با پیشرفت تکنولوژی و علم پزشکی یکی از آرزوهای افراد کم مو و تاس که داشتن موی پر پشت و قابل رشد بود به حقیقت پیوسته است. این روش که یکی از جدیدترین روش های دنیای پزشکی محسوب می شود انقلابی را در زمینه بهداشت پوست و مو و زیبایی ایجاد کرد. این عمل که از بدو ایجاد طرفداران زیادی داشته بدون عوارض نمی باشد. یکی از عوارض این عمل ترک خوردن پوست سر بعد از کاشت مو می باشد.

روش های کاشت مو

کشت موی سر معمولا به دو روش معمول FIT و FUT انجام می پذیرد. اینکه کدام یک از این روش ها باید انجام بپذیرد با توجه به وضعیت فرد و تشخیص پزشک صورت میگیرد. در این عمل معمولا از قسمت های بدن خود فرد که دارای موی بیشتر و پرپشت است برداشته و در قسمت های با تراکم کم و یا تاس قرار می دهند و یا به اصطلاح می کارند. این عمل با بی حسی موضعی انجام می شود و احتیاج به بیهوشی نداشته و جز عمل های سبک به حساب می آید.

عوارض کاشت موی سر

همانطور که اشاره شد هیچ عملی بدون عوارض نخواهد بود در این بخش به مهمترین عوارض کاشت موی سر اشاره خواهیم کرد که البته ترک خوردن پوست سر بعد از کاشت مو هم بخشی از این عوارض می باشد:

 • ایجاد خونریزی

در این روش ها چون کاشت مو با سوزن های مخصوص انجام می پذیرد و این محل ها متعدد نیز هستند ممکن است دچار خونریز بعد از عمل شود.

 • ترک خوردن پوست سر بعد از کاشت مو

این مورد یکی از عوارض شایع کاشت مو می باشد که در ادامه به صورت مفصل بحث خواهد شد.

 • ظاهر بد

تنک شدن ناحیه ای که مو از آن قسمت برداشته شده و ایجاد ظاهر بد در آن قسمت.

 • رویش ضعیف مو های کاشته شده

ممکن است مو در ناحیه جدید که کاشته شده خط رشد مورد انتظار را ایجاد نکند و باعث نارضایتی فرد شود. این مورد ممکن است باعث کم پشت شدن مو در ناحیه کاشت مو و به اصطلاح ظاهر عروسکی شود.

 • التهاب ریشه مو

التهاب فولیکول مو تا حدی نرمال است ولی اگر زیاد باشد ممکن است مشکل زا و نشانه شکست کاشت مو باشد

 • اسکارهای لوکال محل کاشت

این زخم های کوچک و متعدد ممکن است دچار عفونت ثانویه شده و مشکل زا شوند. همچنین محل این زخم ها ممکن است دچار نکروز و التهاب شدید در اثر عفونت شوند که در این حالت سریعا باید به پزشک معالج مراجعه کنید

 • مخفی ماندن فولیکول های کاشته شده و ایجاد جوش

در برخی موارد ریشه های کاشته شده به صورت مخفی باقی می مانند و و در نتیجه کارایی لازم را نخواهند داشت. این مخفی ماندن ممکن است در اثر جوش در محل فولیکول ها و یا اسکار در محل کاشت مو نیز باشد.

از عوارض دیگر می توان به داشتن درد مداوم، ریزش مو به صورت ناگهانی و ایجاد کیست های پوستی اشاره کرد.

دلایل ترک خوردن پوست سر بعد از کاشت مو

ترک خوردن پوست سر ممکن است هم در ناحیه برداشت مو و هم در محل کاشت مو اتفاق بیفتد که مهمترین دلایل آن عبارت است از:

 • خشکی پوست

بعضی افراد به صورت ژنتیکی دارای پوست خشک هستند که ترک خوردن پوست سر بعد از کاشت مو در این افراد شایع تر است. پس این افراد باید قبل از انجام این عمل این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارند.

 • مواد بی حسی موضعی

یکی از عوارض این مواد خشک کردن پوست در ناحیه تزریق است پس ترک خوردن پوست در این ناحیه دور از انتظار نخواهد بود.

 • زخم های متعدد

روش کاشت مو به صورتی است که زخم های متعدد در یک ناحیه کوچک ایجاد می شود. این مورد نیز یکی از عوامل مستعد کننده پوست سر برای ترک خوردن می باشد.

 • نوع موی سر

معمولا افرادی که موی سر آنها فر است و افرادی که موی سر آنها خشک است بیشتر دچار این عوارض بعد از  این عمل می شوند.

روش های پیشگیری از ترک خوردن پوست سر بعد از کاشت مو

برای پیشگیری از این مورد باید قبل و بعد از عمل مسائل زیر را رعایت کنیم:

 • تعادل چربی پوست سر خود را حفظ کنیم

شستشوی بیش از حد و دیر به دیر سر باعث به هم خوردن تعادل چربی پوست سر و ایجاد ترک در پوست سر بعد از این عمل خواهد شد.

 • عدم رعایت بهداشت فردی

عدم رعایت بهداشت فردی بعد از انجام عمل موجب ترک خوردن پوست سر بعد از کاشت مو خواهد شد. رعایت بهداشت بعد از کاشت مو بسیار مهم و حیاتی است، دوری از گرد و غبار، مراقبت از محل کاشت مو و جلوگیری از ضربه فیزیکی به محل کاشت و همچنین مراقبت از زخم های ایجاد شده برای  جلوگیری از عفونت ثانویه بسیار مهم می باشد.

 • تغذیه مناسب

داشتن تعادل در خوردن مینرال ها و ویتامین های مورد نیاز بدن بسیار در مورد کاهش زمان دوران نقاهت و جلوگیری از ترک خوردن پوست موثر می باشد.

 •  استفاده از داروهای خاص

افرادی که مشروبات الکلی مصرف می کنند. و داروهایی مانند: آسپرین مصرف می کنند که باعث رقیق شدن خون می شود. معمولا بعد از این عمل دچار خشکی پوست شده و پوست سرشان ترک می خورد.

 • خوردن میزان کافی آب و مایعات

افرادی که مشکل تیروئید دارند و دچار بیماری دیابت هستند بیشتر ترک خوردن پوست سر بعد از کاشت مو  می شوند زیرا آب معمولا بدن این افراد دهیدراته است. پس این افراد و افراد معمولی بعد از انجام این عمل مقادیر مناسبی آب و مایعات باید بنوشند.

 • مصرف مواد تقویت کننده پوست و مو

استفاده از قرص ویتامین E و زینک و روی بسیار مهم است. همچنین انجام ورزش های سبک هوازی برای خونرسانی و اکسیژن رسانی بیشتر به مو های کاشته شده بسیار موثر می تواند باشد.