خطوط پنجه کلاغی بخشی از روند پیری پوست هستند. با بالا رفتن سن بدن تغییر کرده و بالغ می‌شود و قرار گرفتن پوست در معرض نور آفتاب و احساسات بیشماری که در چهره نمایان می‌شوند همگی در طول سالیان متمادی بر روی پوست اثر می‌گذارند. البته چون خطوط پنجه کلاغی یکی از روندهای طبیعی پیری پوست هستند به این معنا نیست که حتماً آن‌ها را دوست داریم! خوشبختانه درمان‌های بی‌نظیری مانند تزریق ژل برای خطوط پنجه کلاغی وجود دارد. تزریق ژل فرآیندی غیرجراحی را در اختیار شما قرار می‌دهد که به واسطه آن‌ها می‌توانید جوان‌سازی پوست خود را لمس کنید و از شر این خطوط ریز که باعث بالا رفتن سن شما می‌شوند خلاص شوید.

خطوط پنجه کلاغی چیست؟

به چین و چروک‌هایی که در قسمت بیرونی چشم به وجود می‌آیند خطوط پنجه کلاغی می‌گویند. دلایل به وجود آمدن این خطوط واکنش طبیعی صورت به نور آفتاب، خندیدن، لبخند زدن و به طور کلی بالا رفتن سن است. خطوط پنجه کلاغی معمولاً در اواخر دهه دوم زندگی پدیدار شده و به مرور زمان تشدید می‌شوند. البته می‌توان با استفاده از لوسیون، عینک آفتابی و شیوه‌های مراقبت از پوست بروز آن‌ها را به تاخیر انداخت اما این خطوط نهایتاً به وجود می‌آیند.

خطوط پنجه کلاغی چه هستند؟

داروها و فیلرهای موجود در بازار برای درمان خطوط پنجه کلاغی

بسیاری از کرم‌های دور چشم هستند که از رتینول ساخته شده‌اند و می‌توانند به کاهش یا جلوگیری از به وجود آمدن خطوط پنجه کلاغی کمک کنند. داروهای موجود در بازار شامل برندهایی مثل RoC Retinol Correxion و Renoval هستند، این داروها گزینه‌هایی مقرون به صرفه هستند که می‌توان به صورت روزانه از آن‌ها استفاده کرد. البته این داروها یک نقطه ضعف هم دارند، مصرف این داروها به اندازه روش‌های دیگر که گران‌تر هم هستند موثر نیست. معمولاً نتایج حاصل از این داروها مختصر است و بهترین تاثیر آن بر روی خانم‌ها و آقایانی است که پیش از به وجود آمدن خطوط پنجه کلاغی از این کرم‌ها استفاده کرده‌اند.

تزریق ژل بهترین درمان برای خطوط پنجه کلاغی

اگر می‌خواهید جلوی روند پیری پوست را بگیرید و خطوط پنجه کلاغی را درمان کنید، بهترین راه تزریق ژل توسط یک دکتر ماهر و با تجربه است. تزریق ژل می‌تواند چین و چروک‌ها و خطوط ظریف دور چشم را به طور قابل توجهی کاهش دهد و باعث جوان شدن چهره شما شود.

فیلرهای متعددی برای درمان و کاهش خطوط پنجه کلاغی وجود دارند که بهتر است با مشورت دکتر خود بهترین آن‌ها را نسبت به وضعیت پوستی خود انتخاب کنید. 4 گزینه شناخته شده‌تر در این زمینه از این قرارند:

1- تزریق کلاژن برای درمان خطوط پنجه کلاغی

کلاژن پروتئینی است که بخش زیادی از بافت‌های بدن مثل پوست را تشکیل می‌دهد. کلاژن پالایش شده‌ای که در فیلرها استفاده می‌شود از سلول‌های گاوی یا انسانی تهیه شده است و اثر آن نیز تا حدود 3 ماه ماندگاری دارد. کلاژن نسبت به دیگر فیلرها دوام زیادی ندارد اما نتایج حاصل از تزریق آن طبیعی‌تر هستند. اگر طبیعی بودن نتایج برایتان در اولویت است می‌توانید تزریق کلاژن را برای درمان خطوط پنجه کلاغی انجام دهید.

2- تزریق کلسیم هیدروکسی آپاتیت برای درمان خطوط پنجه کلاغی

کلسیم هیدروکسی آپاتیت نوع خاصی از مواد معدنی است که در استخوان‌ها و دندان یافت می‌شود و می‌توان از آن برای درمان خطوط پنجه کلاغی استفاده نمود. تکه‌های کلسیم هیدروکسی آپاتیت در محلولی ژل مانند قرار داده می‌شوند و این ژل برای رفع چین و چروک‌ها به ناحیه مورد نظر تزریق می‌شود. این ژل حدود یک سال و نیم ماندگاری دارد. ممکن است کلسیم هیدروکسی آپاتیت در اشعه ایکس قابل رویت باشد اما با این وجود هنوز هم از آن استفاده می‌شود.

قبل و بعد از درمان خطوط پنجه کلاغی

3- تزریق پلی-ال لاکتیک اسید برای درمان خطوط پنجه کلاغی

پلی-ال لاکتیک اسید که با عنوان PLLA نیز شناخته می‌شود فیلری قابل تجزیه و سازگار با محیط زیست است که برای درمان خطوط پنجه کلاغی نیز از آن استفاده می‌شود. این پلیمر کاربردهای گوناگونی دارد، مثلاً می‌توان از آن در تولید نخ بخیه یا پیچ‌های مخصوص استخوان استفاده کرد. در این درمان معمولاً دکتر مجموعه‌ای از تزریق‌ها را در یک بازه زمانی چند ماهه انجام می‌دهد. نتایج این درمان پس از چند هفته نمایان شده و اثر آن تا دو سال ماندگاری دارد.

4- تزریق اسید هیالورونیک برای درمان خطوط پنجه کلاغی

باور کنید یا نه، اسید هیالورونیک نوعی قند است. این ماده قندی به طور طبیعی در بافت‌های مختلف بدن مثل غضروف و پوست وجود دارد. این ماده به صورت ژل در آمده و تاثیری طبیعی برای رفع چین و چروک‌ها دارد. این اسید در باکتری‌هایی خاص و تاج خروس یافت می‌شود. در برخی موارد جهت دستیابی به نتایجی ماندگارتر از ترکیب اسید هیالورونیک و فیلرهای پوستی دیگر برای درمان خطوط پنجه کلاغی استفاده می‌شود. اگر تزریق ژل اسید هیالورونیک بدون ترکیب با دیگر فیلرها استفاده شود معمولاً حدود 6 ماه تا 1 سال دوام دارد.

تزریق اسید هیالورونیک برای درمان خطوط پنجه کلاغی

5- تزریق ژوویدرم برای درمان خطوط پنجه کلاغی

تزریق ژوویدرم یکی از بهترین راه‌ها برای درمان خطوط پنجه کلاغی است و هموار کردن پوست دور چشم است. ماندگاری نتایج حاصل از تزریق ژوویدرم چیزی بین 6 الی 9 ماه است و پس از آن جهت ابقای نتایج باید تزریق‌های دیگری را انجام داد. حالا که مختصراً با این چند فیلر پوستی آشنا شدید حتماً خواهید پرسید که کدامیک برای من بهتر است؟ حقیقت این است که فیلر واحدی وجود ندارد که برای همه افراد مناسب باشد به همین دلیل است که باید در این زمینه با یک دکتر متخصص مشاوره داشته باشید.

در جلسه مشاوره در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا دکتر متخصص بیشتر با شما و اهدافتان آشنا می‌شود و نگرانی‌ها و سوابق پزشکی شما را مورد بررسی قرار می‌دهد. پس از آن بهترین گزینه درمانی را که متناسب با وضعیت‌تان باشد پیشنهاد می‌دهد. ما به شما کمک می‌کنیم تا اهداف زیبایی خود دست پیدا کنید.