تزریق ژل یا فیلر روشی غیرجراحی است که با استفاده از آن می‌توان چین و چروک‌های پوست را برطرف کرده و بخش‌هایی از صورت را پر حجم کرد. مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا در ادامه به بررسی مزایا، معایب، عوارض جانبی و میزان هزینه‌ی این روش پرداخته است. امروزه تزریق ژل از آن جهت بسیار محبوب است که از طریق آن می‌توان بدون عمل جراحی به جوانسازی چهره پرداخت. همچنین تنها از طریق یک تزریق ساده و بدون گذراندن دوره نقاهت، می‌توان چین و چروک‌های خفیف و متوسط پوست را از بین برد. به اعتقاد برخی پزشکان تزریق ژل در ناحیه‌ی گونه و شقیقه می‌تواند ظاهر فرد را تا 10 سال جوانتر کند.

به دنبال بهترین خدمات زیبایی و تزریق ژل هستید؟

ما با به‌روزترین تجهیزات و مجرب‌ترین جراحان و پزشکان در کنار شما هستیم.
برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.
۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰

با توجه به انواع مختلف ژل در فضای بازار جراحی‌های زیبایی، انتخاب یک فیلر، متناسب با شرایط پوست هر فرد کار آسانی نیست. در ادامه‌ی این مقاله به بررسی کاربرد فیلرهای مختلف، عوارض جانبی، ریسک‌ها، میزان ماندگاری و قیمت هر کدام می‌پردازیم. در ابتدا به بررسی مختصر ماده‌ای به نام کلاژن می‌پردازیم که در 10 سال اخیر استفاده از آن بسیار رایج شده است و سپس چند نمونه از مرسوم‌ترین فیلرها را معرفی خواهیم کرد.

به گفته بسیاری از پزشکان  10 سال پیش، تزریق کلاژن، یکی از اولین روش‌ها برای رفع چین و چروک و جوانسازی پوست بوده است. در همان زمان نوع جدیدی از ژل تزریقی به نام هیالورونیک اسید معرفی شد که در پوست و دیگر بخش‌های بدن یافت می‌شود. ماندگاری طولانی، سهولت استفاده و ایمنی بالا این نوع ژل را بسیار محبوب ساخت. علیرغم تمام محبوبیت‌ها، امروزه کلاژن در صنعت زیبایی استفاده نمی‌شود. بسیاری از پزشکان به این موضوع اذعان دارند که تزریق کلاژن به مرور زمان محبوبیت خود را از دست داد و اسید هیالورونیک جایگزین آن شد.

یکی از مهمترین مسائلی که موجب این اتفاق شد، انجام تست آلرژی پیش از تزریق کلاژن بود. زیرا داوطلب پس از تزریق باید 4 هفته صبر می‌کرد تا واکنش‌های پس از آن مشخص شود. در صورتیکه تزریق اسید هیالورونیک، تست آلرژی پیش از درمان نیاز ندارد. تا اینجا در مورد علت جایگزینی فیلرهای مختلف به جای کلاژن صحبت کردیم. در ادامه می‌خواهیم به بررسی انواع فیلرهای موجود در بازار بپردازیم.

فیلرها از چه موادی تشکیل شده‌اند؟

فیلرها از چه موادی تشکیل شده‌اند؟

بر طبق گزارش سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)، به دلیل اینکه اکثر ژل‌ها به مرور جذب بدن می‌شوند، تاثیر پایداری نخواهند داشت. در ادامه به بررسی برخی از این ژل‌های تزریقی می‌پردازیم:

 1. کلاژن (Collagen)

این ماده نوعی پروتئین است که بخش زیادی از پوست و بافت‌های بدن را تشکیل می‌دهد. کلاژن خالصی که برای تزریق در بافت‌های بدن استفاده می‌شود، از کلاژن گاوی یا سلول‌های بدن انسان استخراج می‌شود. مدت ماندگاری این نوع کلاژن در حدود 3 تا 4 ماه است و کمترین زمان ماندگاری را دارد.

 1. اسید هیالورونیک (Hyaluronic Acid)

این ماده نوعی شکر است که در بافت‌های مختلف بدن مثل پوست و غضروف یافت می‌شود. زمانی که این ماده با آب ترکیب می‌شود ساختار آن ژل مانند شده و موجب پرحجم‌تر و نرم‌تر شدن پوست می‌گردد. این ماده را می‌توان از بدن پرندگان نیز استخراج کرد. در برخی موارد ترکیبات هیالورونیک اسید را تغییر می‌دهند تا ماندگاری آن را در حدود 6 تا 12 ماه افزایش دهند.

 1. کلسیم هیدروکسی آپاتیت (Calcium hydroxylapatite)

کلسیم هیدروکسی آپاتیت نوعی ماده‌ی معدنی است که معمولا در دندان‌ها و استخوان‌های بدن انسان یافت می‌شود. برای تزریق فیلر در ابتدا کلسیم هیدروکسی آپاتیت را در محلولی ژل مانند حل می‌کنند و سپس به چین و چروک‌های صورت و دست تزریق می‌شود. این ماده در حدود 18 ماه ماندگاری خواهد داشت.

پلی ال لاکتیک اسید (Poly-L-lactic acid)

 1. پلی ال لاکتیک اسید (Poly-L-lactic acid)

پلی ال لاکتیک اسید یک ماده‌ی بیولوژیک با ماندگاری بالا است که برای استفاده از آن باید چندین جلسه‌ی درمانی را در چند ماه طی کرد. تاثیر این نوع ژل به صورت تدریجی ظاهر خواهد شد و تا 2 سال ماندگاری خواهد داشت. البته باید اشاره کنیم که سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تنها یک نوع فیلر با ماندگاری دائم را تایید کرده است که در ادامه به معرفی آن می‌پردازیم.

 1. پی ام ام ای میکروسفرز (PMMA microspheres)

پی ام ام ای میکروسفرز یک پلیمر دست‌ساز، تجزیه ناپذیر و سازگار با بدن انسان است. از این ماده در مواد پزشکی از قبیل استخوان و لنز چشم استفاده می‌شود. ذرات پی ام ام ای میکروسفرز بسیار کوچک، گرد و نرم هستند و جذب بدن انسان نمی‌شوند.

برای استفاده از این ماده به عنوان فیلر، ابتدا ذرات این ماده در حلالی ژل مانند که حاوی کلاژن گاوی است، حل شده و سپس به بافت‌های نرم بدن تزریق می‌شوند.  تا اینجا ما در مورد مواد موجود در فیلرهای مختلف صحبت کردیم. در ادامه می‌خواهیم در ارتباط با فیلر‌های موجود در بازار بحث کنیم.

تزریق ژل چگونه می‌تواند تاثیر افزایش سن را خنثی کند؟

تزریق ژل چگونه می‌تواند تاثیر افزایش سن را خنثی کند؟

یکی از مشخص‌ترین نشانه‌های پیری از بین رفتن حجم صورت به مرور زمان است. هرچند که اکثر افراد وجود چربی در بدن را به عنوان یک ماده‌ی مضر می‌شناسند اما باید بدانید که یکی از تفاوت‌های کلیدی پوست جوان با پوست پیر، وجود چربی است. با بالارفتن سن، میزان چربی صورت کاهش یافته و ظاهر فرد پیرتر به نظر می‌آید. تزریق ژل راهی موثر برای پر کردن حجم از بین رفته‌ی صورت است.

تزریق ژل می‌تواند حجم صورت را افزایش دهد.

یکی دیگر از نشانه‌های پیری، ایجاد چین و چروک روی صورت است. با شروع دهه‌ی 30، حجم بافت‌های صورت و کیفیت پوست کاهش می‌یابد. تزریق ژل می‌تواند حجم صورت را افزایش دهد. از کاربردهای مختلف تزریق ژل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از بین بردن چین و چروک
 • زاویه‌سازی صورت
 • رفع افتادگی پوست
 • پر حجم کردن بافت‌های صورت

هنگامیکه سن افراد بالا می‌رود، چربی‌های صورت و حجم استخوان کاهش یافته و میزان چین و چروک و افتادگی آن افزایش می‌یابد. در نتیجه اطراف چشم تورفته شده، چانه تَخت‌تر شده و لب‌ها باریک‌تر می‌شوند. برای رفع این مشکلات می‌توان از انواع مختلف تزریق ژل استفاده کرد.

دسته‌ای از فیلرها که به مناطق سطحی پوست تزریق می‌شوند.

برخی فیلرهای به مناطق عمیق‌تر پوست تزریق می‌شوند که می‌توانند زاویه‌سازی صورت را انجام دهند. برخی دیگر برای نرم کردن بافت‌های صورت استفاده می‌شوند. همچنین دسته‌ای از فیلرها که به مناطق سطحی پوست تزریق می‌شوند، می‌توانند چین و چروک‌های پوست را به‌ راحتی بر طرف کنند. وقتی که داوطلب به پزشک مراجعه می‌کند، در طی 15 دقیقه، تمام چین و چروک‌ها برطرف شده و صورت زاویه‌دار می‌شود. در ادامه به بررسی فیلرها از برندهای مختلف می‌پردازیم.

انواع فیلر، هزینه و میزان ماندگاری

انواع فیلر، هزینه و میزان ماندگاری

پزشکان از انواع مختلفی از فیلرها برای رفع مشکلات مختلف صورت استفاده می‌کنند. در ادامه به معرفی انواع فیلر و کاربرد آن‌ها می‌پردازیم:

 • رفع چین و چروک‌های عمیق صورت: ژوویدرم اولترا و اولترا پلاس، والور، رستیلن و رادیس
 • پر حجم کردن چانه: ولوما، رادیس و رستیلن لیفت
 • رفع چین و چروک‌های سطحی صورت: وُلبِلا، بلوترو، رستیلن سیلک

علاوه بر موارد بالا دو نوع فیلر جدید با نام‌های رستیلن ریفاین و رستیلن دیفاین وجود دارد که برای اطراف دهان و لب استفاده می‌شوند. همچنین از ژلی به نام اسکالپترا، برای پر حجم کردن شقیقه، گونه و هر بخشی از صورت که به ترمیم نیاز دارد، می‌توان استفاده کرد. با توجه به نوع ژل، ماندگاری آن از 3 تا 6 یا 18 تا 24 ماه می‌تواند تغییر کند. اکثر فیلرها در حدود 9 تا 12 ماه ماندگاری دارند، هرچند که پوست صورت برای درمان، 6 تا 9 ماه زمان نیاز دارد. البته باید این را هم در نظر بگیرید که فیلرهای متفاوت، هزینه‌های مختلفی دارند.

ژل ژوویدرم اولترا پلاس برای پر حجم کردن گونه و رفع خط خنده کاربرد دارد.

ژل ژوویدرم اولترا برای پر حجم کردن لب و از بین بردن خطوط دور آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین ژل ژوویدرم اولترا پلاس برای پر حجم کردن گونه و رفع خط خنده کاربرد دارد. دو نوع دیگر فیلر که برای پر حجم کردن بخش‌های مختلف صورت از قبیل شقیقه و چانه استفاده می‌شوند، رادیس و ولوما نام دارند که نسبتا گران هستند. دو منطقه‌ی ذکر شده از بخش‌های مهم صورت هستند زیرا با تزریق ژل در این مناطق، در طی 10 دقیقه، سن افراد 10 سال جوان‌تر می‌شود.

از دیگر انواع ژل می‌توان به بلوترو اشاره کرد که برای کاهش چین و چروک‌های پنجه کلاغی اطراف چشم استفاده می‌شوند. این ژل نسبتا گران است و معمولاً همراه با بوتاکس استفاده می‌شود. البته باید توجه داشته باشید که برای رفع مشکلات مختلف پوست، فیلرهای مختلفی استفاده می‌شود که در ادامه به انواع آن‌ها و کاربردشان اشاره خواهیم کرد:

محبوب‌ترین فیلرها

محبوب‌ترین فیلرها

 • ژوویدرم (Juvederm): چین و چروک اطراف لب را از بین برده و آن‌ها را پر حجم می‌کند.
 • ولوما (Voluma): گونه‌ها را لیفت کرده و ظاهر فرد را جوان‌تر می‌کند.
 • رستیلن (Restylan): برای از بین بردن تورفتگی زیر چشم استفاده می‌شود.
 • اسکالپترا (Sculptra): برای جوانسازی تمام مناطق صورت به کار می‌رود.

بر اساس تجربه‌ی پزشکان، انتخاب بخش‌های مختلف صورت برای عمل زیبایی کاملاً مبتنی بر سن افراد است. به عنوان مثال، افراد جوان بیشتر به دنبال تزریق ژل به لب هستند تا چهره‌ای مشابه افراد مشهور داشته باشند. افراد میانسال بیشتر در مورد افتادگی گونه‌هایشان نگران هستند زیرا افتادگی این بخش، خط خنده‌ی دور لب را به وجود می‌آورد. در حالیکه افراد مسن، به دنبال رفع کاهش حجم مناطق صورت و جوان‌سازی کلی صورت هستند.

تنها با تزریق مقادیر بسیار کمی از ژل Radiesse یا Voluma به گونه و شقیقه، ظاهر فرد 5 تا 10 سال جوان‌تر خواهد شد.

در این گونه موارد دکتر عکس دوران جوانی و کنونی فرد را کنار یکدیگر قرار می‌دهد تا مناطق مورد نیاز تزریق را برای داوطلب مشخص کند. تنها با تزریق مقادیر بسیار کمی از ژل Radiesse یا Voluma به گونه و شقیقه، ظاهر فرد 5 تا 10 سال جوان‌تر خواهد شد. البته بهتر است قبل از خرید هر نوع فیلر، از عوارض جانبی آن آگاه شوید.

تزریق ژل چه عوارضی دارد؟

تزریق ژل چه عوارضی دارد؟

از شایع‌ترین عوارض تزریق فیلر، کبودی و ورم است. اکثر افراد پس از تزریق ژل، به سرعت بهبود یافته و فعالیت‌های کاری را شروع می‌کنند. پوست داوطلبانی که داروهای رقیق کننده‌ی خون از قبیل آسپرین استفاده می‌کنند ممکن است پس از عمل کبود شود که آن هم در طی یک یا دو هفته از بین خواهد رفت. این اتفاق یکی از شایع‌ترین عوارض جانبی است.

پوست برخی داوطلبان بیشتر از بقیه، کبود می‌شود که آن هم یک عارضه‌ی موقتی است. همچنین ورم ایجاد شده در نتیجه‌ی تزریق فیلر نیز پس از مدت زمان کوتاهی از بین خواهد رفت. از دیگر عوارض جانبی می‌توان به ایجاد توده زیر پوست در اثر انقباض عضلانی اشاره کرد. برخی عوارض جانبی این عمل، از قبیل عفونت و انسداد عروق، نادر و خطرناک هستند. برای اجتناب از بروز این گونه اتفاقات، باید تزریق فیلر با دقت و تکنیک بالا انجام شود. همچنین باید بررسی شود که اطراف محل مورد نظر برای تزریق، کاملاً تمیز است. اگرچه آگاهی در مورد ریسک‌‌ها و عوارض جانبی تزریق فیلر بسیار مهم است اما موارد دیگری نیز وجود دارد که باید از آن‌ها اجتناب کنید. در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.

چه کارهایی را نباید انجام دهیم؟

چه کارهایی را نباید انجام دهیم؟

کارهایی را نباید انجام دهیم؟

 1. از تزریق مقادیر زیاد فیلر خودداری کنید

بهترین روش برای این عمل زیبایی آن است که از تزریق کم ژل برای تغییرات تدریجی به جای تزریق مقادیر زیاد برای تغییرات چشمگیر استفاده شود. معمولاً در مرحله‌ی اول پزشک یک یا دو سرنگ برای تزریق استفاده کرده و سپس به داوطلب یک فرصت یک یا دو هفته‌ای برای بررسی نتایج داده می‌شود. اگر داوطلب از نتیجه راضی نباشد، تزریق مجدد انجام خواهد شد. باید در نظر داشته باشید که تزریق مجدد ژل آسان است اما از بین بردن آن کار آسانی نیست. همچنین به دلیل ایجاد ورم بعد از این عمل زیبایی، نتایج درمان چند روز بعد از تزریق قابل مشاهده است.

 1. از فیلرهای بدون تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) استفاده نکنید

این مسئله بسیار مهم است. برخی متخصین زیبایی ممکن است از فیلرهایی استفاده کنند که مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا نباشد و موجب بدریخت شدن چهره و خسارت‌های جبران‌ناپذیر شود.

 1. از سرنگ مصرف شده اجتناب شود

هر سرنگ تنها باید برای یک نفر استفاده شود. علاوه بر این مورد، چک کنید که دکتر از چه نوع فیلری برای صورت شما استفاده می‌کند. همچنین تزریق ژل باید توسط دکتری با تجربه انجام شود. علاوه بر همه‌ی این موارد باید اطمینان حاصل کنید که دکتر مورد نظر از عوارض جانبی تزریق ژل از قبیل ورم و کبودی و نحوه‌ی درمان آن اطلاع کافی دارد.

تزریق ژل نباید توسط فردی بی‌تجربه انجام شود

 1. تزریق ژل نباید توسط فردی بی‌تجربه انجام شود

پیدا کردن یک دکتر زیبایی معتبر برای انجام این عمل بسیار ضروری است. زیرا یک متخصص می‌تواند ناراحتی در حین عمل و عوارض جانبی بعد از آن را کاهش دهد و ظاهری زیبا و طبیعی برای داوطلب ایجاد کند. بهتر است برای اولین مرحله‌ی درمان، تزریق ژل در گونه‌ها را انجام دهید؛ زیرا این عمل زیبایی بسیار مرسوم است.

 1. هزینه‌ی درمان را فراموش کنید

هرچند که هزینه‌ی درمان برای هر فردی مهم است اما زمانی که می‌خواهید تزریق ژل انجام دهید این عامل نباید برای شما اهمیت زیادی داشته باشد. زیرا به هرحال این چهره‌ی شما است که تا به الان در موردش صحبت کردیم؛ اگر یک تزریق نامناسب انجام شود هرگز نمی‌توانید اثرات مخرب آن را پنهان کنید.

کلام آخر

کلام آخر

در دنیای زیبایی شناسی، چه از روش‌های غیرتهاجمی مثل تزریق ژل چه از جراحی لیفت صورت استفاده شود، مهمترین مسئله این است که داوطلب در مورد هدف‌ها و انتظارات‌اش از درمان کاملا واقع‌بین باشد.

جراحی پلاستیک هیچ راه حل جادویی‌ای ندارد بلکه از طریق تزریق ژل یا بخیه انجام می‌شود. اگرچه می‌توان از این طریق چین و چروک‌ها را تا حدودی از بین برد و صورت را پر حجم‌تر کرد ولی محدودیت‌هایی هم وجود دارد. به هر حال نمی‌توان چهره‌ی یک فرد 60 ساله را به اندازه‌ی یک فرد 20 ساله جوان کرد.

تزریق ژل یکی از بهترین و آسان‌ترین روش‌ها برای جوانسازی است.

قبل از انجام هر عمل زیبایی حتما با جراح پلاستیک مشورت کنید زیرا باید مطمئن شوید که تزریق فیلر می‌تواند انتظارات شما را برآورده کند. ممکن است برخی داوطلبان از نتایج تزریق فیلر راضی نباشند بنابراین جراحی تهاجمی گزینه‌ی بهتری برای آن‌ها است. البته این موضوع را باید در نظر داشت که میزان خطرات، ورم، کبودی و دوره‌ی نقاهت نیز افزایش خواهد یافت. تزریق ژل یکی از بهترین و آسان‌ترین روش‌ها برای جوانسازی است. این روش، اولین گام برای افرادی است که تا به حال هیچ عمل زیبایی نداشتند اما آثار پیری روی چهره‎شان نمایان شده است.

قبل از تزریق فیلر، داوطلب باید در مورد در مورد اهداف درمان و نتایج آن اطلاع کافی داشته باشد. همچنین انتظارات افراد از نحوه‌ی درمان باید واقع‌گرایانه باشد؛ به این صورت که اگر داوطلب 40 تا 50 ساله باشد نباید انتظار داشته باشد که تنها با یک یا دو بار تزریق ژل، جوانسازی انجام شود بلکه برای رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب، چندین جلسه‌ی درمانی مورد نیاز است. از آنجاییکه اکثر فیلرها دائمی نیستند، برای حفظ نتایج درمان باید چندین بار تزریق انجام شود.  همچنین باید در نظر داشت که مشکلات پوستی و محدوده‌ی سنی داوطلبان متفاوت است، بنابراین طرح‌های درمانی مختلفی برای آن‌ها در نظر گرفته خواهد شد.