاهش عمق فرورفتگی‌های صورت می‌شوند. در بعضی موارد اثر آنها شبیه لیفت صورت است ولی بدون جراحی و با هز­ینه کمتر. البته این درمان‌ها دائمی نیستند و نیازمند تکرار می‌باشند. بعضی فیلرها همراه با درمان‌های جوانسازی دیگر صورت مثل تزریق بوتاکس استفاده می‌شوند. جراح شما با ارزیابی نیازهای شما یک یا چند درمان مورد نیاز شما را توصیه خواهد کرد. مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا در این مقاله به این موضوع پرداخته است.

به دنبال بهترین خدمات زیبایی هستید؟

ما با به‌روزترین تجهیزات و مجرب‌ترین جراحان و پزشکان در کنار شما هستیم.
برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.
۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰

در دوره‌ای که پزشکی مبتنی بر شواهد است و دعواهای قضایی علیه پزشکان نیز زیاد است، متخصصان پوست باید نسبت به موارد استفاده از فیلرها هشیار باشند. این مقاله به طور مختصر درباره بایدها و نبایدهای فیلرهای پوستی صحبت می‌کند. همانطور که از شواهد بر می‌آید، حضور گسترده محصولات فیلرهای پوستی در بازار نشان دهنده ایجاد انقلابی در عرصه بیماری‌های پوستی و زیبایی پوست است. حتی اگر فیلرها را در رده لوازم آرایشی دسته‌بندی کنیم به طوریکه فقط برای مدیریت چین و چروک‌ها توسط FDA تایید شده باشند، اما حقیقت این است که برای دیگر اهداف زیبایی و غیر زیبایی نیز از آن‌ها استفاده می‌شود.

بسیار مهم است که متخصصان پوست بتوانند روشی مطمئن و امن را جهت درمان‌های زیبایی پوست در پیش بگیرند و این مقاله بایدها و نبایدهای مربوط به روش درمانی فیلرها را مورد بررسی قرار می‌دهد تا مطمئن شود که نتایج هم برای بیمار و هم برای پزشک موفقیت‌آمیز باشد.

مراقبت‌های پیش از تزریق ژل

شناخت روند پیری پوست

فیلرها دارویی در روند درمانی پیری پوست به شمار می‌روند. گرچه که پیری یک روند کلی است اما فرآیند پیری در همه نواحی صورت به طور یکنواخت اتفاق نمی‌افتد. چربی زیر پوست صورت یک لایه واحد و یکسان نیست بلکه دارای لایه‌های متفاوتی است. سرعت پیری لایه‌های مختلف در یک فرد متفاوت است. بنابراین اصلاح پیری صورت نیازمند اصلاح تک تک این لایه‌ها به صورت جداگانه است.

شناخت فیلرها

حتماً باید فیلرها، اجزاء آن‌ها، ذرات آن‌ها در هر میلی‌گرم، پیوندهای شیمیایی آن‌ها، تک فاز بودن یا دو فاز بودن طبیعت آن‌ها، افزودنی‌های آن‌ها مانند لیگناکائین و مدت زمان نگهداری آن‌ها پیش و پس از باز کردن را بشناسیم.

شناخت تکنیک تزریق ژل

روش‌های مختلفی برای تزریق فیلر وجود دارد. شناخته‌شده‌ترین روش تزریق خطی است، چه عقب‌رونده باشد و چه جلو رونده. توصیه می‌‌شود که مبتدیان با این روش روند درمان خود را آغاز کنند تا هر روش دیگری مانند depot یا fern، چون اگر درست استفاده نشوند می‌توانند موجب بروز غده گردند.

چگونه فیلرها را بشناسیم؟

امروزه فرصت‌های مختلفی برای کسب دانش در مورد فیلرها است. دانش نظری را می‌توان از طریق کتاب‌ها، مجلات و اینترنت کسب کرد. دانش عملی نیز از طریق شرکت در کارگاه‌ها و کار با افرادی که در حال شناخت فیلر هستند به دست می‌آید. این کارگاه‌ها توسط فروم‌های ملی که در ذیل آمده برگزار می‌شوند:

انجمن متخصصان پوست هند، ونِرئولوژیست‌ها و لِپرولوژیست‌ها (IADVL)، انجمن جراحان پوست هند (ACSI)، آکادمی زیبایی پوست هند (IAAD) و انجمن پزشکان و جراحان زیبایی آمریکا (AAAMS)، مراکز آموزشی مانند مرکز آموزشی طب زیبایی KT، Intraderm Ltd، شرکت‌های تولید کننده فیلرها مانند Anteis و بازاریاب‌های فیلر مانند Coherent Medical Systems.

در ابتدا سعی کنید تا کار با فیلرها را تحت نظارت مستقیم یک متخصص کارکشته فرا بگیرید. بهتر است ابتدا این درمان را بر روی آشنایان خود انجام دهید تا بیماران. از استفاده از داروهایی که تحت تاییدیه FDA نیستند جداً بپرهیزید. پیش‌بینی هرگونه عوارض ناگوار، تشخیص فوری آن‌ها و دانستن اقدامات اولیه نجات به اندازه شناخت خود فیلرها و چگونگی استفاده از آن‌ها اهمیت دارد. زمانی که چیزی فراتر از تخصص شماست، شک نکنید که باید حتماً نظر افراد خبره‌تر و با تجربه‌تر را جویا شوید.

شناخت وضعیت تاییدیه فیلرها

فیلرها به عنوان یک وسیله پزشکی شناخته می‌شوند بنابراین بررسی کیفیت آن‌ها توسط نهادهای رسمی مختلف در سر تا سر دنیا انجام می‌شود. این تاییدیه‌ها اعتبار، سلامت و بی‌خطری محصولات را مشخص می‌کنند. در صورت داشتن گواهی از نهادهای رسمی مختص هر کشور، بازاریابی این محصولات نیز آسان‌تر خواهد بود.

نشان (Conformité Européenne (CE در اروپا به منزله رعایت استانداردهای لازم توسط محصول است. در ایالات متحده آمریکا داشتن تاییدیه از وزارت غذا و داروی آمریکا (FDA) الزامی است. تاییدیه FDA برای انواع فیلر به طور گسترده توسط کشور‌های غیر اروپایی پذیرفته شده است و می‌توان آن را از طریق وب‌سایت رسمی FDA استعلام نمود.

هزینه در کشور ما مسئله‌ای عمده است و این راه را برای استفاده از مواد استاندارد جهت انجام درمان مورد نظر بیمار هموار ساخته است. فیلرهای جدیدی که ساخت کشور چین، کره، سوریه، اکراین و بسیاری دیگر از کشورها هستند وارد بازار شده‌اند و در بسیاری موارد به دست آوردن اطلاعات کامل در مورد ایمن بودن و وضعیت تاییدیه آن‌ها کاری سخت خواهد بود. بنابراین متخصصان پوست باید از استفاده از محصولات کم‌تر شناخته شده خودداری نمایند. در چنین مواردی مسئولیت درمانی پزشکان بیشتر است. مهم است تا در اینجا به توصیه‌هایی که در مورد دستورالعمل‌های کاری متخصصان و جراحان پوست (IADVL) وجود دارد توجه کنید.

ممکن است داده‌های کنترل‌شده برای طول عمر مواد فیلر که توسط شرکت تولید کننده منتشر شده همیشه در دسترس نباشند. هم این موضوع و هم امکان تفاوت نتایج فردی باید برای بیمار توضیح داده شوند.
فیلرهای مختلفی از کشورهای مختلف در هند وجود دارند که ممکن است بسیاری از آن‌ها دارای تاییدیه از مراجع دارویی نباشند. ممکن است همیشه نتوان از فیلرهایی که دارای تاییدیه FDA هستند استفاده کرد. با توجه به این واقعیت‌ها توزیع‌کننده باید اطلاعات کامل در مورد فیلرها و وضعیت تاییدیه آن‌ها را در اختیار خریدار قرار دهد تا او از کیفیت مواد فیلر اطمینان خاطر پیدا کند. به علاوه هر کشوری سیستم تاییدیه خود را دارد و این باید در نظر گرفته شود.

ارزیابی بیمار

ارزیابی روانی بیمار

این مسئله بسیار مهم است زیرا بیماری که دارای انتظارت غیر واقعی است همیشه از نتایج به دست آمده ناراضی خواهد بود که این می‌تواند موجب تضعیف روحیه درمان‌گر و به خطر انداختن حرفه او شود. حتماً باید در مورد آستانه درد بیمار اطلاعاتی را کسب کنید. گرچه که می‌توان از فیلرها تحت شرایط بی‌حسی موضعی استفاده کرد اما بهتر است برای بیمارانی که دارای آستانه درد کمتری هستند همیشه این روند را تحت بی‌حسی نفوذی انجام دهید.

ارزیابی پزشکی بیمار

تاریخچه هرگونه بیماری پزشکی و داروهای آن‌ها را بررسی کنید. زمانی که بیمار دارای اختلالات خونریزی و فشار خون غیرقابل کنترل باشد و یا از داروهای ضد انعقاد خون مانند آسپرین، کلوپیدوگرل یا وارفارین استفاده کرده باشد ریسک ایجاد کبودی بیشتر است. همیشه حساسیت بالا به لیگناکائین را بررسی کنید. پادتن‌های DNA ضد ds با کلاژن واکنش متقابل نشان می‌دهند، بنابراین استفاده از فیلرهایی که پایه آن‌ها کلاژن است برای بیمارانی که به لوپوس اریتماتوس مبتلا هستند ممنوع است.

اگرچه فقط گهگاه گزارش‌هایی از هرگونه رویداد ناسازگار یا عوارض جانبی دریافت می‌شود اما باید در هنگام تزریق فیلرهایی که دارای پایه هیالورونیک اسید هستند و از گونه استرپتوکوک مشتق شده‌اند به بیمارانی که دارای هرگونه سابقه بیماری استرپتوکوک هستند بسیار احتیاط کنید. نهایتاً هرگونه نشانه التهاب را در محل درمان بررسی کنید زیرا التهاب فعال می‌تواند موجب تنزل تاثیر فیلر شود.

ارزیابی زیبایی بیمار

در ارزیابی زیبایی صورت ابتدا باید اهداف بیمار را مورد توجه قرار دهید: آیا بیمار چهره قدیمی و اصیل خود را می‌خواهد یا یک چهره جدید و متفاوت؟ ارزیابی محدوده درمان باید همراه با بیمار در وضعیت عمودی انجام شود. نیروی گرانش خطوط و نواقص را تغییر می‌دهد. همچنین مهم است تا هرگونه عدم تقارن را مشخص کرده و پیش از شروع روند درمان بیمار را از این مسئله آگاه کنید. داوری مناسب می‌تواند با گرفتن عکس و بررسی آن انجام پذیرد. همانطور که در بالا توضیح داده شد بخش‌هایی از چهره را که می‌خواهید مورد درمان قرار دهید به دقت بررسی کنید.

انتخاب فیلر مناسب

درحال حاضر محدوده وسیعی از انواع فیلرها در دسترس است که از لحاظ منبع، طول عمر، محل تاییدیه و هزینه متفاوت هستند. باید بتوانید فیلر مناسب را برای هدف مناسب انتخاب کنید. این موضوع به تاییدیه و محل تولید بستگی دارد. باید هنگام استفاده از فیلرها همیشه وضعیت پزشکی بیمار را مد نظر داشت.

انتخاب فیلر به عوامل گوناگونی بستگی دارد:

1- نقصانی که باید اصلاح شود: برای حجم دادن و تقویت باید از فیلرهای متراکم استفاده نمود، استفاده از فیلرهای با مولکول‌های سبک‌تر برای نواقص سطحی بهتر است.
2- طول عمر مورد نظر (ماندگاری): استفاده از فیلرهای دائمی برای ایجاد تاثیرات بلند مدت بهتر است.
3- مواد تشکیل دهنده: فیلرهایی که بر پایه کلاژن درست شده‌اند باید قبل از اعمال حتما تست شوند.

گرچه استفاده از ترکیب مواد فیلرهای مختلف در یک محدوده درمان و در یک جلسه درمانی توصیه نمی‌شود زیرا ممکن است موجب به وجود آمدن عوارض جانبی طبیعی ناشی از مواد شود.

مستندات

دریافت رضایت آگاهانه

خیلی مهم است که بیمار در مورد فیلرها، تکنیک استفاده از آن‌ها، نتیجه، عوارض جانبی، مراقبت‌های پس از درمان، نیاز به ادامه روند درمان و هرگونه روند اضافی که موجب به دست آمدن نتایج بهینه شود، اطلاعات لازم را دشته باشد. می‌توان منابعی را به بیمار برای دستیابی به این اطلاعات معرفی کرد. رضایت‌نامه باید پس از توصیه‌های ضروری و توجیه کامل بیمار امضاء شود.

مستند کردن یافته‌ها

گرفتن عکس‌های پیش از درمان برای ارزیابی بهتر نواقص و همچنین برای اهداف قانونی ضروری است. گرچه باید حتماً رضایت‌نامه‌ای مخصوص این عکس‌ها و احراز هویت آن‌ها گرفته شود. بهتر است که عکس‌ها بدون بزرگنمایی (زوم کردن) و در اتاقی با نور مناسب و بدون فلش زدن گرفته شوند. هرگونه عدم تقارن میان دو طرف چهره را مستند کنید.

صحبت درباره هزینه‌های درمان

باید پیش از شروع درمان درباره نوع فیلر، مقدار مورد نیاز آن و هزینه آن صحبت شود. در جلسه پیش‌درمان باید میزان نیاز به فیلر و هزینه‌های احتمالی آن را به طور خلاصه برای بیمار شرح داد.
طول عمر و ماندگاری اثر فیلر یکی از مسائل حیاتی در استفاده از فیلر است. بیمار باید به طور کامل از مدت زمان ماندگاری نتایج مورد نظر خود اطلاع داشته باشد. همانطور که در بالا نیز گفته شد، ممکن است همیشه داده‌های کنترل‌شده‌ای در مورد مدت زمان ماندگاری مواد فیلر وجود نداشته باشد. همچنین متفاوت بودن نتایج نهایی برای افراد مختلف نیز باید برای بیمار توضیح داده شود.

مراقبت‌های زمان تزریق ژل

آماده‌سازی محدوده درمان برای تزریق فیلر

عمل ضدعفونی باید به طور سختگیرانه‌ای در محل درمان انجام شود. محل درمان باید با بتادین کاملاً ضدعفونی شود و باید از پنبه و گاز استریل برای این کار استفاده شود.

بیهوشی

هرگونه مداخله پزشکی باید تا جایی که امکان دارد بدون درد باشد مخصوصاً هنگامی که از روش درمانی مانند تزریق فیلر استفاده می‌شود. گرچه روش‌هایی که برای تسکین درد اتخاذ می‌شوند نباید باعث اختلال در نتایج درمان شوند. این اتفاق اغلب زمانی رخ می‌دهد که از بیحسی یک توده عصبی برای تزریق فیلر در فرو رفتگی‌های چانه و گونه استفاده می‌شود. لیگنوکائینی که در ناحیه توده عصبی infraorbital تزریق می‌شود کالبد موضعی را از شکل طبیعی خارج کرده و ممکن است موجب اصلاح غیراُپتیمال شود.

مقدار لیگنوکائین مورد نیاز و نتیجه‌ای که حاصل می‌شود می‌تواند با تزریق یک میلی‌لیتر لیگنوکائین 2% توسط سرنگ انسولین کاهش یابد. استفاده از کرم بیهوشی موضعی مانند EMLA می‌تواند هیدراته شدن پوست را بهبود بخشد و باعث شود خطوط ریز چهره به صورت نامحسوس به اصلاحی ناقص ختم شوند. در چنین شرایطی استفاده از فیلری که از قبل با لیدوکائین ترکیب شده است و یا بیحس کردن توده عصبی منطقه‌ای می‌تواند گزینه‌ای مناسب باشد. بیهوشی ناکافی که با استفاده از EMLA به دست می‌آید می‌تواند با استفاده از بسته‌های یخی جبران شود. هنگامی که از روش خطی یا حتی تکنیک depot استفاده می‌کنید، به دلیل وجود سوزن‌های بلند 1.5 اینچی در این روش‌ها تعداد سوزن‌زنی‌ها کمتر شده و در نتیجه درد کاهش می‌یابد. همیشه میزان حساسیت بیمار به لیگنوکائین را بررسی کنید.

تکنیک

باید از تکنیک درستی برای تزریق فیلر در محل تحت درمان استفاده شود.

تشخیص تزریق به لایه درست هنگام تزریق ژل

اگر فیلری را که باید در سطح تزریق شود به صورت عمیق تزریق کنید، فقط در همان سطح پراکنده شده و برای پر کردن نقصان مورد نظر نیازمند تزریق حجم زیادی از آن خواهید بود که به سرعت نیز حل خواهد شد. هنگامی که فیلرهای متراکم‌تر و غلیظ‌تر را به صورت سطحی تزریق می‌کنید موجب به وجود آمدن غده (توده) و رنگ‌پریدگی پوست می‌شود. اگر شاهد به وجود آمدن غده بودید باید عمل moulding را به سرعت انجام داده تا محدوده آن مشخص شده و غده درمان شود و رنگ پوست به حالت طبیعی خود باز گردد. گرچه که بهتر است moulding را به سرعت انجام دهید اما تا دو هفته پس از تزریق فیلر نیز برای انجام آن زمان دارید.

روش استفاده

یک روش جایگزین برای تزریق‌های پوستی برای supraperiosteal یا تزریق زیرپوستی فیلرها برای تقویت گونه، روش درون دهانی است. گرچه هیچ توافقی جهت انتخاب روش در این زمینه وجود ندارد.

اصلاح نقصان

عدم تقارن را بررسی کرده و میزان مورد نیاز تزریق فیلر برای فرد مورد نظر را مشخص کنید. اصلاح کمتر همیشه بهتر از اصلاح بیش از حد است. اصلاح بیش از حد در تزریق فیلرهای با پایه هیالورونیک اسید را می‌توان از طریق تزریق hyaluronidase (هیالورونیداز)، برش و استخراج فیلر مازاد یا با لیزر بر طرف کرد.

نگه داشتن برچسب شماره سریال

برچسب شماره سریال فیلر باید باید در فرم رضایت بیمار چسبانده شود. اثرات ناخوشایندی که ناشی از تولیدکننده می‌باشند را می‌توان از طریق شماره سریال پیگیری کرد.

اتمام مستندسازی روند درمان

نام فیلر و میزان تزریق آن در نواحی مختلف باید در جدولی ذکر شود که حاوی طرحی از بخش‌های تحت درمان بدن است. این کار فقط به منظور امکان پیگیری نیست بلکه به منظور شناخت بیشتر بیمار جهت تعیین روش‌های درمانی ضد پیری پوست دیگر مانند لیزر کردن، فرکانس رادیویی و … است.

مراقبت‌های پس از درمان

مراقبت‌های پس از درمان نقش بسیار مهمی را جهت دستیابی به نتایج بهینه ایفاء می‌کنند و ضروری است که اطلاعات لازم را در این زمینه در اختیار بیمار قرار دهید.

دستورالعمل‌های پس از درمان

به بیمار گوشزد کنید که تا دو هفته باید از ماساژ دادن محل تحت درمان خودداری کند و از قرار دادن آن در معرض دماهای بسیار پایین و بالا مانند سونا و اسکی اجتناب نماید. به بیمار اطلاع دهید که بروز هرگونه کبودی موقتی خواهد بود و به تدریج از بین خواهد رفت. ویزیت‌های پیگیری درمان باید پس از 2 هفته انجام شوند.

ذخیره و نگهداری فیلر باقیمانده

ذخیره و نگهداری فیلر باقیمانده برای استفاده در درمان‌های بعدی همان بیمار یکی از موضوعات مورد بحث است. Bellew و همکارانش مطالعه‌ای را بر روی از دست دادن خاصیت سرنگ‌های ژل هیالورونیک اسید غیر حیوانی و تثبیت نشده که 2 الی 9 ماه پس از تزریق بیمار در دمای اتاق نگهداری شده بودند، انجام داده‌اند. آن‌ها نتوانستند هیچ‌گونه رشد باکتریایی (هوازی و غیرهوازی) را در نمونه‌ها پیدا کنند. مطالعه مشابهی که در مورد کلاژن صورت گرفته استفاده دوباره از کلاژن ذخیره شده را مطلوب دانسته است. بنابراین می‌توان سرنگ‌هایی که حاوی فیلر هستند را تا 4 هفته در یخچال نگهداری کرد (فیلر را فریز نکنید). سوزن را از سر سرنگ جدا کرده و سرپوش پلاستیکی آن را می‌گذاریم. نام بیمار و تاریخ درمان باید بر روی بسته‌بندی ذکر شده باشد.

عوارض جانبی تزریق ژل

متخصصان باید نسبت به هرگونه عوارض جانبی بالقوه که ناشی از خود تزریق یا ماده تزریق شده است آگاه باشند. باید احتیاط‌های خاصی را مخصوصاً در نواحی ابرومیان، زیر چشم و نوک بینی به جا آورد. توصیه می‌شود تا ضدعفونی شدیدی را در روند درمان انجام دهید تا از بروز عفونت جلوگیری شود. متخصص باید بتواند عوارض جانبی را بدون بر جای گذاشتن هیچ عواقب و ضرری مدیریت کند یا در هنگام رخ دادن عوارض جهت مدیریت بیشتر او را به مرکز درمانی مناسب برساند. انتخاب بیمار مناسب، تکنیک مناسب و فیلر مناسب، بروز عوارض جانبی را به حداقل می‌رساند.

ترکیب فیلر با دیگر روش‌ها

ممکن است برای درمان برخی از بیماران به ترکیب چند روش درمانی ضد پیری نیاز باشد، بنابراین داشتن دانش در مورد تاثیرات این ترکیبات ضروری است.

فیلرها و لیزرها

همانطور که کروموفور لیزرها برای جوان‌سازی پوست آب است، یک نظریه ریسکی نیز وجود دارد که می‌گوید هنگام استفاده از لیزر برای درمان ناحیه مورد نظر می‌توان از محلول فیلرهایی که پایه هیالورونیک اسید دارند نیز استفاده نمود. گلدمن و همکاران فوراً پس از تزریق فیلرهای پوستی که دارای پایه هیالورونیک اسید هستند در ناحیه فرو رفتگی‌های چانه و گونه، از لیزر 1320-nm Nd:YAG، لیزر دیودی 1450-nm، فرکانس رادیویی یکپارچه و نور پالسی شدید استفاده نمودند. آن‌ها فهمیدند که این کار هیچ کاهشی در نتایج بالینی نمی‌دهد. گرچه مطالعات وسیع‌تری برای تایید این مشاهدات لازم است.

مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا پیشنهاد می‌کند برای بیمارانی که دارای آسیب‌های ناشی از آفتاب‌سوختگی هستند ابتدا درمان لیزر و سپس تزریق فیلرها و پس از آن فرآیند بازسازی کلاژن انجام شود. او همچنین اظهار می‌دارد که کشیدن پوست به کرات موجب می‌شود تا فرو رفتگی‌های چانه و گونه کم‌عمق‌تر شوند. گرچه که لایه‌برداری بیش از حد پوست می‌تواند منجربه رنگ‌پریدگی پوست در پوست‌های تیره‌تر شود.

فیلرها و لایه‌برداری شیمیایی

همه لایه‌برداری‌های شیمیایی موجب به وجود آمدن التهاب می‌شوند و از لحاظ تئوری این التهاب می‌تواند موجب از بین رفتن اثر فیلر شود. دی‌مایو و ریزانی اظهار می‌دارند التهابی که به واسطه لایه‌برداری شیمیایی سطحی به وجود می‌آید چندان قابل توجه نیست و لایه‌برداری سطحی می‌تواند بلافاصله پس از تزریق فیلر انجام شود. آن‌ها توصیه می‌کنند تا استفاده از لایه‌بردارهای نیمه عمیق مانند trichloroacetic acid را تا زمان محو شدن آریتمی پوست یا تا بازسازی کامل کلاژن به تعویق بیاندازیم (احتمالاً 1 الی 2 هفته). این نظر کاملاً مخالف نظر دِپرز است. به دلیل عدم وجود مطالعات کافی بسیار سخت است تا در این مورد به توافق نظر رسید.

فیلرها و سم بوتولینوم

ترکیب فیلرها با سم بوتولینوم یک روش جدید جوان‌سازی پوست است. از آنجایی که عضلات بیش‌فعال و هایپرتونیک نقش بسیار مهمی را در به وجود آمدن چین و چروک‌ها بازی می‌کنند، بهتر است تا ابتدا عضلات را با استفاده از سم بوتولینوم ریلکس کنیم و پس از دو هفته فیلر را تزریق کنیم. گرچه برای فرو رفتگی‌های چانه و گونه ابتدا فیلرها را تزریق کرده و سپس سم بوتولینوم را تزریق می‌نماییم.

فیلرها و فرکانس‌های رادیویی

فرکانس‌های رادیویی یکی از روش‌های متداول جوان‌سازی پوست است. کارایی فیلر (هم فیلرهای با پایه هیالورونیک اسید و هم فیلرهای بدون آن) هنگام استفاده از فرکانس‌های رادیویی در نواحی تحت درمان فیلر هیچ تغییری نداشته است. گرچه داده‌های بیشتری برای رسیدن به این نتیجه نیاز است.

فیلرها و جراحی پلاستیک

می‌توان جراحی پلاستیک را برای کانتور کردن صورت و دستیابی به دیگر اهداف زیبایی با فیلرها ترکیب کرد. مزیت فیلرها دستیابی به اصلاحاتی دقیق‌تر و بهتر است.

خلاصه

استفاده از فیلرها برای درمان‌های پوستی و زیبایی پوست گسترش سریعی داشته است. همه متخصصان پوست جوان باید هنگام استفاده از فیلرها این توصیه ویلیام اوسلِر را به یاد داشته باشند: “اولین کسی نباش که روش جدید را استفاده می‌کنی و آخرین فردی هم نباش که روش‌ قدیمی را کنار می‌گذاری.”