در ابتدا به جای اینکه با معرفی فیلر شروع کنیم بهتر است به کاربرد کلاژن بپردازیم. کلاژن صورت شما را پرحجم و بافت‌های آن را نرم می‌کند. هر چند که کلاژن به عنوان بهترین نوع فیلر شناخته می‌شود اما طیف وسیعی از ژل‌ یا فیلرهای طبیعی و غیرطبیعی وجود دارند که دکتر برای پرحجم کردن صورت می‌تواند استفاده کند. مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا در ادامه به معرفی روش تزریق ژل چاق کننده صورت پرداخته و انواع فیلرهای تزریقی که توسط پزشکان استفاده می‌شود را معرفی خواهد کرد.

کلاژن

کلاژن

برای درک درست کاربرد کلاژن بهتر است در ابتدا ساختار پوست را بشناسید. پوست شامل سه لایه‌ی مختلف با نام‌های اپی‌دِرم، دِرم و هیپودِرم است. بالاترین لایه که اپی‌دِرم نام دارد میزان آب سلول‌ها و بافت‌های بدن را کنترل می‌کند. اگر این لایه‌ی محافظ وجود نداشت بدن به سرعت از بین می‌رفت. لایه‌ی دِرم زیر اپی‌دِرم قرار دارد. لایه‌ی دِرم نه‌تنها رگ‌های خونی، اعصاب و فولیکول مو را شامل می‌شود بلکه بخش عمده‌ای از این لایه از پروتئین تشکیل شده است.

این پروتئین یک شبکه از الیاف را تشکیل می‌دهد که محیط مناسبی برای رشد سلول‌ها و عروق خونی ایجاد می‌کند. کلاژن در این لایه قرار دارد و به‌عنوان یک ساختار محافظ برای پوست در نظر گرفته می‌شود. هیپودِرم لایه‌ی تشکیل شده از چربی و بافت‌های همبند است که عروق و اعصاب بزرگتر را در بر می‌گیرد. همچنین غدد چربی، عرق و سلول‌های کلاژن در این لایه قرار دارند. علاوه بر این حفظ حرارت بدن و محافظت از اندام‌های داخلی بدن به عهده‌ی هیپودرم است.

علت ظاهر شدن چین و چروک

علت ظاهر شدن چین و چروک

پوست یک فرد جوان دارای خاصیت ارتجاعی بالا است و رطوبت کافی دارد. همچنین کلاژن موجود در پوست، سالم و بی‌عیب است. با وجود کلاژن در پوست، خاصیت کشسانی پوست افزایش یافته و مقاومت آن در برابر شرایط محیطی مختلف بالا می‌رود. اما با گذر زمان، لایه‌ی محافظ پوست ضعیف شده و خاصیت ارتجاعی آن کاهش می‌یابد.

همچنین با بالا رفتن سن، کلاژن از بین رفته و  پوست افتادگی پیدا می‌کند. هر زمان که لبخند می‌زنید، اخم می‌کنید یا ماهیچه‌های دور چشم را منقبض می‌کنید کلاژن پوست تحت فشار قرار خواهد گرفت. این حالات مختلف صورت با گذر زمان، خطوط مختلفی را روی پوست ایجاد می‌کند.

تزریق کلاژن چگونه پوست را اصلاح می‌کند؟

تزریق کلاژن چگونه پوست را اصلاح می‌کند؟

تزریق ژل کلاژن می‌تواند کلاژن طبیعی پوست را احیا کند. در واقع زیبایی طبیعی پوست زمانی احیا خواهد شد که تمام خطوط ایجاد شده روی آن از بین برود. البته کلاژن باید توسط یک متخصصص زیبایی تزریق شود.

نحوه‌ی تزریق کلاژن

نحوه‌ی تزریق کلاژن

قبل از تزریق کلاژن باید میزان حساسیت داوطلب تست شود. برای این کار ابتدا مقداری کلاژن به بازو تزریق می‌شود و میزان حساسیت پوستی تا یک ماه بعد بررسی خواهد شد. اگر نشانه‌ی آلرژیک روی پوست ظاهر نشود دکتر تزریق کلاژن را آغاز خواهد کرد. در این درمان از بی‌حسی موضعی استفاده خواهد شد. از عوارض جانبی تزریق ژل می‌توان به وَرم، قرمزی و حساسیت در اطراف محل درمان اشاره کرد.

با توجه به نوع کلاژن، ممکن است چندین جلسه تزریق برای حفظ اثرات درمان مورد نیاز باشد.

این موضوع بسیار مهم است که قبل از شروع درمان در مورد انتظارات خود از تزریق ژل چاق کننده صورت با دکتر صحبت کنید. همچنین می‌توانید در مورد مناطق تحت درمان، اولویت‌های درمانی، تعداد جلسات مورد نیاز و هزینه‌های آن صحبت کنید. البته این موضوع بسیار مهم است که بدانید با یک جلسه درمان تمام خطوط روی پوست از بین نخواهد رفت. با توجه به نوع کلاژن، ممکن است چندین جلسه تزریق برای حفظ اثرات درمان مورد نیاز باشد.

تعداد جلسات مورد نیاز

تعداد جلسات مورد نیاز

این موضوع کاملاً به نوع فیلر یا ژل چاق کننده صورت که برای تزریق استفاده می‌کنید وابسته است. کلاژن تزریقی همانند کلاژن طبیعی به مرور زمان تغییر فرم داده و از بین خواهد رفت. بنابراین برای نگهداری نتایج درمان 2 تا 4 بار تزریق مورد نیاز است.

کدام ژل یا فیلر مناسب پوست شما است؟

کدام ژل یا فیلر مناسب پوست شما است؟

در ابتدا باید با دکتر در مورد سوابق درمانی و نواحی مورد نظر برای تزریق ژل صحبت کنید. باید به این موضوع توجه داشته باشید که تزریق ژل چاق کننده صورت نمی‌تواند خطوط بسیار عمیق و جای زخم را برطرف کند. بنابراین بهتر است که قبل از انجام تزریق در مورد تاثیر فیلر بر روی پوست با دکتر صحبت کنید.

هنگامیکه تصمیم‌تان برای تزریق کلاژن قطعی شد، دکتر مقداری از آن را به بازوی شما تزریق کرده تا میزان حساسیت را در طی 4 هفته بررسی کند. اکثر افراد هیچ‌گونه حساسیتی نسبت به این ماده ندارند.

کابرد کرم‌های حاوی کلاژن

کابرد کرم‌های حاوی کلاژن

کرم‌های حاوی کلاژن تنها سطح پوست را تحت تاثیر قرار می‌دهند و نمی‌توانند به داخل پوست نفوذ کنند. هیچ کرم مرطوب کننده‌ای نمی‌تواند کمبود کلاژن پوست را جبران کند. تنها اثر کرم‌های مرطوب کننده این است که سرعت از دست رفتن آب پوست را کاهش داده و انعطاف‌پذیری آن را افزایش می‌دهند.