تزریق ژل کلاژن به پوست حجم داده و ظاهر آن را هموارتر می‌کند. درست است که کلاژن یکی از شناخته شده‌ترین فیلرهاست اما فیلرهای بسیار دیگری هستند که دکتر می‌تواند از آن‌ها برای حجم دادن به پوست استفاده کند. مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا در این مقاله نحوه عملکرد کلاژن و جزئیات کاملی از این درمان را توضیح داده است.

برای درک عملکرد تزریق ژل کلاژن ابتدا باید درک درستی از ساختار پوست خود داشته باشید. پوست دارای سه لایه می‌باشد: اپیدِرم، دِرم و بافت زیرپوست (هیپودرم). بالاترین لایه پوست، اپیدرم است که آب موجود در سلول‌ها و بافت‌ها را کنترل می‌کند. بدون این لایه محافظ بدن به سرعت آب خود را از دست می‌دهد.

چون کلاژن جزء اولیه لایه دِرم است به عنوان ساختار پشتیبان پوست عمل می‌کند.

درست در زیر اپیدرم، دومین لایه یا دِرم قرار دارد. دِرم حاوی رگ‌های خونی، رشته‌های عصبی و فولیکول‌های مو می‌باشد که عمدتاً از پروتئین کلاژن ساخته شده است. این پروتئین شبکه‌ای از فیبرها را تشکیل می‌دهد که چهارچوبی را برای رشد سلول‌ها و رگ‌های خونی فراهم می‌کند. چون کلاژن جزء اولیه لایه دِرم است به عنوان ساختار پشتیبان پوست عمل می‌کند. هیپودرم لایه‌ای از چربی و بافت‌های پیوندی است که حاوی رگ‌های خونی و رشته‌های عصبی بزرگ است. این لایه همچنین حاوی غدد عروقی، چربی و سلول‌های کلاژن است. هیپودرم مسئول حفظ گرمای بدن و حفاظت از اعضای درونی و حیاتی بدن است.

دلیل به وجود آمدن خطوط بر روی پوست چیست؟

دلیل به وجود آمدن خطوط بر روی پوست چیست؟

چهارچوب کلاژن در پوست‌‌های جوان دست نخورده باقی مانده و پوست مرطوب و انعطاف‌پذیر باقی می‌ماند. تغییر حالات چهره و قرار گرفتن هر روزه در معرض عوامل محیطی بر روی پوست تاثیر می‌گذارند. اما ساختار پشتیبان به مرور زمان ضعیف شده و پوست قابلیت ارتجاعی و انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهد. پوست با کم شدن پشتیبانی کلاژن یکپارچگی و همواری خود را از دست می‌دهد.

هر زمانی که می‌خندید، اخم می‌کنید و یا چشمان خود را حرکت می‌دهید در واقع دارید بر روی کُلاژن پوست فشار وارد می‌کنید. تاثیر این حالات چهره به مرور زمان باعث به وجود آمدن خطوط صورت می‌شود. تزریق ژل کلاژن باعث احیای کلاژن طبیعی پوست و نهایتاً پُر شدن خطوط و چین و چروک‌ها می‌شود. با احیای ساختار پشتیبان پوست، زیبایی طبیعی آن افزایش می‌یابد. تزریق ژل کلاژن حتماً باید توسط یک پزشک متخصص و با تجربه انجام شود.

فرآیند تزریق ژل کلاژن

فرآیند تزریق ژل کلاژن

پیش از انجام تزریق باید تست تزریق کلاژن به پوست را انجام دهید. در این تست میزان کمی کلاژن به ساعد شما تزریق می‌شود تا مشخص گردد که آیا واکنش آلرژیک اتفاق می‌افتد یا خیر. این ناحیه در یک ماه پس از تزریق تحت نظر خواهد بود. اگر هیچ اثری از واکنش آلرژیک نبود دکتر درمان تزریق کلاژن را ادامه می‌دهد. دکتر ابتدا ناحیه مورد نظر را با تزریق دارو بی‌حس می‌کند. احتمال بروز کبودی وجود دارد و ممکن است اطراف محل تزریق دچار ورم، قرمزی و حساسیت شود.

باید توجه داشته باشید که با یک جلسه درمان نمی‌توانید همه خطوط صورت خود را از بین ببرید.

بسیار مهم است که در جلسه مشاوره در مورد انتظارات و اهداف خود با دکتر صحبت کنید. در جلسه مشاوره نواحی که باید تحت درمان قرار بگیرند اولویت‌بندی شده و تعداد جلسات درمانی مورد نیاز و هزینه درمان تخمین زده می‌شود. باید توجه داشته باشید که با یک جلسه درمان نمی‌توانید همه خطوط صورت خود را از بین ببرید. پس از تزریق ژل کلاژن هر از چند وقت یکبار باید در جلسات پیگیری درمان شرکت کنید تا با تزریق مجدد ژل نتایج به دست آمده حفظ شوند.

چند بار باید تزریق ژل کلاژن را انجام دهم؟

چند بار باید تزریق ژل کلاژن را انجام دهم؟

این موضوع به نوع محصول تزریق شده بستگی دارد. کلاژن تزریق شده درست مثل کلاژن طبیعی پس از مدت زمان مشخصی شکل خود را از دست داده و نهایتاً از بین می‌رود. ممکن است جهت حفظ نتایج نیاز باشد تا تزریق ژل کلاژن را 2 الی 4 بار در سال انجام دهید.

چطور می‌توانم تشخیص دهم که تزریق ژل کلاژن برای من خوب است؟

چطور می‌توانم تشخیص دهم که تزریق ژل کلاژن برای من خوب است؟

دکتر در جلسه مشاوره سوابق پزشکی شما و نواحی که می‌خواهید تحت درمان قرار دهید را مورد بررسی قرار می‌دهد. برخی خطوط و اِسکارها را نمی‌توان با تزریق ژل کلاژن درمان کرد و ممکن است به دلیل وجود برخی مشکلات پزشکی نتوان این درمان را انجام داد. بسیار مهم است که درک درستی از تزریق ژل داشته باشید.

اگر با دکتر خود به این نتیجه رسیدید که تزریق ژل کلاژن درمانی مناسب برایتان می‌باشد ابتدا باید تست تزریق ژل کلاژن در ساعد را انجام دهید تا دکتر مطمئن شود که هیچ واکنش آلرژیکی نسبت به این ماده نشان نمی‌دهید. محل تزریق باید در یک دوره چهار هفته‌ای با دقت تحت نظر قرار بگیرد. معمولاً اکثر افراد واکنش آلرژیکی به این تست نشان نمی‌دهند.

چرا کِرِم‌های حاوی کلاژن برای درمان چروک‌های صورت خیلی کارآمد نیستند؟

چرا کِرِم‌های حاوی کلاژن برای درمان چروک‌های صورت خیلی کارآمد نیستند؟

تاثیر کِرم‌های کلاژن فقط بر روی سطح پوست است. مرطوب کننده‌ای که حاوی کلاژن است نمی‌تواند به پوست نفوذ کند و طوری ساخته نشده که جذب پوست شود. هیچ مرطوب کننده‌ای نمی‌تواند فقدان کلاژن پوست را جبران کند. کرم‌ها در وهله اول سرعت کاهش آب پوست را کُندتر کرده و کمک می‌کنند تا پوست نرم باقی بماند.