اگر شما هم در مسیر حاملگی و بزرگ کردن بچه هستید حتماً برایتان این سوال پیش آمده که با چین و چروک‌های دوران بارداری خود چه کنید؟ آیا در این دوران می‌توان تزریق ژل را انجام داد؟ مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا در این مقاله به این موضوع پرداخته است.

همانطور که از نام فیلرها بر می‌آید وظیفه آن‌ها پُر کردن و حجم دادن به پوست است. اغلب فیلرهای جدید از اسید هیالورونیک ساخته می‌شوند. از این نوع تزریق ژل معمولاً برای رفع چین و چروک‌های صورت و حجم دادن به نواحی که حجم خود را از دست داده‌اند استفاده می‌شود. تزریق ژل بافت پوست را هموارتر می‌کند و خطوط و چین و چروک‌های آن را بهبود می‌بخشد. فیلرها در چندین دسته عمده وجود دارد.

تزریق ژل در بارداری

همانطور که پیشتر هم گفته شد اسید هیالورونیک جزء ترکیب اصلی اغلب فیلرهای جدید است. این ماده به طور طبیعی در بدن تولید می‌شود و می‌توان آن را در لایه‌های عمیق پوست تزریق کرد. ماندگاری فیلرهای اسید هیالورونیک بیشتر از فیلرهای ساخته شده از کُلاژن است.

به دنبال بهترین خدمات زیبایی و تزریق ژل هستید؟

ما با به‌روزترین تجهیزات و مجرب‌ترین جراحان و پزشکان در کنار شما هستیم.
برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.
۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰

همچنین یکی از مزیت‌های فیلرهای اسید هیالورونیک این است که در صورت ناراضی بودن از نتایج به دست آمده می‌توان با تزریق آنزیم هیالورونیداز اثر آن‌ها را به طور کامل از بین برد و یا ناحیه تحت درمان را اصلاح کرد. تزریق ژل کلاژن هم گزینه درمانی دیگری است. کلاژن پروتئین عمده پوست است که میزان آن با بالا رفتن سن کاهش پیدا می‌کند. کاهش این پروتئین در پوست باعث می‌شود که قدرت و استحکام پوست کاهش پیدا کند. در برخی مواقع می‌توان از تزریق چربی برای درمان برخی مشکلات نیز استفاده کرد.

بر خلاف بوتاکس هیچ گزارشی در زمینه تزریق ژل در حاملگی و اثر آن منتشر نشده است.

متاسفانه ایمنی استفاده از فیلرها برای تزریق به خانم‌های باردار هنوز مورد تایید نهادی رسمی قرار نگرفته و هیچ مطالعه علمی هم در زمینه تزریق ژل در بارداری صورت نگرفته است. بر خلاف بوتاکس هیچ گزارشی در زمینه تزریق ژل در حاملگی و اثر آن منتشر نشده است. گرچه که اکثر متخصصان می‌گویند تزریق ژل در دوران بارداری خطر بسیار کمی دارد چون این ژل‌ها به صورت موضعی تزریق شده و نرخ جذب شدن آن‌ها در خون هم بسیار کم است.

یکی از نگرانی‌ها استفاده از داروهای بی‌حسی موضعی است که معمولاً بخشی از روند تزریق ژل هستند. لیدوکائین یکی از مواد تشکیل دهنده برخی فیلرها است. لیدوکائین توسط FDA (سازمان غذا و داروی آمریکا) در دسته‌بندی B قرار گرفته است که یعنی تزریق آن برای خانم‌های باردار مشکلی ایجاد نمی‌کند. همچنین میزان دوز لیدوکائین موجود در فیلرها ناچیز است.

تزریق بوتاکس در حاملگی

تزریق بوتاکس در حاملگی

سال‌هاست که از بوتاکس یا سم بوتولینوم برای اهداف پزشکی و زیبایی استفاده می‌شود. بوتاکس عمدتاً توسط شرکت آلرگان تولید می‌شود. البته بوتاکس تحت نام برندهای دیگری مانند دیسپورت (Dysport®) و زئومین (Xeomin) نیز تولید می‌شود.

ترکیبات بوتاکس باعث ریلکس شدن عضلات صورت می‌شود بنابراین پس از تزریق آن چین و چروک‌ها و خطوطی که با بالا رفتن سن به وجود آمده‌اند کاهش می‌یابند. با تزریق بوتاکس می‌توان بخش‌هایی از صورت را کانتور کرده و برای اهداف زیر از آن استفاده نمود:

  • از بین بردن خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم
  • کاهش خط خنده
  • شکل دادن و لیفت کردن ابروها
  • بازسازی خط فک
  • کاهش خط اخم و خطوط پیشانی
  • لیفت کردن نوک بینی
  • کاهش خطوط گردن
  • برجسته‌سازی لب‌ها

چندین گزارش در مورد استفاده از سم بوتولینوم برای خانم‌های باردار وجود دارد که مصارف آن پزشکی بوده است.

بسیاری از خانم‌های باردار تقاضای تزریق بوتاکس را دارند اما ایمنی این درمان برای خانم‌های باردار هنوز هم مورد بحث و جنجال است. هنوز هیچگونه تحقیقات علمی در مورد ایمنی این درمان برای خانم‌های باردار و تاثیر آن بر روی بچه صورت نگرفته است. چندین گزارش در مورد استفاده از سم بوتولینوم برای خانم‌های باردار وجود دارد که مصارف آن پزشکی بوده است. در اکثر این موارد هیچ آسیبی به مادر یا بچه نرسیده است. اگر می‌خواهید تزریق بوتاکس در حاملگی را انجام دهید باید حتماً با دکتر مشورت کنید.

تغییر شیوه زندگی برای دستیابی به پوستی سالم‌تر

تغییر شیوه زندگی برای دستیابی به پوستی سالم‌تر

در پیش گرفتن یک رژیم غذایی متعادل: پوست شما حاوی پروتئین‌‌ها و مولکول‌های زیادی است که هر روز در حال تغییر هستند. بنابراین باید غذاهای مختلفی مثل میوه‌ها، سبزیجات، غلات و پروتئین‌ها را در رژیم غذایی خود بگنجانید. این کار باعث می‌شود که پوست‌تان به خوبی تغذیه شود، همیشه قوی بماند و همواره بتواند خود را بازسازی کند.

سیگار کشیدن را ترک کنید: ارتباطی مستقیم بین سیگار کشیدن و ایجاد چین و چروک در پوست وجود دارد. هر چه بیشتر سیگار بکشید خطوط و چروک‌های صورت هم بیشتر می‌شوند.

حفاظت از پوست در برابر اشعه UV: برای این کار از کرم‌های ضد آفتاب و کلاه لبه‌دار استفاده کنید. برخی متخصصان می‌گویند که آسیب‌های ناشی از نور آفتاب عامل اصلی پیری پوست، به وجود آمدن چین و چروک‌ها و تیره شدن رنگ پوست است.