در حال حاضر رقابت سختی میان تولیدکننده‌های ژل‌های تزریقی و فیلرها وجود دارد. به همین منظور طی این مطلب مطالعه جدیدی بر روی فهم علمی تزریق ژل در کلینیک پوست و موی رخ‌ آرا صورت گرفته است. دلیل اولیه انجام این مطالعه این بود که نحوه کار یکی از برندهای فیلر به نام رستیلن (Restylane) مشخص شود. این فیلر با کشیدن فیبروبلاست‌ها (سلول‌هایی در پوست که کلاژن تولید می‌کنند) موجب تولید کلاژن جدید در پوست می‌شود. این کلاژن تولید شده جدید و طبیعی به کاهش چین و چروک‌ها و خطوط کمک می‌کند. این مطالعه نشان می‌دهد که این محصول مانع از کار افتادگی کلاژن موجود در پوست می‌شود. پیش از انجام این تحقیق تصور می‌شد که حجم فیزیکی رستیلن موجب بهبود ظاهر پوست می‌شود. درست است که حضور فیزیکی این محصول حجم پوست را افزایش می‌دهد، اما این تحقیق ثابت کرد که تزریق این ژل منجربه تولید کلاژن جدید در پوست می‌شود.

Restylane_Packaging
رستیلن در ماه‌های اخیر در صدر اخبار بوده و دلیلش هم رقابت بین دو شرکت Medicis و Allergan (که تولید کننده ژوویدرم – Juvederm  است) می‌باشد. از این فیلرها برای کاهش چین و چروک‌های موجود در قسمت پایینی صورت استفاده می‌شود. یافته‌های این تحقیق بر اساس تزریقاتی بر روی 11 داوطلب صورت گرفته که سن آن‌ها بین 64 تا 84 سال بوده است. برخی از یافته‌های کلیدی مربوط به فیبروبلاست‌هایی هستند که در درمیس (غشاء میانی پوست) و لایه زیرین اپیدرمیس (لایه بیرونی) قرار دارند. فیبروبلاست‌ها در افراد جوان کشیده هستند و این امر موجب تولید کلاژن کافی در پوست می‌شود، در نتیجه پوست نرم و صاف خواهد بود.

با بالا رفتن سن کشیدگی فیبروبلاست‌ها کمتر شده و به آسانی کشیده نمی‌شوند بنابراین کلاژن کافی در پوست تولید نمی‌شود و این منجربه ایجاد چین و چروک در پوست می‌شود. در این مطالعه با تزریق رستیلن (Restylane)، فیبروبلاست‌های از کار افتاده دوباره کشش خود را به دست آوردند. این کشش منجربه تقویت فیبروبلاست‌ها شده و باعث می‌شود مانند فیبروبلاست‌های یک پوست جوان رفتار کنند، در نتیجه کلاژن جدید تولید شده و چین و چروک‌ها کاهش می‌یابند.

عامل دیگر این است که در پوست‌های افراد مسن‌تر آنزیمی به اسم کلاژناز (collagenase) باعث شکسته شدن کلاژن پوست می‌شود. این مطالعه نشان داد که تزریق ژل رستیلن مانع شکسته شدن کلاژن پوست توسط کلاژناز شده و به بهبود ظاهر پوست کمک می‌کند. این مطالعه نشان داده که استفاده از فیلرهای پوستی و تزریق ژل هر روز رو به افزایش است. از 12 میلیون عمل زیبایی که در سالانه در کشور صورت می‌گیرد حدود 1 میلیون آن‌ها از ژل‌های تزریقی استفاده می‌کنند که حاوی رستیلن (Restylane) هستند.