با وجود اینکه گردن یکی از اولین نواحی است که نشانه‌های پیری پوست بر روی آن پدیدار می‌شود، بسیاری افراد از ظاهر گردن خود غافل هستند. آسیب‌های ناشی از نور آفتاب و کاهش وزن شدید می‌تواند موجب شُلی، افتادگی و پیر شدن پوست گردن شود. بسیاری افراد هستند که اقدامات زیادی را در جهت حفاظت یا بهبود ظاهر پوست صورت خود انجام می‌دهند. گفتنی است که ظاهر گردن هم به همین اندازه توجه نیاز دارد.

اگر پوست گردن قابلیت ارتجاعی خود را از دست بدهد و افتادگی پیدا کند، یا اگر این ناحیه دارای پوست یا چربی اضافه باشد، درمان‌های متفاوتی جهت رفع این مشکلات وجود دارد که یکی از بهترین و موثرترین آن‌ها لیفت گردن است. فقط یک دکتر جراح ماهر و باتجربه می‌تواند جراحی لیفت گردن را به خوبی انجام داده و به شما کمک کند تا به گردنی زیبا، جوان و باریک دست پیدا کنید. بسیار مهم است که پیش از تصمیم به انجام لیفت طبیعی گردن، از تمام زوایا و جزئیات این عمل زیبایی آگاه شوید. این مقاله از مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا به شما کمک می‌کند تا درک بهتری از لیفت گردن به دست آورید.

لیفت گردن چیست؟

لیفت گردن چیست؟

لیفت گردن یکی از عمل‌های زیبایی رایج است که تغییرات زیادی را در ناحیه گردن ایجاد می‌کند. یک جراح زبردست می‌تواند با برداشتن پوست و چربی اضافه از این ناحیه و بازسازی ماهیچه‌های زیرین، ظاهر گردن را تا حد زیادی جوان کند.

لیفت گردن یکی از بی‌خطرترین و قابل اعتمادترین عمل‌های جراحی زیبایی است. در واقع با پیشرفت تکنولوژی‌های جراحی در دهه اخیر، حالا قادر هستیم تا جراحی لیفت گردن را با کمترین برش‌ها و اِسکارها انجام دهیم و به نتایج شگرفی در این زمینه دست پیدا کنیم.

آمادگی برای لیفت گردن

آمادگی برای لیفت گردن

لازم به ذکر است که گرچه لیفت گردن عملی ایمن و بی‌خطر است اما هنوز هم یک جراحی عمده و تهاجمی محسوب می‌شود. به همین ترتیب داوطلبان باید از چندین هفته قبل از عمل لیفت گردن، تغییرات زیادی را در شیوه زندگی خود ایجاد کنند. باید از مصرف الکل، خوردن غذاهای چرب و شیرین و مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند آسپیرین و ایبوپروفن اجتناب کنید.

به همین ترتیب افرادی که سیگاری هستند باید چندین هفته قبل و بعد از عمل لیفت گردن سیگار را کنار بگذارند زیرا مصرف تنباکو بر روی روند بهبودی تاثیر منفی می‌گذارد. داوطلب پس از جلسه مشاوره اولیه و پیش از انجام عمل زیبایی لیفت یک جلسه دیگر را با دکتر خواهد داشت که در آن دستورالعمل‌های لازم پیش و پس از لیفت گردن به او داده خواهد شد.

روش لیفت گردن

روش لیفت گردن

لیفت گردن یک عمل نسبتاً ساده است که چیزی بین 2 الی 3 ساعت طول می‌کشد. نوع بیهوشی بسیار به ترجیحات بیمار و دکتر بستگی دارد. برخی افراد بی‌حسی موضعی و مصرف مُسَکن را انتخاب می‌کنند و برخی دیگر می‌خواهند که در طول عمل ناهشیار باشند، بنابراین بیهوشی عمومی را انتخاب می‌کنند.

جراحی لیفت گردن عمدتاً همراه با عمل‌های زیبایی دیگری نظیر لیفت صورت، لیفت پیشانی و لیفت پلک انجام می‌شود.

محدوده این عمل جراحی بسته به نیازها و اهداف زیبایی هر فرد متفاوت است. برخی افراد با انجام لیپوماتیک که شامل برداشتن چربی‌های اضافه گردن می‌باشد، به نتایج دلخواه خود دست پیدا می‌کنند. با برداشتن پوست و چربی اضافه، کشیدن پوست و بازسازی ماهیچه‌های زیرین گردن می‌توان به نتایج بسیار بهتری دست پیدا کرد. جراحی لیفت گردن عمدتاً همراه با عمل‌های زیبایی دیگری نظیر لیفت صورت، لیفت پیشانی و لیفت پلک انجام می‌شود.

تکنیک‌ها و تکنولوژی‌های مدرن به جراحان اجازه می‌دهد که جراحی لیفت گردن را با استفاده از برش‌های بسیار کوچک انجام دهند. این برش‌ها معمولاً در پشت گوش‌ها یا زیر چانه ایجاد می‌شوند. چربی‌های اضافه ناحیه گردن معمولاً از طریق این برش‌ها و عمل لیپوساکشن استخراج می‌شود. در صورت تمایل می‌توان ماهیچه‌های شُل را کشیده و سفت کرد. در برخی موارد ممکن است بخشی از ماهیچه پوستی گردن هم برداشته شود. عمل لیفت گردن شامل برداشتن پوست و چربی اضافه، کشیدن پوست و بخیه زخم‌ها می‌باشد.

کاندیدای لیفت گردن

کاندیدای لیفت گردن

اگر به جراحی لیفت گردن علاقه‌مند هستید و می‌خواهید بدانید که کاندیدای خوبی برای این درمان هستید یا خیر باید با یک جراح ماهر و باتجربه مشاوره داشته باشید. کاندیداهای ایده‌آل لیفت گردن خانم‌های بین 40 الی 80 سال هستند که می‌خواهند مشکلات زیر را برطرف نمایند:

 • آسیب‌دیدگی پوست گردن در اثر باد یا نور آفتاب
 • غبغب و انباشتگی چربی در ناحیه زیر چانه
 • شُلی و افتادگی پوست گردن
 • چربی و پوست اضافه در ناحیه فک
 • چربی و پوست اضافه در ناحیه گردن

کاندیدای مناسب لیفت گردن فردی است که پوستش قابلیت ارتجاعی مناسبی داشته و انتظاراتی واقع‌بینانه نسبت به این عمل دارد. داوطلب باید از سلامت عمومی خوبی برخوردار بوده و بتواند یک هفته دست از فعالیت‌های روزمره خود بکشد. قابلیت ارتجاعی پوست از این نظر اهمیت دارد که در لیفت گردن پوست اضافه برداشته می‌شود و پوست باقیمانده کشیده می‌شود و پوست داوطلب باید قابلیت تحمل این عمل را داشته باشد.

سلامت عمومی داوطلب هم در خود عمل و در دوره نقاهت بسیار تاثیرگذار است. اگر دچار بیماری خاصی باشید، احتمال بروز خطر در حین عمل جراحی و دوره نقاهت بیشتر خواهد شد، بنابراین باید در این مورد با دکتر مشورت کنید.

لیفت گردن چه مشکلاتی را برطرف می‌کند؟

لیفت گردن چه مشکلاتی را برطرف می‌کند؟

با لیفت گردن می‌توان شُلی پوست را بهبود بخشیده، چربی‌های انباشته شده را برداشته، خطوط فک را کانتور کرده، غبغب را درمان کرده و چهره را جوان‌تر ساخت. با این عمل نمی‌توان پوست را به جوان‌ترین حالتش رساند اما می‌توان چندین سال چهره را جوان‌تر کرد. ممکن است لیفت گردن تاثیراتی بر روی کاهش وزن هم داشته باشد، البته داوطلب باید انتظاراتی واقع‌بینانه نسبت به این عمل زیبایی داشته باشد.

در برخی مواقع می‌توان لیفت گردن را همراه با لیپوماتیک انجام داد. با این کار چربی‌های اضافه‌ای که نمی‌توان آن‌ها را با ورزش و رژیم غذایی آب کرد، برداشته می‌شوند. پس از لیپوماتیک، پوست گردن کشیده شده و ظاهری بسیار مطلوب‌تر پیدا می‌کند.

اکثر افرادی که لیفت گردن را انجام می‌دهند بین 40 الی 60 سالگی هستند، البته افراد جوان‌تری هم هستند که این عمل را انجام داده‌اند.

در برخی موارد 3 الی 6 ماه طول می‌کشد تا نتایج لیفت گردن به طور کامل پدیدار شوند.

مدت زمان دوره نقاهت و نتایج حاصله از جراحی لیفت گردن به عوامل مختلفی بستگی دارد. البته عواملی وجود دارند که برای همه افراد مشترک هستند. چیزی که داوطلب باید در مورد عمل بداند این است که فارغ از محدوده عمل جراحی، نمی‌تواند بلافاصله پس از آن شاهد نتایج باشد. لیفت گردن عملی تهاجمی است که شامل یک دوره نقاهت و بهبودی است. در برخی موارد 3 الی 6 ماه طول می‌کشد تا نتایج لیفت گردن به طور کامل پدیدار شوند. اکثر افراد پس از عمل لیفت گردن به ظاهری جوان‌تر و گردنی باریک‌تر دست خواهند یافت. نتایج این عمل برای افرادی که شیوه زندگی سالمی داشته باشند تا سال‌های سال ماندگاری دارد.

بهترین راه دستیابی به نتایج مطلوب این است که خود را به دست جراحی زبردست و باتجربه بسپارید که سابقه خوبی در زمینه عمل لیفت دارد. سعی کنید در جلسه مشاوره اطلاعاتی را در مورد گواهینامه‌ها، سوابق حرفه‌ای و تحصیلی و نرخ موفقیت دکتر خود کسب نمایید. همچنین از دکتر بخواهید تا عکس‌های پیش و پس از عمل افراد دیگر را به شما نشان دهد.

دوره نقاهت لیفت گردن

دوره نقاهت لیفت گردن

افرادی که لیفت گردن را انجام می‌دهند باید چیزی حدود یک الی دو هفته از سر کار خود مرخصی بگیرند. در طی 24 ساعت اولیه پس از عمل باید شخصی را همراه خود داشته باشید، زیرا حرکت کردن در این بازه زمانی برایتان سخت خواهد بود. چند روز اول پس از عمل را باید استراحت مطلق داشته باشید و داروها و مُسَکن‌های تجویز شده را مصرف کنید تا دردتان کمتر شود. سعی کنید لباس‌هایی آزاد و راحت که پوشیدن و در آوردن‌شان آسان است را از قبل آماده کنید.

حتی پس از بازگشت به سر کار خود باید تا چند هفته از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری نمایید. درست مثل هر عمل جراحی دیگری، احتمال بروز عفونت و خونریزی در عمل لیفت گردن وجود دارد. بروز کبودی و ورم در چند روز اولیه پس از عمل امری اجتناب‌ناپذیر است. داوطلب باید به هرگونه علائمی مانند چرک کردن زخم‌ها که نشان از عدم بهبودی دارد توجه کنند. در صورت مشاهده هرگونه مشکل بالقوه باید فوراً با دکتر تماس بگیرید.

البته دوره نقاهت برای افرادی که از ترکیب عمل لیفت گردن و دیگر عمل‌های زیبایی مانند لیفت صورت، لیفت پیشانی و… استفاده کرده‌اند، بیشتر است.

نتایج لیفت گردن

نتایج لیفت گردن

به طور کلی نتایج لیفت گردن به مرور زمان بهبود پیدا کرده و مشخص می‌شوند. نتایج بهینه معمولاً پس از 6 ماه مشهود می‌شوند. افرادی که از مصرف الکل و سیگار اجتناب می‌کنند و شیوه زندگی سالمی را در پیش می‌گیرند، دوره نقاهت کمتری را طی کرده و به نتایج بهتری دست می‌یابند.

اِسکارهای ناشی از لیفت گردن عموماً کم هستند، مخصوصاً اگر عمل توسط دکتری مجرب انجام شود. نتایج کشیده شدن پوست و خطوط فک چیزی بین 5 الی 10 سال ماندگاری دارند.

مزایای لیفت گردن

مزایای لیفت گردن

 • نتایج کاملاً طبیعی به طوری که هیچ کس متوجه نخواهد شد که عمل لیفت گردن را انجام داده‌اید.
 • دوره نقاهت کم. فقط 2 الی 3 هفته برای کسب نتایج بلند مدت.
 • دستیابی به ظاهری جوان‌تر و لاغرتر
 • افزایش اعتماد به نفس
 • امکان ترکیب شدن با دیگر عمل‌های زیبایی
 • عملی ایمن و بی‌خطر که خطرات و عوارض بالقوه کمی را در بر دارد.
 • اصلاح چندین مشکل زیبایی
 • اِسکارهای نامحسوس

عوارض لیفت گردن

عوارض لیفت گردن

هر عمل جراحی عوارض و خطراتی را در پی دارد و عمل لیفت گردن هم از این قاعده مستثنی نیست. احتمال بروز عوارضی مانند عفونت، واکنش منفی به بیهوشی، اِسکار بیش از حد و … وجود دارد. در زیر برخی از این عوارض ذکر شده‌اند:

 • هماتوم (جمع شدن خون در زیر پوست)
 • سروما (جمع شدن مایعات در زیر پوست)
 • سفت شدن گردن (این عارضه زمانی رخ می‌دهد که پوست گردن بیش از حد کشیده شود)
 • بی‌حسی (بیمار اغلب در محل برش‌های جراحی بی‌حسی را تجربه خواهد کرد)
 • اختلالات پوستی مانند برآمدگی و لک شدن پوست
 • عدم رضایت داوطلب از نتایج لیفت گردن (ممکن است عدم تقارن و دیگر مشکلات، موجب نیاز به انجام جراحی اصلاحی شود)
 • ترومبوز وریدی عمیق (DVT)

احتمال وقوع این بسیار کم است. داوطلب باید اطلاعات کاملی را در مورد بیماری‌های گذشته و حال حاضر خود و داروهایی که مصرف می‌کند، در اختیار دکتر قرار دهد تا از بروز خطرات و عوارض احتمالی جلوگیری شود.

عوارض دوره نقاهت

عوارض دوره نقاهت

 • ورم
 • کبودی
 • درد
 • اِسکار

ورم، کبودی و درد در چند روزه اولیه پس از عمل در شدیدترین حالت خود هستند اما این عوارض در طول یک هفته پس از عمل کاهش پیدا کرده و از بین می‌روند. دو هفته پس از عمل عمده درد، کبودی و ورم از بین رفته و می‌توانید شاهد نتایج اولیه باشید. ورم باقیمانده ظرف 3 ماه آینده به طور کامل از بین خواهد رفت.

اِسکار (اثر زخم) هم یکی دیگر از عوارض است. البته ایجاد برش‌های کوچک و به جا آوردن احتیاط‌های لازم باعث می‌شود که اِسکارهای ناشی از عمل لیفت گردن به حداقل رسیده و نامحسوس باشند.