با بالا رفتن سن پوست صورت حجم خود را از دست داده و سطح کلاژن، الاستین و اسید هیالورونیک آن کاهش می‌یابد. تزریق ژل صورت به منظور بازیابی حجم پوست، برجسته‌سازی لب‌ها، تقویت خطوط سطحی، هموار کردن چین و چروک‌های صورت و بهبود ظاهر اِسکارها صورت می‌گیرد. تزریق ژل صورت نتایجی فوری را در بر داشته و دوره نقاهت آن بسیار کم است. مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا در این مقاله سعی کرده تا تعدادی از فیلرهای پوستی که برای صورت مناسب هستند را معرفی کند.

ژوویدرم وُلبِلا (Juvederm Volbella)

ژوویدرم وُلبِلا (Juvederm Volbella)

این فیلر در اکتبر سال 2016 به صورت رسمی مورد تایید FDA (سازمان غذا و داروی آمریکا) قرار گرفت. از تزریق ژل برای برجسته‌سازی لب‌ها و افزایش خط لب استفاده می‌شود و نتایج حاصل از آن کاملاً طبیعی است. با استفاده از ژوویدرم وُلبِلا می‌توان خطوط و چین و چروک‌های ظریف اطراف دهان را هموار کرده و اِسکارهای ناشی از آکنه در صورت را پُر نمود. ژوویدرم وُلبِلا بر خلاف دیگر فیلرها از ژلی نرم و لطیف ساخته شده که خطوط لب و چین و چروک‌ها را پُر می‌کند و اسید هیالورونیک موجود در آن رطوبت را جذب کرده و حفظ می‌کند، به همین دلیل نتایج حاصل از آن تا 1 سال ماندگاری دارند.

وُلبِلا خطوط و چین و چروک‌های ظریف روی پوست را هدف قرار می‌دهد. می‌توان جهت دستیابی به نتایج بهتر تزریق ژل ژوویدرم وُلبِلا را همراه با لایه‌برداری شیمیایی یا درمان‌های لیزری انجام داد.

مزایای ژوویدرم وُلبِلا

مزایای ژوویدرم وُلبِلا

  • کاهش خطوط ظریف صورت که به دلیل بالا رفتن سن به وجود آمده‌اند.
  • این ژل مخصوص لب‌ها و ناحیه دور دهان طراحی شده است.
  • حجم دادن به لب‌ها، افزایش خط لب و پُرتر کردن لب‌ها
  • پُر کردن اِسکارهای ناشی از آکنه و بهبود ظاهر آن‌ها
  • نتایج آن یک سال ماندگاری دارد.

چیزی که این فیلر را منحصر به فرد می‌کند تکنولوژی وایکراس آن است، این تکنولوژی موجب ایجاد پیوند‌های موثرتر و کارآمدتر می‌شود، در نتیجه ظرفیت لیفت بیشتر شده و نتایج حاصل از آن ماندگاری بیشتری دارند. مطالعه‌ای در این زمینه نشان می‌دهد که بیش از 90% افرادی که این ژل را تزریق کرده‌اند به نتایجی طبیعی دست پیدا کرده و بیش از 80% آن‌ها پس از گذشت یک سال هنوز هم از نتایج راضی هستند. این میزان از رضایتمندی پس از گذشت این مدت زمان شگفت‌آور است. ماندگاری برخی فیلرها 6 ماه است و پس از آن جذب بدن شده و نتایج درمان کاملاً از بین می‌رود.

بیش از 90% افرادی که این ژل را تزریق کرده‌اند به نتایجی طبیعی دست پیدا کرده‌اند.

به علاوه وُلبلا ژلی نرم‌تر و لطیف‌تر است که می‌توان به راحتی آن را با سوزن‌های بسیار ظریف تزریق کرد. کمبود تمرکز بر روی اسید هیالورونیک در این فیلر یعنی کمتر هیدروفیل است (یعنی آب کمتری را جذب می‌کند) در نتیجه شاهد ورم کمتری بوده و نتایج طبیعی‌تر خواهند بود.

ژوویدرم (Juvederm)

ژوویدرم (Juvederm)

این فیلر نسل بعدی فیلرهای اسید هیالورونیک است که در ژوئن سال 2006 مورد تایید FDA قرار گرفته است. در این فیلر بیشترین تمرکز بر روی پیوند‌های اسید هیالورونیک شده است و ژوویدرم بیش از هر فیلر دیگری حاوی این پیوندها می‌باشد. اکثر افراد با یک بار تزریق این ژل می‌توانند به نتایجی مطلوب دست پیدا کنند که 6 ماه یا بیشتر ماندگاری دارد.

ژوویدرم برای اهداف زیر مناسب است:

نحوه عملکرد ژوویدرم

نحوه عملکرد ژوویدرم

ژوویدرم تنها فیلر اسید هیالورونیک است که برای تولید یک فرآیند تکنولوژیکی خاص را طی می‌کند. نتیجه این فرآیند ژلی نرم و انعطاف‌پذیر است که به راحتی درون پوست جریان پیدا می‌کند و نتایجی کاملاً طبیعی را در بر دارد. نتایج تزریق ژل صورت ژوویدرم فوری است و کمترین دوره نقاهت را داراست. از آنجایی که ژل ژوویدرم نرم و منعطف است، اغلب از آن برای تزریق به لب‌ها استفاده می‌شود. از آنجایی که می‌توان این ژل را به آرامی تزریق کرد، دکتر در هنگام تزریق کنترل بسیار زیادی دارد، در نتیجه بهتر می‌تواند اهداف و نیازهای هر داوطلب را برآورده سازد و کانتورینگ را بر اساس ویژگی‌های فردی مراجعه‌کننده انجام دهد.

رستیلن و پرلن (Restylane and Perlane)

رستیلن و پرلن (Restylane and Perlane)

این فیلرها نیز از اسید هیالورونیک ساخته شده‌اند و از آن‌ها بیشتر برای کاهش چین و چروک‌ها، برجسته‌سازی لب‌ها و بهبود ویژگی‌های چهره استفاده می‌شود. این ژل‌ها از اسید هیالورونیک قابل تجزیه زیستی ساخته شده‌اند و هیچ‌گونه ترکیب حیوانی ندارند. اسید هیالورونیک ماده‌ای است که به طور طبیعی در بدن انسان تولید می‌شود بنابراین نیازی نیست که پیش از تزریق آن، تست انجام دهید.

شباهت‌ها و تفاوت‌های رستیلن و پرلن

شباهت‌ها و تفاوت‌های رستیلن و پرلن

محتوای رستیلن و پرلن (که حالت غلیظ‌تر و متراکم‌تر رستیلن است) یکسان است، یعنی هر دو از اسید هیالورونیک ساخته شده‌اند. اسید هیالورونیک می‌تواند به پوست حجم داده و ظاهری سالم‌تر و جوان‌تر برای آن ایجاد کند. از پرلن برای تزریق به لایه‌های عمیق‌تر پوست و جاهایی که بیشتر به پشتیبانی زیرپوستی نیاز است استفاده می‌شود. همچنین از آن برای نواحی دور چشم نیز استفاده می‌گردد زیرا ممکن است تزریق سطحی در این نواحی نتایج خوبی را در بر نداشته باشد. گاهی اوقات از پرلن به عنوان فیلر پایه استفاده می‌شود و سپس بر روی آن فیلرهایی مانند رستیلن و ژوویدرم که تراکم کمتری دارند تزریق می‌شوند.

اگر رستیلن مستقیماً به نواحی تزریق شود که ساختارهای پشتیبان بدن در آن‌ها ضعیف است، تورفتگی‌های پوست هم سطح نواحی دیگر می‌شوند. این امر باعث می‌شود تا خطوط صورت و انواع اِسکارها هموار شده و به حداقل برسند. به علاوه بافت پوست بهبود یافته، نرم‌تر شده و یکپارچگی بیشتری پیدا می‌کند.

زمانی که این فیلرها به پوست تزریق می‌شوند با مولکول‌های آب موجود در آن پیوند برقرار می‌کنند و نتایج فوراً مشهود می‌شوند.

فیلرهای اسید هیالورونیک با تزریق به زیر پوست کار خود را انجام می‌دهند. زمانی که این فیلرها به پوست تزریق می‌شوند با مولکول‌های آب موجود در آن پیوند برقرار می‌کنند و نتایج فوراً مشهود می‌شوند. ممکن است پس از تزریق ژل پوست، تا چند روز کمی قرمزی، ورم، کبودی و درد را تجربه کنید. می‌توانید هرگونه لکه یا کبودی را در این چند روز با آرایش پنهان کنید. می‌توان به وسیله لیزر Vbeam یا مالیدن کرم موضعی آرنیکا کبودی را کاهش داد.

ولوما (Voluma)

ولوما (Voluma)

ژوویدرم ولوما ایکس سی (Juvederm Voluma XC) فیلری است که می‌توان از آن برای لیفت کردن و کانتور کردن گونه‌ها استفاده کرد.

نحوه عملکرد ولوما

تزریق‌های عمیق در ناحیه گونه، حجم از دست رفته آن را اصلاح می‌کند. کاهش حجم گونه‌ها از 21 سالگی به بعد معمولاً به دلیل بالا رفتن سن اتفاق می‌افتد. گونه‌ها به مرور زمان حجم خود را از دست داده و تخت می‌شوند، این امر اغلب به دلیل کاهش حجم ناحیه میانی صورت است. تزریق ژل صورت ولوما این مشکل را برطرف کرده و با ایجاد حجم در زیر پوست این ناحیه موجب برجسته شدن و جوان‌تر شدن گونه‌ها می‌شود.

اسکالپترا (Sculptra)

اسکالپترا (Sculptra)

این فیلر برای اصلاح حجم از دست رفته چربی صورت طراحی شده است. برای مثال می‌توان برای پُرتر کردن گونه‌هایی که حجم خود را در اثر گذشت زمان از دست داده‌اند، از آن استفاده کرد. تزریق ژل صورت اسکالپترا موجب تولید کلاژن بیشتر در پوست می‌شود و از این طریق پوست را حجیم‌تر و مستحکم‌تر می‌کند. نتایج تزریق این فیلر معمولاً 6 هفته پس از تزریق نمایان می‌شوند.

نتایج این درمان تقریباً 2 الی 3 سال ماندگاری دارند. بهبودی که تزریق ژل اسکالپترا ایجاد می‌کند تدریجی است، بنابراین به چندین جلسه درمانی نیاز خواهد بود. معمولاً فاصله بین جلسات 6 هفته‌ای است. اسکالپترا از اسید پُلی اِل لاکتیک ساخته شده که یک ماده مصنوعی کاملاً ایمن و بی‌خطر است. این فیلر به پوست حجم داده و به صورت کاملاً طبیعی آن را لیفت می‌کند. عوارض جانبی تزریق این ژل می‌تواند چند روز ورم و کبودی باشد.