انسان به حذف موهای زائد از دیر باز تمایل داشته و از روش های مختلف در دوره‌های مختلف تکامل استفاده می‌کرده است. در قرون اخیر دانش پزشکی به روش‌های نوینی در زمینه‌های مختلف دست یافته است که از بهترین این تکنولوژی ها می‌توان به لیزر اشاره کرد. لیزر موهای زائد تنها روش دائمی حذف موهای زائد است که تکنیک‌های معمول رفع موهای زائد را منسوخ کرده. لیزر موهای زائد برای نواحی مختلف بدن از جمله  صورت، زیر بغل، بیکینی، پا و همچنین بدن مردان مناسب است و موهای زائد را بدون آسیب رساندن به ساختار پوست و بی‌خطر از بین می‌برد. چند نوع دستگاه لیزر رفع موهای زائد وجود دارد که در این مقاله به معرفی آن می‌پردازیم.

لیزر الکساندرایت

یکی از روش‌های حذف موهای زائد استفاده از دستگاه لیزر الکساندرایت است که از یک طول موج خاص برای هدف قرار دادن و از بین بردن فولیکول‌های موهای تیره بدون صدمه زدن به بافت اطراف آنها استفاده می‌کند. لیزر الکساندرایت بر روی یک طول موج انرژی (۷۵۵ نانومتر) در ناحیه تحت درمان تمرکز می‌کند. این پالس شدید نوری فولیکول‌ مو را بدون تاثیر گذاشتن بر بافت اطراف از بین می‌برد. روش لیزر الکساندرایت کمتر تهاجمی و دردناک بوده و می‌تواند در هر جلسه یک ناحیه بزرگتر را هدف قرار دهد. پیشنهاد مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا برای دستیابی به نتایج نهایی و مطلوب، برای افراد سه جلسه درمان یا بیشتر در فواصل ماهانه جهت حذف فولیکول ‌های مو که در جلسات قبل در حالت استراحت یا ریزش بوده‌اند می‌باشد.

کدام نوع پوست و مو برای لیزر الکساندرایت مناسب است؟

با توجه به ماهیت تکنولوژی لیزر موهای زائد، درمان با لیزر الکساندریت برای همه مناسب نیست. کلینیک پوست و مو رخ ‌آرا به شما طبق تجربه خود می‌گوید که لیزر رنگدانه‌های تیره را مورد هدف قرار می‌دهد، موی تحت لیزر باید تیره‌تر از پوست اطراف آن باشد. بنابراین، افراد با پوست روشن و موهای تیره متقاضیان مناسب، لیزر الکساندریت هستند و افراد با موهای بلوند، موهای سرخ و پوست برنزه و یا پوست تیره موارد مناسبی برای درمان با لیزر الکساندرایت نیستند. افراد با رنگ پوست تیره می‌توانند از طریق روش‌های حذف موها با نور پالسی درمان موثری دریافت کنند.
دستگاه لیزر الکساندرایت

مزایای لیزر الکساندرایت

نفوذ لیزر الکساندرایت به پوست دارای میزان بسیار خوب است.
کارایی لیزر الکساندرایت برای موهای ریزتر و نازک‌تر که بیشتر لیزرهای دیگر قادر به از بین بردن آنها نیستند، ممکن شده است.
روی پوست‌های با رنگ روشن لیزر الکساندرایت بسیار موثر است.

معایب لیزر الکساندرایت

ممکن است روی بعضی از پوست‌ها باعث تغییر رنگدانه‌های پوست (تیره یا روشن شدن) شود.
برای افراد با پوست‌های تیره مناسب نیست.

لیزر ان دی یاگ (Nd:yag)

لیزر ان دی یاگ یا پالس بلند ۱۰۶۴ نانومتری روش بی‌خطر و موثر در از بین بردن طولانی مدت موهای زائد برای افراد با پوست تیره است. لیزرهای ان دی یاگ یک طول موج نزدیک به مادون قرمز را تابانده، که موجب می‌شود بطور عمیق به پوست نفوذ کرده و توسط رنگدانه‌ی مو جذب شوند بدون اینکه بر بافت‌های اطراف تاثیر ‌گذارد، و در عین حال لیزر ان دی یاگ از رشد موی جدید جلوگیری می‌کند. ان دی یاگ یک روش سریع‌ است، که نیاز به جلسات درمان کمتر دارد و راحت‌تر نیز می‌باشد.

کدام نوع پوست و مو برای لیزر ان دی یاگ مناسب است؟

پیشنهاد مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا به عنوان یک گزینه بادوام برای رفع موهای زائد؛ لیزر ان دی یاگ ۱۰۶۴ نانومتری برای تمام انواع پوست است. در لیزر ان دی یاگ زمان پالس طولانی‌تر را فراهم می‌کند و درمان برای پوست‌های تیره و برنزه را امکان‌پذیر می‌کند و از سایر خطرات کاسته می‌شود.جذب ضعیف آن توسط رنگدانه مو می‌تواند بی‌خطر بودن آن برای پوست‌های برنزه یا تیره را تضمین کند؛ گرچه با توجه به این مزیت، کارایی درمان برای موهای روشن و نازک کاهش می‌یابد. لیزر ان دی یاگ  انتخاب عالی برای از بین بردن موهای زبر و تیره بر روی هر نوع پوست است.
دستگاه لیزر ان دی یگ (Nd:YAG)

مزایای لیزر ان دی یاگ

 • لیزر ان دی یاگ بر روی تمام انواع پوست، از جمله پوست‌های برنزه یا تیره کاربرد دارد.
 • در لیزر ان دی یاگ ۱۰۶۴ نانومتر برای پوست‌های با رنگدانه تیره توصیه می‌شود.
 • با لیزر ان دی یاگ بخش‌های وسیع‌تری از بدن می‌توانند به سرعت درمان شوند.

معایب لیزر ان دی یاگ

 • لیزر ان دی یاگ بر روی موهای سفید یا روشن موثر نیست و بر موهای نازک نیز تاثیر کم دارد.
 • ممکن است لیزر ان دی یاگ دردناک‌تر از سایر لیزرها باشد.
 • خطر سوختگی، زخم، قرمزی، تغییر رنگ پوست و ورم وجود دارد.

لیزر سوپرانو آیس پلانتیوم

دستگاه لیزر موهای زائد مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا نسل جدید سیستم حذف موهای زائد لیزر سوپرانو است. سوپرانو آیس پلانتیوم (soprano ice Platinum) توسط کلینیک‌های پیشرفته حذف موهای زائد و پزشکان پیشتاز در سراسر دنیا استفاده می‌شود. با آمیختن چندین تکنولوژی و طول موج لیزر سوپرانو آیس به شما امکان درمان بدون درد بر روی پوست و موهای گوناگون را می‌دهد.
تکنولوژی پیشرفته لیزر سوپرانو آیس پوست را طی دوره درمان برای زمان طولانی خنک نگه می‌دارد و از سوختنه شدن پوست جلوگیری می‌کند. تکنولوژی دستگاه لیزر سوپرانو آیس یک راه حل پیشرفته و کامل برای رفع موهای زائد است که بر روی هر نوع پوست با رنگ‌های تیره و روشن جواب می‌دهد.
معرفی دستگاه لیزر سوپرانو
دستگاه لیزر سوپرانو آیس پلانتیوم ترکیبی است از ۳ طول موج لیزر شامل: دایود ۸۱۰ نانومتر، الکس ۷۵۵ نانومتر، ان دیاگ ۱۰۶۴ نانومتر که برای شما کاربرد هر یک از این نوع موج لیزرها را به اختصار شرح می‌دهیم.

 • الکس با طول موج ۷۵۵ نانومتر: هدف قرار دادن فولیکول مو و همچنین موهای سطحی مانند ابروها و بالای لب
 • دایود با طول موج ۸۱۰ نانومتر: یک طول موج کلاسیک با نفوذ عمیق در فولیکول مو و جذب ملانین است برای درمان پاها ،گونه ها و ریش‌ها ایده‌آل است.
 • ان دیاگ با طول موج ۱۰۶۴ نانومتر: ان دیاگ با جذب کمتر ملانین عمیق‌ترین نفوذ در فولیکول مو را دارد. لیزر ان دیاگ برای افرادی که پوست برنزه دارند بسیار موثر است و مورد استفاده قرار می‌گیرد و بخش اعظمی از بدن را می‌توان با این دستگاه درمان کرد.
 • سولاری یا سیستم IPL: سولاری یک سیستم IPL جدید است که با تکنولوژی دقیق عوارض جانبی را به حداقل می‌رساند. بسیاری از کلینیک‌ها درمان IPL (نور پالسی شدید) را برای از بین بردن موهای زائد پیشنهاد می‌کنند، که نباید با تکنولوژی لیزر موهای زائد اشتباه گرفته شود. مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا باید به شما یادآور شود که این دو تکنولوژی از لحاظ طول موج نور اعمال شده تفاوت دارند. آی پی ال و لیزرها با تبدیل انرژی نور به انرژی گرمایی که به ناحیه تحت درمان اعمال می‌شود ملانین را هدف قرار داده و فولیکول مو را تخریب می‌کند و مانع رشد مو می‌گردد. در آی پی ال از ترکیب طول موج‌های مختلف نور استفاده می‌شود. تنها برخی از این طول موج‌ها برای از بین بردن موها موثر خواهند بود که بسته به شرایط هر بیمار متفاوت است. به طور کلی درمان پس از ۹ تا ۱۲ جلسه موفقیت‌آمیز است که این زمان بستگی به ناحیه تحت درمان و مراجعه منظم در هر ۶ تا ۸ هفته یک بار جهت درمان را دارد.

سیستم IPL با تبدیل انرژی نور به گرما؛ فولیکول مو را تخریب می‌کند و مانع رشد مو می‌گردد.

 

چه نوع پوست و مو برای این سیستم IPL مناسب است؟

بهترین نتیجه دستگاه‌های لیزر برای موهای زبر و تیره است. بهترین متقاضی درمان برای هر گونه رفع دائمی مو، چه با IPL و چه با لیزر ترکیبی از پوستی روشن و موهایی تیره است. اگر با چنین ترکیبی از روش IPL یا لیزر برای از بین بردن دائمی موهای خود استفاده کنید، به نتایج چشمگیری دست خواهید یافت.

مزایا سیستم IPL

 • لیزر IPL در مقایسه با دیگر روش‌ها درد کمتری دارد.
 • IPL با از بین بردن ریشه مو، رشد مجدد مو را متوقف می‌کند.

معایب سیستم IPL

 • برای افراد با رنگ موی سفید، خاکستری، روشن یا قرمز همچنین برای افراد با پوست تیره مناسب نیست که به دلیل فقدان ملانین در فولیکول موهای این افراد است.
 • آی پی ال روی موهای ضخیم و درشت موثر نیست در نتیجه برای برخی از نواحی بدن و انواع مو مناسب نیست.