در رابطه با چگونگی جراحی چال گونه چه می دانید؟ ایجاد چال گونه (خنده) با جراحی یعنی چه؟ در رابطه با چال گونه و چال خنده هزینه و قیمت عمل چه می دانید؟ در این مقاله به سوال های شما پاسخ می دهیم. یکی از جذابیت های ظاهری صورت، چال گونه می باشد. بسیاری از افراد به صورت مادرزادی از این جذابیت برخوردار هستند. در این میان کم نیستند افرادی که تمایل دارند جراحی چال گونه انجام دهند تا این جذابیت ظاهری را به صورت خود اضافه کنند. اما این جراحی چگونه انجام می شود؟ آیا این جراحی خطری به همراه دارد؟ با ما همراه باشید تا در ادامه این مسئله را مورد بررسی قرار دهیم.

جراحی چال گونه یعنی چه؟

جراحی چال گونه نوعی عمل جراحی سرپایی است که با استفاده از بیهوشی موضعی انجام می شود. به این معنا که شما به پزشک متخصص زیبایی مراجعه می کنید و او برای شما این جراحی را با سر کردن ناحیه مورد نظر انجام می دهد. در این صورت شما هیچ دردی را احساس نمی کنید. همچنین در طول جراحی شما کاملا هوشیار هستید و اگر بنا به دستور پزشک به بیهوشی عمومی نیاز باشد، این مسئله به دقت بررسی می شود.

این عمل جراحی تنها در چند دقیقه و کمتر از یک ساعت انجام می شود. شما می توانید از پایان یافتن جراحی به خانه برگردید و به انجام امور روزمره ی خود بپردازید.

جراحی چال گونه چگونه انجام می شود

قبل از جراحی چال گونه باید چه کار کنیم؟

همان طور که می دانید جراحی چال گونه باید توسط پزشک متخصص انجام شود. در طول جراحی پزشک با دهان شما سروکار دارد. بنابراین الزامی است قبل از اقدام برای جراحی نکاتی را رعایت کنید:

 • سعی کنید از 6 ساعت قبل از انجام عمل جراحی هیچ خوراکی اعم از نوشیدنی و خوردنی، مصرف نکنید.
 • هنگامی که تاریخ جراحی شما مشخص شد، از دو هفته قبل از جراحی سیگار نکشید. همچنین تا دو هفته بعد از انجام عمل جراحی نیز نباید سیگار بکشید.
 • از یک هفته قبل از انجام عمل جراحی از مصرف نوشیدنی های الکی خودداری فرمایید.
 • در روز جراحی باید صورت شما عاری از هرگونه آرایش باشد. همچنین بهتر است در چشم خود لنز نداشته باشید.
 • اگر قبل از جراحی درد داشتید می توانید از استامینوفن استفاده کنید.
 • اگر پزشک شما توصیه ی خاصی برای قبل از جراحی دارد، حتما آن را رعایت کنید.

جراحی چال گونه چگونه انجام می شود؟

در این عمل جراحی پزشک متخصص شما ابزار مخصوصی را برای نمونه برداری کردن از گونه در محل مورد نظر وارد می کند و سپس در آن ناحیه از بافت گونه برداشته می شود. سپس پزشک بدون آن که در سطح پوست صورت شما آثار جراحی نمایان باشد، با استفاده از بخیه ی جذبی شکاف داخلی گونه را از داخل دهن می بندد و جراحی را به پایان می رساند. در این حالت در گونه ی شما یک سوراخ یا چاله ی کم عمق ایجاد می شود.

بعد از گذشت 2 هفته پوست شما به حالت عادی و نرمال خود بر می گردد. یعنی سطح پوست کاملا صاف می شود. سپس هنگامی که شما لبخند می زنید، یک چال کوچک در گونه ی شما نمایان می شود.

همه ی افرادی که چال گونه ندارند اما علاقه مند هستند از این جذابیت زیبایی بهره مند شوند، می توانند برای این جراحی اقدام کنند. نکته ی مهم این است که هنگام جراحی بهتر است صورت شما زیاد چاق نباشد تا نتیجه بهتری حاصل شود.

مراقبت‌های بعد از جراحی چال گونه کدامند؟

برای گرفتن نتیجه بهتر از عمل جراحی چال گونه بهتر است شما به صورت دقیق به توصیه ها و دستورالعمل های پزشک معالج خود عمل نمایید. همچنین مهم ترین کار هایی که باید بعد از جراحی انجام دهید، به شرح زیر هستند:

 • بعد از انجام عمل جراحی، آثار بی حسی در صورت، گونه ها و دهان شما وجود دارد. بنابراین بعد از اتمام جراحی بهتر از تا زمانی که بی حس هستید از خوردن غذا های گرم و سرد به شدت خودداری کنید. این امر سبب می شود از آسیب های احتمالی که ممکن است در اثر خوردن غذا های گرم و سرد به ناحیه جراحی وارد شود، در امان باشید.
 • بعد از اتمام جراحی چال گونه یک دوره ی 15 روزه برای خود در نظر بگیرید. در این دوره به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت ویژه ای بدهید. در این دوره از یک دهانشویه مرغوب استفاده کنید و بعد از مصرف غذا یا نوشیدنی، دهان خود را با آن به خوبی بشویید.
 • طول درمان خود را کامل کنید. یعنی تمام داروهایی که پزشک برای شما تجویز می کند را به دقت و مطابق با دستور مصرف کنید.
 • اگر بعد از جراحی احساس درد شدید داشتید می توانید از پاراستامول استفاده کنید. اگر درد شما کاهش نیافت و یا ادامه دار بود بهتر است این مسئله را با متخصص خود در میان بگذارید.
 • اگر بعد از اتمام جراحی در ناحیه جراحی شده، کبودی، ورم و یا علائم عفونت را مشاهده کردید حتما با پزشک خود ملاقات کنید تا بررسی های لازم انجام شود.
 • بعد از جراحی از انجام فعالیت های سنگین یا خنده های شدید که ممکن است موجب آسیب به ناحیه جراحی شود، به شدت خودداری نمایید.

نتیجه جراحی چال گونه

همان طور که گفتیم بعد از عمل جراحی چال گونه شما می توانید به منزل برگشته و کلیه امور روزمره خود را انجام دهید. به طور کلی بعد از گذشت 1 الی 2 هفته شما به میزان بالایی به بهبودی می رسید و می توانید نتایج را به وضوح مشاهده نمایید.

این عمل جراحی هیچ عوارضی ندارد و لازم است بدانید هیچ خطری شما را تهدید نمی کند. البته در موارد نادر ممکن است خونریزی یا عفونت مشاهده شود که این امر را می توان به وسیله ی پزشک متخصص کنترل کرد. همچنین داشتن میزان اندکی کبودی یا ورم بعد از انجام عمل جراحی کاملا طبیعی است.