جراحی چاقی یکی از عجیب ترین مفاهیم پزشکی در جوامع امروز تلقی می شود. شما کافی است از هر کسی که می شناسید یا نمی شناسید بپرسید که نظرش درباره جراحی چاقی چیست؟ به سرعت متوجه خواهید شد که غالب جامعه جراحی چاقی را یک امر کاملا منفی و پر عارضه می دانند. اما نکته جالب اینجاست که بسیاری از آن ها نه خودشان و نه نزدیکانشان دست به جراحی چاقی زده اند! حتی این افراد اطلاعی از روش های این جراحی ندارند. پس چطور می توانند به این سادگی در مورد عوارض عجیب و غریب آن نظر بدهند؟

در واقع اسم جراحی چاقی به اندازه ای ساده و عامی است که هر فردی می تواند روند این جراحی را در ذهن خود طراحی و یا حداقل پیش بینی کند. از این رو به سادگی با آن ارتباط برقرار کرده و می تواند به سرعت نظری درباره آن داشته باشد. البته از حق نگذریم که در بعضی مواقع این نوع تصورات از جراحی چاقی چندان دور از واقعیت نیست. یکی از روش های نوین جراحی چاقی دقیقا همان چیزی است که بسیاری از ما به آن فکر می کنیم، یعنی برش بخشی از معده و کوچک کردن کلیت دستگاه گوارش!

اما قبل از این که بخواهیم به تصورات عموم جامعه در مورد عوارض جراحی چاقی بپردازیم، بهتر است ابتدا به این سوال پاسخ دهیم که آیا جراحی چاقی بهترین روش است؟

رژیم، ورزش یا جراحی چاقی؟

رژیم، ورزش یا جراحی چاقی؟

یکی از سوالات مهمی که در مورد جراحی چاقی وجود دارد این است که نیاز ما به این روش چقدر است؟ در کلام ساده تر آیا این روش بهتر از رژیم یا ورزش است؟

برای پاسخ به این سوال باید چند فاکتور را در نظر بگیرم. اولین فاکتور سلامتی است. در واقع مهمترین فاکتوری که باید بر اساس آن دست به تصمیم گیری بزنیم، تامین سلامتی و به خطر نیفتادن آن می باشد. در نگاه اول ورزش و سپس رژیم غذایی بهترین گزینه ها می توانند از نظر این فاکتور باشند. اما همیشه هم این گونه نیست. در واقع بسیاری از افراد درگیر بیماری های خاص مانند بیماری های قلبی و عروقی هستند. مسلما این افراد نمی توانند ورزش حرفه ای جهت کاهش وزن داشته باشند و همچنین همیشه باید رژیم غذایی مرتبط با بیماری اصلی خود را مصرف کنند. از طرف دیگر مسئله چاقی برای این گونه افراد معمولا بسیار مهم و غیر قابل انکار است. از این رو جراحی می تواند در این جا برنده فاکتور سلامتی باشد!

فاکتور مهم دیگر مسئله زمان است. در واقع با وجود این که رژیم غذایی و ورزش می توانند انسان را به سمت لاغری و سلامتی سوق بدهند اما همیشه فرصت زیادی برای استفاده از این روش ها وجود ندارد. در واقع مهمتر از زمان، بحث مداومت و ادامه دادن در روش های ورزش و رژیم غذایی است. در حالی که جراحی چاقی این زمان را کوتاه تر می کند و مداومت خاصی به جز رعایت چند نکته در این روش وجود ندارد.

اما مسلما از نظر اقتصادی با هر زاویه دیدی که نگاه کنیم، جراحی روشی پر هزینه محسوب می شود و همین فاکتور کافی است تا بسیاری قید استفاده از آن را بزنند.

جراحی چاقی چه مضراتی دارد؟

جراحی چاقی چه مضراتی دارد؟

مسلما می دانیم که شما هم بیشتر از این که مشتاق شنیدن و خواندن مزایای جراحی چاقی باشید، دوست دارید بدانید که آیا این روش معایب و مضرات گفته شده را دارد یا تنها افسانه ای است که در کوچه و بازار وجود دارد؟

عوارض احتمالی برش معده

در واقع وقتی گفته می شود قرار است تکه ای از بدن جدا شود، عده ای بسیار وحشت می کنند اما این یک عمل عادی در دوران امروزی محسوب می شود. به خصوص این که برداشتن آپاندیس، بخشی از کبد و کیسه صفرا تبدیل به عمل های عادی در جامعه شده است. پس برش و جدا کردن بخشی از معده نیز چندان جای تعجبی ندارد و می توان به راحتی با آن کنار آمد. اگر از بعد احساسی این داستان نگاه نکنیم، در حالت کلی برش معده بهترین نوع و البته پرطرفدارترین نوع جراحی چاقی خواهد بود.

عوارض احتمالی بای پس کردن معده

اما روش های دیگر جراحی مانند بای پس کردن معده وکه با دستکاری بخشی از دستگاه گوارش و همچنین تغییر مسیر روده همراه است می تواند عوارض کمی داشته باشد. این عوارض اصولا با نظارت دکتر برطرف می شود و چندان خطرناک نیست. به طور کلی فرد ممکن است در این روش دچار کمبود ویتامین شود که با مصرف درست قرص های ویتامین خطر چندان دیگری آن را تهدید نمی کند.

عوارض احتمالی در روش حلقه انداختن

در روش حلقه انداختن به قسمت بالایی معده نیز، عملا این روش عوارض جانبی ندارد اما فرد موظف است تا انتهای عمر نسبت به خوردن مقدار مشخصی از غذا قناعت داشته باشد. چرا که اگر بیش از اندازه غذا بخورد، به سبب این که معده اجازه بزرگ شدن ندارد، غذای خورده شده به مری بر می گردد و اینجاست که پرخوری دردسرساز می شود.

پس عملا همانطور که می بینید، جراحی چاقی عوارضی کمتر از یک عمل جراحی معمول در جامعه را دارد. پس به جای این که دست به رویا پردازی بزنید، با واقعیت ها کنار بیایید.