عواملی که در موفقیت عمل کاشت مو موثر هستند عبارتند از: الگوی طاسی، ساختار مو و کیفیت موی ناحیه اهداء. در عمل کاشت مو همیشه با یک طراحی استاندارد نمی‌توان به نتایجی طبیعی دست پیدا کرد. به همین دلیل باید برای هر فرد طراحی منحصر به فردی انجام شود و تکنیکی متناسب با طراحی برای او انتخاب گردد. عامل موثر دیگر در تشخیص الگوی ریزش مو، عوارض بالقوه درمان و نتایج درمان، عامل تفاوت نژادی است. مطالعه‌ای علمی بر روی افرادی که عمل کاشت مو را در سر تا سر دنیا انجام داده‌اند نشان می‌دهد که برخی الگوهای ریزش مو و طاسی در برخی نژادها شیوع بیشتری دارد.

آلوپسی کششی (طاسی کششی)

آلوپسی کششی (طاسی کششی) عارضه‌ای است که در آن موهای ناحیه جلو و کناره سر ریزش پیدا می‌کنند. این عارضه در نژادهای آفریقایی آمریکایی شیوع بیشتری دارد و یکی از دلایل آن هم این است که عمده افراد این نژاد معمولاً موهای خود را با مدل‌هایی خاص درست کرده و آن‌ها را خیلی سفت می‌بافند. این نوع بافتن‌ها و مدل موها از 3500 سال پیش در مصر وجود داشته و بعدها به قاره آفریقا رفته است. مدل‌های مو در فرهنگ نژآد آفریقایی ابزاری برای برقراری ارتباط است. همچنین مدل مو از این جهت برای این مردمان اهمیت دارد که هویت آن‌ها را مشخص می‌کند و در واقع با مدل موها می‌توان قبیله، سن، وضعیت تاهل و موقعیت اجتماعی یک فرد را تشخیص داد.

تفاوت‌های نژادی تاثیر بسیار زیادی بر روی نحوه انجام کاشت مو و کاشت ریش دارند. برای مثال بیشتر افرادی که عمل کاشت ریش و سبیل را انجام می‌دهند معمولاً از کشورهای عربی هستند. دلیل اصلی این امر آنست که داشتن ریش و سبیل‌هایی پُر پشت برای نژاد خاور میانه نشانه قدرت و مردانگی است. مردم آسیای میانه دوست دارند که موها و ریش‌هایی کاملاً طبیعی داشته باشند اما عرب‌ها دوست دارند که خط ریش‌هایی مشخص‌تر و تیزتر داشته باشند.

کاشت مو در نژادهای مختلف

گرچه که هر انواع موها در هر نژادی وجود دارد اما به طور کلی موی انسان تحت سه گروه نژادی مختلف تحت آزمایش و بررسی قرار گرفته است: زرد پوست‌ها (آسیایی‌ها)، سفید پوست‌ها (مردم آسیای میانه) و سیاه پوست‌ها (آفریقایی‌ها). با وجود اینکه ساختار شیمیایی و پروتئینی هر سه نژاد یکسان است اما از لحاظ الگوی رشد مو، تراکم مو و ضخامت ساقه مو با یکدیگر متفاوت هستند.

مهمترین معیاری که شایستگی یک فرد را برای کاشت مو مشخص می‌کند، میزان تراکم مو در ناحیه برداشت مو (ناحیه اهداء) است.

الگوی رشد موی آسیایی‌ها سریعترین الگوی رشد است و تراکم موی آن‌ها متوسط است. میانگین رشد موی آسیایی‌ها در سال 15.3 سانتی‌متر است. الگوی رشد موی آفریقایی‌ها از همه کُندتر بوده و تراکم موی آن‌ها از همه کمتر است. این در حالیست که الگوی رشد موی مردم آسیای میانه متوسط است و تراکم موهایشان از همه بیشتر است. مهمترین معیاری که شایستگی یک فرد را برای کاشت مو مشخص می‌کند، میزان تراکم مو در ناحیه برداشت مو (ناحیه اهداء) است.

تراکم مو دو مؤلفه دارد:

  • تعداد واحدهای فولیکولار در هر سانتی‌متر مربع از پوست سر و ضخامت ساقه مو. هر کدام از واحدهای فولیکولار باید به طور متوسط حاوی 1 الی 4 فولیکول مو باشند.

پس از نگاه کردن به موهای نژادهای مختلف از منظر مقطع عرضی، متوجه نکات زیر شدیم:

  • ساقه موی آسیایی‌ها گِرد و نرم است، ساقه موی آفریقایی‌ها نرم است و ساقه موی مردم آسیای میانه بیضی شکل است.
  • آسیایی‌ها دارای بزرگترین قطر ساقه مو و آفریقایی‌ها دارای کوچکترین قطر ساقه مو هستند. قطر ساقه مو نژاد مردم آسیای میانه متوسط است.

فراوانی و ضخامت فولیکول‌های مو هم جزء ویژگی‌های نژادی است

فراوانی و ضخامت فولیکول‌های مو هم جزء ویژگی‌های نژادی است

گرافت‌های موی آسیایی‌ها معمولاً دارای یک یا دو فولیکول است؛ گرافت‌های موی آفریقایی‌ها عموماً دارای دو فولیکول و گرافت‌های موی مردم آسیای میانه عمدتاً دارای سه یا چهار فولیکول می‌باشد. قطر ساقه موی آفریقایی‌ها نازک است و دلیل ظاهر حجیم موهایشان در واقع فِر بودن موها است. این ویژگی باعث می‌شود که با کاشت گرافت‌های کمتر بتوان به موهایی حجیم دست پیدا کرد. البته داشتن موهای فِر از این جهت مزیت محسوب می‌شود اما ممکن است در برداشتن گرافت‌ها مشکلاتی به وجود بیاورد. لایه اپیدرم پوست (بالاترین لایه پوست) که قسمت خارجی فولیکول‌های مو را در بر گرفته در نژاد آفریقایی ضخیم‌تر و سفت‌تر است. این امر باعث می‌شود تا استخراج فولیکول‌ها سخت‌تر شده و در نتیجه ممکن است هنگام برداشت به فولیکول‌ها آسیب وارد شود.

یکی دیگر از عوارض محتمل خطر به وجود آمدن زخم‌های کلوئید در ناحیه اِسکار و در طول دوره نقاهت است. این تشکیل زخم غیرعادی که به دلیل تولید سلول‌های بیش از حد توسط بدن اتفاق می‌افتد در آفریقایی‌ها متداول‌تر است. اگر کاشت مو توسط متخصصی ماهر و با تجربه، تیمی حرفه‌ای و با تجهیزات به روز و مدرن انجام شود در نژاد آفریقایی هم می‌توان به نتایج مطلوبی دست پیدا کرد.

ممکن است ناحیه اهداء مو در آسیایی‌هایی که دچار ریزش مو هستند کمتر از مردم آسیای میانه و سفید پوستان باشد.

کاشت مو برای نژادهای آفریقایی و عرب‌ها و افرادی که دارای موهای فِر هستند سخت‌تر بوده و نیازمند تکنیک و مراقبت بیشتری می‌باشد. تعداد موها در هر سانتی‌متر مربع در آسیایی‌ها کمتر از مردم آسیای میانه و آفریقایی‌ها است اما از آنجایی که قطر ساقه مو بزرگتر است، موها حجیم‌تر و پُر پشت‌تر به نظر می‌رسند. به دلیل این ویژگی که درست مثل آفریقایی‌ها است، می‌توان با کاشت گرافت‌های کمتر موهایی حجیم‌تر به وجود آورد. ممکن است ناحیه اهداء مو در آسیایی‌هایی که دچار ریزش مو هستند کمتر از مردم آسیای میانه و سفید پوستان باشد. در چنین مواردی می‌توان از موهای صورت (ریش) و موهای سینه برای کاشت در سر استفاده کرد.

روش کاشت موی مستقیم (DHI)

روش کاشت موی مستقیم (DHI)

فولیکول‌های موی آسیایی‌ها متابولیسم فعال‌تری دارند بنابراین بیشتر در معرض کمبود آب بوده و نمی‌توانند آب را برای مدت زیادی ذخیره کنند. در مرحله اول موها از ناحیه اهداء برداشته شده و تا زمان کاشت نگهداری می‌شوند. در این مدت زمان گرافت‌ها باید تحت شرایط مناسبی حفظ شوند و برای اینکه زنده بمانند باید در اسرع وقت کاشته شوند.

با توجه به این موضوع بهترین روش کاشت مو برای آسیایی‌ها، روش DHI یا کاشت مستقیم مو می‌باشد. در این روش فولیکول‌های استخراج شده در کمترین زمان ممکن در ناحیه مورد نظر کاشته می‌شوند و این امر باعث می‌شود تا سلامت آن‌ها بهتر حفظ شود. تراکم موی مردم آسیای میانه بیشتر است و انواع موهای صاف، مواج، مجعد و فِر را دارا هستند. همچنین تنوع رنگ موها شامل سیاه، قهوه‌ای، زرد، قرمز و … می‌باشد.

رنگ مو نشانه تراکم مو است

رنگ مو نشانه تراکم مو است

بیشترین تراکم مو در افراد با موی بلوند دیده شده که به طور میانگین 146000 تار مو بوده و کمترین تراکم مو در افراد با موی قرمز دیده شده که 86000 تار مو بوده است. مردم آسیای میانه نسبت به آفریقایی‌ها و آسیایی‌ها بیشترین میزان ریزش مو را دارند. آلوپسی آندروژنیک که با عنوان الگوی طاسی مردانه هم شناخته می‌شود در مردم آسیای میانه بیشتر دیده شده است. همچنین ممکن است ویژگی‌های آناتومی صورت باعث شود تا ریزش مو و طاسی برخی نقاط سر مثل جلوی سر و شقیقه بیشتر دیده شوند.

موفق‌ترین نژاد در کاشت مو

موفق‌ترین نژاد در کاشت مو

درست است که مردم آسیای میانه برای اینکه بتوانند به موهایی پُر پشت و حجیم دست پیدا کنند نسبت به آفریقایی‌ها و آسیایی‌ها به گرافت‌های بیشتری نیاز دارند، اما باید توجه داشت که پوست سرشان نسبت به دیگر نژادها انعطاف‌پذیرتر است.

به دنبال بهترین خدمات زیبایی و کاشت مو هستید؟

ما با به‌روزترین تجهیزات و مجرب‌ترین جراحان و پزشکان در کنار شما هستیم.

برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰

طول فولیکول‌های موی مردم آسیای میانه کوتاهتر از دیگر نژادها و طول فولیکول‌های موی آسیایی‌ها بلندتر از دیگر نژادها می‌باشد. ویژگی‌های ساختاری مردم آسیای میانه باعث شده تا برداشتن موی آن‌ها ساده‌تر باشد، در نتیجه احتمال آسیب به فولیکول‌ها کمتر شده و کاشت آن‌ها هم راحت‌تر خواهد بود. همچنین می‌توان از تکنیک‌های مختلفی نظیر FUE، DH و … برای کاشت مو در این نژاد استفاده کرد.