حتماً شنیده‌اید که صبحانه مهم‌ترین وعده غذایی روز است؛ مطالعات جدید هم این موضوع را تصدیق می‌کنند. محققان دریافتند که خوردن مُفَصل صبحانه به کاهش مقدار ناهار و شام کمک می‌کند و برای افرادی که به دنبال کاهش وزن و بهبود سطح گلوکز خون هستند، مفید است.

صبحانه کامل و کاهش وزن

در یکی از این مطالعات افراد چاقی که مبتلا به دیابت نوع 2 بودند مورد بررسی قرار گرفتند. این افراد هر روز و برای 3 ماه وعده صبحانه‌ای پر انرژی را خوردند. پس از آن وزن بیشتری کم کرده و سطح گلوکز خون‌شان بهبود یافت. چاقی یکی از عوامل اصلی ابتلا به دیابت نوع 2 است. وزن اضافه باعث می‌شود که بدن به سختی بتواند انسولین (هورمونی که سطح گلوکز خون را تنظیم می‌کند) را مصرف کند.

چاقی یکی از عوامل اصلی ابتلا به دیابت نوع 2 است.

برطبق اظهارات انجمن چاقی تخمین زده می‌شود که حدود 90% افراد بزرگسال مبتلا به دیابت نوع 2، چاق بوده و یا دارای اضافه وزن هستند. تغذیه سالم یکی از اولین راهکارها برای درمان چاقی و دیابت نوع 2 است. مشکل همیشه نوع غذا و مقدار آن نیست بلکه زمان خوردن غذا نیز بسیار مهم است. متابولیسم بدن ما در طول روز تغییر می‌کند. مصرف یک تکه نان در وعده صبحانه باعث کم شدن واکنش گلوکز می‌شود و میزان چاق کنندگی آن از یک تکه نان یکسان در شب کمتر است. کلینیک زیبایی رخ آرا در این مقاله تاثیر زمان غذا خوردن بر روی کاهش وزن و سطح گلوکز خون را مورد بررسی قرار می‌دهد.

خوردن صبحانه باعث کاهش وزن شده و گرسنگی را کاهش می‌دهد

خوردن صبحانه باعث کاهش وزن شده و گرسنگی را کاهش می‌دهد

محققان در مطالعات خود از 29 فرد بزرگسال استفاده کرده که 18 نفر آن‌ها آقا و 11 نفر خانم بودند. میانگین سنی این افراد 69 سال بوده و همه آن‌ها به دیابت نوع 2 و چاقی مبتلا بودند. این افراد به طور تصادفی و برای 3 ماه به دو گروه با رژیم‌های غذایی متفاوت تقسیم شدند. یکی از گروه‌ها “رژیم صبحانه مُفصل” را در پیش گرفت. این رژیم شامل یک صبحانه مُفَصل، یک ناهار متوسط و یک وعده غذایی مختصر برای شب می‌باشد. گروه دیگر رژیم 6 وعده‌ای را در پیش گرفت. این رژیم شامل 6 وعده غذایی کوچک و 3 میان وعده می‌باشد که همه آن‌ها در طول روز زمان‌بندی شده‌اند.

به دنبال بهترین خدمات تناسب اندام هستید؟

ما با به‌روزترین تجهیزات و مجرب‌ترین جراحان و پزشکان در کنار شما هستیم.
برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.
۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰

در این تحقیق سطح گلوکز خون افراد دو گروه هر دو هفته یک بار گرفته شده و همچنین نظارت مداوم بر روی آن وجود داشت تا نوسانات سطح آن در طول کل تحقیق هم مشخص شود. افرادی که دارای “رژیم صبحانه مُفصل” بودند پس از 3 ماه به طور میانگین 5 کیلو وزن کم کردند و افرادی که رژیم 6 وعده‌ای را دنبال می‌کردند به طور میانگین 1.4 کیلوگرم وزن اضافه کردند. میزان گرسنگی و نیاز به مصرف کربوهیدرات در افرادی که رژیم 6 وعده‌ای را دنبال می‌کردند بیشتر بوده و در افرادی که “رژیم صبحانه مُفصل” را در پیش گرفته بودند به طور چشمگیری کمتر بود.

صبحانه کامل و تاثیرات بر روی سطح گلوگز خون

تاثیرات بر روی سطح گلوگز خون

میانگین سطح گلوکز خون افرادی که “رژیم صبحانه مُفصل” را در پیش گرفته بودند پس از 3 ماه 54 mg/dl (از161 mg/dl الی107 mg/dl ) و میانگین سطح گلوکز خون افرادی که رژیم 6 وعده‌ای را دنبال می‌کردند 23 mg/dl (از 164 mg/dl  الی 141 mg/dl) بود.

در بازه زمانی 3 ماهه سطح گلوکز خون افراد دنبال کننده “رژیم صبحانه مُفصل”، 38 mg/dl و سطح گلوکز خون افراد دنبال کننده رژیم 6 وعده‌ای 17 mg/dl بود. سطح گلوکز در طول خواب برای افراد مشمول رژیم 6 وعده‌ای هیچ کاهشی نداشته، اما برای افراد مشمول رژیم صبحانه مُفصل 24 mg/dl کاهش داشته است.

افراد مشمول رژیم صبحانه مُفصل در طول دوره مطالعه به انسولین کمتری نیاز پیدا کرده و در هر روز 20.5 واحد کاهش انسولین داشته‌اند. اما افراد مشمول رژیم غذایی 6 وعده‌ای به انسولین بیشتری نیاز پیدا کرده و هر روز 2.2 واحد افزایش انسولین داشته‌اند.

فواید زمان‌بندی وعده‌های غذایی

فواید زمان‌بندی وعده‌های غذایی

افرادی که رژیم صبحانه مُفصل را در پیش گرفتند توانستند در 14 روز کاهشی چشمگیر در سطح قند خون مشاهده کنند، حتی افرادی که کاهش وزن نداشتند نیز این کاهش سطح قند خون را تجربه کردند. طبق نظر محققان این یافته‌ها نشان می‌دهند زمان‌بندی درست وعده‌های غذایی می‌تواند به مدیریت سطح گلوکز خون کمک کند، البته کاهش وزن هم مزایایی را در این زمینه دارد. به طور کلی تیم تحقیقاتی به این نتیجه رسید که خوردن سه وعده غذایی در روز که صبحانه مُفصل‌ترین آن‌هاست، مزایای بسیاری را برای افراد چاق و مبتلا به دیابت نوع 2 داشته و تاثیراتی مثبت و سریع نسبت به رژیم 6 وعده‌ای دارد. این تاثیرات مثبت شامل کاهش بهتر وزن ، گرسنگی کمتر و کنترل بهتر دیابت با استفاده از انسولین کمتر می‌باشد.