امروزه وجود چین و چروک اطراف چشم‌ها از نگرانی‌های مشترک بیشتر زنان و مردان در سراسر جهان می‌باشد. شاید در گذشته علت این چین و چروک‌ها صرفا پیری و بالا رفتن سن بود ولی در زندگی مدرن امروزی دلایل زیادی وجود دارند که باعث شده است چروک‌ها را در اطراف چشم همه افراد حتی در بین جوانان هم ببینیم. به همین سبب جوانسازی اطراف چشم به یکی از دغدغه‌های اصلی زنان و مردان تبدیل شده است. البته این دغدغه در بین زنان به مراتب بیشتر است و با بالا رفتن سن دنبال راه‌های برای جوانسازی چین و چروک پوست دور چشم‌ها می‌گردند ولی اکثر آنها به علت عدم شناخت راه‌های مناسب باعث آسیب رساندن به پوست و چشم خود می‌شوند.

 

در واقع برای رفع این چین و چروک‌ها ابتدا باید علت آن را بدانیم سپس جهت جوانسازی آن اقدام کنیم. به همین خاطر شما باید بدانید علت این مشکل چیست تا راه حل مناسب را برای درمان آن پیدا کنید. البته این نکته را بدانید که دلیل خاصی برای مشکل پیری وجود ندارد، اما قرار گرفتن در معرض آفتاب، استعمال دخانیات، کاهش حجم و کاهش کلاژن در این مناطق، شغل (به عنوان مثال کار در فضای باز)، سرگرمی‌ها و ژنتیک همه عوامل تأثیرگذار در میزان چین و چروک اطراف چشم‌ها می‌باشد که با رفع و پیشگیری از آنها می‌توان چروک شدن پوست را به تاخیر انداخت. البته بعضی از این دلایل نیز هیچ راهی برای توقف آنها وجود ندارد به جز اینکه با روش‌هایی جوانسازی اطراف چشم این مشکل را رفع کنیم. که در این مقاله به بعضی از این روش‌ها اشاره خواهیم کرد.

لیزر اربیوم

یکی از راه‌های جوانسازی اطراف چشم لیزر اربیوم می‌باشد و زمانی که به پوست می‌رسد به میزان زیادی توسط آب موجود در لایه سطحی پوست جذب می‌شود. هنگامی که پرتو لیزر در قسمت ترجیحی جذب می‌شود، در این ناحیه گرما اضافی ایجاد می‌شود و باعث جمع شدن و تشکیل کلاژن می‌شود. که نتیجه این کار ایجاد پوست نازک و لطیف است که چین و چروک کمتری دارد و تقریبا بعد از گذشت ۳ ماه طی جوانسازی اطراف چشم صورت می‌گیرد و فرد از ظاهر بهتری برخوردار خواهد بود. در عمل جوانسازی اطراف چشم با استفاده از لیزر، برای مدتی (معمولاً ۵-۱۰ روز) پوست این ناحیه قرمز می ماند. زمان قرمزی و التهاب اطراف چشم به عمق و شدت چین و چروک‌ها، مشکلات پوستی و همچنین سن و سلامتی عمومی بیمار بستگی دارد.

همچنین نوع لیزری که انجام می‌شود در زمان رفع التهاب پوست تاثیر دارد به طوری که لیزر کامل اربیوم در طی (۶-۱۰ روز) و لیزر ارکسیوم (۳-۵ روز) طول می‌برد تا بهبودی ایجاد شود. البته زمان رفع مشکلات پوستی را می‌توان با مراقبت از پوست، و استفاده از پلاسمای غنی از پلاکت تسریع کرد.  علاوه بر این برای چین و چروک‌های متوسط ​​و عمیق، معمولاً بیش از یک دوره لیزر برای بهبود ناحیه مورد نظر نیاز است. این دوره ها  معمولاً با فاصله چند ماه از هم صورت می گیرند دارند

بی‌شک هر روش جوانسازی اطراف چشم بدون عوارض نیست و درمان با لیزر نیز از این قاعده مستثنا نخواهد بود. و لیزر اربیوم نیز می‌تواند با عوارض جانبی همراه باشد. که این عوارض می‌توانند شامل مشکلات مربوط به رنگدانه‌ها (تیره یا سفید شدن پوست، شبکه‌ها یا خطوط روی پوست)، عفونت (باکتریایی، ویروسی یا قارچی)، جوش، آکنه، میلیا (لکه‌های سفید زیر سطح پوست)، قرمزی طولانی مدت پوست و جای زخم باشد.

پرکننده‌های پوستی (پرکننده‌های مبتنی بر HA) و تزریقات ضد چروک

از پرکننده‌های غیر دائمی (HA) حدود ۱۵ سال است که برای برای جوانسازی اطراف چشم استفاده می‌شود که اثرات مثبت زیادی را نیز به همراه داشته است. این روش درمانی شامل یک سوزن یا کانول ریز (سوزن بلانت) است که از این سوزن برای قرار دادن مقدار مشخصی از ژل متشکل از یک قند (اسید هیالورونیک) یا ترکیب معدنی (هیدروکسیل آپاتیت کلسیم) و یا کلارن در اعماق پوست اطراف چشم استفاده می‌شود. که با تزریق این مواد به زیر پوست و حجم دهی به پوست اطراف چشم باعث افزایش نرمی و لطافت این ناحیه می‌شود و کاهش چین و چروک یا خطوط اطراف چشم را به همراه دارد. جوانسازی چین و چروک پوست دور چشم‌ها با این روش بسیار سریع نتیجه می‌دهد. همچنین در این روش شخص درد خفیف تا بسیار را تحمل می‌کند. علاوه بر این اکثر پرکننده‌ها حاوی بی‌حس کننده موضعی می‌باشند که سبب تسهیل درمان می‌شود. زمان جوانسازی با روش پرکننده‌های پوستی در مدت کوتاهی انجام می‌شود به طوری که در اغلب اوقات تنها ۲۰ دقیقه برای این کار وقت لازم است.

پلاسمای غنی از پلاکت (PRP)

پلاسمای غنی از پلاکت ( پی آر پی ) یک درمان طبیعی برای جوانسازی اطراف چشم است که باعث بهبود بافت پوست و خطوط زیر چشم و اطراف پلک می‌شود است. همچنین این روش می‌تواند برای جوان سازی بافت پوست در اطراف ناحیه دهان استفاده شود. در این روش پزشکان از پلاسمای اختصاصی فرد جهت برای تحریک تولید بیشتر کلاژن و بهبود طبیعی ظاهر پوست شما استفاده می‌کنند. پلاسما حاوی غلظت بالایی از پلاکت است. پلاکت یک سلول تخصصی است که در ترمیم آسیب و بازسازی سلول نقش مهمی دارد. پلاسما از یک آزمایش خون ساده گرفته می‌شود و سپس خون (در یک لوله آزمایش) در یک سانتریفیوژ مخصوص قرار می‌گیرد تا گلبول‌های قرمز خون از پلاسما جدا شود. سپس پلاسما به داخل سرنگ‌ها استخراج می‌شود. که بلافاصله بعد از استخراج آماده تزریق به زیر پوست می‌شود.

مهم‌ترین مزیت این روش در جوانسازی چین و چروک پوست دور چشم‌ها، استفاده از فاکتورهای رشد طبیعی و سلولهای بنیادی خود فرد است که باعث ایجاد ظاهر تازه در شخص می‌شوند. روش پلاسما بسیار کم خطر است و تنها عوارض که تا کنون از آن گزارش شده است مربوط به کبودی و تورم موضعی حاصل از تزریق است که معمولاً طی چند روز برطرف می‌شود. به ندرت ممکن است عفونتی در ناحیه تزریق رخ دهد.

پلاسمای غنی از پلاکت (PRP)

 

دستگاه آراف فراکشنال سوزنی سکرت Secret RF

Secret RF یک فناوری جدید و ایمن برای جوانسازی چین و چروک پوست دور چشم‌ها می‌باشد که سبب بازگرداندن، درخشندگی و جوانی به پوست بیماران می‌شود. سیستم Secret RF با بهره گیری از فرکانس رادیویی دو قطبی (RF) و میکرو سوزن‌ها برای سفت شدن پوست و کاهش چین و چروک‌ها و تحریک و بازسازی کلاژن استفاده می‌کند. RF در اصل انرژی الکتریکی است و Secret RF به آرامی و با اطمینان پوست اطراف چشم را تقریباً تا ۶۰ درجه سانتیگراد گرم می‌کند.

در این روش از طریق ۲۵-۶۴ سوزن فوق العاده ظریف روکش شده با طلا، که به طور مستقیم در اعماق مختلف پوست (۰. ۵-۳. ۵ میلی متر) وارد می‌شوند، بازسازی پوستی صورت می‌گیرد. عمق سوزنی که انتخاب می‌شود به ناحیه تحت درمان بستگی دارد (مثلاً در زیر چشم عمق نفوذ کمتری نسبت به ناحیه گونه دارد).