نشانه‌های پیری پوست با تغییرات کیفی پوست، کاهش حجم بافت‌ها و از بین رفتن عضلات صورت به وجود می‌آید. در نتیجه، ظاهر V شکل صورت، به حالت مستطیلی یا گلابی شکل تغییر خواهد یافت که اکثر این تغییر حجم به دلیل از بین رفتن چربی‌های صورت است. علاوه بر این اتفاق، بافت‌هایِ نرم دور چشم و بالای گونه به سمت گونه حرکت کرده و افتادگی پیدا خواهند کرد. در نتیجه‌ی این فرآیند، چهره‌ی فرد تغییر شکل می‌دهد؛ به این صورت که خطوط مختلف روی صورت ظاهر شده و بافت گونه و شقیقه افتادگی  پیدا خواهد کرد؛ از این فرآیند با عنوان پیری یاد می‌شود. اگر می‌خواهید در مورد تزریق ژل در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا بیشتر بدانید با ما همراه باشید.

نحوه‌ی درمان

نحوه‌ی درمان

درمان‌های کنونی به دنبال بازیابی نشانه‌های جوانی هستند. کیفیت پوست را می‌توان با لایه‌برداری و لیزردرمانی افزایش داد. همچنین با جراحی پلاستیک می‌توان پوست اضافی را حذف کرده و آن را لیفت کرد. لیفت پوست در طی جراحی موجب می‌شود که پوست گونه‌ها بیش از حد کشیده شده و فرم آن در مقایسه با دوران جوانی متفاوت شود. با تولید فیلرهایی با ماندگاری بالا، موثر و  ایمن و همچنین با بالا رفتن قیمت جراحی لیفت صورت، نقش تزریق ژل برای جوانسازی پوست بسیار پررنگ‌تر از گذشته شده است. امروزه افتادگی بافت‌های صورت با تزریق ژل رفع می‌شود. با تزریق ژل می‌توان صورت را جوان‌تر کرد.

بهترین روش برای جوانسازی پوست، درمان ترکیبی است. استفاده‌ی همزمان از بوتاکس و تزریق ژل، چین و چروک‌های صورت را از بین برده، صورت را پر حجم کرده و خطوط و زوایای آن را بهبود می‌بخشد. با توجه به این که پوست از سه بُعد پیر می‌شود، این روش نوین، برای جوانسازی صورت بر افزایش حجم آن تاکید دارد. روش‌های نوین جوانسازی صورت، ایجاد ظاهری V شکل یا تخم مرغی شکل از طریق تزریق فیلر را دنبال می‌کنند. با این شیوه، گونه لیفت شده و خطوط خنده و پایین لب به‌مرور از بین خواهد رفت.

به دنبال بهترین خدمات زیبایی و تزریق ژل هستید؟

ما با به‌روزترین تجهیزات و مجرب‌ترین جراحان و پزشکان در کنار شما هستیم.
برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.
۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰

این تاثیر عمیق تزریق ژل بر جوانسازی پوست، توجه بسیاری از پزشکان زیبایی را به خود جلب کرده است. هرچند که تزریق ژل به عنوان یک روش فراگیر برای رفع نشانه‌های پیری استفاده می‌شود اما هدف نهایی جراحی زیبایی استفاده‌ی همزمان فیلر با عمل لیفت، لیزر درمانی، درمان‌های موضعی پوست و بوتاکس است.

لایه‌های مختلف پوست

لایه‌های مختلف پوست

برای انتخاب مناسب‌ترین فیلر و تزریق دقیق آن به مناطق مورد نظر، بهتر است در مورد لایه‌های مختلف پوست اطلاعات کافی داشته باشید. پوست انسان از 3 لایه تشکیل شده است؛ اِپی درم، دِرم و چربی زیرجلدی. لایه‌ی خارجی پوست که اِپی درم نام دارد به عنوان یک لایه‌ی محافظ پوست عمل می‌کند. زیر اِپی درم، لایه‌ی دِرم قرار دارد. این لایه که عمدتاً از کلاژن ساخته شده است بافت‌های خارج سلولی را شامل می‌شود. لایه‌ی زیر دِرم، که شامل چربی زیرجلدی است بافت پوست را نرم کرده و آن را پر حجم می‌کند.

تزریق فیلر در پلک موجب می‌شود تا چین و چروک پلک پایین و بالای چشم از بین برود.

وقتی که تصمیم‌تان برای تزریق ژل قطعی شد، مناطق مختلفی از صورت از قبیل، پیشانی، بین ابروها، گونه، چانه، لب، زیر چشم، دور لب و شقیقه وجود دارد که می‌توان با این شیوه آن‌ها را درمان کرد. همچنین نوع ژل، با توجه به مناطق تحت درمان و عمق لایه‌های پوست انتخاب خواهد شد. تزریق فیلر در پلک موجب می‌شود تا چین و چروک پلک پایین و بالای چشم از بین برود. با استفاده از تزریق ژل می‌توان خطوط دور لب و پایین آن را کاهش داده، افتادگی گونه‌ها را برطرف کرده، لب‌ها را فرم داده و پرحجم کرد. همچنین با استفاده از روش تزریق ژل می‌توان چربی‌های زیرجلدی از دست رفته را جایگزین کرده و بافت‌های چانه را پر حجم کرد.

انواع فیلر

انواع فیلر

اسید هیالورونیک (Hyaluronic acid)

اسید هیالورونیک ماده‌ی اصلی تشکیل دهنده‌ی لایه‌ی دِرم است. این ماده در پوست و بافت‌های عصبی یافت می‌شود. از آنجایی که این ماده در تمام مناطق پوست وجود دارد، تزریق آن هیچ حساسیتی ایجاد نخواهد کرد و بدون تست حساسیت قابل استفاده است. ماده‌ای به نام گلیکوزامینوگلیکن در این ژل وجود دارد که در تماس با آب حجم آن 1000 بار بیشتر می‌شود. ژل هیالورونیک اسید آب را جذب کرده و در خود نگاه  می‌دارد و با این کار، پوست را پر حجم‌تر می‌کند. پوست یک فرد مُسِن اسید هیالورونیک کمتری نسبت به یک فرد جوان دارد. بنابراین با کم شدن میزان اسید هیالورونیک، مقدار آب موجود در پوست کم می‌شود. تزریق این ژل به پوست موجب حفظ آب موجود در پوست شده و مانع از پیر شدن بیشتر آن می‌گردد.

تجربه‌های اخیر در مورد تزریق ژل هیالورونیک اسید نشان داده که می‌توان از آن برای از بین بردن تورفتگی پلک در اثر پیری یا پس از عمل بلفاروپلاستی استفاده کرد. مقدار کمی از این ماده برای جوانسازی پلک کافی است. البته به یاد داشته باشید باید از تزریق ژل در پلک‌هایی که افتادگی دارند اجتناب کرد. البته تجربه‌ی درمانی ثابت کرده است که تزریق ژل در مناطق زیر ابرو و قفسه سینه می‌تواند افتادگی پوست را تا حد زیادی از بین ببرد.

یک نوع فیلر  اسید هیالورونیک ، پِرلَن (Perlane) نام دارد که غلظت آن همانند اسید هیالورونیک است اما ذرات بزرگتری دارد.

برای رفع تورفتگی دور چشم، سُرنگ را از ژل پر کرده، سر سوزن را زیر چشم و در منطقه‌ی تولید اشک قرار می‌دهند. سپس مایع داخل سُرنگ به آرامی زیر چشم تزریق می‌شود. به دلیل نازک بودن لایه‌ی دِرم پوست زیر چشم، نمی‌توان برای رفع چین و چروک از تزریق ژل استفاده کرد بلکه تنها می‌توان برای رفع تورفتگی‌ها از آن استفاده نمود. این درمان حدود 18 ماه ماندگاری خواهد داشت. البته در این میان ممکن است 4.5 ماه تا 9 ماه بعد، نیاز به تزریق مجدد باشد. یک نوع فیلر  اسید هیالورونیک ، پِرلَن (Perlane) نام دارد که غلظت آن همانند اسید هیالورونیک است اما ذرات بزرگتری دارد. این ماده بیشتر برای پرحجم کردن گونه، پر کردن خط فک و رفع خط خنده استفاده می‌شود.

نوع دیگری از ژل اسید هیالورونیک ، آلِرگان (Allergan) نام دارد که برای رفع چروک‌های متوسط و شدید پوست استفاده می‌شود. ترکیبات این ماده تا حدودی با اسید هیالورونیک متفاوت است که همین تفاوت ساختار آن را چسبناک‌تر ساخته است. همچنین از این ژل می‌توان برای رفع تورفتگی‌های شدید پوست، رفع خط خنده و خط فک استفاده کرد.

با توجه به محل تحت درمان و ترکیبات محصول، می‌توان آلِرگان را به بخش میانی دِرم و عمیق‌تر پوست تزریق کرد. همچنین از این ماده می‌توان برای متمایز کردن مرز لب با پوست صورت استفاده کرد. ماندگاری این روش درمان در حدود 12 ماه است. البته مدت زمان ماندگاری برای بیماران مختلف و با توجه به مناطق مختلف صورت می‌تواند متفاوت باشد.

اسید پلی لاکتیک؛ اسکالپترا

اسید پلی لاکتیک؛ اسکالپترا

اسکالپترا یک نوع اسید پلی لاکتیک است که برای پرحجم کردن بافت‌های نرم بدن به کار می‌رود. تزریق این ماده در پوست، موجب رشد کلاژن شده و درنتیجه بافت‌های صورت پرحجم‌تر می‌شوند. برای درمان پوست در ابتدا مقداری آب استریل به محل مورد نظر تزریق خواهد شد و پس از آن ژل اسکالپترا به آرامی تزریق می‌شود. در نتیجه‌ی این کار تولید کلاژن در طی چند ماه به ‌مرور اتفاق می‌افتد. هرچند که این ژل یک ماده‌ی غیرطبیعی است اما تست آلرژی قبل از مصرف، مورد نیاز نخواهد بود. البته باید به طور کلی بگوییم که اسکالپترا بیشتر به عنوان یک حجم دهنده‌ی صورت به کار می‌رود تا به عنوان یک ژل برای رفع چین و چروک. به همین دلیل این ماده بیشتر به همراه دیگر فیلرها برای ایجاد تغییرات سریع با ماندگاری بالا روی صورت استفاده می‌شود.

اسکالپترا می‌تواند به لایه‌های زیر پوست یا بخش محدود و عمیق پوست تزریق شود. تزریق محدود و عمیق این ژل می‌تواند صورت را زاویه‌دار کرده و ساختار آن را اصلاح کند. تزریق عمیق این ژل به لایه‌های زیرین پوست می‌تواند به‌عنوان یک ایمپلنت برای پر حجم کردن چانه، خط فک و گونه به کار رود. البته باید از تزریق این ماده به داخل ماهیچه‌هایی که میزان انقباض‌های آن‌ها زیاد است، اجتناب کرد. زیرا این کار موجب می‌شود تا کلاژن موجود در پوست به شکل توده‌های ریز و قابل لمس تبدیل شود. همچنین از اسکالپترا نباید برای پر حجم کردن لب‌ها استفاده کرد زیرا امکان ایجاد برآمدگی‌های کوچک روی آن وجود دارد. از دیگر مشکلات استفاده از ژل اسکالپترا ایجاد خون‌مردگی یا هماتوم در اثر استفاده از سوزن تزریق در ابعاد مختلف است.

برخی پزشکان در طی آماده‌سازی مواد، فیلر را با مقداری لیدوکایین مخلوط می‌کنند تا میزان درد به هنگام تزریق را کاهش دهند.

رقیق کردن فیلر اسکالپترا و آماده کردن مواد آن چند روز قبل از تزریق، می‌تواند احتمال تجمع کلاژن را کاهش دهد. از آنجایی که ژل اسکالپترا یک ماده‌ی فریز شده و خشک است باید قبل از استفاده در آب استریل حل شده تا برای تزریق آماده شود. برخی پزشکان در طی آماده‌سازی مواد، فیلر را با مقداری لیدوکایین مخلوط می‌کنند تا میزان درد به هنگام تزریق را کاهش دهند. ماساژ بعد از تزریق نیز می‎تواند در توزیع مناسب آن در زیر پوست بسیار موثر باشد.

برای انجام یک درمان کامل، چندین جلسه تزریق در طی 4 تا 6 هفته مورد نیاز است. تولید کلاژن 6 تا 12 ماه پس از تزریق ژل آغاز می‌شود و ماندگاری آن حداقل 2 سال خواهد بود. به اعتقاد برخی پزشکان، به علت کلاژن جدید تولید شده در پوست، میزان اثرگذاری تزریق این ژل بیش از 2 سال خواهد بود. البته داوطلبان باید به این موضوع آگاه باشند که تولید کلاژن و اثرگذاری آن مدت زمانی طول می‌کشد.

هیدروکسی آپاتیت؛ رادیس

هیدروکسی آپاتیت؛ رادیس

رادیس که با نام رادینس هم شناخته می‌شود یک ژل مناسب برای تزریق در ماهیچه‌های بدن است. این ژل که مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا قرار دارد می‌تواند برای پرحجم کردن مناطق مختلف صورت استفاده شود. همچنین با استفاده از این ژل می‌توان نقص‌های دهان و فک فوقانی، نواقص صوتی و عکسبرداری رادیو گرافی را انجام داد.

بعد از تزریق ژل رادیس، هیدروکسی آپاتیت موجود در آن موجب رشد کلاژن می‌شود.

از آنجایی که ترکیبات هیدروکسی آپاتیت جز مواد معدنی موجود در استخوان است، ساختار آن با محیط زیست سازگاری بالایی داشته و هیچ‌گونه حساسیتی ایجاد نخواهد کرد. بعد از تزریق ژل رادیس، هیدروکسی آپاتیت موجود در آن موجب رشد کلاژن می‌شود. رادیس ماده‌ای بسیار چسبناک است بنابراین ممکن است تا 2 تا 3 ماه بعد از درمان، در محل تزریق قابل لمس باشد. ماندگاری این روش می‌تواند تا 1 سال ادامه داشته باشد که با تولید کلاژن میزان ماندگاری افزایش خواهد یافت.

رادینس علاوه بر اینکه می‌تواند چین و چروک‌های عمیق پوست را درمان کند همچنین می‌توان از آن برای پرحجم کردن و لیفت گونه‌ها، پر کردن شقیقه و خط فک نیز استفاده کرد. همانند ژل اسکالپترا، تزریق ژل رادیس باید به لایه‌های زیر پوست یا بخش محدود و عمیق آن انجام شود. همچنین باید از تزریق این ماده به داخل ماهیچه‌هایی که میزان انقباض‌های آن‌ها زیاد است، اجتناب کرد. علاوه براین نباید در لب‌ها ژل رادیس را تزریق کرد زیرا امکان ایجاد توده‌های کوچک زیر پوستی وجود دارد.

کلاژن بوین یا کلاژن گاوی (Bovin Collagen)

کلاژن بوین یا کلاژن گاوی (Bovin Collagen)

این ماده به دلیل سهولت در استفاده، در دسترس بودن و مقرون به‌صرفه بودن، به عنوان یک روش با استاندارد طلایی در میان فیلرهای پوستی شناخته می‌شود. البته ماندگاری کوتاه و حساسیت‌های احتمالی این ماده، محدودیت‌هایی را برای استفاده کردن از آن ایجاد کرده است. امروزه رایج‌ترین نوع کلاژن تولید شده، کلاژن سازگار با بدن انسان است. از این نوع محصولات می‌توان به کازمودرم CosmoDerm)) یا کازموپلاست (CosmoPlast) اشاره کرد که در بسیاری از درمان‌های زیبایی از قبیل رفع چین و چروک‌های پوست و جای زخم کاربرد دارد. با استفاده از این 2 محصول می‌توان حجم لب را افزایش داده و مرز لب با پوست صورت را متمایز ساخت. این فیلرها در مقایسه با محصولات دیگر حساسیت کمتری برای داوطلب ایجاد خواهد کرد.

هرچند که تزریق کازمودرم و کازموپلاست ماندگاری کوتاهی دارد اما با توجه به عوارض جانبی کمی که دارد می‌تواند برای درمان‌های کوتاه مدت مناسب باشد. استفاده کردن از فیلر به همراه بوتاکس یک روش نسبتا غیرتهاجمی برای جوانسازی پوست است. به همین دلیل در آینده به‌طور فراگیری از تزریق ژل برای پرحجم کردن و زاویه‌سازی صورت به جای رفع چین و چروک‌های ساده استفاده خواهد شد.