صنعت بازیابی مو یک صنعت مولتی میلیون دلاری است که از محصولات آرایشی و بهداشتی، کلاه گیس، مواد تقویتی، داروها و روش های جراحی گران قیمت تشکیل شده است. همچنین وبسایت ها، گروه ها و کانال های زیادی در این حوزه وجود دارد که اطلاعات زیادی در این باره به شما می دهند. ولی باید توجه داشت برای کسی که به طور ابتدایی وارد این فضا می شود این همه اطلاعات ممکن است باعث سردرگمی او شود.

باید بدانیم که اگر شما تصمیم به یافتن بهترین راه را دارید بهتر است که تمامی روش های موجود را مورد بررسی قرار داده و مناسب ترین روش را برای خود انتخاب کنید. حال به بررسی چند روش از روش های موجود و مشهور برای بازیابی موهای ازدست رفته یا شاید ظاهر موهای از دست رفته ی خود می پردازیم. با این حال ما می خواهیم روش هایی به جز کاشت مو را برای شما شرح دهیم، تا شاید بهتر بتوان با روش های جایگزین کاشت مو آشنا شد.

راه حل دارویی

راه حل دارویی

در صورتی که شما در مراحل اولیه از دست دادن موهای خود باشید و دنبال راه حلی برای توقف این روند منفی بوده اید لذا هنگام مشورت با دوستان و آشنایان خود با نام ماینوکسیدیل(minoxidil) برخورد کرده اید. ماینوکسیدیل یک داروی پوستی یا جلدی می باشد که برای تحریک رشد مو استفاده می گردد. این دارو در مراحل اولیه ی طاسی بسیار موثر می باشد. با این حال نتایج به دست آمده محدود بوده و در مواردی هم التهابات پوستی مربوط به حلال های این ماده دارویی گزارش شده است. داروی دیگری که برای درمان طاسی و ریزش مو استفاده می شود فیناستراید (finasteride) نام دارد که با نام تجاری پروپشیا (propecia)   نیز شناخته می شود.

این دارو توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) و سازمان غذا و داروی ایران تایید شده است. این دارو معمولا برای طاسی آقایان استفاده می شود و روش کار آن در سرکوب آنزیم آلفا 5 ردوکتاز نوع 2 که مسئول نازک شدن موی سر است، می باشد. این داروها می توانند موثر باشند ، با این حال تمام داروها دارای عوارض جانبی و تداخل دارویی اجتناب ناپذیری هستن که می بایست در مورد آنها با دکتر خود مشورت نمایید. از عوارض داروی فیناستراید می توان به کم شدن میل جنسی و حساس شدن سینه ها همانند دوره ی بلوغ در نوجوانان و افسردگی اشاره کرد.

پوشیدن کلاه گیس

پوشیدن کلاه گیس

باور کنید یا نه کلاه گیس ها راه زیادی را از دیرباز تاکنون پیموده اند و مطمئن باشید هنگامی که آن را به سر می گذارید شبیه یک عروسک نمی شوید. شما می توانید از کلاه گیسی که از موی طبیعی سر انسان تهیه شده و رنگی طبیعی دارد، استفاده کنید. هر چند ممکن است کمی گران باشد. برخی از کلاه گیس ها با چسب به روی سر چسبانده می شوند و ظاهر فوق العاده طبیعی دارند که به آنها پوستیژ می گویند.

البته چسباندن این کلاه گیس ها نیاز به افرادی متخصص دارند تا ظاهر آنها طبیعی در بیاید. همچنین پوستیژ ها هر 1 یا 2 ماه نیاز به ترمیم دارند چرا که در این موهای طبیعی زیر آنها می ماند نیاز به اصلاح دارد. باید توجه داشت که در این روش موهای طبیعی که در زیر کلاه گیس می مانند، نمی توانند نفس بکشند و از رشد خود باز می مانند.

پودرهای کانسیلر

پودرهای کانسیلر

این پودرها با چسبیدن به موهای موجود به روی سر ظاهری ضخیم تر به آن ها می بخشند و مانند کلاه گیس به محض استفاده ظاهر طاس مو را می پوشانند و ظاهری بهتر به موی سر می دهند.  همچنین این پودرها دارای رنگ های متنوعی هستند تا با موهای طبیعی سر فرد استفاده کننده هم خوانی داشته باشند. نقطه ضعف این روش آن است که استفاده ازاین پودر باید به صورت روزانه صورت گیرد. همچنین برخی از این پودر ها با وجود آنکه مقاوم به شرایط آب و هوایی عنوان می شوند ولی در هنگام بارش باران و تعریق زیاد ظاهر نامناسبی پیدا می کنند.

PRP تراپی

PRP تراپی

در این روش انقلابی در درمان ریزش مو می باشد که ازخون شما برای این کار استفاده می گردد. در این تکنیک درمانی خون شما در یک سانتریفیوژ گذاشته شده و با دور بالا می چرخد و محصول نهایی این فرایند جدا شدن محتوی پلاسما از گلبول های سفید و قرمز خون می باشد. این پلاسما حاوی بسیاری از فاکتورهای رشد می باشد که رشد مو را هنگامی که به پوست سر تزریق می شود، افزایش می دهد. روش PRP به دلیل اینکه موارد موفقیت زیادی را کسب کرده در حال مشهور شدن می باشد. از آنجایی که در این فرآیند از خون خود شما استفاده می شود این روش به نظر طبیعی و دارای ریسک کمی می باشد. تنها مورد ناخوشایند در این روش درد سوزن ناشی از تزریق به برخی از نواحی پوست سر می باشد.

درمان مو با لیزر ضعیف

درمان مو با لیزر ضعیف

ممکن است این روش تا حدودی علمی تخیلی به نظر بیاید اما محققان دریافته اند که لیزر ضعیف با طول موج 650 نانومتر می تواند رشد مو را تحریک کند. با این وجود این روش معمولا به تنهایی کفایت نمی کند و اغلب با سایر روش های درمانی ترکیب شده تا نتایج بهتری به دست آید.