اگر شما نیز جزء آن دسته از افرادی هستید که به زیبایی پوست و سلامتی خود اهمیت می دهید پس احتمالا نام میکرونیدلینگ و آر اف فرکشنال را بارها شنیده اید.در ادامه ی این مطلب به بررسی تفاوت میکرونیدلینگ و آر آف فرکشنال و ویژگی هرکدام از  این دو مورد را بررسی می کنیم.

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ

قبل از بررسی تفاوت میکرونیدلینگ و آر آف فرکشنال ابتدا بیاید ببینیم میکرونیدلینگ چیست. این یکی از روش های تحریک سازی کلاژن پوست (Percutaneous Collagen Induction Therapy) یا به اختصار PCI است که در آن با تحریک کلاژن پوست باعث ترمیم انواع آسیب هایی پوستی می شود.

تحریک سازی کلاژن یا درمان القای کلاژن فرایندی است که به سبب آن آسیب های پوستی چون جای زخم و جوش، چین و چروک های پیری یا چین هایی که با تکرار لبخند یا اخم در اطراف لب ها و بین ابروها شکل می گیرد و حتی خطوط ضعیف روی پیشانی از بین می روند.

تفاوت میکرونیدلینگ و آر آف فرکشنال

تفاوت میکرونیدلینگ و آر آف فرکشنال

درمان میکرونیدلینگ در حال حاضر با دو روش سنتی و مکانیزه انجام می شود. در روش سنتی با درمارولر و در روش مکانیزه با دستگاه درماپن انجام می گیرد. در ادامه درمان مکانیزه را مورد بررسی قرار می دهیم:

میکرونیدلینگ

در طی درمان با این روش پزشک متخصص،با استفاده از دستگاهی به نام Vivace سوزن های نازک و کوچکی را به نواحی مورد نظر و تحت درمان وارد می کند.این سوزن ها باعث افزایش تولید کلاژن و الاستین توسط فیبروبلاست ها می باشد، سپس کاراتونیست ها که 90 درصد سلول های اپیدرم شامل می شوند و وظیفه ی تولید سلول اصلی بر روی روپوست را برعهده دارند به محل تحت درمان منتقل و در آنجا تکثیر می شوند.در نتیجه باعث ضخامت و سفتی و کشیدگی پوست می شوند.

در روش سنتی متخصص از یک درمارولر که یک غلطک چرخان با تعدادی سوزن که بر روی آن تعبیه شده است،استفاده می کند.سایز سوزن ها براساس نوع ناحیه ی تحت درمان متفاوت است، هرچه عمق سوزن بلندتر باشد، عمق نفوذ آن در پوست نیز بیشتر است اما به طور کل از سایزهای متوسط سوزن ها یعنی 5/1 تا 2 میلی متر استفاده می کنند.

به طور کل این روش درمانی نسبت به سایر روش ها کم درد تر و بی خطر تر است. عوارض جانبی پس از درمان بستگی به نوع پوست و شرایط آن متفاوت است اما اغلب از عوارض آن می توان به قرمزی ناحیه درمان شده، خشکی پوست و التهاب اشاره کرد که تا 48 ساعت پس از درمان از بین می رود.

آر اف فرکشنال

برای اینکه بفهمیم که تفاوت میکرونیدلینگ و آر آف فرکشنال در چیست، در اینجا به صورت مختصر ویژگی های آر اف فرکشنال را توضیح می دهیم. پوست انسان دارای چند لایه مختلف است. سطحی ترین لایه روی پوست را روپوست یا اپیدرم تشکیل دادند و لایه زیری آن ها درم نام دارد که با افزایش سن و پیر شدن افراد این لایه به تدریج از بین می رود و پوست انسان دچار چین و چروک می شود،از همین رو لیزر آر اف فرکشنال در تحریک سازی کلاژن و فعال کردن فیبروپلازی نقش دارد.

انرژی امواج رادیوفرکانسی آر اف فرکشنال باعث تحریک کلاژن لایه ی درم می شود و این انرژی رفته رفته تبدیل به گرما می شود و فیبروپلازی نیز فرایندی مشابه تحریک سازی کلاژن دارد.در فرایند فیبروپلازی،بافت های فیبروزی ساخته می شود،این بافت ها در زمانی که بافتی از پوست آسیب دیده سبب تحریک کلاژن و سپس تولید کلاژن می شود،در طی این فرایند بافت های پروتئینی  کلاژن کوتاه تر و مستحکم می شوند و همین منجر به سفتی و کشیدگی پوست می شود.در همین حین مناطق سالم پوست به تسریع عمل کلاژن سازی کمک می کنند.پس از مدتی این بافت های ساخته شده ی کلاژنی توسط فیبروپلازی از بین رفته و جای خود را به بافت های کلاژن طبیعی می دهند.

مهم ترین تفاوت میکرونیدلینگ و آر اف فرکشنال

مهم ترین تفاوت میکرونیدلینگ و آر اف فرکشنال

در اینجا به بررسی مهم ترین تفاوت میکرونیدلینگ و آر اف فرکشنال می پردازیم:

  • مورد اول از تفاوت میکرونیدلینگ و آر اف فرکشنال این است که  میکرونیدلینگ برای آسیب های عمیق پوستی استفاده می شود ولی روش مقابل برای درمان خطوط ظریف و چروک های سطحی پوست، چین های دور چشم، جای زخم و جوش، درمان تعریق بیش از حد و برطرف کردن چربی های صورت بخصوص غبغب نیز استفاده می شود.
  • میکرونیدلینگ اثر دائمی تری نسبت به آر آف فرکشنال دارد چون به دلیل جایگزین شدن بافت های طبیعی کلاژن به جای بافت های ساخته شده توسط فیبروپلازی اثر آن کاملا از بین می رود و می توان از آن برای درمان موقت استفاده کرد.
  • نتیجه ی روند بهبودی در آر آف فرکشنال سریع تر از روش مقابل بوده و همچنین هزینه ی میکرونیدلینگ نسبت به لیزر آر اف مناسب تر بوده است.
  • یکی دیگر از مهم  ترین تفاوت میکرونیدلینگ و آر اف فرکشنال  این است که پس از میکرونیدلینگ پوست دچار آسیب های احتمالی چون عفونت و خون مردگی نمی شود و همچنین قرمزی ناشی از درمان 48 ساعت پس از اتمام آن از بین می رود و همچنین این درمان برای هر نوع پوستی مناسب است اما ممکن است در طول درمان پوست دچار زخم هایی شود که دیرتر بهبود یابد. به طور کل دوره ی نقاهت آر آف فرکشنال از میکرونیدلینگ کمتر است و نیاز به مراقبت های خاصی پس از درمان ندارد اما ممکن است فرد دچار تورم پوستی، فرورفتگی ناحیه درمان، تغییر رنگدانه های پوستی و حساسیت شود.
  • در میکرونیدلینگ پوست ضخیم تر می شود و هیچ آسیبی به درم و زیرلایه ی پوست نمی رسد.
  • از آر اف فرکشنال برای درمان سلولیت و چاقی موضعی نیز استفاده می شود اما به طور معمول از میکرونیدلینگ برای جوان سازی و از بین برد جای زخم و لک های پوستی استفاده می شود.
  • درمان میکرونیدلینگ با استفاده از سوزن های مخصوص و ظریف بسته به نوع پوست و عمق تحت درمان استفاده می شود اما در آر اف فرکشنال از نوعی لیزر با امواج رادیو فرکانسی استفاده می شود و همچنین سوزن های به کار رفته در درمان میکرونیدلینگ حساسیت زا و آلرژیک نیستند و این روش منجر به افزایش کارایی و نفوذ مواد در لایه های سطحی پوست یعنی اپیدرم می شود.همچنین برای درمان جای زخم ها روش میکرونیدلینگ بسیار کاربردی تر از آر اف فرکشنال است چون می تواند تمامی زخم های سطحی پوست را از بین ببرد و البته این درمان را می شود بر روی تمامی نقاط بدن استفاده کرد.