در سال‌های اخیر، تزریق چربی زیر چشم به یکی از محبوب‌ترین درمان‌های غیر تهاجمی برای جوانسازی صورت تبدیل شده است. این روش بیشتر برای درمان گودی و سیاهی زیر چشم استفاده می‌شود. چربی در مناطق زیادی از بدن وجود دارد و به راحتی می‌توان آن را از بدن استخراج کرد. همچنین به دلیل اینکه این ماده بخشی از بافت بدن داوطلب است، تزریق آن به مناطق دیگر بدن، عارضه‌ی جانبی از قبیل ورم به همراه نخواهد داشت. اگر می‌خواهید در مورد تزریق ژل در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا بیشتر بدانید با ما همراه باشید.

با بالا رفتن سن، چربی‌های موجود در پلک بالایی و پایینی فرد به مرور کاهش می‌یابد. این روند موجب می‌شود تا دور چشم سیاه و تورفته شده، پلک‌های بالا و پایین بیشتر به یکدیگر نزدیک شده و چشم بسته‌تر به نظر آید. همچنین کاهش چربی در بالای ابرو، شقیقه و پیشانی نیز موجب پیرتر به نظر آمدن افراد خواهد شد. بسیاری تزریق چربی را درمانی بدون نقص می‌دانند اما دو ایراد اساسی این درمان عبارتند از:

  • از آنجایی که مدت زمان بقای سلول‌های چربی غیر قابل پیش‌بینی است، تعیین میزان چربی مورد نیاز برای تزریق به هر بیمار نیز بسیار مشکل است.
  • اگر تزریق اولیه با تکنیک مناسبی انجام نشود، به تزریق‌های مجدد نیاز خواهد بود.

در سال‌های اخیر، جراحان پلاستیک و متخصصان زیبایی، تحقیقات زیادی برای یافتن روشی با نتایج قابل پیش‌بینی و قابل توجه در جهت ایجاد پوستی صاف و شاداب انجام داده‌اند. جراحان با استفاده از تکنیک‌های بسیار پیشرفته از قبیل “لیپوساکشن با آب”، بدون اینکه به سلول‌های چربی آسیبی برسد، چربی‌های بدن را جدا کرده، به مناطق مختلف صورت تزریق می‌کنند تا نتایجی زیبا و دائمی بر روی چهره‌ی فرد ایجاد کنند.

تزریق چربی زیر چشم و رفع گودی و سیاهی

تزریق چربی زیر چشم و رفع گودی و سیاهی

با بالا رفتن سن، بعد از جراحی پلک یا پایین آمدن وزن، دور چشم سیاه شده و تو رفته می‌شود. تزریق یا انتقال چربی روشی خلاقانه برای رفع این مشکل است. علت سیاهی زیر چشم، بالا رفتن سن و پیری است. زیرا با بالا رفتن سن، چربی و استخوان اطراف چشم، به مرور تحلیل پیدا کرده و بافت‌های بخش بالایی گونه افتاده‌تر می‌شوند. در برخی موارد، این اتفاق کاملاً ارثی است؛ به این صورت که در چهره‌ی افراد جوان نیز قابل مشاهده است.

با پُر کردن نواحی زیر چشم با تزریق چربی، تغییرات چشم‌گیری در جوانسازی چهره‌ی افراد ایجاد می‌شود. تزریق چربی همراه با دیگر روش‌های درمانی می‌تواند برای رفع تیرگی بیش از حد رنگدانه‌های پوست اطراف چشم موثر بوده و نتیجه‌ای مطلوب ایجاد کند. با توجه به وضعیت بیمار، دکتر می‌تواند درمان‌های مختلفی از قبیل کرم سفید کننده، لیزر درمانی را در ترکیب با تزریق چربی تجویز کند. البته باید اشاره کنیم که سفید شدن پوست دور چشم، فرایندی است که می‌تواند در طی چند ماه اتفاق بیفتد.

تزریق چربی یا تزریق ژل موقت

تزریق چربی یا تزریق ژل موقت

شاید استفاده از تزریق ژل موقت به جای تزریق چربی تعجب آور باشد. اما استفاده از هر کدام از این روش‌ها کاملاً به اهداف درمانی و نواحی مورد نظر پوستِ داوطلب وابسته است.  اگر به دنبال تزریق حجم زیادی از چربی و درمانی با ماندگاری بالا هستید، تزریق چربی گزینه‌ای ارزان با ماندگاری بالا است که نتایجی عالی دارد. به عنوان مثال، اگر خط خنده روی صورت شما ظاهر شده، دور چشم‌ها دچار تورفتگی شده، گونه‌ها افتادگی پیدا کرده و خطوط عمیقی دور لب به وجود آمده، تزریق چربی می‌تواند یکی از بهترین روش‌های درمانی باشد. تزریق چربی در مقایسه با تزریق ژل، در طولانی مدت مقرون به صرفه‌تر خواهد بود زیرا ماندگاری آن بسیار بالا است. البته باید اشاره کنیم که برای رسیدن به نتایج مطلوب، چندین تزریق در طی چند جلسه‌ی درمانی مورد نیاز است.

تزریق ژل به لب‌ها 6 ماه و رفع خط خنده یک سال ماندگاری دارد.

یکی از مشکلات استفاده از تزریق چربی به جای تزریق ژل، دروه‌ی نقاهت طولانی‌تر آن است. زیرا پس از تزریق چربی، پوست صورت تا حدی ورم می‌کند و مصرف آرام‌بخش ضروری است. از سویی دیگر اگر داوطلب به دنبال رفع خطوط سطحی خنده یا برجسته کردن لب‌ها باشد، تزریق ژل‌هایی از قبیل ژوویدرم (Juvederm) و رستیلن (Restylane) نتایج خوبی را در بر خواهد داشت. البته باید ذکر کنیم که تزریق ژل لب‌ 6 ماه و رفع خط خنده یک سال ماندگاری دارد. هرچند که ماندگاری این روش درمانی دائم نیست اما دوره‌ی نقاهت آن کوتاه بوده و ظاهری طبیعی برای فرد ایجاد خواهد کرد.

امروز پزشکان با استفاده از تکنیک‌های پیشرفته‌ی لیپوساکشن با آب (Water-Assisted Liposuction)، بخش‌های مختلف چربی را از بدن داوطلب جدا کرده و با آب شستشو می‌دهند. به طور همزمان چربی‌های جدا شده با استفاده از یک دستگاه ساکشن از بدن خارج می‌شود. این روش در مقایسه با دیگر روش‌های لیپوساکشن، دوره‌‌ی نقاهت کمتری داشته و نتایجی بهتر برای داوطلب به وجود می‌آورد.

به دنبال بهترین خدمات زیبایی و تزریق ژل هستید؟

ما با به‌روزترین تجهیزات و مجرب‌ترین جراحان و پزشکان در کنار شما هستیم.
برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.
۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰

در طی این عمل زیبایی چربی‌های جدا شده از بدن، به یک مخزن منتقل می‌شود. این مخزن فیلترهای گوناگونی دارد که با استفاده از آن‌ها سلول‌های چربی زنده از دیگر بافت‌های ضخیم جدا می‌شود. در غیر این صورت این بافت‌های ضخیم، چهره‌ای پُف کرده برای فرد به وجود می‌آورد. ماده‌ی جدا شده‌ی نهایی، بسیار خالص است که سلول‌های بنیادی و سلول‌های چربی را در بر می‌گیرد و ماندگاری طولانی مدت خواهد داشت.

مقایسه تزریق چربی با لیزر درمانی و اولتراسوند

مقایسه تزریق چربی با لیزر درمانی و اولتراسوند

در گذشته سلول‌های چربی با استفاده از تکنیک‌های قدیمی ساکشن و با استفاده از دست جدا می‌شدند و داخل سانتریفیوژ قرار می‌گرفتند. حرکت چرخشی سلول‌های چربی داخل سانتریفیوژ، آسیب جدی به آن‌ها وارد کرده و تعداد سلول‌های چربی حیاتی پوست را به شدت کاهش می‌دهد. با استفاده از تکنیک تابش لیزر یا اولتراسوند سلول‌های چربی شکسته شده، چربی به حالت مایع در آمده و پس از استخراج از بدن برای تزریق آماده می‌شود. با این حال مقداری بافت بدن در ماده‌ی نهایی باقی می‌ماند که موجب ورم روی پوست می‌شود. با استفاده از تکنیک‌های جدید، سلول‌های چربی سالم از بافت‌های اطراف جدا شده و با استفاده از آب شسته می‌شوند. این فرایند آن‌ها را برای تزریق آماده می‌سازد. این سلول‌های سالم و دست نخورده می‌توانند با استفاده از خون بدن تغذیه شده و به عنوان بخشی از چربی بدن به حیاتشان ادامه دهند.

نحوه انجام تزریق چربی

نحوه انجام تزریق چربی

جوانسازی چهره با تزریق چربی، با سه روش مختلف انتقال چربی، تزریق چربی و پیوند چربی انجام می‌شود. با استفاده از این روش‌ها چین و چروک‌های صورت برطرف شده، بافت‌های صورت پرحجم‌تر شده، ظاهر فرد بازیابی شده و در نتیجه چهره جوان‌تر به نظر خواهد آمد. در کل چهره‌ی یک فرد جوان با برجستگی‌های مختلف و چهره‌ی یک فرد سالخورده با تورفتگی مشخص خواهد شد. با تزریق ژل یا چربی زیر چشم، چین و چروک‌های این از بین رفته و چهره جوان‌تر خواهد شد. مناطقی از بدن که بیشتر تزریق ژل یا چربی نیاز دارند، لب‌ها، صورت، دست‌ها و اِسکارهای روی بدن است. انجام عمل تزریق چربی توسط پزشکی ماهر و باتجربه می‌تواند نتایجی عالی و ماندگار همراه داشته باشد. تزریق چربی به گونه‌ها و ناحیه‌ی خط خنده ماندگاری طولانی مدت خواهد داشت. باید بدانید که تعداد سلول‌های چربی، در طول زمان یکسان خواهند بود. با این حال اگر وزن داوطلب در طی زمان کاهش یافته یا سن آن فرد افزایش یابد، حجم چربی‌های تزریق شده همانند دیگر بخش‌های بدن کاهش خواهد یافت.

انتقال چربی در واقع فرایندی است که مقداری از چربی بدن بیمار با استفاده از لیپوساکشن جدا شده و به مناطق دیگر بدن منتقل می‌شود. از آنجایی که این چربی، بخشی از بافت بدن داوطلب است، بنابراین هیچ گونه آلرژی برای بدن ایجاد نکرده و در طولانی مدت نیز مقرون به صرفه خواهد بود. همچنین به دلیل وجود سلول‌های بنیادی موجود در چربی، چهره‌ی داوطلب علاوه بر اینکه پر حجم‌تر می‌شود، جوان‌تر نیز خواهد شد.

گاهی اوقات برای رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب، باید پس از 6 الی 12 ماه تزریق چربی را مجدداً انجام دهید.

این موضوع را باید بدانید که تزریق چربی با هر روشی که انجام شود، 20 تا 80 درصد از چربی تزریق شده به مرور جذب خواهد شد و چربی باقی مانده ماندگاری دائم خواهد داشت. گاهی اوقات برای رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب، باید پس از 6 الی 12 ماه تزریق چربی را مجدداً انجام دهید. برخی پزشکان، انتقال چربی را به روش‌های دیگر ترجیح می‌دهند زیرا ماندگاری دائم داشته، روشی مطمئن بوده و چهره‌ای طبیعی برای فرد ایجاد خواهد کرد. البته باید اشاره کنیم که انتقال چربی از طریق یک تزریق ساده انجام می‌شود. همچنین ورم و دوره نقاهت بعد از عمل، اجتناب ناپذیر است.

نواحی مناسب برای انتقال چربی

نواحی مناسب برای انتقال چربی

ناحیه میانی صورت

با بروز نشانه‌های پیری ظاهر فرد به مرور تغییر می‌کند اما بیشترین بخشی که این نشانه‌ها را بروز می‌دهد گونه‌ها است. استخوانی شدن چانه‌ها حتی در مدل‌های معروف و جوان نیز می‌تواند ظاهر فرد را تحت تاثیر قرار دهد. با گذر زمان استخوان‌های گونه و چانه باقی مانده و بافت‌های چربی‌ روی آن‌ها به مرور از بین خواهد رفت. در نتیجه چهره‌ی فرد کشیده‌تر و زاویه‌دارتر خواهد شد. انتقال چربی روشی عالی برای از بین بردن آثار پیری است.

با تزریق چربی به نواحی بین گونه و فک (از قبیل خط خنده)، چهره‌ی فرد تا حد زیادی جوان‌تر خواهد شد. این عمل زیبایی ماندگاری دائمی ندارد اما چهره‌ای طبیعی برای فرد ایجاد می‌کند. همچنین لک‌ها و بی‌نظمی رنگدانه‌های پوست که در اثر پیری ایجاد شده‌اند، به مرور بر طرف خواهند شد.

لب‌ها

برای انجام این کار، در ابتدا یک پزشک باتجربه این موضوع را بررسی خواهد کرد که آیا برجسته سازی لب‌ها با استفاده از ژل‌های تزریقی دائم یا موقت، ظاهر داوطلب را جوان‌تر خواهد کرد یا نه. با تزریق چربی به لب می‌توان تغییرات ظریفی از قبیل بالا بردن کناره‌های لب‌ها و پر رنگ کردن خط لب را ایجاد کرد.

تزریق ژل یا چربی به لب نوعی عمل زیبایی است که دکتر باید برای انجام آن درک عمیقی از لحاظ زیباشناسی داشته باشد. زیرا در طی این عمل، حفظ تناسب اندازه‌ی لب بالا نسبت به لب پایین بسیار مهم است. برخلاف اندازه و شکل سینه، چشم یا صورت، لب بالا نباید یک کپی متقارنی از لب پایین باشد. مرز لب‌ها، لب بالا و پایین و چین و چروک‌های اطراف لب با تزریق ژل یا چربی به مرور برطرف خواهد شد. قبل از تزریق چربی به لب‌ها باید با دکتر مشورت کرده تا در مورد نتایج مورد انتظار و نقص‌های موجود در این روش اطالاعات کافی بدست آورید.

تزریق چربی به پلک بالا و پایین

تزریق چربی به پلک بالا و پایین

دکتر برای رفع افتادگی پلک بالا، چربی موجود در این بخش را ترمیم کرده که در نتیجه‌ی آن چشم بازتر شده و به حالت اولیه خود باز خواهد گشت. با تزریق چربی زیر چشم می‌توان سیاهی و تورفتگی پلک پایین را درمان کرد. البته اگر این روش با لیفت اندوسکوپیک صورت ترکیب شود، گونه‌ها نیز لیفت شده و در نتیجه‌ی آن چهره‌ای زیبا و نسبتاً بی‌نقص برای داوطلب به وجود می‌آید.

تزریق چربی به پیشانی و شقیقه

با بالا رفتن سن، بخشی از چربی‌های پیشانی از بین رفته، سطح آن صاف‌تر شده و مرز ابروها برجسته‌تر خواهد شد. علاوه بر این، تورفتگی شقیقه‌ها ظاهر فرد را استخوانی‌تر می‌کند.  البته این تغییر چهره برای خانم‌ها نسبت به آقایان آزار دهنده‌تر خواهد بود. با تزریق چربی می‌توان تمام این مشکلات را برطرف کرد و زیبایی چهره را تا حد زیادی بازیابی نمود. با تزریق چربی حالت چشم‌ها به فرم طبیعی بازگشته و چهره‌ی فرد جلوه بهتری پیدا خواهد کرد.

ساختار استخوانی بدن

ساختار استخوانی بدن

هر ماه تعداد زیادی داوطلب برای انجام تزریق ژل یا چربی زیر چشم به دکتر مراجعه می‌کنند. اولین قدم دکتر، تعیین کیفیت جمجمه، شکل گونه‌ها، چانه و فک است. اکثر داوطلبان فکر می‌کنند که ایمپلنت‌های مصنوعی صورت تنها گزینه‌ی مناسب برای جوانسازی هستند اما بهتر است بدانید که انتقال چربی می‌تواند جایگزینی شگفت انگیز برای این نوع عمل زیبایی باشد.

انتقال چربی روندی کاملاً طبیعی است و هنگامی که کنار استخوان قرار می‌گیرد، همانند بخشی از استخوان احساس خواهد شد. هرچند که تزریق چربی همانند جراحی زیبایی ایمپلنت نتایجی چشمگیر ندارد اما با این وجود نتایج مطلوبی را در بر خواهد داشت.

سینه، باسن و دست

تزریق چربی می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای افرادی باشد که به دنبال افزایش جزئی اندازه‌ی سینه هستند و نمی‌خواهند از ایمپلنت مصنوعی برای این کار استفاده کنند. البته قبل از این کار باید انتظارات داوطلب از تزریق چربی واقع بینانه باشد زیرا با این کار اندازه‌ی سینه‌ها بیشتر می‌شود ولی نمی‌توان افزایش حجم چشمگیری را انتظار داشت.

همچنین برای بزرگ کردن سایز باسن بهترین گزینه تزریق چربی است. البته برای این کار باید چربی کافی وجود داشته باشد. به عنوان مثال، افراد لاغر نمی‌توانند از مزایای این عمل بهره ببرند زیرا در بدن آن‌ها چربی کافی برای انتقال وجود ندارد.  البته اگر داوطلب، فردی چاق باشد دکتر به راحتی می‌تواند چربی‌های اضافه‌ی بدن داوطلب را برداشته و آن‌ها را به بخش‌های دیگر بدن از قبیل سینه‌ها و باسن منتقل کند.

افراد لاغر نمی‌توانند از مزایای این عمل بهره ببرند زیرا در بدن آن‌ها چربی کافی برای انتقال وجود ندارد.

با بالا رفتن سن، پوست پشت دست‌ها به طور چشمگیری نازک خواهد شد تا جاییکه رگ‌ها و تاندون‌های آن به راحتی مشاهده می‌شوند. این امر باعث استخوانی شدن ظاهر دست‌ها می‌شود. با تزریق چربی تمام این مشکلات برطرف خواهد شد. همچنین می‌توان با استفاده از درمان‌های لیزری در کنار این عمل زیبایی، تمام لکه‌های روی دست را از بین برده و فرایند جوانسازی دست‌ها را تکمیل کرد. البته قبل از انجام همزمان این دو درمان باید با یک دکتر زیبایی مشورت کنید.

ژل‌های تزریقی با ماندگاری دائم

ژل‌های تزریقی با ماندگاری دائم

آرتفیل (ArteFill)

برخلاف دیگر ژل‌های تزریقی از قبیل آرتکول (Artecoll) که یک ژل تزریقی مصنوعی است، آرتفیل ماده‌ای است که ماندگاری دائم داشته و چهره‌ای جوان و طبیعی برای داوطلب ایجاد می‌کند. این روش می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای داوطلبانی باشد که می‌خواهند تزریق چربی انجام دهند اما نمی‌توانند زمان و هزینه‌ی زیادی برای انجام عمل زیبایی  در نظر بگیرند. با این اوصاف، تزریق چربی یک گزینه‌ی مقرون به صرفه و ماندگار است. همچنین مزایایی از قبیل ترمیم بافت و چهره‌ی فرد را نیز شامل می‌شود.

ژل پُلی اکریل آمید (Polyacrylamide gel)

هر چند که دو ماده با نام‌های بیوآلکامید (Bio-Alcamid) و آکوآمید (Aquamid) با به روزترین تکنولوژی تولید می‌شوند و به طور فراگیری در اروپا و دیگر کشورها مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما هنوز مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) قرار نگرفته‌اند.

ژل پُلی اکریل آمید (PGA)، مزایایی را نسبت به دیگر فیلرهای موجود در بازار دارد؛ این ژل نه تنها دائمی است بلکه کاملاً ایمن بوده و در صورت عدم رضایت از نتایج می‌توان اثر آن را از بین برد. استفاده از این ژل نتایجی طبیعی را در بر خواهد داشت.

Bioinblue

این فیلری مناسب برای برجسته سازی لب‌ها است که ماندگاری طولانی مدت داشته و چهره‌ای طبیعی برای داوطلب ایجاد می‌کند.

ژل‌های تزریقی با ماندگاری موقت

ژل‌های تزریقی با ماندگاری موقت

در میان همه‌ی ژل‌های تزریقی که در بازار وجود دارند، رایج‌ترین نوع آن‌ها اسید هیالورونیک است. در ادامه به انواع اسید هیالورونیک اشاره خواهیم کرد:

  • محصولات مبتنی بر کلاژن (زیپلاست (Zyplast)، زیدرم (Zyderm)، کازموپلاست (Cozmoplast)، ایسولاژن (Isolagen)

این فیلرها در حدود 3 تا 6 ماه ماندگاری خواهند داشت. این نوع ژل‌های تزریقی نتایج خوبی دارند اما توسط مشتقات اسید هیالورونیک (که نوعی قند طبیعی موجود در بدن است) جایگزین می‌شوند؛ این موضوع به این دلیل است که مشتقات اسید هیالورونیک ماندگاری بالاتری نسبت به این مواد دارند.

  • مشتقات اسید هیالورونیک (Hyaluronic acid derivatives)

این فیلرها در حدود 3 تا 24 ماه ماندگاری دارند. تزریق این فیلرها در گذشته بسیار دردناک بود اما با تولید انواع دیگری از فیلرهای اسید هیالورونیک از قبیل ژوویدرم  (Juvederm) و ولووما (Voluma) که حاوی لیدوکائین هستند، میزان درد به مقدار قابل ملاحظه‌ای کاهش یافت. همچنین در دیگر انواع این ژل تزریقی با نام‌های رستیلن (Restylane) و هایلافرم (Hylaform)، مقدار کمی ماده‌ی بی‌حسی وجود دارد. ژل تزریقی دیگری به نام بِلوتِرو (Belotero) وجود دارد که ظاهری طبیعی برای داوطلب ایجاد کرده و مانع از ایجاد عارضه‌ی به نام ” Tyndall ” خواهد شد. این عارضه بسیار آزار دهنده است زیرا در اثر آن اطراف چشم، آب جمع شده و و پوست آن متورم و آبی رنگ خواهد شد. یکی دیگر از مزایای اسید هیالورونیک این است که با استفاده از آنزیمی به نام هیالورونیداز ” hyaluronidase” می‌توان اثر آن را از بین برد.