قابل انکار نیست، که روند طبیعی افزایش سن، حجم چهره‌ی ما را که یکی از عوامل جوان‌تر به نظر رسیدن می‌باشد را از ما می‌رباید. در مناطقی  از صورت که شروع به از دست دادن کلاژن و چربی می‌کنند تغییراتی ایجاد می‌شود که آن تغییرات ظاهر ما را خسته نشان می‌دهد و موجب می‌شود پوست شروع به شل شدن کند. در نتیجه چین‌ و چروک و دیگر ضایعات پوستی بیشتر نمایان شوند.

به دنبال بهترین خدمات زیبایی و تزریق ژل هستید؟

ما با به‌روزترین تجهیزات و مجرب‌ترین جراحان و پزشکان در کنار شما هستیم.
برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.
۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰

خوشبختانه، گزینه‌های فراوانی وجود دارد که با بازگرداندن مجدد حجم به صورت، موجب جوان‌تر به نظر رسیدن می‌شود. امروزه تعداد بیمارانی که از تزریق ژل برای صاف کردن چین و چروک های صورت، برجسته‌سازی گونه‌ها، و حجیم کردن لب بدون ایجاد جراحت یا بدون عمل جراحی استفاده می‌کنند، هر روز در حال افزایش است. فیلرها به دو روش اصلی تزریق ژل‌ها و تزریق چربی یا لیپوفیلینگ صورت می‌گیرد. سوال مهمی که برای بسیاری از مراجعان وجود دارد این است که در مورد فیلرها، تزریق چربی بهتر است یا تزریق ژل؟؟ با ما در ادامه این مطلب همراه باشید تا به انتخابی درست برای روش تزریق فیلر در اندام خود برسید. مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا با بهره‌گیری از تیم پزشکی متخصص و مجرب آماده ارائه هرگونه مشاوره در زمینه تزریق ژل یا فیلر می‌باشد.

با بالا رفتن سن، بافت چربی صورت کم می شود و افتادگی، شل‌شدگی و چروک بیشتر می‌نماید بنابراین تنها کشیدن پوست با جراحی باعث جوان‌تر شدن کلی صورت نمی‌شود و گاهاً ظاهرى بسیار مصنوعی و غیرطبیعی بدست خواهد آمد. همیشه سفت‌تر و کشیده‌تر نمودن پوست باعث جوان‌تر شدن آن نمی‌شود بلکه پر و حجم‌دار بودن صورت باعث جوان‌تر شدن آن می‌شود. امروزه با توجه به استقبال عموم از روندهای مختلف جوان‌سازی پوست، فیلر یا مواد پرکننده پوستی نیز بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

می‌توان برای پر کردن خط اخم و خطوط ریز و همچنین فرم‌‌دهی چهره از تزریق فیلر استفاده کرد. معمولاً خط اخم شامل خطوط بینی و خط خنده می‌باشد. خطوط ریز لب و چین‌ و چروک پیشانی، دور چشم و گوشه چشم (پنجه‌ کلاغی) مثالی برای خطوط ریز می‌باشد. با گونه‌گذاری و قلوه‌ای کردن لب می‌توان چین و چروک‌ها و فرم صورت را تغییر داد که این کار معمولاً با تزریق انجام می‌شود.

میزان ماندگاری نتایج بسته به تفاوت مواد و نوع فیلر تزریقی متغیر است.

در حقیقت هر یک از این روش‌های فیلر دارای مزایای خاص خود می‌باشد و این شرایط به معنی این است که هر یک از آنها با توجه به اهداف درمان بیمار ممکن است در شرایط خاص نسبت به روش دیگر از برتری برخوردار باشد. تصمیم‌گیری درباره استفاده از روش تزریق ژل در مقابل روش تزریق چربی بر اساس شرایط خاص هر بیمار انجام می‌شود. ژل و تزریق چربی در موارد خاصی مفید هستند. برای بیماری تزریق ژل ممکن است گزینه‌ی مناسب باشد و برای دیگری می‌توانیم از تزریق چربی استفاده کنیم تا نتیجه‌ی بهتری حاصل شود. میزان ماندگاری نتایج بسته به تفاوت مواد و نوع فیلر تزریقی متغیر است. نکته اساسی مورد توجه در این زمینه آن است که هر دوی این روش‌ها در صورت انجام با تکنیک مناسب، توسط فردی باتخصص، معتبر و مرتبط و استفاده از ابزار و مواد مناسب، کاملا موثر و مورد قبول می‌باشد اما به هرحال تفاوت‌هایی از نظر روند انجام و اثربخشی بین این دو روش وجود دارد.

jelly-or-fat-injection-photo-01

مزیت تزریق چربی نسبت به تزریق انواع ژل

چربی از خود فرد گرفته می‌شود بنابراین هرحجمی که بخواهیم می‌توانیم برداشت کنیم (حتی به مقدار زیاد تاحدود ۵۰۰cc به منظور تزریق در باسن). اگر این حجم زیاد را بخواهیم با ژل پر کنیم، حجم زیاد ژل امکان جابجایی دارد و ممکن است با فشارهای خارجی که به پوست وارد می‌شود از نقطه‌ای به نقطه دیگر حرکت کند و روی پوست دچار ناهمواری شود. در صورتی که درمورد چربی، چون سلول‌های بدن زنده هستند و وقتی به ناحیه‌ای تزریق می‌شوند به همان قسمت پیوند داده می‌شوند و عروق و بافت‌های بدن آنها را احاطه کرده و جزئی از چربی طبیعی آن منطقه خواهند شد (به اصطلاح به بدن جوش می‌خورد) امکان هیچ‌گونه جابجایی نخواهد داشت. معمولا چربی را از نواحی مقاوم به رژیم و ورزش برداشت می‌کنند مانند پهلوها، شکم، باسن و… بنابراین این چربی پس از تزریق در نواحی مثل صورت به آسانی با رژیم و یا ورزش آب نخواهد شد.

اما ماندگاری چربی تزریق شده بستگی به نحوه برداشت و نحوه تزریق آن دارد که نکات کلیدی آن اگر رعایت شوند از ماندگاری بسیار طولانی برخوردار خواهد بود. چربی را می‌توان بمدت ۶ ماه در یخچال‌های معمولی و ۲ سال در یخچال‌های صنعتی نگهداری کرد و سپس مجداد تزریق نمود. بنابراین اگر فردی پس از تزریق اول بخواهد مجدداً قسمتی از ناحیه تزریق شده را پر کند چربی به راحتی در دسترس است و فقط نیاز به یک تزریق مجدد دارد.

تهران، بلوار کاوه ، بالاتر از دولت ، نبش بهار جنوبی ، پلاک۲ ، واحد۱۸ ۲۶۶۰۲۹۰۰ ۲۶۶۰۱۹۰۰ مشاوره تلفنی

مزیت مهم دیگری که چربی نسبت به ژل و یا پروتز دارد همان قوام طبیعی چربی است که لمس چربی بسیار نرمال به نظر می‌رسد. امکان ایجاد عفونت در ژل های مصنوعی و پروتزها بسیار بیشتر از چربی است. از مزیت‌های مهم دیگر تزریق چربی عدم امکان ایجاد آلرژی است. با این حال برخی از پزشکان با تزریق چربی مخالف‌اند. آنها معتقدند که فیزیولوژی انسان به گونه‌ایی است که چربی هر قسمت از بدن برای همان قسمت طراحی شده است. به عنوان مثال اینکه از چربی شکم برای پر کردن صورت استفاده شود به لحاظ پزشکی نادرست و غیرمنطقی است مگر اینکه واقعاً چاره‌ای نداشته باشیم زیرا احتمال ایجاد التهاب و حمله عصبی به آن نقطه وجود دارد. متخصصان زیبایی تاکید دارند که تک تک سلول‌های بدن کدگذاری شده و جای آنها در بدن مشخص است. با انجام عمل تزریق چربی ممکن است منطقه پر شده به یکباره یا به مرور زمان خالی شده و مشکل عدم قرینگی به وجود آید یا حتی ممکن است گوشت اضافه در منطقه تزریق تولید شود و یا گودی‌های بدی در محل برداشت چربی ایجاد شود. در مقابل پرکننده استانداردی که به لحاظ علمی در دنیا ثابت شده ژل است. جنس ژل‌ها شبیه ترکیبات بدن است و اگر در تزریق آنها از برندهای باکیفیت استفاده شود خود را با بدن انطباق می‌دهند و هیچ حساسیتی ایجاد نمی‌کنند.

jelly-or-fat-injection-photo-02

مزیت تزریق انواع ژل نسبت به تزریق چربی

تزریق ژل نیاز به استخراج ندارد و در یک مرحله فقط باید در محل مورد نظر تزریق کرد، در لایه‌های سطحی قابل تزریق است لذا به چشم بیشتر می‌آید، مهارت چندانی مورد نیاز نیست، نتیجه نهایی آن سریع است عوارض تزریق چربی به مهارت و تکنیک پزشک بستگی زیادی دارد در روزهای اول تورم زیادی دارد به دلیل منطقه وسیع تزریق نیاز به بی‌حسی بیشتری دارد برای نتیجه نهایی مدت زمان بیشتری بیمار باید منتظر بماند باید به صورت یک دست و یک نواخت تزریق شود.

با این‌که عمل تزریق چربی عبارت است از چربی برداشت‌ شده از بدن، به بافت صورت، می‌توان آن را نوعی جراحی کوچک به‌ حساب آورد چرا که در محل برداشت چربی، یک بریدگی کوچک ایجاد شده و به یک بخیه نیاز خواهد داشت. پس از انجام این عمل، نیاز است تا زمانی به‌ منظور بهبودی طی شده و همچنین بیمار باید به‌ منظور انجام این عمل، خطرات احتمالی یک جراحی کوچک به همراه داروهای بی‌حسی و دوره‌ی بهبودی را بپذیرد. اما تزریق ژل، عمل بدون جراحی بوده و به همین دلیل پرطرفدارتر می‌باشد. این عمل به داروی بی‌حسی نیاز نداشته و هیچ گونه ناراحتی در فرد ایجاد نخواهد کرد. با این‌حال، نتایج حاصل از این عمل محدود می‌باشند.

تزریق چربی عملی عمیق‌تر می‌باشد، طبیعتاً انجام آن نسبت به تزریق ژل پرهزینه‌تر خواهد بود.

تزریق ژل هیچ زخمی به‌ جای نمی‌گذارد. زخم به‌جای مانده از عمل تزریق چربی نیز کوچک خواهد بود. هرگونه زخم به‌جای مانده از این عمل‌ها چه در اثر تزریق و چه در اثر برداشت چربی، بسیار کوچک خواهد بود. سعی می‌شود تا این زخم‌ها در محل‌هایی ایجاد شوند که بتوان آن‌ها را با لباس پوشاند. مدت‌زمان بهبودی پس از انجام عمل تزریق ژل کم و یا صفر خواهد بود چرا که این مواد به‌ سادگی به زیر پوست تزریق شده و اثرات آن‌ها بلافاصله ظاهر می‌شود. البته ممکن است در برخی موارد، این عمل ایجاد کبودی کند. عمل تزریق چربی به مدت‌ زمانی برای بهبودی نیاز دارد با این‌حال بیمار پس از یک یا دو هفته می‌تواند به فعالیت‌های طبیعی خود بازگردد.

از آنجایی که تزریق چربی عملی عمیق‌تر می‌باشد، طبیعتاً انجام آن نسبت به تزریق ژل پرهزینه‌تر خواهد بود. بااین‌حال، نتایج تزریق چربی برای مدت طولانی‌تری باقی می‌مانند چرا که چربی در نقاطی که تزریق شده است باقی خواهد ماند تا زمانی که بدن آن را جذب کند.

کدام روش عوارض بیشتری دارد؟

هر دو روش تزریق ژل یا چربی در صورت انجام توسط فرد ماهر و متخصص و رعایت اصول تکنیکی و موارد مصرفی مناسب با حداقل بروز عوارض همراه هست. اما در صورت عدم رعایت اصول مذکور و انجام تکنیک توسط افراد نا آشنا و غیرمعتبر و به ویژه در صورت استفاده از مواد غیرمعتبر و نامرغوب با عوارض ناخوشایندی مانند واکنش‌های حساسیتی شدید، تورم و قرمزی پایدار ناحیه تزریق و گاهی زخم و آسیب شدیدی پوستی همراه هست. نکته اساسی در مورد تزریق چربی این است که با توجه به اینکه منشا ماده پرکننده یا همان چربی از بدن خود فرد هست حداقل احتمال بروز حساسیت وجود دارد مگر آنکه اصول علمی و تکنیکی مناسب در برداشت، آماده سازی و تزریق چربی انجام نگردد.در مورد تزریق ژل علاوه بر اهمیت رعایت اصول طبی در تزریق، نوع ماده و برند معتبر مورد استفاده نیز حائز اهمیت است. در مواردی تزریق برندهای غیرمعتبر و تقلبی ژل باعث بروز شدیدترین واکنش‌های حساسیتی شده است.

حرف آخر

مسلماً زمانی که افراد به دنبال روش‌های درمانی زیبایی می‌گردند، مهم‌ترین عامل، مؤثر بودن آن روش می‌باشد. درصورتی‌که یک عمل زیبایی نتایج قابل‌ توجهی نداشته باشد، استفاده از آن سودی نخواهد داشت. هر دو روش‌ ذکرشده در بالا، در صورت انجام توسط جراح پلاستیک مجرب، نتایج قابل‌ توجهی خواهند داشت. تزریق چربی می‌تواند بر روی کل صورت اثر گذاشته و اثر آن پتانسیل ماندگاری تا چندین سال را خواهد داشت. تزریق ژل عملی دقیق‌تر بوده که البته در مقابل تزریق چربی، ماندگاری کمتری دارد. در برخی موارد، بهترین گزینه برای مقابله با پیری، ترکیب این دو روش و استفاده‌ی هم‌زمان از آن‌هاست. تزریق چربی می‌تواند به‌ خوبی حجم ازدست‌ رفته‌ صورت را بازگردانده و پوست آن را بکشد، ولی بعضاً در از بین بردن خطوط باریک اطراف دهان محدود عمل می‌کند. با انجام هم‌ زمان تزریق چربی و تزریق ژل، جراح می‌تواند تمامی انتظارات فرد را یکجا برآورده کند.

برای برطرف کردن خط اخم در درجه اول باید از بوتاکس استفاده کرد اما اگر این خط پیشرفته باشد و با بوتاکس کامل از بین نرود می‌توان از یک فیلر نیز استفاده کرد، یعنی اول بوتاکس زده می‌شود و بعد از حدود ۱۰ روز با کامل شدن اثر بوتاکس مشخص می‌شود که آیا نیاز به فیلر وجود دارد یا خیر. این حالت معمولا در افرادی اتفاق می‌افتد که خط اخم‌شان عمیق است و برای رفع آن دیر اقدام می‌کنند. در مورد بقیه چروک‌ها مانند خط خنده نیز اگر بیمار می‌خواهد یک کار سرپایی ساده با حداقل دستکاری و ورم انجام دهد توصیه می‌شود ژل تزریق کند. اما اگر آمدن به اتاق عمل و دوران طولانی ورم برایش قابل قبول است مسلما تزریق چربی توصیه می‌شود زیرا چربی امنیت بیشتری دارد.