فیلرهای صورت که با عنوان فیلرهای پوستی هم شناخته می‌شوند کاربردهای مختلفی دارند: حجم دادن به لب‌های نازک، هموار کردن پیشانی، حجم دادن به استخوان گونه، از بین بردن گودی زیر چشم، هموار کردن خط خنده ، خط اخم و به طور کلی جوان‌سازی پوست. فیلرهای پوستی را می‌توان در کمتر از یک ساعت تزریق کرد و دوره نقاهت پس از درمان بسیار کم بوده و یا اصلاً وجود ندارد. عوارض جانبی تزریق ژل یا فیلر بسیار کم است. مثلاً ممکن است از میان همه داوطلبان تزریق ژل یک نفر نسبت به آن واکنش آلرژیک داشته باشد، اما بدترین عوارض جانبی که ممکن است برای همه افراد اتفاق بیافتد کبودی، ورم و قرمزی بسیار ملایم در محل تزریق ژل است، که همگی عوارضی موقتی هستند.

به دنبال بهترین خدمات زیبایی هستید؟

ما با به‌روزترین تجهیزات و مجرب‌ترین جراحان و پزشکان در کنار شما هستیم.
برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.
۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰

البته ناگفته نماند که اثرات و نتایج تزریق ژل هم موقتی هستند، یعنی برای همیشه ماندگاری ندارند. گاهی اوقات اثر آن‌ها پس از 6 ماه از بین می‌رود که این موضوع به نوع فیلر و چگونگی تزریق آن نیز بستگی دارد. نتایج برخی تزریق‌ها هم تا یک سال و نیم دوام دارد. پزشک شما با ارزیابی نیازهای شما یک یا چند درمان مورد نیاز شما را توصیه خواهد کرد.

چگونه فیلر یا ژل تزریقی مناسب خود را انتخاب کنیم؟

محصولات بسیار زیادی در زمینه فیلرهای پوستی در بازار هستند. پیدا کردن فیلر تزریقی مناسب به بودجه شما، تجربه و ترجیح دکترتان و نوع پوست‌تان و هدفی که دارید بستگی دارد (مثلاً قابلیت ارتجاعی پوست‌تان چه اندازه است یا نور آفتاب تا چه حد به پوست‌تان صدمه وارد کرده است). به یاد داشته باشید که ممکن است محصولی که برای دوست‌تان کارایی دارد برای شما نداشته باشد. بهتر است پیش از اینکه تزریق ژل یا فیلر را انجام دهید نکاتی که در زیر در مورد فیلرها آمده است را مطالعه نمایید.

 

نکته: فیلرهای پوستی را با مواد تزریقی دیگر مانند بوتاکس (Botox)، دیسپورت (Dysport) یا زئومین (Xeomin) که در واقع ریلکس کننده چین و چروک هستند اشتباه نگیرید. البته که این مواد مانند فیلرها تزریقی هستند اما کارایی و عملکرد آن‌ها متفاوت است، این مواد با از کار انداختن ماهیچه‌ها خطوط خنده و اخم و چین و چروک‌های پیشانی و دور چشم را موقتاً هموار می‌کنند. این مواد چین و چروک‌ها را پر نمی‌کنند، پوست را فربه نمی‌کنند یا نمی‌توان به وسیله آن‌ها عمل برجسته‌سازی ویژگی‌های چهره را انجام داد. با این حال می‌توان از آن‌ها در کنار فیلرها استفاده نمود.

ژوویدرم (Juvéderm)

کاری که ژوویدرم انجام می‌دهد چیست؟

ژوویدرم مجموعه‌ای از فیلرها است که اشکال و فرم‌های متفاوتی از آن در نواحی مختلف صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مثال از Juvéderm Voluma XC جهت جوان‌سازی خطوط گونه استفاده می‌شود، خطوطی که به مرور زمان و به طور طبیعی حجم خود را از دست داده و تخت می‌شوند. این فیلر برای هموارسازی خطوط پرانتزی دور بینی و لب و خطوط ماریونت (خطوطی که از گوشه لب تا نزدیکی چانه کشیده می‌شوند) نیز به کار می‌رود.

 

ازJuvéderm Ultra XC برای حجم دادن و برجسته کردن لب‌ها استفاده می‌شود. از Juvéderm Volbella XC علاوه بر این کار برای هموار کردن خطوط عمودی لب‌ها نیز استفاده می‌شود. آیا نگران درد این تزریق‌ها هستید؟ گرچه که کاملاً بدون درد نیست اما در اکثر فیلرهای اسید هیالورونیک از داروی بی‌حسی موضعی لیدوکائین استفاده شده تا ناراحتی و دردهای هنگام تزریق و پس از آن را کاهش دهد.

نحوه عملکرد ژوویدرم (Juvéderm)

عنصر اصلی Juvéderm اسید هیالورونیک (HA) بوده که یک ماده قندی طبیعی در بدن است و باعث ایجاد رطوبت پوست شده، قابلیت ارتجاعی آن را بهبود بخشیده و به آن حجم می‌دهد. با بالا رفتن سن اسید هیالورونیک در بدن کم شده و این امر باعث می‌شود که پوست حجم خود را از دست داده و چین و چروک‌ها بیشتر پدیدار شوند. هنگامی که ژوویدرم تزریق می‌شود، اسید هیالورونیک مانند یک اسفنج عمل کرده که آب را به پوست جذب می‌کند، در نتیجه پوست در ناحیه‌ای که تزریق در آن صورت گرفته فربه‌تر و حجیم‌تر می‌شود.

 

تحقیقات نشان می‌دهد که تزریق اسید هیالورونیک علاوه بر هموارسازی پوست موجب تولید کلاژن بیشتر در پوست می‌شود. این یعنی به تزریق‌های کمتری نیاز خواهد بود و در صورت نیاز به تزریق فیلر کمتری تزریق خواهد شد (بنابراین تزریق‌های بعدی ارزان‌تر خواهد بود). یکی از مزایای فیلرهای ساخته شده از اسید هیالورونیک نسبت به فیلرهای قدیمی‌تر این است که چون اسید هیالورونیک به طور طبیعی در بدن وجود دارد دیگر خطر بروز واکنش آلرژیک وجود نخواهد داشت.

ماندگاری اثر ژوویدرم چقدر است؟

بسته به نوع متریال (برخی رقیق‌تر و روان‌تر هستند و ماندگاری کمتری دارند و برخی غلیظ‌تر هستند در نتیجه ماندگاری بیشتری دارند) اثرات ژوویدرم (Juvéderm) تا 6 الی 18 ماه ماندگاری و دوام دارد و پس از این مدت بدن به تدریج فیلر تزریق شده را جذب می‌کند. اگر از نتایج حاصله راضی نیستید جای هیچ نگرانی نیست، می‌توان فیلرهایی که حاوی اسید هیالورونیک هستند را با آنزیم هیالورونیداز (hyaluronidase) حل کرده و از بین برد.

رستیلن (Restylane)

کاری که رستیلن انجام می‌دهد چیست؟

درست مانند ژوویدرم یک خانواده از محصولات رستیلن وجود دارد که جهت درمان نواحی مختلف صورت استفاده می‌شود. اصل کار رستیلن هموار کردن و برطرف ساختن چین و چروک‌ها است و می‌توان از آن برای حجیم کردن و برجسته‌سازی لب‌ها هم استفاده نمود. رستیلن لیفت (Restylane Lyft)، (که قبلاً Perlane-L نامیده می‌شد) ژلی غلیظ‌تر است و از آن برای اصلاح چین و چروک‌های شدید مانند چروک‌های میان بینی و لب و حجم دادن به گونه‌ها استفاده می‌شود. همچنین از آن برای پر کردن حجم پشت دست‌ها استفاده می‌شود. رستیلن سیلک (Restylane Silk) مختص حجیم کردن و برجسته‌سازی لب‌ها است و نسبت به محصولات دیگر از ذرات و تکه‌های ظریف‌تری تشکیل شده است.

نحوه عملکرد رستیلن (Restylane)

رستیلن هم یکی دیگر از محصولاتی است که با استفاده از اسید هیالورونیک قابلیت هموارسازی سریع چین و چروک‌ها را داراست. تزریق رستیلن تولید کلاژن در پوست را تشدید می‌کند بنابراین در آینده به تعداد تزریق‌های کمتر و فیلر کمتری نیاز خواهد بود.

ماندگاری اثر رستیلن چقدر است؟

مطالعات بالینی نشان می‌دهد که در صورت انجام درمان کامل، نتایج حاصله از رستیلن تا 18 ماه ماندگاری دارند. نتایج تزریقات گونه 1 سال و چین و چروک‌های ترمیم شده با رستیلن لیفت (Restylane Lyft) تا 6 ماه دوام دارند. نتایج برجسته‌سازی لب‌ها با رستیلن سیلک (Restylane Silk) تا 6 ماه ماندگاری دارد.

تهران، بلوار کاوه ، بالاتر از دولت ، نبش بهار جنوبی ، پلاک۲ ، واحد۱۸ ۲۶۶۰۲۹۰۰ ۲۶۶۰۱۹۰۰ مشاوره تلفنی

اسکالپترا (Sculptra)

کاری که اسکالپترا انجام می‌دهد چیست؟

از اسکالپرا برای بیمارانی استفاده می‌شده که سیستم ایمنی بدن آن‌ها ضعیف بوده و مبتلا به HIV بوده‌اند، و هدف از این درمان بازیابی چربی‌های از دست رفته صورت بوده است. اما حالا از این فیلر برای افراد عادی و به منظور درمان‌های زیبایی استفاده می‌شود. هدف استفاده از اسکالپترا پُر کردن گونه‌ها، پُر کردن گودی‌های صورت و افزایش ضخامت پوست جهت کاهش چین و چروک‌ها می‌باشد. از اسکالپترا برای لب یا دور چشم استفاده نمی‌شود.

نحوه عملکرد اسکالپترا (Sculptra)

عنصر فعال اسکالپترا پُلی-ال لاکتیک اسید (PLLA) می‌باشد، ترکیبی مصنوعی که تولید کلاژن‌های جدید را تقویت می‌کند. به همین دلیل چند جلسه درمانی (بین 4 الی 6 هفته) نیاز است تا نتایج کاملاً مشهود شوند. تعداد جلسات درمانی به میزان پیری پوست صورت بستگی دارد.

ماندگاری اثر اسکالپترا چقدر است؟

بر اساس مطالعات بالینی که در سال 2011 صورت گرفته اثرات اسکالپترا تا دو سال پس از اولین دوره درمانی کامل باقی می‌ماند (به طور متوسط سه تزریق).

رادیس (Radiesse)

کاری که رادیس انجام می‌دهد چیست؟

از رادیس برای درمان چین و چروک‌های متوسط و شدید صورت مانند چین و چروک‌های میان بینی و لب‌ استفاده می‌شود. همچنین می‌توان از رادیس برای حجم دادن به گونه‌ها و دیگر نواحی صورت استفاده کرد. از رادیس برای برجسته‌سازی لب‌ها استفاده نمی‌شود.

نحوه عملکرد رادیس (Radiesse)

رادیس حاوی میکروسفرهایی از کلسیم هیدروکسی آپاتیت است که ماده‌ای معدنی می‌باشد و در دندان‌ها و استخوان‌های بدن انسان وجود دارد. هنگامی که از این ماده در فیلر استفاده می‌شود گویا تکه‌های بسیار کوچک کلسیم در یک محلول ژل مانند غلیظ شناور هستند. با وجود اینکه رادیس حجم‌های از دست رفته را به سرعت پر می‌کند اما به مرور زمان بدن ژل را در خود جذب کرده و کلسیم را متابولیزه می‌کند.

ماندگاری اثر رادیس چقدر است؟

اثر رادیس تا یک سال یا بیشتر ماندگاری دارد. چون کلسیم هیدروکسی آپاتیت تولید طبیعی کلاژن را تشدید می‌کند در نتیجه ممکن است به تزریق‌های کمتر (و متریال کمتر) جهت حفظ نتایج نیاز باشد.
تعداد زیادی محصولات وجود دارند که به عنوان ژل برای جوانسازی پوست استفاده می‌شوند. این محصولات می‌توانند خطوط و چین و چروک پوست را از بین برده و افتادگی آن را بر طرف کنند. بیشترین استفاده‌ی ژل‌های جوانسازی پوست برای رفع خط خنده است. البته دکتر می‌تواند علاوه بر خط خنده، تزریق ژل را برای مناطق دیگری از بدن نیز استفاده کند. ژل‌های مورد استفاده برای پوست به 2 دسته‌ی غیرطبیعی و طبیعی تقسیم می‌شوند. ژل‌های غیرطبیعی ماندگاری بالایی دارند اما امکان دارد به مرور زمان جا به جا شوند یا زیر پوست به توده‌های ریز تبدیل گردند.

 

البته در نظر داشته باشید کاربرد اصلی تزریق ژل جوانسازی پوست رفع چین و چروک صورت است. در حقیقت این محصولات به عنوان جایگزینی برای داروها و دستگاه‌های پزشکی که برای درمان و پیشگیری بیماری‌های پوستی استفاده می‌شوند، طراحی شده‌اند. بنابراین مطمئن بودن از مواد موجود در فیلرها بسیار اهمیت دارد. مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا در ادامه به توضیح رایج‌ترین ژل‌های موجود در بازار می‌پردازد:

سیلیکون مایع (Silicone Fluid)

سیلیکون مایع (Silicone Fluid)

سیلیکون مایع اولین بار در سال 1950 برای استفاده در بافت‌های نرم صورت تولید شد. هرچند که از سیلیکون مایع برای درمان مشکلات شبکیه‌ی چشم نیز استفاده می‌شد، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در سال 1967 به علت وجود عوارض جانبی، استفاده از این ماده را ممنوع کرد.

در سال 1997 استفاده از این ماده برای تزریق ژل در ماهیچه‌های نرم صورت آزاد شد. در شیوه‌ی جدید درمان، این ماده به صورت قطره‌ای تزریق می‌شود. این شیوه عوارض جانبی از قبیل جا‌به‌جایی بافت‌ها و التهاب را کاهش می‌دهد. همچنین باید اشاره کنیم که سیلیکون دارای ماندگاری دائم است.

کلاژن بوین یا کلاژن گاوی (Bovin Collagen)

کلاژن بوین یا کلاژن گاوی (Bovin Collagen)

کلاژن بوین یا گاوی با دو نوع زیدرم (Zyderm) و زیپلاست (Zyplast) شناخته می‌شود. این دو ماده فیبرهای کلاژن که از بدن گاو استخراج شده‌اند را شامل می‌شوند. کلاژن بوین سه تا چهار ماه ماندگاری دارد و به عنوان یکی از ایمن‌ترین فیلرها برای جوانسازی پوست شناخته می‌شود. به علت ماندگاری بیشتر دیگر فیلرها، استفاده از این ماده به مرور کاهش یافته است.

اسید هیالورونیک (Hyaluronic Acid)

اسید هیالورونیک (Hyaluronic Acid)

اسید هیالورونیک در بدن تمام موجودات زنده وجود دارد. این ماده آب موجود در فضای بین سلولی را احاطه می‌کند. وقتی مولکول‌ها در بدن انسان  از بین می‌روند به طور طبیعی طی یک تا دو روز جایگزین خواهند شد. تولید کنندگان ژل اسید هیالورونیک با تولید این ماده و تزریق آن توانسته‌اند طول عمر مولکول‌ها را افزایش دهند.

اسید هیالورونیک تنها ماده‌ای است که می‌توان با استفاده از آنزیم هیالورونیداز اثر آن را خنثی کرد.

در حال حاضر، تزریق ژل اسید هیالورونیک برای جوانسازی پوست به عنوان یک روش مطمئن شناخته می‌شود. این ماده در حدود 6 تا 9 ماه ماندگاری داشته و عوارض جانبی بسیار کمی دارد. البته باید اشاره کنیم که اسید هیالورونیک تنها ماده‌ای است که می‌توان با استفاده از آنزیم هیالورونیداز اثر آن را خنثی کرد.

اسکالپترا (Sculptra)

اسکالپترا (Sculptra)

اسکالپترا ماده‌ی موجود در اسید پلی لاکتیک است. این ماده برای اولین بار در سال 1999 به ‌عنوان ژل تزریقی معرفی شد. برای استفاده از این ماده در ابتدا آن را در آب استریل مخلوط کرده و سپس ماده‌ی رقیق شده به پوست تزریق خواهد شد. برای رسیدن به نتیجه‌ی دلخواه 2 تا 3 بار تزریق فیلر مورد نیاز است. نتایج این درمان در حدود 2 سال ماندگاری خواهد داشت.

 

در سال 2009 اسکالپترا به‌عنوان فیلر صورت برای جوانسازی پوست شناخته شد. یکی از مشکلات این ماده ایجاد توده‌های کوچک و قابل لمس زیر پوست بود که با ایجاد تکنیک‌های جدید این مشکلات به مرور کاهش یافت. البته باید توجه داشته باشید که به علت بروز عوارض جانبی، اسکالپترا نباید در ناحیه‌ی لب تزریق شود. اسکالپترا یکی از فیلرهای متداول برای جوانسازی پوست است.

کلسیم هیدروکسی آپاتیت یا رادیس (Radiesse)

کلسیم هیدروکسی آپاتیت یا رادیس (Radiesse)

رادیس یک ماده‌ی چسبناک است که از کلسیم هیدروکسی آپاتیت استخراج شده و در سال 2006 مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا قرار گرفت. از این ماده می‌توان برای رفع خط خنده استفاده کرد. همچنین تزریق این ژل برای جوانسازی پوست می‌تواند گونه‌ها و بخش میانی صورت را پر حجم‌تر کند. هر چند که ماده‌ی رادیس در استخوان و دندان‌های انسان وجود دارد اما وقتی به پوست تزریق می‌شود اثری بر استخوان‌های داوطلب نخواهد داشت. رادیس را نباید به لب تزریق کرد زیرا ممکن است حرکت ماهیچه‌های لب، باعث تشکیل توده‌های ریز در لب شود.

ژل پلی اکریل آمید (Polyacrylamide Gels)

ژل پلی اکریل آمید (Polyacrylamide Gels)

پلی اکریل آمید پلیمری است که به راحتی در آب حل می‌شود و در ساخت لنز و اسباب‌بازی به کار می‌رود. همچنین از این ماده می‌توان برای پرحجم کردن سینه، باسن، ساق پا و صورت استفاده کرد. این ژل با توجه به میزان ماده‌ی تزریق شده می‌تواند از 2 تا 20 سال ماندگاری داشته باشد. عملکرد پلی اکریل آمید مشابه عملکرد سیلیکون مایع است بنابراین عوارض جانبی از قبیل جابه‌جایی ژل، ورم، تشکیل توده و عفونت نسبتاً شایع است.

آرتفیل (Artefill)

آرتفیل (Artefill)

آرتفیل که در گذشته آرتکول نامیده می‌شد، حاوی 20% محلول پلی متیل متاکریلات می‌باشد و کلاژن گاوی است. پس از تزریق این ماده به بدن، کلاژن گاوی به مرور زمان و پس از مدت 4 ماه جذب بدن می‌شود اما میکروسفرهای پلی متیل متاکریلات همچنان باقی مانده و توسط بافت فیبروز محصور می‌شوند تا نتایجی ماندگار حاصل شود.

از آنجایی که آرتفیل در کلاژن گاوی موجود است، قبل از تزریق، میزان حساسیت داوطلب به این نوع کلاژن باید بررسی شود. آرتفیل در اکتبر سال 2006 مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) قرار گرفت. البته در سال 2008 تولید این فیلر به علت عوارض جانبی از قبیل تشکیل توده و عفونت و عدم موفقیت در فروش متوقف شد.

دِرمالیو (Dermalive)

دِرمالیو (Dermalive)

ساختار شیمیایی دِرمالیو مشابه ژل آرتفیل است. این فیلر در سال 1998 در اروپا معرفی شد. دِرمالیو را تنها می‌‌توان برای تزریق نواحی عمیق پوست استفاده کرد زیرا تزریق سطحی این ماده موجب تشکیل توده روی پوست خواهد شد. البته باید اشاره کنیم که این ماده مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا نیست.