همانطور که می‌دانیم با گذشت زمان و بالا رفتن سن، با خطوط ریز و درشتی به نام چین و چروک بر روی پوست خود مواجه می‌شویم. ظاهر شدن این خطوط یا همان چروک‌ها تقریبا اجتناب‌ناپذیر است چون در واقع این خطوط بخشی از پروسه پیر شدن پوست ماست. اما باید گفت که این خطوط قابل پیشگیری بوده و درمان آنها غیر ممکن نیست. چروک صورت را می‌توان به کمک روش‌های درمانی جدیدی که روز به روز پیشرفته‌تر می‌شوند، مانند تزریق بوتاکس درمان کرد. اما کلینیک تخصصی پوست و موی رخ آرا در ادامه این مطلب به راهکارهایی که موجب جلوگیری از چروک صورت با کمک مواد غذایی می‌شود می‌پردازد.

 

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی یک ماده غنی از لیکوپن است. در واقع آنچه که سبب رنگ قرمز گوجه فرنگی می‌شود لیکوپن است که یک ترکیب محافظ در برابر UV می‌باشد. خوردن گوجه فرنگی، مانع ایجاد چروک روی پوست شما می‌شود. در مطالعات کلینیک تخصصی پوست و موی رخ آرا مشخص شد که محافظت از پوست در برابر آفتاب سوختگی 40 درصد در میان افرادی که به مدت 3 ماه هر روز پنج قاشق غذاخوری گوجه فرنگی مصرف می‌کنند افزایش یافته است. خوردن گوجه فرنگی باعث تقویت کلاژن و جلوگیری از چین و چروک پوست می‌شود. گرما سطح لیکوپن را متمرکز می‌کند بنابراین لیکوپن بیشتر در گوجه فرنگی‌های پخته شده مانند سس گوجه فرنگی، رب، سوپ و کنسرو آب گوجه وجود دارد.

سیب زمینی شیرین

بتا کاروتن که نوعی از ویتامین A است، برای جلوگیری یا به حداقل رساندن آسیب‌های ناشی از آفتاب سوختگی در افرادی که پوستشان حساس به خورشید است، ضروری می‌باشد و برای افرادی که پوست عادی دارند نیز این ماده مفید است. سیب زمینی شیرین غنی از ویتامین C و مس است که برای افزایش تولید کلاژن مفید می‌باشند. سلنیوم موجود در سیب زمینی شیرین برای حفظ انعطاف‌پذیری پوست ضروری است. این ماده غذایی حتی ممکن است به حفاظت از بدن در برابر انواع خاصی از سرطان کمک کنند.

 

بذر کتان

برای درمان چین و چروک‌های کم‌عمق، کافی است روزانه یک قاشق چای خوری دانه کتان استفاده کنید. طبق مطالعات مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا فراوانی اسیدهای چرب امگا 3 در دانه کتان که بیشتر به عنوان چربی‌های مناسب برای قلب شناخته می‌شوند، عامل ضدچروک محسوب می‌شود. دانه کتان همچنین دارای فیبر و لیگنان‌ها نیز می‌باشند. لیگنان‌ها آنتی‌اکسیدان‌هایی هستند که موجب کاهش قرمزی پوست و جلوگیری از افزایش قند خون می‌شوند و از بدن در برابر برخی از سرطان‌ها محافظت می‌کند.

 

چای

طبق مطالعات مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا یک تا دو فنجان چای سبز یا چای سیاه در روز برای محافظت در برابر آفتاب سوختگی و جلوگیری از چروک مفید است و احتمال ابتلا به سرطان پوست را تا 30 درصد کاهش می‌دهد. ماده ایستا در چای سبز EGCG است. این ماده اثبات کرده است که برای مبارزه با التهاب پوست و بهبود خاصیت ارتجاعی آن مفید می‌باشد. در چای سیاه، این خاصیت به کورستین باز می‌گرددکه دارای توانایی‌های مختلف محافظت از پوست است.

 

اسفناج

پزشکان مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا می‌گویند اگر اسفناج بیشتری استفاده کنید، خطر ابتلا به سرطان پوست در بدن شما کاهش پیدا می‌کند زیرا در اسفناج، کلم و دیگر سبزیجات دارای برگ سبز تیره؛ اسید فولیک، ویتامین A، C و E که باعث محافظت طبیعی از پوست در برابر آسیب‌های ناشی از اشعه UV می‌شوند، وجود دارد. افرادی که سابقه ابتلا به سرطان دارند توصیه می‌شود که سه بار در هفته از این ماده استفاده کنند. مصرف اسفناج کمک می‌کند تا خطر ابتلا به سرطان 55درصد کاهش یابد.

 

بادام

بادام حاوی ویتامین E است که از پوست در برابر آسیب‌های اشعه خورشید محافظت می‌کند و اغلب به عنوان یکی از مواد اولیه در کرم‌های پوستی استفاده می‌شود. در یک مطالعه در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا، افرادی که در معرض اشعه UV بودند، 14 میلی‌گرم ویتامین E از طریق مصرف 20 عدد بادام در روز دریافت می‌کردند؛ کمتر به آفتاب سوختگی مبتلا می‌شوند. یکی دیگر از مزایا بادام، مانند چای، سیب و پیاز، غنی شدن آن با کورستین است که از آسیب UV و تجزیه کلاژن که موجب چروک شدن پوست می‌شود، محافظت می‌کند.

 

شکلات تلخ

فلاونول‌های موجود در شکلات تلخ علاوه بر محفاظت از بدن در برابر بیماری‌های قلبی، می‌تواند مقاومت در برابر آفتاب سوختگی و سایر آسیب‌های ناشی از اشعه UV را تقویت کند. این آنتی‌اکسیدان‌های قوی باعث افزایش تراکم پوست و کاهش زبری آن می شود. باید بدانید که این مزایا فقط از شکلاتی که حداقل 70 درصد از آن را کاکائو تشکیل می‌دهد حاصل می‌شود.