خط خنده نشان دهنده یک زندگی شاد، سرشار از خوشی و لحظات پر از خنده است. اما این خطوط با بالا رفتن سن عمیق‌تر می‌شوند و باعث می‌شوند تا مُسن‌تر از چیزی که واقعاً هستید به نظر برسید. هیچ‌کس نمی‌تواند به طور کامل از تاثیرات بالا رفتن سن و پیری فرار کند، اما راهکارهایی برای جلوگیری از وقوع علائم پیری زودرس پوست و حتی درمان خط خنده و چین و چروک‌های اطراف لب وجود دارد. اگر می‌خواهید در مورد تزریق ژل در کلینیک پوست و مو رخ آرا بیشتر بدانید با ما همراه باشید.

درمان خط خنده

برای درمان خط خنده و دیگر چین چروک‌ها چندین گزینه را پیش رو دارید. دکتر ابتدا عمق این خطوط و سلامت عمومی پوست شما را مورد بررسی قرار می‌دهد و پس از آن بهترین گزینه درمانی را به شما پیشنهاد می‌کند. می‌توان برای درمان خط خنده هم از درمان‌های غیر جراحی (مانند تزریق ژل) و هم از درمان‌های جراحی استفاده نمود.

خطوط خنده اطراف چشم‌ها تنها زمانی آشکار می‌شوند که می‌خندید. اما آسیب‌های ناشی از نور آفتاب و بالا رفتن سن و پیری پوست اثرات مخرب خود را دارند و باعث می‌شوند تا این خطوط در حالت عادی صورت هم نمایان باشند. بهترین درمان‌های غیرجراحی شامل استفاده از نورومودولاتورها یا سم بوتولینوم می‌باشد.

تزریق میزان کمی بوتاکس در نواحی خط خنده باعث ضعیف شدن و فلج موقت ماهیچه‌های این نواحی می‌شود.

سم بوتولینوم که با نام‌های بوتاکس، زئومین و دیسپورت شناخته می‌شود، می‌تواند خط خنده را بهبود بخشیده و ظاهر صورت را جوان‌تر کند. تزریق میزان کمی بوتاکس در نواحی خط خنده باعث ضعیف شدن و فلج موقت ماهیچه‌های این نواحی می‌شود. برخی افراد این درمان را همراه با درمان‌های لایه‌برداری پوست انجام می‌دهند. می‌توان از لیزر برای بهبود کیفیت پوست بهره گرفت.

بوتاکس در نواحی خط خنده

چه از ترکیب لیزر و بوتاکس استفاده شود یا خیر، نتایج حاصل از این روش درمانی چیزی حدود 3 ماه ماندگاری خواهد داشت. پس از این مدت جهت حفظ نتایج باید دوباره به دکتر مراجعه کرده و تزریق‌های جدیدی را انجام دهید.

ممکن است افرادی باشند که با سوزن و تزریق رابطه خوبی نداشته باشند. اخیراً برای این دسته افراد بوتاکس موضعی ابداع شده است که هنوز مورد تایید FDA قرار نگرفته است. اگر این درمان مورد تایید FDA قرار بگیرد می‌توانید برای بهبود خط خنده و خطوط پنجه کلاغی از مزایای آن بهره‌مند شوید.

تزریق فیلرهای اسید هیالورونیک مانند رستیلن، ژوویدرم، اسکالپترا و ژوویدرم ولوما بهترین گزینه‌ها برای درمان خط خنده هستند.

می‌توان از تزریق ژل خط خنده برای درمان استفاده کرد. تزریق فیلرهای اسید هیالورونیک مانند رستیلن، ژوویدرم، اسکالپترا و ژوویدرم ولوما بهترین گزینه‌ها برای درمان خط خنده هستند. این راهکارها بهترین درمان برای خطوط و چروک‌های میان بینی و لب هستند. تزریق ژل خط خنده تمامی چین و چروک‌های این نواحی را بهبود بخشیده و ظاهری جوان‌تر به صورت می‌دهد. نتایج تزریق ژل خط خنده چیزی بین 6 ماه الی 1 سال ماندگاری دارد.

تزریق فیلرهای اسید هیالورونیک

باید توجه داشته باشید که نحوه استفاده از این فیلرها نیز پیشرفت کرده است. تزریق این فیلرها نه تنها چین و چروک‌ها را بهبود می‌بخشد بلکه به پوست نیز حجم داده و حجم از دست رفته پوست بر اثر بالا رفتن سن را باز می‌گرداند.

یکی از مزایای این فیلرها این است که پس از تزریق فوراً متوجه تاثیر آن‌ها و تغییرات چهره خود می‌شوید. همچنین می‌توان نتایج به دست آمده از تزریق ژل خط خنده را خنثی کرد و صورت را به حالت اولیه خود باز گرداند. دکتر می‌تواند با تزریق آنزیم هیالورونیداز نتایج حاصله از تزریق ژل را از بین ببرد.

درمان‌های جراحی

درمان‌های جراحی

اگر به دنبال نتایجی ماندگار و دائمی هستید و دکتر گفت که کاندیدای خوبی برای گزینه‌های غیرجراحی نیستید می‌توانید درمان‌های جراحی را انتخاب کنید. دکتر بسته به آناتومی صورت شما لیفت ابرو، لیفت گردن، لیفت پلک یا ترکیبی از همه این‌ها را پیشنهاد می‌کند. البته اگر می‌خواهید صورتی کاملاً جوان‌تر داشته باشید و به دنبال نتایجی با ماندگاری بلند مدت هستید می‌توانید عمل لیفت کامل صورت را انجام دهید.

ممکن است دکتر پیشنهاد کند که در کنار عمل جراحی برای برجسته‌سازی گونه‌ها و قسمت بالایی صورت از روش‌های غیرجراحی نیز بهره ببرید. تاثیر و ماندگاری این روش بسیار بیشتر از تزریق ژل خط خنده می‌باشد.

جلوگیری از خط خنده و دیگر چین و چروک‌ها

جلوگیری از خط خنده و دیگر چین و چروک‌ها

یکی از راه‌های جلوگیری از پیری زودرس پوست استفاده از کرم‌های ضد آفتاب و نرم‌کننده‌های پوستی است. بهتر است که پیش از بیرون رفتن و قرار گرفتن در معرض نور آفتاب حتماً از محصولات مراقبتی پوست استفاده کنید. فرمولاسیون کرم‌های ضد آفتاب باید حاوی SPF +30 و طیف گسترده‌ای از ترکیبات ضد آفتاب باشد. همچنین باید جهت حفاظت هر چه تمام‌تر از پوست خود از مسدود کننده‌های فیزیکی مانند اُکسید روی یا دی‌اُکسید تیتانیوم استفاده کنید.

به صورت روزانه پوست خود را به آرامی تمیز کنید و از مرطوب کننده استفاده نمایید. به طور منظم ورزش کنید و زیاد آب بنوشید. این اقدامات موجب می‌شوند که نرمی و انعطاف‌پذیری پوست حفظ شده و برای مدت طولانی‌تری جوان بماند.