پلاکت‌ها یکی از مهمترین اجزاء خون ما هستند. پلاکت‌های فعال باعث رشد چندین عامل مختلف نظیر فاکتور رشد تغییردهنده، فاکتور رشد فیبروبلاست ، فاکتور رشد اندوتلیال عروقی، فاکتور رشد شبه‌انسولین هستند، که منابعی طبیعی، غیر سمی یا غیر ایموژنیک می‌باشند. اگر می‌خواهید در مورد تزریق ژل در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا بیشتر بدانید با ما همراه باشید.

 

پلاسمای غنی شده با پلاکت (PRP) باعث تکثیر و ازدیاد فیبروبلاست‌ها، استئوبلاست‌ها، کندروسیت‌ها و سلول‌های مزانشیمی می‌گردد. فاکتورهای رشد متمرکز از طریق ترکیب PRP با سلول‌های بنیادی +CD34 فراهم می‌شوند. به این پدیده نسل دوم PRP یا پی آر پی پلاس (+PRP) می‌گویند که همراه با فاکتورهای رشد متمرکز به آنژیوژنز، افزایش سطح تولید کلاژن، بهبود بافت و کاهش اِسکارهای پوستی کمک می‌کند.

تفاوت PRP+ و PRP

تفاوت +PRP و PRP

PRP پلاسمای غنی شده با پلاکت است در حالیکه +PRP دارای سلول‌های بنیادی +CD34 می‌باشد. PRP Plus از ترکیب PRP با سلول‌های CD34 به وجود می‌آید. طی فرآیندی خون به صورت مؤلفه‌های جداگانه سرم، PPP، PRP، فاکتور رشد متمرکز، خون قرمز و اجزاء آن در می‌آید. این فرآیند اجازه می‌دهد تا ماتریس فیبرین فاکتورهای رشد بزرگتر، متراکم‌تر و غنی‌تر شوند. برای جداسازی دقیق این مؤلفه‌ها از دستگاهی مخصوص استفاده می‌شود. سپس PRP با سلول‌های CD34 ترکیب شده و +PRP به وجود می‌آید.

ژل پلاسما

ژل پلاسما

این فیلر ژل مانند از خون خود داوطلب تهیه می‌شود. بنابراین متریال این فیلر کاملاً اتولوگ و طبیعی است. برای تولید ژل فیبرین باید فرآیند آماده‌سازی +PRP را طولانی‌تر کرد. این نوع تزریق ژل با استفاده از دستگاهی مخصوص که در دمای 37 درجه تنظیم شده تهیه می‌شود.

 

در واقع متریال ژل مانند نهایی از بدن خود داوطلب تهیه شده است بنابراین کاملاً طبیعی است و دارای سلول‌های بنیادی CD34 می‌باشد. زمانی که این ژل به صورت تزریق می‌شود به آن حجم داده و در طولانی مدت باعث حفظ فاکتورهای رشد در بافت‌‌های زیرین پوست می‌گردد. از آنجایی که فیلرهای پلاسما کاملاً طبیعی هستند و خطرات بسیار کمتری دارند، روز به روز محبوب‌تر می‌شوند.

مزایای PRP+ در بدن انسان چیست؟

مزایای PRP+ در بدن انسان چیست؟

چون +PRP دارای فاکتورهای رشد متمرکز فراوان است، حجم کمی از آن مزایا و کاربردهای بسیاری دارد.

1- ریزش مو: PRP PLUS فاکتورهای رشد بسیاری برای سلول‌های جوان مو ایجاد می‌کند بنابراین عروق کرونر افزایش پیدا کرده و رشد مو بیشتر می‌شود. همچنین بر روی فاز آنلاژن رشد مو تاثیر داشته، ریزش مو را کاهش داده و طول عمر موها را افزایش می‌دهد.

2- جوان‌سازی پوست: تزریق ژل پلاسما قابلیت ارتجاعی و انعطاف‌پذیری پوست را افزایش داده و باعث تولید کلاژن جدید می‌شود. سه جلسه تزریق ژل پلاسما در ماه باعث بهبود چشمگیر پوست صورت و گردن می‌شود.

 

3- تَرَک‌های پوستی: ویژگی‌های بهبود زخم ژل پلاسما کمک می‌کند تا ترک‌های پوستی بهبود یابند. با ترکیب تزریق ژل پلاسما و درمان فرکانس رادیویی می‌توان تا حد زیادی ترک‌های پوستی را بهبود بخشید.

4- می‌توان مشکلات پوستی مانند لیپودرماتوسلرز (سفت شدن بافت زیرین پوست)، اسکلروز لیکن و تغییر شکل‌های پسا استروئیدی را با تزریق ژل پلاسما بهبود بخشید.

 

5- تزریق ژل پلاسما طبیعی‌ترین درمان برای خطوط نازولبیال، خط اخم، خطوط ماریونت و چین و چروک‌های صورت است. در صورتی که از تزریق ژل +PRP استفاده شود می‌توان به نتایجی مطلوب‌تر و طولانی مدت‌تر دست پیدا کرد.

6- اِسکار و مشکلات کانتور: با تزریق ژل پلاسما می‌توان اِسکارهای ناشی از آکنه، اِسکارهای قدیمی و نواقص کانتور صورت را بدون هیچ خطری رفع کرد.

آیا تزریق ژل پلاسما ایمن و بی‌خطر است؟

آیا تزریق ژل پلاسما ایمن و بی‌خطر است؟

بله، از آنجایی که ژل پلاسما از خون خود فرد تهیه می‌شود کاملاً بی‌خطر است. به هیچ عنوان احتمال واکنش‌های آلرژیک، اثر تیندال و تغییر رنگ پوست وجود ندارد. البته تزریق ژل باید در محیطی کاملاً استریل انجام شده تا از خطر بروز عفونت جلوگیری شود.

ماندگاری نتایج تزریق ژل پلاسما چقدر است؟

ماندگاری نتایج تزریق ژل پلاسما چقدر است؟

در صورتی که این درمان را 3 جلسه در ماه انجام دهید نتایج خوبی را در پی خواهد داشت. اسنادی که ما در اختیار داریم نشان می‌دهند که نتایج این درمان تا 2 سال ماندگاری دارد. علاوه بر اینکه کیفیت پوست در طول این مدت همواره بهبود داشته است.

نحوه تزریق ژل پلاسما

نحوه تزریق ژل پلاسما

در فرآیند این درمان ابتدا 10 الی 20 سی‌سی خون از داوطلب گرفته شده و در لوله‌ای مخصوص نگهداری می‌شود. فرآیند آماده‌سازی +PRP و ژل پلاسما حدود 45 دقیقه طول می‌کشد. دکتر ابتدا سطح پوست را ضد عفونی کرده و پس از آن کرم بی‌حسی موضعی را بر روی ناحیه تحت درمان اعمال می‌کند. ممکن است برای برخی افراد از بیهوشی استنشاقی ” Panthrox ” استفاده شود تا در طول روند درمان راحتی بیشتری داشته باشند.

سپس تزریق ژل پلاسما به وسیله سوزن کوچکی در لایه‌های سطحی‌تر پوست صورت می‌گیرد. با تزریق ژل در نواحی کلیدی صورت می‌توان تا حدی صورت را لیفت کرد.

پس از تزریق ژل پلاسما

پس از تزریق ژل پلاسما

پس از تزریق ژل پلاسما نواحی تحت درمان دچار کمی قرمزی و ورم می‌‍شوند. قرمزی پوست پس از 24 ساعت و ورم آن پس از 2 یا 3 روز از بین می‌رود. ممکن است محل تزریق ژل کمی دچار کبودی شود که این کبودی هم ظرف 4 یا 5 روز از بین خواهد رفت.

پلاسما ژل برای صورت