یکی از سوالات پرتکرار بسیاری از مراجعان مراکز زیبایی، در مورد تفاوت میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ میباشد. امروزه از میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ به عنوان دو روش مراقبت از پوست و مو یاد میشود. هر دو این روشها، در پاسخ به تلاش ابدی انسان برای داشتن پوستی شفاف و شاداب ایجاد شده اند اما امروزه کاربردهای گسترده هر دو روش، کشف شده است.

تفاوت میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ: روش انجام

تفاوت میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ در روش انجام کار، استفاده از یک غلتک در میکرونیدلینگ میباشد. میکرونیدلینگ را میتوان به صورت دستی یا با دستگاه مخصوص انجام داد. در روش دستی از ابزاری به نام درمارولر استفاده میشود. درمارولر شامل یک غلتک است که در سطح آن سوزنهای ریز تیتانیومی وجود دارد. این سوزنهای ریز، حفره هایی با عمق مشخص در پوست ایجاد میکند.

همچنین میتوان میکرونیدلینگ را به کمک دستگاه مخصوص انجام داد که در این حالت، فواصل بین حفره ها منظم تر بوده و نتیجه بهتری خواهیم داشت. ایجاد این روزنه ها سبب میشود تا پوست تحریک شده و روند ساخت کلاژن را آغاز نماید. معمولا پیش از انجام میکرونیدلینگ، پوست را به موادی نظیر اسید هیالورونیک و اسید اسکوربیک آغشته میکنند تا همزمان با ایجاد حفره ها وارد پوست شوند.
فاوت میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ استفاده از مواد مغذی

تفاوت میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ: استفاده از مواد مغذی

دیگر تفاوت میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ، استفاده از مواد مغذی فراوان در مزونیدلینگ میباشد. در مزونیدلینگ از تزریقهای مکرر استفاده میشود و هر بار دوز کم از مواد مفیدی همانند انواع ویتامینها، آمینو اسیدها و عصاره های گیاهی وارد پوست میشود. به نظر میرسد این روش ابتدا در فرانسه ابداع شده است. این روش نیز همانند میکرونیدلینگ یک روش کم درد و غیر تهاجمی است.

این به این معناست که شما نیازی به گذراندن دوره نقاهت و استراحت در منزل نخواهید داشت. استفاده از ماسکهای پوستی پس از انجام مزونیدلینگ، به افزایش تاثیر این روش کمک خواهد کرد.

تفاوت میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ: کارآیی و کاربرد

فرق میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ به روش انجام کار محدود نمیشود. میکرونیدلینگ بیشتر در درمان چین و چروک صورت و حذف ترکهای پوستی ناشی از بارداری یا افزایش و کاهش سریع وزن موثر است. زیرا در میکرونیدلینگ، تمرکز اصلی روی تحریک سنتز کلاژن میباشد. همچنین میکرونیدلینگ در درمان جای جوش و آکنه نیز توانایی بالایی دارد.

این در حالی است که حیطه کاری مزونیدلینگ گسترده تر است.  در این روش نیز تکیه اصلی بر درمان سلولیت یا چاقی موضعی، حذف چین و چروکهای ریز، حذف لکه های پوستی و نقش کمکی در کشیدن (لیفت) پوست میباشد.
تفاوت میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ برای مو

تفاوت میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ: مراقبت از مو

دیگر تفاوت میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ، کاربرد گسترده مزونیدلینگ در مراقبت از مو می باشد. چنانچه ریزش مو ناشی از عوامل هورمونی باشد، مزونیدلینگ کاربرد کمکی و موثری خواهد داشت اما در مواردی که  ریزش مو ناشی از عوامل غیر هورمونی، نظیر جراحی خاص، تغذیه نادرست یا رژیم طولانی مدت باشد، مزونیدلینگ بسیار موثرتر خواهد بود.

تفاوت میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ: واکنش طبیعی بدن

وقتی صحبت از فرق میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ میشود، باید بدانیم که توجه به نکات پزشکی و آگاهی از واکنش طبیعی بدن نیز بسیار مهم است.  میکرونیدلینگ سبب ایجاد قرمزی و تورم در ناحیه مورد درمان میشود. همچنین التهاب و ورم خفیف، دور از انتظار نخواهد بود. لازم به ذکر است این موارد را در واقع نمی توان عوارض نامید و واکنش طبیعی بدن میباشد.

بدن برای ساخت کلاژن، نیازمند افزایش مصرف انرژی در موضع مربوطه خواهد بود. به همین دلیل جریان خون در محل افزایش می یابد و ما آن را به شکل تورم، قرمزی و التهاب میبینیم. تنها عارضه میکرونیدلینگ این است که در صورت زیاد بودن فشار وارده، تیرگی و حساسیتهای پوستی ایجاد خواهد شد. به همین دلیل پیشنهاد میشود خدمات مربوط به میکرونیدلینگ را صرفا در مراکز معتبر و بهداشتی دریافت کنید.
میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ، کمک به درخشانی پوست
با وجود تفاوت میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ، در مزونیدلینگ نیز مشابه میکرونیدلینگ، تورم و التهاب جزئی، طبیعی است. این التهاب طی مدت کوتاهی برطرف میشود. با این وجود چنانچه نسبت به این مساله حساس هستید، کافی است پوست خود را در برابر گرما محافظت کنید! این اقدام ساده میتواند به پایان هر چه سریعتر التهاب منجر شود. همچنین در صورت لزوم میتوانید با استفاده از پمادها یا داروهای خوراکی که پزشک تجویز میکند، نسبت به بهبود سریع تر التهاب اقدام کنید.

مجددا تاکید میشود به دلیل این که علی رغم تفاوت میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ، هر دوی این روشها کاملا غیر تهاجمی هستند. این به این معناست که شما بلافاصله پس از پایان کار، میتوانید با خیالی راحت، به ساماندهی امور روزمره خود بپردازید.

علیرغم تفاوت میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ، تاثیر هر دو بر پوست بسیار درخشان میباشد.