تعداد زیادی محصولات وجود دارند که به عنوان ژل برای جوانسازی پوست استفاده می‌شوند. این محصولات می‌توانند خطوط و چین و چروک پوست را از بین برده و افتادگی آن را بر طرف کنند. بیشترین استفاده‌ی ژل‌های جوانسازی پوست برای رفع خط خنده است. البته دکتر می‌تواند علاوه بر خط خنده، تزریق ژل را برای مناطق دیگری از بدن نیز استفاده کند. ژل‌های مورد استفاده برای پوست به 2 دسته‌ی غیرطبیعی و طبیعی تقسیم می‌شوند. ژل‌های غیرطبیعی ماندگاری بالایی دارند اما امکان دارد به مرور زمان جا به جا شوند یا زیر پوست به توده‌های ریز تبدیل گردند.

البته در نظر داشته باشید کاربرد اصلی تزریق ژل جوانسازی پوست رفع چین و چروک صورت است. در حقیقت این محصولات به عنوان جایگزینی برای داروها و دستگاه‌های پزشکی که برای درمان و پیشگیری بیماری‌های پوستی استفاده می‌شوند، طراحی شده‌اند. بنابراین مطمئن بودن از مواد موجود در فیلرها بسیار اهمیت دارد. کلینیک پوست و مو رخ آرا در ادامه به توضیح رایج‌ترین ژل‌های موجود در بازار می‌پردازد:

سیلیکون مایع (Silicone Fluid)

سیلیکون مایع (Silicone Fluid)

سیلیکون مایع اولین بار در سال 1950 برای استفاده در بافت‌های نرم صورت تولید شد. هرچند که از سیلیکون مایع برای درمان مشکلات شبکیه‌ی چشم نیز استفاده می‌شد، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در سال 1967 به علت وجود عوارض جانبی، استفاده از این ماده را ممنوع کرد.

در سال 1997 استفاده از این ماده برای تزریق ژل در ماهیچه‌های نرم صورت آزاد شد. در شیوه‌ی جدید درمان، این ماده به صورت قطره‌ای تزریق می‌شود. این شیوه عوارض جانبی از قبیل جا‌به‌جایی بافت‌ها و التهاب را کاهش می‌دهد. همچنین باید اشاره کنیم که سیلیکون دارای ماندگاری دائم است.

کلاژن بوین یا کلاژن گاوی (Bovin Collagen)

کلاژن بوین یا کلاژن گاوی (Bovin Collagen)

کلاژن بوین یا گاوی با دو نوع زیدرم (Zyderm) و زیپلاست (Zyplast) شناخته می‌شود. این دو ماده فیبرهای کلاژن که از بدن گاو استخراج شده‌اند را شامل می‌شوند. کلاژن بوین سه تا چهار ماه ماندگاری دارد و به عنوان یکی از ایمن‌ترین فیلرها برای جوانسازی پوست شناخته می‌شود. به علت ماندگاری بیشتر دیگر فیلرها، استفاده از این ماده به مرور کاهش یافته است.

اسید هیالورونیک (Hyaluronic Acid)

اسید هیالورونیک (Hyaluronic Acid)

اسید هیالورونیک در بدن تمام موجودات زنده وجود دارد. این ماده آب موجود در فضای بین سلولی را احاطه می‌کند. وقتی مولکول‌ها در بدن انسان  از بین می‌روند به طور طبیعی طی یک تا دو روز جایگزین خواهند شد. تولید کنندگان ژل اسید هیالورونیک با تولید این ماده و تزریق آن توانسته‌اند طول عمر مولکول‌ها را افزایش دهند.

اسید هیالورونیک تنها ماده‌ای است که می‌توان با استفاده از آنزیم هیالورونیداز اثر آن را خنثی کرد.

در حال حاضر، تزریق ژل اسید هیالورونیک برای جوانسازی پوست به عنوان یک روش مطمئن شناخته می‌شود. این ماده در حدود 6 تا 9 ماه ماندگاری داشته و عوارض جانبی بسیار کمی دارد. البته باید اشاره کنیم که اسید هیالورونیک تنها ماده‌ای است که می‌توان با استفاده از آنزیم هیالورونیداز اثر آن را خنثی کرد.

اسکالپترا (Sculptra)

اسکالپترا (Sculptra)

اسکالپترا ماده‌ی موجود در اسید پلی لاکتیک است. این ماده برای اولین بار در سال 1999 به ‌عنوان ژل تزریقی معرفی شد. برای استفاده از این ماده در ابتدا آن را در آب استریل مخلوط کرده و سپس ماده‌ی رقیق شده به پوست تزریق خواهد شد. برای رسیدن به نتیجه‌ی دلخواه 2 تا 3 بار تزریق فیلر مورد نیاز است. نتایج این درمان در حدود 2 سال ماندگاری خواهد داشت.

در سال 2009 اسکالپترا به‌عنوان فیلر صورت برای جوانسازی پوست شناخته شد. یکی از مشکلات این ماده ایجاد توده‌های کوچک و قابل لمس زیر پوست بود که با ایجاد تکنیک‌های جدید این مشکلات به مرور کاهش یافت. البته باید توجه داشته باشید که به علت بروز عوارض جانبی، اسکالپترا نباید در ناحیه‌ی لب تزریق شود. اسکالپترا یکی از فیلرهای متداول برای جوانسازی پوست است.

کلسیم هیدروکسی آپاتیت یا رادیس (Radiesse)

کلسیم هیدروکسی آپاتیت یا رادیس (Radiesse)

رادیس یک ماده‌ی چسبناک است که از کلسیم هیدروکسی آپاتیت استخراج شده و در سال 2006 مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا قرار گرفت. از این ماده می‌توان برای رفع خط خنده استفاده کرد. همچنین تزریق این ژل برای جوانسازی پوست می‌تواند گونه‌ها و بخش میانی صورت را پر حجم‌تر کند. هر چند که ماده‌ی رادیس در استخوان و دندان‌های انسان وجود دارد اما وقتی به پوست تزریق می‌شود اثری بر استخوان‌های داوطلب نخواهد داشت. رادیس را نباید به لب تزریق کرد زیرا ممکن است حرکت ماهیچه‌های لب، باعث تشکیل توده‌های ریز در لب شود.

ژل پلی اکریل آمید (Polyacrylamide Gels)

ژل پلی اکریل آمید (Polyacrylamide Gels)

پلی اکریل آمید پلیمری است که به راحتی در آب حل می‌شود و در ساخت لنز و اسباب‌بازی به کار می‌رود. همچنین از این ماده می‌توان برای پرحجم کردن سینه، باسن، ساق پا و صورت استفاده کرد. این ژل با توجه به میزان ماده‌ی تزریق شده می‌تواند از 2 تا 20 سال ماندگاری داشته باشد. عملکرد پلی اکریل آمید مشابه عملکرد سیلیکون مایع است بنابراین عوارض جانبی از قبیل جابه‌جایی ژل، ورم، تشکیل توده و عفونت نسبتاً شایع است.

آرتفیل (Artefill)

آرتفیل (Artefill)

آرتفیل که در گذشته آرتکول نامیده می‌شد، حاوی 20% محلول پلی متیل متاکریلات می‌باشد و کلاژن گاوی است. پس از تزریق این ماده به بدن، کلاژن گاوی به مرور زمان و پس از مدت 4 ماه جذب بدن می‌شود اما میکروسفرهای پلی متیل متاکریلات همچنان باقی مانده و توسط بافت فیبروز محصور می‌شوند تا نتایجی ماندگار حاصل شود.

از آنجایی که آرتفیل در کلاژن گاوی موجود است، قبل از تزریق، میزان حساسیت داوطلب به این نوع کلاژن باید بررسی شود. آرتفیل در اکتبر سال 2006 مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) قرار گرفت. البته در سال 2008 تولید این فیلر به علت عوارض جانبی از قبیل تشکیل توده و عفونت و عدم موفقیت در فروش متوقف شد.

دِرمالیو (Dermalive)

دِرمالیو (Dermalive)

ساختار شیمیایی دِرمالیو مشابه ژل آرتفیل است. این فیلر در سال 1998 در اروپا معرفی شد. دِرمالیو را تنها می‌‌توان برای تزریق نواحی عمیق پوست استفاده کرد زیرا تزریق سطحی این ماده موجب تشکیل توده روی پوست خواهد شد. البته باید اشاره کنیم که این ماده مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا نیست.