ایجاد چین و چروک در پیشانی یکی از مشکلاتی است که هم خانم‌ها و هم آقایان با آن سر و کار دارند. مکانیزمی که باعث چین و چروک می‌شود انقباض ماهیچه پیشانی (فرونتالیس) می‌باشد. این ماهیچه مسئول بالا بردن ابروها و ابراز حالات چهره است و زمانی که منقبض می‌شود باعث می‌شود تا خطوط افقی موازی بر روی پیشانی شکل بگیرند. بالا بردن همزمان ابروها یا یکی از آن‌ها احساسات مختلفی را نشان می‌دهد. اگر می‌خواهید در مورد تزریق ژل در کلینیک پوست و مو رخ آرا بیشتر بدانید با ما همراه باشید.

تزریق فیلر خط پیشانی

ماهیچه پیشانی به بالا بردن ابرو و پلک بالا کمک می‌کند و وسعت بینایی را بهبود می‌بخشد، زیرا چشم‌ها را باز می‌کند. این ماهیچه به ویژه در افرادی که بر روی پلک بالای خود پوست اضافه دارند فعال است. این پوست اضافه باعث اخلال در وسعت دید می‌شود. هنگامی که پوست پلک بالا باعث کاهش زیاد میزان بینایی شود، ممکن است که ماهیچه پیشانی (فرونتالیس) برای بیشتر باز نگاه داشتن چشم‌ها دائماً فعال باشد. هر چه این ماهیچه فعال‌تر باشد به وجود آمدن خطوط افقی بر روی پیشانی چشمگیرتر خواهد بود.

یکی از راه‌های درمان چین و چروک‌های پیشانی معتدل کردن فعالیت و انقباض ماهیچه فرونتالیس با استفاده از تزریق ژل خط پیشانی است. این کار باعث می‌شود که میزان انقباض این ماهیچه کاهش یابد و قدرت بالا برنده آن حفظ شود. تزریق ژل خط پیشانی باعث می‌شود تا سیگنال‌های عصبی به ماهیچه نرسند. البته ماندگاری اثر فیلرهای پیشانی موقتی است و به طور میانگین بین 2 الی 4 ماه ماندگاری دارند. این درمان شامل چند تزریق کوچک به ماهیچه فرونتالیس می‌باشد و 4 الی 7 روز طول می‌کشد تا اثر آن مشهود شود، البته این مدت زمان به نوع فیلر مورد استفاده بستگی دارد.

ارزیابی دوز فیلر تزریقی بسیار حائز اهمیت است.

دوزی که تزریق می‌شود باید بتواند به اندازه کافی حرکت پیشانی را کاهش دهد تا شدت چین و چروک‌ها نیز کاهش یابد. البته تزریق باید طوری باشد که عملکرد حداقلی ماهیچه پیشانی در بالا بردن ابروها حفظ گردد. ممکن است تزریق ژل برای افرادی که پلک بالایشان سنگین است و ماهیچه فرونتالیس آن‌ها دائماً در حال انقباض است باعث اخلال در عملکرد این ماهیچه شود، حتی ممکن است که تزریق دوز کمی فیلر موجب سنگین‌تر شدن ابروها و پلک بالا شود. بنابراین ارزیابی دوز فیلر تزریقی بسیار حائز اهمیت است.

تزریق ژل به پیشانی

علاوه بر دوز فیلر، محل تزریق آن در پیشانی جهت دستیابی به نتایج مطلوب بسیار مهم است. اغلب افراد ترجیح می‌دهند که برای کاهش چین و چروک‌های پیشانی لیفت ابرو را نیز انجام دهند. با تحت درمان قرار دادن قسمت مرکزی پیشانی می‌توان به اهداف مورد نظر دست پیدا کرد و نیازی نیست که در ناحیه بالای دنباله ابروها کاری صورت گیرد.

به دنبال بهترین خدمات زیبایی و تزریق ژل هستید؟

ما با به‌روزترین تجهیزات و مجرب‌ترین جراحان و پزشکان در کنار شما هستیم.
برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.
۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰

گرچه ممکن است این امر موجب غیرطبیعی شدن کمان ابروها شود و چین و چروک‌های بالای دنباله ابروها هم بر سر جای خود باقی بمانند. تزریق یکنواخت فیلر به پیشانی درمانی مناسب‌تر می‌باشد. جهت دستیابی به نتایج یکنواخت در پیشانی‌های بلندتر، باید تزریق ژل خط پیشانی در نقاط بیشتری انجام شود.

بسیار مهم است که بدانید تزریق ژل خط پیشانی فقط خطوط دینامیک پیشانی را کاهش می‌دهد. به عبارت دیگر تزریق ژل فقط خطوطی را کاهش می‌دهد که به دلیل حرکت ماهیچه پیشانی ایجاد شده‌اند. خطوطی که در حالت بی‌حرکتی پیشانی هم وجود دارند و به دلیل حرکت ماهیچه پیشانی به وجود نیامده‌اند را نمی‌توان با تزریق ژل بهبود بخشید.

از دست رفتن حجم پیشانی

از دست رفتن حجم پیشانی

با بالا رفتن سن، چربی‌های زیرپوستی و جذب استخوان کاهش پیدا کرده و ماهیچه‌ها و پوست نازک‌تر می‌شوند، در نتیجه پیشانی حجم خود را از دست می‌دهد. این امر باعث می‌شود که پیشانی تخت‌تر شده و تورفتگی‌ها بر روی آن شکل بگیرند. همچنین استخوان جمجمه آشکارتر شده و خطوط آن مشخص‌تر می‌شوند. کاهش حجم پیشانی احتمال به وجود آمدن چین و چروک در اثر حرکات ماهیچه فرونتالیس را بیشتر می‌کند.

می‌توان با تزریق ژل خط پیشانی یا تزریق چربی، حجم از دست رفته پیشانی را باز گردانده و ظاهر آن را جوان‌تر کرد. بازیابی حجم پیشانی مقاومت در برابر ایجاد چین و چروک را بیشتر کرده و ابروها را پشتیبانی می‌کند.

بسیاری از افراد و حتی متخصصان هستند که نمی‌توانند کاهش حجم پیشانی یا قسمت بالایی صورت را تشخیص دهند. این مشکل معمولاً در پشت موها مخفی می‌ماند یا ممکن است تمرکز آن بر روی نواحی دیگر صورت باشد. حجم دادن به پیشانی نه تنها صورت را جوان‌تر می‌کند بلکه در بسیاری موارد هارمونی و تعادل کلی این ناحیه را هم بهبود بخشیده و باعث هموار شدن پیشانی می‌شود.

پوست پیشانی و آسیب‌های ناشی از نور آفتاب

پوست پیشانی و آسیب‌های ناشی از نور آفتاب

پیشانی یکی از اولین جاهایی است که در معرض نور مستقیم آفتاب قرار می‌گیرد، به همین دلیل بسیار مستعد تغییرات پوستی مانند کک و مک، لک، آسیب‌های خورشیدی و حتی سرطان پوست است. افرادی که پوست خوبی دارند بیشتر در معرض آسیب‌های ناشی از نور آفتاب می‌باشند و حتماً باید با استفاده از کرم‌های ضد آفتاب، کلاه، عینک آفتابی و … از پوست خود محافظت کرده و سعی کنند که زیاد در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرند. اولین قدم استفاده از محصولات مراقبت از پوست است. مثلاً ممکن است نیاز داشته باشید تا هر روز بر روی پوست خود کم ضد آفتاب بمالید و یا از رتینوئید موضعی استفاده کنید.

قدم بعدی، لیزر پوست است. این درمان می‌تواند مشکلاتی نظیر لک‌های قهوه‌ای و پیگمانتاسیون را درمان کند. لیزر فِرَکسِل (Fraxel) یا روبی (Ruby) بسیار در از بین بردن لک‌های قهوه‌ای موثر هستند. می‌توان برای از بین بردن چین و چروک‌های استاتیک از لایه‌برداری پوست با استفاده از لیزر دی‌اُکسید کربن استفاده کرد. لومنیس (Lumenis) و اولتراپالس (Ultrapulse) نمونه‌هایی از این لیزر هستند. البته ممکن است دوره نقاهت این درمان زیاد باشد.

افتادگی پیشانی و تغییر موقعیت ابرو

افتادگی پیشانی و تغییر موقعیت ابرو

پیشانی یکی از اولین نواحی است که در روند پیری پوست دچار چین و چروک می‌شود. این امر باعث سنگین شدن ابروها و پلک‌های بالا می‌شود. البته روش‌های غیرجراحی مانند دستگاه‌های کشیدن پوست (مانند Pelleve) برای درمان این مشکل وجود دارند، اما قطعاً تاثیر عمل جراحی در درمان این عارضه بسیار بیشتر خواهد بود.