امروزه برجسته سازی و پر حجم کردن لب‌ها مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. لب‌های برخی افراد از دوران جوانی بسیار باریک است. البته با بالا رفتن سن نیز لب‌ها باریک شده و حجم آن‌ها کاهش می‌یابد. برای رفع این مشکل می‌توان از تزریق ژل استفاده کرد. علاوه بر علل ذکر شده، اثر تابش نور آفتاب و از دست رفتن حجم لب‌ها، باعث افزایش چین و چروک‌های دور لب و ایجاد خط خنده می‌‌شود. برای زیبا سازی لب‌ها و از بین بردن خط خنده، درمان‌های متعددی وجود دارد.

ماده‌ای به نام اسید هیالورونیک (Hyaluronic Acid) وجود دارد که به عنوان ژل تزریقی، برای پر حجم کردن لب‌ها استفاده می‌شود. این ماده دارای سه نوع ژوویدرم (Juvederm)، رستیلن (Restylane) و بلوترو (Belotero) است. این ژل‌های تزریقی در حدود چند ماه ماندگاری دارند و سپس به مرور زمان جذب می‌شوند. برخی داوطلبان استفاده از موادی را ترجیح می‌دهند که ماندگاری بالاتری نسبت به موارد ذکر شده داشته باشند؛ از این گونه مواد می‌توان به چربی طبیعی بدن اشاره کرد که این فرایند تزریق چربی نام دارد.

تزریق چربی به لب

تزریق چربی به لب

نام دیگر تزریق چربی، انتقال چربی است. در طی این فرایند، چربی اضافه‌ی موجود در شکم و ران با روش لیپوساکشن برداشته شده و سپس به لب‌ها و گونه‌ها تزریق می‌شود. تمام عمل لیپوساکشن و تزریق چربی کمتر از یک ساعت طول خواهد کشید. در واقع تزریق چربی نام دیگر لیفت صورت مایع است و جزو درمان‌های احیاکننده‌ی پوست به حساب می‌آید.

درمان‌های احیاکننده چند بخش مختلف را شامل می‌شوند: سلول‌های بنیادی، عوامل رشد، پلاسمای غنی شده با پلاکت (PRP) و ماتریکس فیبری غنی از پلاکت (PRFM). سلول‌های بنیادی که به طور طبیعی در چربی بدن وجود دارند، می‌توانند موجب احیای بافت‌های بدن شوند. هرچند که چگونگی فرایند جوانسازی با استفاده از این سلول‌ها هنوز شناخته شده نیست اما با این روش، چین و چروک‌ها از بین رفته و پوست به مرور زمان نرم‌تر می‌شود.

چه میزان چربی می‌توان به لب تزریق کرد؟

چه میزان چربی می‌توان به لب تزریق کرد؟

میزان چربی مورد نیاز برای تزریق به لب‌ها و گونه‌ها، همانند میزان ژل مورد نیاز برای برجسته‌سازی آن‌ها است. البته باید در نظر داشت که برای پر حجم کردن لب‌ها و گونه با تزریق چربی یک جلسه‌ی درمانی مورد نیاز است اما تزریق ژل باید چندین بار تکرار شود. همچنین جراحان پلاستیک، تمایل ندارد که تزریق چربی را چندین بار انجام دهند. میزان چربی مورد نیاز برای رفع خط خنده و پرحجم کردن لب‌ها در حدود 2 تا 10 میلی‌لیتر است.

بعد از تزریق چربی به لب

بعد از تزریق چربی به لب

داوطلبان بعد از تزریق چربی دوره‌ی نقاهت بدتری در مقایسه با تزریق ژل می‌گذرانند. تا جایی‌که این مدت به جای چند ساعت یا چند روز، تا چند هفته طول خواهد کشید. کبودی، ورم، خشکی و شکنندگی پوست لب از عوارض تزریق چربی است. تا چند روز پس از تزریق چربی به علت ورم و کبودی لب‌ها نمی‌توان به راحتی آن‌ها را حرکت داد.

تزریق چربی و حجم لب

تزریق چربی و تزریق ژل، حجم لب را افزایش می‌دهند. البته میزان افزایش حجم لب، کاملاً به میزان ژل یا چربی تزریق شده به لب وابسته است. از آنجایی که چربی تزریق شده یک بافت زنده است ممکن است که بخش غیر قابل پیش‌بینی از آن توسط بدن جذب شود و اندازه‌ی آن در طی دوران نقاهت نیز تغییر کند.

تزریق چربی و شکل لب

جراحان زیبایی با استفاده از تزریق ژل، حجم لب‌ها را افزایش داده و شکل آن را نیز می‌توانند اصلاح کنند. همچنین ژل‌های تزریقی را می‌توانند به روی لب‌ها، کناره‌ها، خط لب و مرکز آن تزریق کنند. به یاد داشته باشید که شکل لب‌ها و خطوط ظریف و باریک اطراف آن‌ها می‌تواند با تزریق ژل بهتر اصلاح شود.

رفع چین و چروک با تزریق چربی

رفع چین و چروک با تزریق چربی

چین و چروک‌های سطحی روی لب و خطوط اطراف آن با استفاده از تزریق چربی درمان نمی‌شود. در واقع ژل‌های تزریقی گزینه‌های بهتری برای درمان چین و چروک‌های لب هستند. البته این نوع از چین و چروک‌ها را می‌توان با استفاده از درمان‌های دیگری از قبیل بوتاکس (Botox)، دیسپورت (Dysport)، لایه‌برداری و لیزر درمانی بر طرف کرد.

حس لامسه و دیگر عوارض

حس لامسه و دیگر عوارض

بعد از تزریق ژل یا چربی تغییرات خاصی در حس لامسه ایجاد نخواهد شد. اما ایجاد برجستگی، توده‌های ریز و عدم تقارن در برخی نقاط لب، امکان پذیر است. البته باید اشاره کرد که تزریق ژل در مقایسه با تزریق چربی پوست لب را نرم‌تر می‌کند.

تاثیر تزریق چربی و ژل بر حرکت لب‎ها به هنگام خندیدن یا حرف زدن یکسان است. البته حجم و شکل آن‌ها به مرور زمان مطابق با وضعیت حرکتی لب‌ها کمی تغییر خواهد کرد.

از بین بردن اثر ژل یا چربی تزریق شده

از بین بردن اثر ژل یا چربی تزریق شده

از آنجایی که ماندگاری ژل‌های تزریقی موقتی است، اثر آن‌ها به مرور زمان از بین خواهد رفت. برای این کار مقداری آنزیم هیالورونیداز (Hyaluronidase) به لب تزریق می‌شود تا ژل موجود به مرور در بافت‌های لب حل گردد. این در حالی است که از بین بردن چربی‌های تزریق شده بسیار سخت است. زیرا برای این کار باید از عمل جراحی کمک گرفت که ممکن است نتیجه‌ی مطلوبی نداشته باشد.

برجسته‌سازی دائمی لب

برجسته‌سازی دائمی لب

در حقیقت تزریق چربی به عنوان یک روش دائم در نظر گرفته می‌شود. هرچند که بسیاری داوطلبان، برای حجیم‌سازی بیشتر لب‌ها، تزریق چندباره چربی را درخواست می‌کنند اما جراحان پلاستیک، برای تزریق دوباره، یک سال صبر می‌کنند.

علاوه بر تزریق چربی، جراحی لیفت لب هم ماندگاری دائم دارد.

برخلاف چربی، ژل‌های تزریقی ماندگاری دائم ندارند. البته باید اشاره کرد که از موادی مانند سیلیکون که ماندگاری همیشگی دارند نباید به جای ژل استفاده کرد. تنها ماده‌ی ماندگاری که می‌تواند برای حجیم سازی لب و گونه‎‌ها به کار رود، ایمپلنت است. علاوه بر تزریق چربی، جراحی لیفت لب هم ماندگاری دائم دارد. در ادامه باید اشاره کنیم که لیفت لب بالا تنها روشی است که با استفاده از آن می‌توان پوست‌های اضافی لب را برداشت. همچنین با بالا رفتن سن نه تنها لب‌ها باریک می‌شود بلکه خط افقی لب طولانی‌تر و بافت لب صاف‌تر می‌شود. تمام این مشکلات با کمک لیفت لب بالا از بین می‌رود. این عمل جراحی می‌تواند با دیگر عمل‌های زیبایی از قبیل لیفت صورت، جراحی پلک و دیگر جراحی‌های زیبایی ترکیب شود.

کدام عمل زیبایی برای لب مناسب است؟

کدام عمل زیبایی برای لب مناسب است؟

در حقیقت هیچ عمل زیبایی وجود ندارد که بتواند به عنوان بهترین گزینه برای جوانسازی لب در نظر گرفته شود. البته اکثر  داوطلبان، از تزریق ژل استفاده می‌کنند زیرا این روش، ظاهری طبیعی برای افراد ایجاد کرده و دوره‌ی نقاهت کوتاهی دارد. در واقع اگر به دنبال یک عمل زیبایی سریع با دوره نقاهت بسیار کوتاه هستید تزریق ژل می‌تواند گزینه‌ای مناسب باشد.

همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم، تزریق چربی یک روش دائمی برای حجیم کردن لب‌ها است. این روش در کنار لیفت صورت و جراحی پلک می‌تواند گزینه‌ای مناسب با ماندگاری دائمی باشد. البته باید به خاطر داشته باشید که هرچند تزریق چربی، ماندگاری دائم دارد اما بالا رفتن سن و تغییرات چهره این اثر را از بین خواهد برد. از دیگر مزایای تزریق چربی می‌توان به اثر بالقوه‌ی احیاکنندگی پوست اشاره کرد که از طریق سلول‌های بنیادی انجام می‌شود. البته این فرایند، بخشی از روش لیفت صورت است.

اگر تصمیم شما برای تزریق ژل لب جدی است، بهتر است که قبل از انجام هر گونه عمل زیبایی مشاوره‌ای را در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا داشته باشید.