هرچند که خشکی پوست کشنده نیست، اما قطعاً خسته کننده و آزاردهنده است. به گفته متخصص پوست نیویورکی، دکتر جودیث هِلمن، خشکی پوست همچنین می تواند به مشکلات دیگری همچون پوسته پوسته شدن، خارش، چین و چروک و یا حتی در بعضی موارد اگزما و پسوریازیس منجر شود. متاسفانه کم آبی پوست مزمن مشکلیست که بانوان هرچه سن شان بالاتر می رود بیشتر و بیشتر متوجه علائم آن می شوند. 

دکتر هلمن توضیح می دهد “هرچه سن مان بالاتر می رود، پوستمان توانایی کمتری برای حفظ رطوبت پوست دارد. و کمبود رطوبت مرتبط با سن می تواند به مرور زمان منجر به خشکی پوست بشود”. دکتر هلمن پیشنهاد می کند که هرچه سن بالاتر می رود، مرطوب سازی پوست باید به طور مداوم تری انجام شود تا به کمک آن بتوانیم آسیب های ناشی از کهولت سن را به حداقل برسانیم.

عوامل مختلفی در تعیین نوع پوست فرد نقش دارند. بنابراین علت دقیق خشکی پوست یک فرد می تواند با علت دیگری کاملاً متفاوت باشد. دکتر هلمن می گوید “برخی افراد چشمانی آبی دارند و برخی دیگر چشمان قهوه ای. پوست هم همینطور است. افراد مختلف نوع پوست متفاوتی با یکدیگر دارند”. در نظر داشته باشید که بخش اعظم عواملی که نقش پررنگی در خشکی پوست دارند عموماً موروثی بوده و مرتبط با ژنتیک فرد هستند.

البته که سبک زندگی هم در شکل گیری نوع پوست بی تاثیر نیست. برای مثال شناگر ها باید به دلیل کُلُر موجود در آب استخر باید مراقبت بیشتری از پوستشان در برابر خشکی بکنند

 

اما چه باید کرد وقتی پوستمان آنقدر خشک است که بنظر هیچ چیز نمی تواند کمکمان کند؟

ملیسا لکوس، متخصص زیبایی اهل لس آنجلس، به قدرت سرم های پوستی برای کمک به بهبودی و آبرسانی، حتی برای خشک ترین پوست ها هم ایمان قوی دارد. او توضیح می دهد “وقتی پوست کم آب می شود، لایه دفاعی پوست در معرض خطر قرار می گیرد. سرم های پوستی کلید ترمیم آسیب های وارده اند”.

او می گوید فرمول ساخت سرم ها به نوعیست که کمک می کند تا مواد تشکیل دهنده، به طور تاثیرگذار تری به لایه های زیرین پوست برسد. می خواهید بات چندی از سرم های مورد علاقه دکتر لکوس آشنا شوید؟ سرم آبرسانی بدون سنِ اِسکین اِسکریپت (Skin Script’s Ageless Hydrating Serum)، اسانس لطیف هاش و هِیل (Hale & Hushs Soothe Essence) – این سرم پوست های بسیار حساس را هم تسکین بخشیده و آبرسانی می کند. و سرم آبرسانی ابر هیالورونیکِ پیتر توماس راث (Peter Thomas Roth’s Water Drench Hyaluronic Cloud Serum) – 75 درصد این سرم قوی از هیالورونیک اسید تشکیل شده است. 

در واقع دکتر لکوس معتقد است هیالورونیک اسید، بهترین و موثرترین ماده ایست که می توانید جهت درمان و آبرسانی به تشنه ترین پوست ها پیدا کنید. او می گوید “بهترین ماده برای پوست های خشک و کم آب، هیالورونیک اسید است. چرا که این ماده توانایی حفظ حجم آبی معادل 1000 برابر وزن خود را دارد”.  لکوس همچنین ماسک های ورقه ای را به عنوان راهی سریع و آسان برای افزودن حجم بالایی از رطوبت به پوست پیشنهاد می کند. ماسک های مورد علاقه او، ماسک آبِ توگوسپا (ToGoSpa’s Ice Water Mask) و ماسک کلاژن جوان سازی صورت دِرموویا لِیس (Dermovia Lace Your Face Rejuvenating Collagen Mask).

همچنین می توانید برای اثربخشی بیشتر، یک یا دو قطره روغن هم به مرطوب کننده تان بیافزایید. لکوس روغن صورت مارولا باکره لاکچریِ درانک اِلِفِنت (Drunk Elephant Virgin Marula Luxury Facial Oil) را پیشنهاد می کند.

توصیه ویژه: اگر حس می کنید پوستتان در طول شب خشک می شود، از یک ماسک آبرسانی شبانه استفاده کنید. محصولاتی مانند ماسک آبرسانی خواب لانیژ (Laniege’s Water Sleeping Mask ($21)) و ماسک خواب لیپ (Lip Sleeping Mask) چندین سال است که توسط کاربران پیشنهاد می شوند.

پوست گردن به پایین را فراموش نکنید.

اگر این پوست بدنتان است که زبر و خشک و پوسته پوسته است، دکتر هلمن مرطوب سازی با کرم ها و لوسیون های حاوی AHAهایی مانند لاکتیک اسید و گلیکولیک اسید را برای آبرسانی و ترمیم سلول ها را پیشنهاد می کند. دو کرم بدن ارزان قیمت و در دسترسی که دکتر هلمن پیشنهاد می کند، اَم لاکتین (AmLactin)  و لاک هایدرین (Lac-Hydrin) هستند. 

هلمن همچنین پیشنهاد می کند پس از حمام روغن گلرنگ به پوست بدن بمالید و از وازلین برای نواحی ای که ذاتاً پوست خشکی دارند مانند پا ها و آرنج ها استفاده کنید.

اگر پوست بسیار خشکی دارید بهتر است از برخی مواد پرهیز کنید. چرا که همین حالا هم پوست بسیار آسیب پذیری دارید و میزان آب پوستتان متعادل نیست. در قدم اول دکتر هلمن پیشنهاد می کند حتماً و حتماً از عطر ها پرهیز کنید. کائولن، ذغال، اسید سالیسیک و روغن درخت چای. تمامی این موارد روغن زیر پوست را می کشند و پوستتان را خشک تر از چیزی که هست می کنند، لایه بالایی پوست را خشک کرده و می توانند موجب پوسته پوسته شدن پوست بشوند. 

 

از این موارد پرهیز کنید

  • کائولن
  • سالیسیک اسید
  • ذغال
  • روغن درخت چای
  • عطر (یا آنطور که در مشخصات محصولات ذکر می شود، Parfum)