سلامت مو ارتباط مستقیمی با مواد مغذی بدن دارد. وقتی مشکلی در بدن شما ایجاد شود، موهای شما نیز ممکن است تحت تأثیر قرارگیرند. بنابراین، یکی از واکنشهای بدن، به ویژه هنگامی که کمبود غذا و سوء تغذیه اتفاق میافتد، میتواند ریزش مو باشد. در عین حال که بین سلامت مو و تغذیه رابطه مستقیمی وجود دارد، افرادی که مبادرت به کاشت مو کردهاند، باید این نکته را در نظر بگیرند که تغذیه در هفته های اول پس از کاشت مو، تاثیر زیادی در حفظ و نگهداری موهای کاشته شده دارد، پس در ادامه این مقاله به جزئیات بیشتری در این ارتباط پرداخته می شود.

بسیاری از مطالعات علمی انجام شده توسط موسسات بهداشتی مستقل نشان میدهد که رابطه جدی بین کمبود ویتامین و مواد معدنی و سوء تغذیه و ریزش مو وجود دارد. به طور خاص، افرادی که از نظر ژنتیکی مستعد ریزش مو هستند، در صورت عدم تغذیه کافی و مناسب، سریعا تحت تأثیرات منفی رژیم غذایی قرار میگیرند: ریزش یا کم پشتی مو، در مدت زمان کوتاهی به طرز چشمگیری اتفاق میافتد.

نقش تغذیه در زندگی شما بعد از کاشت مو

غذاها تا حد خیلی زیادی، روی بدن شما تأثیر میگذارند. در حقیقت، رژیم غذایی که از نظر اسیدهای چرب و مواد مغذی مختلف کمبود داشته باشد، ممکن است از تشکیل موهای جدید به ویژه پس از کاشت مو جلوگیری کند. پس از عمل کاشت مو، رشد و نمو ریشهها و نهایی شدن موها تقریبا 6 ماه طول میکشد. اتخاذ یک برنامه تغذیه سالم در این مدت، روند بهبود را تسریع میکند و اتمام راحت این دوره را تضمین میکند. نه تنها بعد از عمل بلکه ایجاد عادتهای غذایی سالم به بخشی از زندگی باعث میشود که فولیکولهای مو در یک چرخه زندگی سالم رشد کرده و تجدید شوند.

پس از کاشت مو، نباید فراموش کنید که هنگام درمان ریزش مو، ضروری است که عوامل ایجاد کننده این ریزش را از زندگی خود حذف کنید.

آنچه شما باید بعد از کاشت مو در رژیم خود بگنجانید

آنچه شما باید بعد از کاشت مو در رژیم خود بگنجانید

پروتئین

از نظر ساختاری مو از پروتئین تشکیل شده است. بنابراین، برای حمایت از رشد موهای جدید ، باید مراقب باشید که بدن خود را با پروتئین حمایت کنید. به یاد داشته باشید که از منابع پروتئینی مانند مرغ، ماهی، تخممرغ، شیر، پنیر و آجیل خام که حاوی تعداد زیادی اسید آمینه هستند، به طور مکرر استفاده کنید.

امگا 3

اسیدهای چرب عملکردهای مهمی در بدن دارند و توصیه میشود بعد از انجام بسیاری از عملها از جمله کاشت مو به بدن وارد شوند تا به روند بهبودی کمک کنند. ماهی خال مخالی، شاهماهی و ماهی قزل آلا ؛ دانه کتان، گردو یا آووکادو غنی از امگا 3 هستند.

ویتامین ها

ویتامینها مکملهای مهمی هستند که منبع بسیاری از رژیمهای غذایی هستند. بعد از عمل، توصیه میشود که غذاهای غنی از ویتامین (به ویژه ویتامین B)، برنج قهوهای، کلم بروکلی، اسفناج، ماکارونی، غلات، لوبیای سیاه، کاهو، فلفل، بادام و کدو سبز ترجیح داده شود.

همچنین بهتر است از مواد مغذی حاوی منیزیم، روی، کلسیم و آهن پس از کاشت مو را در نظر بگیرید. این عناصر که برای سلامتی انسان بسیار مفید هستند، باعث تقویت فولیکولهای مو و انتقال آن به مرحله رشد در مدت زمان کوتاه میشوند.

اگرچه شما باید در مراحل پس از عمل، نقش بازدارندگی ریزش موها را داشته باشید ، اما انتخاب غذا به آن سختی که به نظر میرسد نیست. سبزیجاتی مانند اسفناج، کلم بروکلی، گوجه فرنگی، فلفل و آجیلهایی مانند گردو، بادام و فندق بسیار مفید هستند، یافتن آنها آسان است و میتوان آنها را بدون هیچ زحمتی در رژیم غذایی روزانه قرار داد. علاوه بر این، میتوانید برنامهای را اتخاذ کنید که به رژیم غذایی مدیترانهای معروف است و بر روی سبزیجات تازه، میوهها، روغن زیتون و گوشت سفید تمرکز دارد.

مواردی که بعد از کاشت مو باید از آنها اجتناب کنید

مواردی که بعد از کاشت مو باید از آنها اجتناب کنید

سیگار کشیدن

اگرچه مکمل غذایی در نظر گرفته نمیشود، اما یادآوری میکنیم که حداقل 2 هفته پس از عمل باید از همه محصولات تنباکو به ویژه سیگار دور باشید.

الکل

مشابه سیگار کشیدن، بسیار توصیه میشود که در دوره بعد از عمل حداقل 2 هفته از الکل خودداری کنید، باید به یاد داشته باشید که الکل پس از کاشت مو فقط به بدن شما آسیب میرساند.

قهوه

نوشیدن قهوه در روز بعد از عمل توصیه نمیشود. شما میتوانید در مورد مدت زمان دوری از قهوه اطلاعات دقیق را از پزشک خود دریافت کنید.

غذاهای بیش از حد چرب

غذاهای حاوی چربی اشباع بیش از حد، دشمنان شما در دوره بعد از کاشت مو مانند هر دوره دیگری هستند. به خصوص غذاهای سبک فست فود باعث بیماریهای قلبی عروقی و چاقی میشوند، نباید در رژیم شما در دوره نقاهت قرار گیرند

غذاهای فرآوری شده

بسیاری از مطالعات نشان می دهد که غذاهای فرآوری شده و بسته بندی شده باعث بسیاری از بیماریها از جمله سرطان می شوند. غذاهای بسته بندی شده مانند کیک ، کلوچه ، مارگارین ، شکلات ، چیپس، سوسیس، بولونیا و سالامی حاوی انواع مختلفی از مواد شیمیایی هستند و مقادیر زیادی نمک، شکر و شربت شیرین کننده از جمله مواردی است که در دوره بعد از عمل باید از آنها اجتناب شود. بهتر است یک عمر از این غذاها پرهیز کنید.