خندیدن و لبخند زدن بازتاب قلب و روحی سالم و داشتن یک زندگی پر نشاط است. اما متاسفانه حالات چهره باعث می‌شوند که خطوط خنده به صورت دائمی بر روی صورت نقش ببندند. اگر از به وجود آمدن این خطوط و چین و چروک‌های اطراف بینی و دهان خود ناراضی هستید جای هیچ نگرانی نیست چراکه می‌توانید با تزریق ژل نازولبیال این مشکل را درمان کنید.

درمان خطوط نازولبیال و ماریونت

درمان خطوط نازولبیال و ماریونت

بگذارید پیش از اینکه به بحث درمان بپردازیم، کمی در مورد ماهیت خطوط نازولبیال و ماریونت و چگونگی به وجود آمدن آن‌ها صحبت کنیم. خطوط نازولبیال خطوطی هستند که از گوشه بیرونی بینی تا گوشه بیرونی دهان امتداد می‌یابند. خطوط ماریونت خطوطی عمودی هستند که از گوشه بیرونی دهان تا خط فک و دو طرف چانه امتداد پیدا می‌کنند. دلایل به وجود آمدن هر دو نوع این خطوط عبارتند از:

  • تکرار زیاد حالات چهره
  • کاهش تولید کلاژن و الاستین
  • کاهش چربی‌های صورت در اثر بالا رفتن سن

با انجام درمان‌های صحیح و حرفه‌ای می‌توان حجم از دست رفته صورت را بازیابی کرده، سلامتی و جوانی پوست را بهبود بخشیده و خطوط نازولبیال و ماریونت را کاهش داد.

تزریق ژل نازولبیال

تزریق ژل نازولبیال

بهترین درمان برای خطوط نازولبیال و اطراف لب، تزریق ژل است. فیلرهای پوستی موادی ژل مانند هستند که می‌توانند حجم از دست رفته صورت را بازیابی کرده، تولید کلاژن را افزایش داده و رطوبت بیشتری را به ناحیه تحت درمان جذب کنند. با استفاده از تزریق فیلر می‌توان بافت پوست و انعطاف‌پذیری آن را بهبود بخشید. می‌توان از فیلرهای بسیاری برای درمان خطوط نازولبیال و ماریونت استفاده کرد.

ما بر اساس نیازهای داوطلب، یک فیلر یا ترکیبی از فیلرها را انتخاب می‌کنیم. انتخاب فیلرها به عمق چین و چروک‌ها، نتایج مورد انتظار شما، سوابق پزشکی شما و عوامل دیگری بستگی دارد. برخی از فیلرهایی که برای تزریق در ناحیه نازولبیال مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از:

ژوویدرم اولترا و ژوویدرم اولترا پلاس

ژوویدرم اولترا و ژوویدرم اولترا پلاس

ممکن است قبلاً این فیلرها را در لب‌ها یا گونه‌های خود تزریق کرده باشید اما در واقع هدف اصلی از طراحی این فیلرها درمان خطوط نازولبیال و ماریونت است. ژوویدرم اولترا برای درمان خطوط و چین و چروک‌های خفیف و متوسط طراحی شده است. ترکیب فعال هر دوی این فیلرها اسید هیالورونیک است.

اسید هیالورونیک ماده‌ای است که به طور طبیعی در بدن تولید می‌شود و ایجاد پیوند آن با آب باعث حجیم شدن و جوان‌تر شدن پوست می‌گردد. با بالا رفتن سن تولید اسید هیالورونیک در بدن کاهش پیدا می‌کند به همین دلیل می‌توان با تزریق فیلرهای اسید هیالورونیک این کمبود را جبران کرد. نتایج تزریق این فیلرها فوری و بلند مدت است.

رستیلن ریفاین و رستیلن دیفاین

این دو محصول فیلرهای اسید هیالورونیک جدیدی هستند که انعطاف‌پذیری خوبی دارند. می‌توان از این فیلرها برای درمان خطوط و چین و چروک‌های ثابت و متحرک اطراف دهان استفاده کرد. میزان استحکام این دو فیلر متفاوت است و می‌توان از آن‌ها برای درمان چین و چروک‌های خفیف، متوسط و عمیق استفاده نمود.

ژوویدرم والور

ژوویدرم والور

می‌توان برای درمان خطوط ماریونت سطحی‌تر و کم عمق‌تر از این فیلر استفاده کرد. این فیلر رقیق به ما اجازه می‌دهد تا خطوط بسیار کم عمق را بدون ایجاد حجم زیاد و غیرطبیعی کردن ناحیه تحت درمان از بین ببریم.

اسکالپترا

این فیلر بر خلاف ژوویدرم و رستیلن یک فیلر اسید هیالورونیک نیست. ترکیب فعال اسکالپترا اسید پُلی اِل لاکتیک می‌باشد. تزریق ژل اسکالپترا به خطوط نازولبیال نتایجی تدریجی را در بر دارد زیرا این فیلر باعث تحریک تولید کلاژن می‌شود. ماندگاری نتایج این فیلر بیشتر از فیلرهای اسید هیالورونیک است. البته می‌توان اسکالپترا را به عنوان اولین قدم درمان در نظر گرفت. بسیاری افراد پس از تزریق اسکالپترا، تزریق فیلرهای اسید هیالورونیک را هم انجام می‌دهند تا ناحیه مورد نظرشان حجم دلخواه را پیدا کند.

پس از تزریق ژل نازولبیال

پس از تزریق ژل نازولبیال

نتایج این درمان فوراً قابل مشاهده خواهد بود. البته حدود دو هفته طول می‌کشد تا درمان به هدف نهایی خود برسد. نتایج این درمان کاملاً طبیعی است. یکی از دلایل تاخیر در مشاهده نتایج نهایی این است که مدتی طول می‌کشد تا اسید هیالورونیک به خوبی در بافت اطراف خود جا افتاده و بنشیند. دو هفته پس از تزریق ژل نازولبیال باید برای معاینه و بررسی مجدد به دکتر مراجعه کنید. در طول هفته اول پس از درمان ممکن است فیلر اسید هیالورونیک کمی جابجایی داشته باشد و باعث به وجود آمدن کمی ناهمواری شود. در صورت لزوم این مشکل در طول جلسه چک‌آپ حل خواهد شد.

گاهی اوقات پس از درمان کمی ورم و کبودی رخ می‌دهد که این عارضه‌ها به مرور زمان از بین خواهند رفت. با گذاشتن کمپرس یخ بر روی ناحیه تحت درمان می‌توان تا حد زیادی این عوارض را کاهش داد. توصیه می‌شود که جهت جلوگیری از پیگمانتاسیون، از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب در چند روز اولیه پس از درمان اجتناب کنید.

در صورت اقدام به موقع برای تزریق مجدد ژل، می‌توانید برای سال‌های سال از نتایج به دست آمده لذت ببرید.

فیلرهای اسید هیالورونیک به مرور زمان و ظرف مدت چند ماه الی یک یا دو سال به آرامی از بین می‌روند. البته این مدت زمان در افراد مختلف متفاوت است. توصیه می‌شود که جهت حفظ نتایج پیش از محو شدن کامل اثر فیلرها برای انجام تزریق دوباره ژل مراجعه نمایید. حتماً قبل از اینکه اثرات درمان کاملاً از بین برود مراجعه نمایید زیرا حفظ نتایج تزریق ژل نازولبیال بسیار به این درمان‌های تکمیلی وابسته است. در صورت اقدام به موقع برای تزریق مجدد ژل، می‌توانید برای سال‌های سال از نتایج به دست آمده لذت ببرید.

میکرونیدلینگ (درمان القای کلاژن)

میکرونیدلینگ (درمان القای کلاژن)

تزریق ژل تنها راه درمان خط خنده و خطوط نازولبیال و ماریونت نیست. اگر این خطوط بسیار سطحی و کم عمق باشند می‌توان با انجام میکرونیدلینگ به نتایجی عالی دست پیدا کرد. در میکرونیدلینگ که با عنوان درمان القای کلاژن هم شناخته می‌شود، از سوزن‌های ظریفی برای ایجاد سوراخ‌های میکروسکوپیک در سطح پوست استفاده می‌شود. این امر باعث تحریک فرآیند تولید کلاژن در پوست می‌گردد. در این فرآیند بدن کلاژن را به سوی این جراحات بسیار ریز می‌فرستد. این کلاژن نه تنها به بهبودی این جراحات کمک می‌کند بلکه باعث بازیابی ساختار طبیعی زیر پوست شده و آن را حجیم‌تر و جوان‌تر می‌کند. پوست پس از چند جلسه درمانی سالم‌تر، شفاف‌تر و شاداب‌تر می‌شود.

جمع‌بندی

جمع‌بندی

فیلرهایی که در بالا ذکر شده‌اند تنها بخشی از فیلرهایی هستند که برای تزریق ژل نازولبیال و خطوط ماریونت مورد استفاده قرار می‌گیرند. فیلرهای بسیار زیادی هستند که می‌توان از آن‌ها برای درمان خط خنده و خطوط نازولبیال استفاده کرد. علاوه بر پُر کردن مستقیم این خطوط می‌توان به صورت غیرمستقیم و با تزریق ژل گونه که موجب لیفت شدن پوست صورت می‌شود هم باعث کاهش این خطوط شد. می‌توان از رستیلن لیفت و ژوویدرم ولوما برای این منظور استفاده کرد. از مزیت‌های این درمان غیر مستقیم پُر شدن و حجیم شدن گونه‌ها است.

تزریق درست ژل نیازمند تجربه، مهارت و تخصص بالاست.

فیلرها و محل تزریق آن‌ها بسیار به آناتومی صورت بستگی دارد. در جلسه مشاوره‌ای که در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا خواهید داشت، دکتر از شما می‌خواهد تا صورت خود را در جهات مختلف حرکت دهید تا بتواند آناتومی صورت شما را بهتر درک کرده و بهترین محل را برای تزریق ژل نازولبیال مشخص کند. هدف ما علاوه بر جوان‌سازی پوست شما، کسب نتایجی کاملاً طبیعی است. تزریق درست ژل نیازمند تجربه، مهارت و تخصص بالاست. اگر تزریق ژل زیادی در ناحیه پایینی صورت شما انجام شود باعث می‌شود که صورت‌تان پیرتر گردد. به همین دلیل باید برای انجام این درمان دکتری مجرب را انتخاب کنید.

سوالات متداول

سوالات متداول

تزریق ژل نازولبیال چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان درمان می‌تواند بسته به اهداف داوطلب متفاوت باشد، می‌توان در جلسه مشاوره این مدت زمان را تخمین زد.

آیا این درمان ایمن و بی‌خطر است؟

اسید هیالورونیک (ژوویدرم یا رستیلن) یک ماده دورنی است که به طور طبیعی در بدن انسان تولید می‌شود و کاملاً بی‌خطر است. بدن تقریباً هیچ واکنشی نسبت به تزریق فیلرهای اسید هیالورونیک نشان نمی‌دهد. احتمال بروز واکنش آلرژیک بسیار بعید است و اگر مشکلی هم پیش بیاید، این فیلرها قابل حل هستند. به همین دلیل این محصولات بسیار ایمن و مناسب می‌باشند.

حداقل سن برای تزریق ژل نازولبیال چقدر است؟

اگر کمتر از 18 سال سن داشته باشید، نمی‌توانید تزریق ژل نازولبیال را انجام دهید.

آیا این درمان درد دارد؟

اگر از سوزن و درد آن می‌ترسید اما هنوز هم قصد دارید که این درمان را انجام دهید ما به شما اطمینان می‌دهیم که می‌توانید با راحتی کامل و بدون هیچ مشکلی از پس آن بر بیایید. با استفاده از ابزارهای درست می‌توان بدون ایجاد درد یا نگرانی تزریق ژل را انجام داد.

نتایج تزریق ژل نازولبیال چقدر ماندگاری دارد؟

نتایج این درمان چیزی بین 6 الی 18 ماه ماندگاری دارد. ماندگاری نتایج در افراد مختلف متفاوت است و معمولاً بیشتر از چیزی که ذکر می‌شود ماندگاری دارد. از آنجایی که روند پیری پوست صورت متوقف نمی‌شود بنابراین به مرور زمان نتایج به دست آمده از تزریق ژل را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در این نقطه فیلر هنوز موجود است اما برای حفظ نتایج باید تزریق ژل مجدد انجام شود. توصیه می‌شود که پیش از محو شدن کامل نتایج تزریق ژل برای تزریق دوباره مراجعه کنید. در درمان‌های تکمیلی از میزان ژل کمتری استفاده می‌شود.

اگر از نتایج راضی نبودم چه اتفاقی می‌افتد؟

در این صورت می‌توان با تزریق آنزیم هیالورونیداز پوست را به حالت اولیه خود باز گرداند. این آنزیم فیلرهای اسید هیالورونیک را در خود حل کرده و هیچ اثری از آن‌ها باقی نمی‌گذارد.