در این مقاله می کوشیم که پیرامون عوارض داروی ماینوکسیدیل و جایگزین مصرف ماینوکسیدیل صحبت کنیم. اما پیش از آن باید تعریفی از این دارو ارائه دهیم.

ماینوکسیدیل چیست؟

داروی ماینوکسیدیل در سال های قبل به عنوان داروی مناسب برای افرادی که فشار خون بالا دارند تجویز می شد. در عوارض این دارو افزایش رشد مو ذکر شده بود. بعد از تحقیقات متوجه شدند که می توان از ماینوکسیدیل به عنوان داروی ضد ریزش مو استفاده کرد. بعد از فهمیدن این نکته محلول ها ماینوکسیدیل را تهیه کردند و در اختیار افرادی که مشکل ریزش مو داشتند قرار دادند.

در حال حاضر طرفداران داروی ماینوکسیدیل کاهش پیدا کرده است. این امر به دلیل عوارضی است که داروی ماینوکسیدیل به همراه دارد. از این رو افرادی که به ریزش مو دچار هستند به دنبال جایگزین مصرف ماینوکسیدیل هستند.
ماینوکسیدیل چیست

ماینوکسیدیل چه عوارضی را به دنبال دارد ؟

بروز التهاب و خارش

ماینوکسیدیل نیز مانند بسیاری از داروها عوارضی را به همراه دارد. یکی از مهم ترین عوارضی که باعث شد افراد به دنبال جایگزین مصرف ماینوکسیدیل باشند ایجاد التهاب و خارش در پوست سر می باشد. وقتی در درازمدت التهاب و خارش به وجود بیاید برای فردی که تحت درمان با این دارو است بسیار آزاردهنده خواهد بود.

ایجاد پوسته و شوره در سر

دیگر عارضه ای که مصرف ماینوکسیدیل به همراه دارد ایجاد پوسته در ناحیه سر می باشد که خارش را نیز به همراه دارد. می توان گفت که خارش و پوسته پوسته شدن سر با هم بروز می کنند و همراه هم هستن. برای رفع این عارضه شامپوهای مخصوصی وجود دارد که به دلیل هزینه بالا مقرون به صرفه نیستند. کسانی که پوست حساسی دارند نباید از ماینوکسیدیل استفاده کنند.

بروز حساسیت های پوستی

یکی دیگر از عوارضی که باعث شده است ماینوکسیدیل طرفداران خود را از دست بدهد و به دنبال جایگزین مصرف ماینوکسیدیل باشند این است که باعث می شود حساسیت های پوستی بروز کنند. به همین دلیل به کسانی که پوست های حساس و آسیب پذیر دارند توصیه می شود که از محلول ماینوکسیدیل جهت درمان ریزش موی خود استفاده نکنند.

هزینه زیاد درمان

داروی ماینوکسیدیل هزینه زیادی دارد و در دراز مدت هزینه زیادی به بار می آورد. به همین دلیل کسانی که مشکل ریزش مو دارند به دنبال جایگزین مصرف ماینوکسیدیل هستند.

با قطع مصرف ماینوکسیدیل ریزش موی شما دوباره باز می گردد

این دارو را باید هر روز و در دو نوبت استفاده کرد در صورتی که مصرف دارو قطع شود ریزش مو دوباره باز می گردد و نکته نگران کننده این است که ریزش مو از قبل نیز بیشتر می شود. به همین دلیل اغلب افراد به دنبال جایگزین مصرف ماینوکسیدیل هستند. اکثر افراد تمایل دارند از دارویی استفاده کنند که نیاز به مصرف دائمی نداشته باشد و بتوان آن را به صورت دوره ای مصرف کرد.
مزوتراپی

چه مواردی جایگزین مصرف ماینوکسیدیل هستند

کاشت مو

یکی از بهترین روش ها برای جایگزین مصرف ماینوکسیدیل کاشت مو است که یک روش جراحیه محسوب می شود. در این روش برای منبع کاشت مو از مناطقی که موی زیاد دارد استفاده می کنند و در نواحی که ریزش مو رخ داده است می کارند.

بعد از کاشت مو باید نکات مراقبتی را رعایت کرد. باید مراقب باشیم که قسمتی که کاشت مو انجام شده در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرد. نکته دیگری برای مراقبت باید به آن توجه کرد این است که شست و شوی سر باید دو روز بعد از کاشت و با شامپوی مخصوص کاشت مو صورت بگیرد.

کاشت مو روش های مختلفی دارد بهتر است در این مورد با پزشک خود قبل از کاشت مو مشاوره بگیرید. روش های کاشت مو عبارت هستند از SUT ،FIT، FUT و روش های ترکیبی. هرکدام از این روش ها مزایا و معایبی را دارند که شما با مشاوره گرفتن از پزشک باید روش مناسب خود را انتخاب کنید.

لیزر تراپی

لیزر تراپی یکی از جدیدترین و مدرن ترین روش های درمان ریزش مو است که می تواند جایگزین مصرف ماینوکسیدیل باشد. در این روش از اشعه لیزر استفاده می کنند تا اثر آن باعث شود که خون رسانی مغز بیش تر شود و ریشه مو بهتر تغذیه شود. به دنبال این فرایند ها رشد مو نیز سریع تر می شود. با این کار ریشه موهایی که ریخته اند هم تحریک می شوند که رشد کنند. به دلیل اینکه در این روش از جراحی استفاده نمی شوند مورد استقبال بالایی قرار می گیرد.

لیزر تراپی علاوه بر اینکه درمان مناسبی برای ریزش مو می باشد برای ترمیم موهای آسیب دیده نیز بسیار مناسب است. کسانی که در اثر استفاده زیاد از سشوار، اتو مو و وسایلی که مو را حالت می دهند آسیب دیده است و همچنین کسانی که رنگ کردن مو باعث آسیب دیدگی موهایشان شده است می توانند از لیزر تراپی برای درمان استفاده کنند.

مزوتراپی

مزوتراپی یکی دیگر از موارد جایگزین مصرف ماینوکسیدیل است که هم برای آقایان و هم خانم ها کاربرد دارد. در این روش موادی که برای رشد مو لازم است را با یک نیدل مخصوص به عمق یک میلی متری در پوست سر تزریق می کنند. داروهایی که در این روش استفاده می شود به صورت اختصاصی برای بیمار انتخاب می کنند. این کار باعث شده است که این روش نتایج مطلوبی را به دست آورده باشد و طرفداران زیادی پیدا کند.

از این روش هم برای جلوگیری از ریزش مو و هم برای تقویت رشد مو استفاده می شود.

پی آر پی

روش پلاسمای غنی از پلاکت یا به اختصار پی آر پی طبیعی ترین روش جایگزین مصرف ماینوکسیدیل است. در این روش از تکنیک های سلول بنیادی برای درمان ریزش مو استفاده می کنند. این روش نیاز به جراحی خاصی ندارد.