هر فرد ممکن است در زندگی خود ریزش مو را تجربه کند. وقتی مو پرپشت و خوش حالت باشد؛ چهره فرد جوانتر و زیباتر به نظر می‌رسد. ریزش مو دلایل مختلفی دارد که اطلاع از چگونگی آن می‌تواند در فع این مشکل؛ کمک شایانی به فرد کند. از جمله عوامل مهمی که باعث این امر می‌شود؛ بیماری‌ها، عوامل وراثتی؛ تغییرات هورمونی یا عوارضی که برخی داروها بر روی فرد دارد.

اگر می‌خواهید با ریزش مو خداحافظی کنید؛ با ما همراه شوید.

هر فرد ممکن است در زندگی خود ریزش مو را تجربه کند. وقتی مو پرپشت و خوش حالت باشد؛ چهره فرد جوانتر و زیباتر به نظر می‌رسد. ریزش مو دلایل مختلفی دارد که اطلاع از چگونگی آن می‌تواند در فع این مشکل؛ کمک شایانی به فرد کند. از جمله عوامل مهمی که باعث این امر می‌شود؛ بیماری‌ها، عوامل وراثتی؛ تغییرات هورمونی یا عوارضی که برخی داروها بر روی فرد دارد. به نظر می‌رسد شدیدترین نوع در آقایان؛ وراثت باشد که باعث طاسی فرد می‌شود و فرد تا مدتها از این موضوع رنج می برد. بعضی از افراد این موضوع را یک امر عادی تلقی می‌کنند و بی‌توجه به آن به زندگی خود ادامه می‌دهند. اما هستند افرادی که در جهت رفع این مشکل اقدامات زیادی انجام می‌دهند و به شیوه های خاص؛ سعی در پنهان کردن یا مداوای آن دارند. دسته سومی نیز هستند که یک راه درمان را انتخاب کرده و همان یک روش را ادامه می‌دهند تا بتوانند فقط از پیشروی آن جلوگیری کنند نه اینکه سعی در درمان قطعی خود داشته باشند.

در برخی از افراد ریزش مو به صورت تدریجی اتفاق می‌افتد و در برخی دیگر به طور ناگهانی. ریختن موی  جلو سر؛  نمونه ای رایج است که رفته رفته هم مردان و هم زنان با افزایش سن؛ آن را تجربه  می‌کنند. معمولا با ریزش مو جلو سر مردان؛ پیشانی جلوه بلندتری پیدا کرده و دو قوس در جلو سر نمایان می‌شود.

جلوگیری از ریزش مو با کاهش استرس

از آنجایی که سلامت روح و روان بر ریزش مو ارتباط مستقیمی دارد؛ باید بتوانید از جسم خود به خوبی مواظبت کنید تا درگیر بیماری‌های روحی نشوید. همانطور که رژیم غذایی؛ ورزش کردن و استعمال دخانیات بر سلامت مو تاثیر دارند؛ سلامت روح و روان نیز برای سلامت مو مهم است. وقتی بدن درگیر استرس فیزیکی و ذهنی می‌شود؛  باعث کند شدن کاتاژن که مرحله انتقال یا پسرفت گفته می‌شود؛ آناژن که مرحله تکثیر مو می‌باشد و تلوژن که استراحت مو را در بر دارد و مراحل سه گانه رشد است و به آن چرخه فولیکول نیز گفته می‌شود؛ متوقف می‌شود. فولیکول ها می‌توانند به مدت سه ماه پیش از ریزش و تخریب مو؛ خاموش بماند و ممکن است فرد پس از یک دوره تنش و استرس دچار ریزش شدید مو شود و پس از گذراندن دوره استرس و پایان آن؛ رشد مو با چرخه جدید مواجه می‌شود و مو دوباره شروع به رشد مجدد می‌کند. استرس می‌تواند نتیجه بیماری های مختلفی از جمله اضطراب؛ بی‎خوابی؛ افسردگی و … باشد. اگر در زندگی؛ نگرانی و ترس دلیل اصلی استرس شماست؛ باید به حل مشکل اضطراب و استرس خود بپردازید و برای رسیدن به آرامش تلاش کنید. مهمترین و کارسازترین راه حل برای پرپشت شدن و زیباتر شدن موهایتان حفظ آرامش می‌باشد.

جلوگیری از ریزش مو با کاهش استرس

چرا جلوگیری از ریزش مو مهم است ؟

دلایل مهمی وجود دارد که باید از ریزش مو جلوگیری کنید؛ یکی از آنها جنبه زیبایی فرد است. در زمان های قدیم خانم‌ها  به چگونگی مدل مو؛ رنگ و حالت مو؛ بلندی یا کوتاهی مو؛ اهمیت می‌دادند. اما اکنون با پیشرفت تکنولوژی و ورود صنعت مد به جوامع مختلف؛ دیگر بین زنان و مردان در خصوص چگونگی زیبایی مو؛ تفاوتی وجود ندارد. در حال حاضر بسیاری از مراجعه کنندگان کلینیک های زیبایی پوست و مو مردان هستند. این امر بیانگر این است که در هر کجای دنیا زیبایی چهره تاثیر بسزایی در زندگی افراد دارد.

داشتن موهای پرپشت ارتباط مستقیمی با زیبایی ظاهری؛ جوانی و شادابی هر فرد دارد. تا آنجا که مدل مو؛ رنگ مو؛ حالت و کوتاه و بلندی آن می‌تواند چهره را ده سال جوانتر یا پیرتر کند. استفاده از شامپوی نامناسب و یا لوازم آرایش نامرغوب می‌تواند ضربه بدی به مو بزند. طریقه بستن موی سر نیز گاهی می‌تواند باعث ریزش و  افت رشد مو شود.

چنانچه شخصی دچار این مشکلی مخصوصا در قسمت جلو سر بشود؛ زیبایی او نیز افت می‌کند و فرد بخاطر وضع ظاهری خود ممکن است دچار خجالت و ناراحتی شود و از حضور در اجتماعات؛ مهمانی‌ها؛ کنفرانس‌ها و … دوری ‌کند و اگر مجبور باشد برای مسائل کاری در جلسه‌ی مهمی شرکت کند خواه ناخواه به این فکر می‌افتدد به گونه ای کمبود خود را از دیگران پنهان نگه دارد. این موضوع از جنبه روحی روانی فرد را دچار مشکل می‌کند. ریزش مو در سنین کم؛  نوجوانان و جوانان بسیار اهمیت دارد و این گروه سنی بسیار آسیب پذیر هستند و اگر دچار چنین مشکلی شوند خیلی زود اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهند. به طور مثال اگر کودکی در سن دبستان درگیر این مشکل شود؛ امکان دارد تا حل نشدن موضوع از رفتن به مدرسه خودداری کند و خود را از دید دوستان و همکلاسی هایش پنهان کند.

جلوگیری از ریزش مو با تغذیه مناسب

سلامت موی هر فرد تا حد زیادی با نوع تغذیه او رابطه دارد. تغذیه مناسب بر میزان ریزش؛ مقاومت مو؛ حالت و جنس مو تاثیر مستقیمی دارد. برای اطمینان از سلامت مو؛ باید به میزان لازم مواد معدنی؛ پروتئین‌ها و ویتامین‌ها در رژیم غذایی فرد وجود داشته باشد. از آنجایی که جنس موها از پروتئین می‌باشد لذا کمبود پروتئین در رژیم غذایی باعث بروز مشکلاتی در ساخت مو می‌شود. گوشت قرمز؛ مرغ؛ ماهی؛ حبوبات و تخم مرغ سرشار از پروتئین هستند و منابع مهمی که لزوم آنها در رژیم غذایی ضروری می‌باشد. بودن منیزیم و کلسیم برای جلوگیری از ریزش مو؛ در رژیم غذایی لازم است که این مقادیر در لبنیات وجود دارد. از آنجایی که ماده اصلی تشکیل دهنده مواد لبنی شیر می‌باشد؛ هر خوراکی که در تولید آن از شیر استفاده شده است دارای منیزیم و کلسیم می‌باشد. لازم است در مصرف روزانه خود لبنیات را در برنامه غذایی داشته باشید. یکی از عوامل دیگری که باعث ریزش مو می‌شود و ممکن است فرد از آن بی‌خبر باشد؛ کمبود آهن در بدن فرد است. این موضوع باعث خستگی و کم‌خونی می‌شود و این امر می‌تواند بروز مشکلاتی به همراه داشته باشد.

مواد مغذی مهم برای مو

اگر می‌خواهید رشد موی خود را سرعت دهید در رژیم غذایی خود از میوه‌ها نیز استفاده کنید. توت فرنگی به دلیل داشتن ویتامین‌های مختلف مانند ویتامین A که به سالم بودن مو کمک می‌کند؛ ویتامین B که سرعت رشد مو را افزایش می‌دهد و ویتامین C که باعث تقویت ویتامین مو می‌شود. از این میوه خوش رنگ و خوش طعم می‌توانید انواع گوناگون دسر و مربا تهیه کنید. پرتقال میوه ای سرشار از ویتامین C می‌باشد که گردش خون را در پوست سر افزایش می‌دهد و باعث زیاد شدن رشد مو می‌شود.

دلایل ریزش مو غیر ارثی چیست؟

اگر فردی زمینه ارثی ندارد ولی همچنان موهایش می‌ریزد؛ به آن ریزش موی غیر ارثی می‌گویند  و فرد باید برای جلوگیری از آن؛ اقداماتی را انجام دهد. یکی از مناسبترین راه‌های جلوگیری از ریزش مو؛ نوشیدن آب فراوان و تغذیه مناسب است. متخصصان توصیه می‌کنند در کنار رژیم غذایی مناسب؛ روزانه خوردن 6 تا 8 لیوان آب ضروری می‌باشد. وقتی بدن دچار کمبود آهن شود؛ سبب ریزش مو می‌شود. کمبود آهن با مصرف سبزیجات با رنگ سبز تیره یا زرد؛ خوردن خرما و جگر جبران می‌شود. سبزیجات سبز تیره دارای ویتامین‌های مختلفی هستند؛ مانند کلم بروکلی که ساقه های شکننده و نرم دارد و سرشار از فیبر است. می‌توانید از کلم بروکلی  به صورت بخارپز یا خام در سوپ و سالاد استفاده کنید. کلم پیچ کمی طعم تلخ دارد اما سرشار از ویتامین است که می‌توان برای چاشنی سوپ از آن استفاده کرد. کاهو دارای مواد معدنی فراوانی است که به صورت خام به همراه غذا یا در ساندویچ استفاده می‌شود. یکی دیگر از سبزی‌های سبز تیره اسفناج است که برای کمبود آهن بسیار مفید است. این سبزی را می‌توان به صورت بخارپز در غذا و یا به صورت خام در سالاد که طعم خوبی به آن می دهد، استفاده کنید. شما می‌توانید در غذاها از سبزیجات سبز تیره استفاده کنید و به راحتی آن را در رژیم غذایی خود جای دهید تا کمبود آهن در بدنتان جبران شود و باعث رشد و پرپشت شدن موهایتان گردد. عللی که می‌تواند در سوخت و ساز؛ رشد و نمو مو تاثیر گذار باشد؛ کم کاری تیروئید است. تیروئید غده‌ی کوچکی است که درون گردن قرار دارد و  باعث ترشح هورمون‌هایی می‌شود؛ وقتی که بدن نتواند هورمون کافی تولید کند باعث صدمه و کم شدن مو می‌شود. شما با آزمایش دادن می‌توانید متوجه کم کاری این غده بشوید و با استفاده از دارو مشکلتان را برطرف کنید و شاهد رویش مجدد موی خود باشید. برخی از ورزشکاران سعی دارند با استفاده از قرص هایی که یک نمونه از آن استروئید آنابولیک است و برای ساخت عضله در اندام خود از آن استفاده می‌کنند به طوریکه مصرف این مواد؛ موجب زیاد شدن حجم پروتئین در داخل سلولها مخصوصا سلولهای عضلات اسکلتی می‌شود و بر روی تارهای صوتی و رشد مو تاثیر بسزایی دارد. استفاده با دوز بالا یا استفاده طولانی مدت بر روی ورزشکار اثرات منفی دارد که یکی از آنها می‌تواند ریزش موی سر باشد.

دلایل ریزش موی سر

بهترین راه درمان ریزش مو حاصل از تیروئید

غده تیروئید باعث ترشح هورمون‌هایی در بدن می‌شود و هرگونه نقصی در عملکرد این غده؛ باعث بروز مشکلاتی در بدن می‌شود. ریزش مو حاصل از کم کاری تیروئید ممکن است به هر شکلی باشد و در تمام قسمتهای سر به طور یکنواخت ظاهر می‌شود و محدود به یک ناحیه خاص از سر نمی‌باشد.  اگر تیروئید وظیفه خود را به خوبی انجام ندهد و در ترشح هورمون عدم تعادل ایجاد شود؛ میزان قابل توجهی از مو شروع به ریختن می‌کند که به سختی قابل درمان می‌باشد. معمولا این مشکل می‌تواند عوارض جدی نه تنها برای مو بلکه برای تمام بدن داشته باشد. اگر با کم کاری یا پرکاری تیروئید دچار مشکل در سلامت مو شدید باید با سرعت و دقت بیشتری برای مداوا اقدام کنید. اولین و مهمترین اقدام برای درمان؛ مراجعه به پزشک متخصص پوست و مو می‌باشد. پزشک متخصص می تواند به خوبی  بیماری شما را تشخیص داده و برای حل آن به شما کمک کند. تجویز دارو از طرف پزشک بسیار مناسب است و نیاز است که داروها به دقت بررسی شوند و عوارض آنها شناسایی شود. اگر در طی مصرف دارها متوجه عوارضی شدید فورا با پزشک خود مشورت کرده و در صورت نیاز؛ مصرف آن را قطع کنید.

درمان ریزش مو حاصل از تیروئید

 

از آنجایی‌که بدن فرد برای کمک به تبدیل بعضی از مواد مغذی به انرژی نیاز به بیوتین دارد و بیوتین یک ویتامین محلول در آب است که از خانواده ویتامین B و H می‌باشد و فرد با گنجاندن سیب؛ هویج؛ قارچ؛ کاهو؛ اسفناج؛ غلات؛ دانه های سویا؛ موز؛ انواع مغزها مانند مغز بادام و گردو؛ زرده تخم مرغ و جگر در رژیم غذایی خود؛ بیوتین بدن را افزایش داده و درمان را سرعت بخشد. مصرف این مواد به صورت خام یا با حرارت کم؛ اثر بیشتری برای بدن دارد چرا که حرارت و گرما از اثرگذاری بیوتین کم می‌کند. به جز مواردی که گفته شد روغن نارگیل و روغن پامچال در درمان ریزش مویی که به علت بیماری تیروئید رخ می دهد؛ مناسب است. کمبود بیوتین نادر است اما وجود دارد و دارای نشانه هایی است که با دیدن آنها می‌توانید متوجه کمبود آن در بدن خود شوید. از جمله شکننده شدن موها، خشکی مو، ریزش مو؛ درد عضلانی؛ خشکی چشمها؛ افسردگی و ….

در این قسمت با طرح چند سوال تاثیرات مختلف بر مو را بررسی خواهیم نمود.